TARİH 24.03.2018 SAAT 07:12:48

21.06.2017 Çarşamba - 17:51

Otobüs ve Minibüsçüler Kooperatifler Birliği Başkanı Mustafa Kurt kooperatif binasında basın açıklaması gerçekleştirdi

Arif Bulut- Otobüs ve Minibüsçüler Kooperatifler Birliği Başkanı Mustafa Kurt gerçekleştirildiği basın toplantısı ile Büyükşehir belediye meclisinin bayramda otobüslerin ücretsiz olacağı kararını eleştirerek “Gelin bayramlarda Allah’ın suyunu bedava yapalım. Bu bir ilk olsun en azından herkes yararlansın. Esnafa bayram günlerini zehir etmeyin” dedi.

ESKİDEN DAHA İYİ DURUMDAYDIK

Kooperatif binasında basın açıklaması gerçekleştiren Otobüs ve Minibüsçüler Kooperatifler Birliği Başkanı Mustafa Kurt “Kocaeli genelinde 2180 kişi ile toplu taşıma hizmeti yapmaktayız. Bizler bu hizmet ifa ederken sabahın erken saatleri ve gecenin bir yarısına kadar hiçbir gün ara vermeden Kocaeli halkına hizmet vermekteyiz. Daha eski yıllarda toplu taşıma işi yapan esnaflarımızın kazançlar bu günümüze oranla çok çok daha iyi durumlardaydı. O yıllarda hiçbir ücretsiz taşıma olmadığı gibi araç sermayeleri daha düşüktü buna rağmen işimizi severek çok daha güzel yapıyorduk. Son yıllarda ise teknoloji geliştikçe işletme giderlerimiz ve ücretsiz binişler çoğaldıkça artık bu işin cazip yönü kalmadı” şeklinde konuştu.

BİZİMLE REKABET EDİYORLAR

Açıklamasına devam eden Kurt “Bugün aldığımız sıfır bir araç 260. Bin  TL 60 ay kredi ile alınıyorsa bu rakam 380. Bin TL olarak geri ödeniyor ve işin asıl yani aldığımız bu araç 10 yıl sonra hurda olarak satılıyor. Hal böyle olunca 0 araç yerine genelde 2 El araçlar tercih ediliyor. Çünkü esnafın başka geliri olmadığını düşünürsek hem taksit ödemek hem de evine ekmek götürmede zorlandığı açıkça görülmektedir. Bütün bunların yan sıra asıl sorun Türkiye’ deki bütün büyükşehir belediyelerinin Ankara’ dan almış oldukları yardımlar neticesinde yatırımlarının çoğunu ulaşıma yaptıkları yetmezmiş gibi bizlerle rekabet etmektedirler. Bu rekabette sivil taşımacının çok zor durumda kaldığı bir gerçektir. Esnafın çocuğunun bankalara borçlu olduğu bir ilktir” dedi.

GELİN BAYRAMDA SUYU BEDAVA YAPALIM

Konuşmasını sürdüren Kurt “Bütün bu yetmiyormuş gibi büyükşehir belediye meclisinin almış olduğu karar gereği Arife günü dahil Bayram süresince bütün belediye araçlarının ücretsiz olması,senede bir olan bir bayramda esnafımızın iş yapacağı gün o da esnafımıza zülüm olmuştur. Büyükşehir belediye meclisinde ücretsiz taşıma için el kaldıran arkadaşlarımızın bizleri yok sayarak böyle karar almaları bizleri her sene olduğu gibi gene hüsrana uğratmıştır. Türkiye’nin hiçbir yerinde bedava olmazken maalesef bizim belediyemiz bu uygulamaya devam etmektedir. Benim buradan meclis üyelerine bir ricam var, gelin bayramlarda Allah’ın suyunu bedava yapalım. Bu bir ilk olsun en azından herkes yararlansın. Bu esnaf bir arife günü bir de bayram günleri iş yapacak bu günleri de bizlere zehir etmeyin” dedi.

SÖZLER RAFLARA KALDIRILDI

Sözlerini sürdüren Kurt “Şehir içine yapılan tramvay projesine oda ve kooperatif olarak karşı çıktığımızı, yapılan ve maliyeti çok çok olan bu projenin hayata geçtiği bu zaman içinde şehir içindeki 520 esnafa ortak olunacağı sözü verildiği ancak bu sözlerin rafta kaldığı görülmektedir. Ayrıca tramvayın da 15 Temmuz tarihine kadar bedava olması da esnafımıza ciddi zarar vereceği aşikârdır. Şehir içinin yeni trafik düzeninin eskiye oranla toplu taşıma araçları için zaman açısından iyi olduğu fakat batıdan doğuya doğru yan yola verilen bütün toplu taşıma araçlarının en azından 3-4 hattın Cumhuriyet Caddesine verilmesi gerekmektedir. Çünkü bu şehir içini kullanan yolcuların içinde hasta olanı yaşlı olanı engelli olanı yan yola yürümelerinden dolayı mağdur oldukları görülmektedir” dedi.

TERCİHLİ YOL VERİLMELİ

30 Haziran tarihinde oda binasında mali genel kurul yapacaklarını  ifade eden Kurt “Yeşilova’ da Turan Güneş Caddesi olmak üzere toplu taşıma araçlarına tercihli yol verilmesi gerekmektedir. Diğer bir konu araçlarımızı kullanan ücretsizlerin, başta 65 yaş olmak üzere araçlarımızdaki şoför esnafımızı psikolojilerinin bozulduğu, araçlarımızı kullanan diğer yolcuların çok zor durumda kaldıkları görülmekte ve bu uygulamanın acilen sonlandırılması ya da en azında 2 biniş ile kısıtlama getirilmesi gerekmektedir. Zira Kocaeli’nin her mahallesinde belediye otobüslerini olduğu ayrıca tramvayın işletime başlamasından dolayı tercih noktasında bu araçları kullanmaları uygun olacaktır” dedi.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.