TARİH 20.03.2018 SAAT 22:32:34

12.08.2017 Cumartesi - 18:20

AK Parti’de kongre tarihleri belli olan 5 ilçe kimin ilçe başkanı olacağı ile ilgili kulislerde farklı görüşler ortaya çıkıyor. Ancak 3 ilçe başkanını görevine devam etmeyeceği, 2 ilçe başkanın kalacağı düşünülüyor

Süriye ÇATAK TEK – AK Parti’de kongreler süreci Kartepe’de yapılan temayül yoklaması ile hız kazandı. Gözler yeni Kartepe İlçe Başkanının kim olacağına çevrildi. Ancak AK Parti’de bir ay içinde dört ilçede kongre olması kesinleşti. Kulislerde yeni ilçe başkanlarının kimler olacağı ile ilgili çok sayıda farklı görüş savunuluyor. Sizler için AK Parti kulislerinde konuşulanları derledik. Parti kulislerinde tarihleri açıklanan 5 ilçeden Kartepe İlçe başkanının değişmesi kesin. Darıca ve Gölcük’ün değişmeyeceği, Gebze ve Dilovası ilçe başkanlarının ise değişme olasılığının yüksek olduğu konuşuluyor. İşte detaylar:

YA KOCAMAN YA ÖZDEMİR

Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz’ın üçüncü dönemini doldurması nedeniyle üç dönem kuralı gereği aday olmadığı kongre için Perşembe günü yapılan temayül yoklamasında sandıktan 9 aday adayı dışında 4 isim daha çıktı. 27 Ağustos’ta yapılacak kongrede kesin ilçe başkanı değişecek tek ilçe şu anda Kartepe olarak görülüyor. Kartepe’de ise aday Mustafa Kocaman ya da Yusuf Özdemir arasında genel merkezin tercih yapacağı söyleniyor.  Kulislere göre Kocaman ismi daha ağır basıyor.

BIYIK VE ALP KALACAK

İlçe başkanı değişmeyecek ilçelerin başında Darıca geliyor. Bir dönem daha devam etmek isteyen Muzaffer Bıyık’a genel merkezin de “devam et” demesi bekleniyor. 17 Eylül’de kongresi yapılacak olan Darıca’da Bıyık’ın yerine ilçe başkanı olmak isteyen isimlerin de aday adaylığı için başvuru yapmayacağı kulislerde konuşuluyor. Bıyık dışında kesin değişmeyecek gözü ile bakılan diğer bir isim ise 23 Eylül’de kongresi yapılacak olan Gölcük ilçe başkanı İdris Alp.

OSMAN AKBULUT VE HASAN SOBA’NIN İŞİ ZOR

19 Eylül’de kongresi yapılacak olan Dilovası’nda ise durum çok net değil. Belediye başkan adayı olmak isteyen ilçe başkanı Osman Akbulut’un tavrı önem kazanıyor. Akbulut, olası belediye başkan aday adaylığına engel olmazsa devam edebilir. Bu durumda genel merkezin ve il ve ilçe teşkilatının tutumu önem kazanıyor. Kulislerde Akbulut’un bu durumda değişme ihtimali ağır basıyor. Dilovası’nda olduğu gibi 24 Eylül’de kongresi yapılacak olan Gebze’de de ilçe başkanı olan Hasan Soba’nın yeri garanti değil. Parti kulisleri Soba’nın değişme ihtimalinin yüzde 50 olduğunu söylüyor.

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.