TARİH 22.03.2018 SAAT 05:09:52

12.03.2018 Pazartesi - 9:00

Gebze Belediyesi’nde 220 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesinde işverenin işçiye neden yüzde sıfır zamda ısrar ettiği ortaya çıktı

Süriye ÇATAK TEK  – HİZMET-İş Sendikası ve Gebze Belediyesi işvereni adına Yerel-Sen ile kasım ayının sonunda başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ve arabulucu sürecinde anlaşma çıkmadı. İşverenin yüzde sıfır zamda ısrar etmesinin ardından hükümetin OSB’lerin emlak vergisini belediyelerin almasını yasa ile kaldırması var. Belediye zarar ettiği 15 milyon liranın faturasını işçiden çıkarmaya çalışıyor. İşçi ise bu duruma çok tepkili.

SÖZLEŞMEDE SIFIR

ZAMDA DİRETTİ

Kasım ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sendika işverene verdiği taslakta işçilerin ücretlerine yüzde 20 oranında zam istedi. Ancak işveren masaya yüzde sıfır oranında zam teklifi ile geldi. İşveren sendikası ve işçi sendikası arasında süren görüşmelerde sonuç çıkmadı ve sözleşme arabulucu sürecine girdi. Arabulucu sürecinde de işveren yüzde sıfır zamdan geri adım atmadı. Bunun üzerine yine anlaşma sağlanmadı ve arabulucu raporunu Çalışma ve İş Kurumu’na gönderdi. Kurum da raporu taraflara gönderdi.

GREV OYLAMASI OLACAK

Hizmet-İş Sendikası Genel Merkezi’ne gelen arabulucu raporunun ardından sendika grev kararını aldı. Bu hafta Kocaeli Şubesine gelecek olan grev kararı Gebze Belediyesi’ne asılacak ve sendika iş yerinde grev oylaması yapacak. Grev oylamasında işçinin nasıl bir tavır alacağı henüz netleşmedi. Ancak işçiler oylamada greve hayır derse sözleşme Yüksek Hakem’e gidecek. Oylamada evet çıkarsa sendika 60 günlük süreçte belediyede greve çıkmak zorunda kalacak.

GEREKÇE EKONOMİK

Gebze Belediyesi’nin yüzde sıfır oranında ısrar etmesinin arkasında ekonomik gerekçeler var. İşçiye belediyenin ekonomisinin iyi olmadığı için zam vermeyen işveren bu durumun neden kaynaklandığını da açıklamıyor. Hükümetin geçtiğimiz yaz aylarında çıkardığı yasa ile OSB’leri emlak vergisi kapsamından çıkarması özellikle sınırlarında OSB olan belediyeleri çok etkiledi. Dilovası’nda yaşanan kriz şimdi Gebze’yi vurdu.

15 MİLYONLUK KAYIP

Gebze Belediyesi OSB’lerden yaklaşık 15 milyon lira olarak aldığı emlak vergisini kaybetti. Belediye şimdi yaşadığı ekonomik kaybın faturasını işçiye çıkarmaya çalışıyor. Gebze Belediyesi işçileri yaşanan gelişmeler karşısında işverene tepkili. Yapılacak grev oylamasında belediyeye sürpriz olacak bir karar da çıkabilir. Bu noktada belediyenin tavrının ne olacağı merak konusu.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.