TARİH 24.03.2018 SAAT 07:14:48

14.06.2017 Çarşamba - 14:18

MHP İl Başkan Yardımcısı Ayhan Arpacı, haftalık olağan basın toplantısında ağız ve diş sağlığı konusunda hükümetin adım atması gerektiğini belirtti

Emre ARKIN – MHP İl Başkanı Ayhan Arpacı il binasında olağan basın toplantısında diş sağlığıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Dünya diş hekimleri birliğinin verilerine göre dünya çapında her 10 kişiden 9’unun ağız ve diş hastalığı ile mücadele ettiğini belirten Arpacı, “En güncel verilere göre gelişmiş batı ülkelerinde kişi başına diş hekimine muayene olma sıklığı yılda 5 kez iken ülkemizde bu sayı sadece 0,9 dur. Ülkemizde bu oranın düşük olmasının en önemli nedenlerinden biri mevcut iktidarın bu konudaki yetersiz politikasıdır” dedi.

HİÇBİR ADIM ATILMADI

Uzun yıllardır devamlı konuşulan, hükümet yetkililerince sık sık vaat edilen özel hastanelerden ve muayenehanelerden devletin vatandaşı için uygulanan hizmet satın alma uygulaması için hiçbir adım atılmadığını ifade eden Arpacı, “Daha önce birkaç kez gündeme gelen bu konu ekonomi ile ilgilenen bakanların bu konuda harcamaları arttıracağı gerekçesiyle gündemden çıkartılmıştır.Akıl almaz israfların yapılmasına göz yuman ekonomi kurmayları bütçe açığı için yine halkın sağlığından tasarruf etme yoluna gitmiştir” şeklinde konuştu.

GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

“Maalesef ilimizde ADSM’leri halkın ihtiyaç duyduğu tüm ağız ve diş sağlığı hizmetini vermekten çok uzaktır” diyen Ayhan Arpacı, “Bu merkezlerde diş çekme ve dolgu gibi basit birkaç işlemden daha fazlası yapılamamaktadır, hastalar KOÜ diş hekimliği fakültesine sevk edilmekte ve buralarda da aylarca bekletilmektedir. Öncelikle hükümet ağız ve diş sağlığı konusunda yeni politikada geliştirmelidir. ADSM’leri modernize edilmeli her türlü cerrahi işlem uygulanabilecek teknik donanım ve uzman personel temin edilmelidir. Hükümet yetkilileri bunları yapmayacağını düşünüyorsa milletvekilleri ve meclis çalışanları için uyguladığı devletin vatandaşı için diş sağlığı hizmeti satın alma uygulaması yeniden gözden geçirilmelidir” diye konuştu.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.