TARİH 24.01.2018 SAAT 05:02:05

13.01.2018 Cumartesi - 14:12

Unutulmaya yüz tutmuş eserlere yeniden hayat veren KO-MEK, bu kez de ahşap oyma branşı ile yeni ustalar ve yeni ürünler ortaya çıkarmaya devam ediyor

BUNDAN 13 yıl önce sadece 8 kurs merkezi ile yola çıkan KO-MEK, kısa sürede kurs merkezi sayısını 12 ilçede 44’e yükselterek 326 farklı branşta eğitimlerini sürdürüyor. Artık halk üniversitesi olarak nitelendirilen KO-MEK, bu güne kadar toplam kursiyer sayısını 470 bin 781’e çıkararak her gecen gün büyümeye devam ediyor. Unutulmaya yüz tutmuş eserleri alanında usta öğreticiler eşliğinde nesilden nesile öğreten KO-MEK el sanatları branşlarında tarihi mesleklere yeniden hayat veriyor. KO-MEK, geçmişten günümüze önemli ustalar tarafından aktarılan tarihi ve kültürel miraslarımızı el emeği göz nuru ile işleyen, ahşap oyma, ahşap yakma, model gemi yapımı ve filografi, önemli meslekleri yeniden gün yüzüne çıkarıyor.

HAYAT VERİYORLAR

Tarihi ve kültürel miras olarak geçmişten günümüze aktarılan mesleklerden ahşap oymacılığı teknolojinin ilerlemesi ile ne yazık ki eskisi kadar rağbet görmüyor. Teknolojiye yenik düşen el ile ahşap oymacılığı sanatı KO-MEK sayesinde kursiyerlere aktarılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nden onaylı Ahşap Oyma ve Yakma Sanatçısı Mustafa Çetinkaya’nın verdiği eğitimlerle bu alanda birinden güzel eserler oraya koyan KO-MEK kursiyerleri, her geçen gün yeni bir şeyler öğrenmek için çalışmaya devam ediyorlar.

KURS GÖLCÜK’TE

İnce işçilik ve el becerisi gerektiren ahşap oymacılığı mesleğini devam ettirmek isteyen ya da bu mesleğe ilgi duyan vatandaşlar KO-MEK Gölcük Kaynak ve Sanat Atölyesi’nde buluşuyor. Ahşap oymacılığı sanatına ömrünü vermiş ve bu alanda T.C Kültür Bakanlığı tarafından Marmara Bölgesi Sanatçısı ünvanını alarak hak ediği değere kavuşan Ahşap Oyma Usta Öğreticisi Mustafa Çetinkaya tarafından verilen dersler kursiyerlerin yoğun katılımı ile oldukça samimi bir ortamda devam ediyor.

REHABİLİTE EDİYOR

20 yıldır ahşap çalıştığını ifade eden kursiyerlerden Gönül Akarsu, “El sanatları makineleşme sayesinde ne yazık ki azaldı. Keşke biz de yaptığımız işlerin karşılığını görsek. Bizler Mustafa hoca ile birlikte çok güzel yetiştik ama ürünleri göstermede ve pazarlamada sıkıntı çekiyoruz. Ahşap oymacılığın zor ve sabır gerektiren bir sanat, ahşabın kokusu tozu artık bizim bir parçamız oldu. Biz ahşapla artık bütünleştik” dedi.

ÇOK MEMNUNLAR

Bir diğer kursiyer Mustafa Öztürk ise “Emekli olduktan sonra ahşaba başladım. Bu işe merak duyan tüm arkadaşlarıma özellikle gençlere tavsiye ediyorum. Bu işle uğraşmak insanı hayata karşı daha da motive ediyor” dedi. Bir diğer bayan kursiyer Asiye Atabaş ise konuşmasında; “Bu işe sadece ahşap oyuncak yapmak için başladım. Ama her gün yeni öğrendiğim şeylere hayran kaldım. Burası inanılmaz güzel ve farklı bir ortam. Bu iş bize rehabilite oluyor diye ifade etti. 5 ay önce eşini kaybeden Eda Taşkent, ise konuşmasında psikolog yerine bu kursa geldim. Şu anda 3 katlı evim neredeyse sergi alanı gibi oldu” dedi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.