TARİH 21.02.2018 SAAT 04:32:11

30.11.2017 Perşembe - 9:30

“Biz İzmit’iz”, sadece İzmit’in değil, Türkiye’nin en kalabalık, en güçlü sosyal medya gruplarından biri. Grubun kurucusu Hüseyin Erol, “Biz İzmit’iz bu kentin beyaz masası olma yolunda ilerliyor” dedi

Mevlüt SOYSAL – 

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta kurulan “Biz İzmit’iz” grubu, sadece 6 yılda kentin en önemli sivil toplum örgütü haline geldi.

Kentteki birçok sivil toplum örgütünde yöneticilik görevi üstlenen Hüseyin Erol liderliğinde kurulan grup, kısa zamanda birçok önemli faaliyete imza attı.

Kertil Tekke Buluşmaları ile kentliyi bir araya getiren, yayınladığı fotoğraflarla beraber İzmit tarihini gözler önüne seren, öykü yarışması ile İzmit’i yeni yazarlara İzmit’i anlattıran, bu kentte yaşayanları bayram ve anmalarda bir araya getiren grubun şimdi hedefi daha büyük… Bir koro ile sanat çalışmalarını destekleyen grup, bunun yanı sıra öğrencilere burs vermek için de adımlarını attı.

Grubun kurucusu Hüseyin Erol, “Biz İzmit’iz”i gazetemize anlattı. Hüseyin Erol, “Biz İzmit’iz bu kentin beyaz masası olma yolunda ilerliyor” dedi.  

 

 

Biz İzmit’iz bugün çok önemli bir platform… Çıkış sürecini ve gelinen noktayı anlatır mısınız?

Sivil toplum örgütlerinin atıl hale gelmesi, çoğunluğunun merkezi iktidarın ya da yerel yönetimlerin arka bahçesi olması ve zamanın getirdiği güçlükler, demokrasi açısından çok önemli olan sivil toplumun kentte ve ülkemizde etkisini azalttı. Ben de sivil toplum hareketinin içinde olan, son 25 yılda birçok sivil toplum örgütünün başında olan birisi olarak, bu zafiyeti net olarak gören biriydim. Şu anda internetin bize sunduğu sonsuz imkanlar var. Birçok insana anında ulaşma şansımız var. Biz de “Ne yapmalı?” sorusunu kendimize sorarken, çok sevdiğim, yaşamaktan heyecan duyduğum kentim için “Biz İzmit’iz” grubunu kurduk. Başlarda halkımız bunun ne olduğunu tam olarak anlayamadı. İnsanlarımızın bu grubu anlaması 6 ayı buldu. Bu sırada kendi arkadaşlarımdan 3 bin-4 bin kişilik bir üye eklemesi yaptım. Bugün geldiğimiz noktada 27 bin aktif üyeye ulaştık. Son 20 günde 135 bin hareket oldu. Yani, günde ortalama 8 bin kişi bir şeyle yazıyor. Bir fotoğrafa bakan kişi sayısı 20 bine ulaşıyor.

 

Sebebi ne?

Çünkü insanlar bu platformda kendilerini buldu. Yaşadığı sokağı gördü, dedesinin kurduğu dükkanı gördü, Cumhuriyet Bayramı’nın 50 yıl önce nasıl kutlandığını gördü, işgal yıllarındaki İzmit’i gördü. İzmit’in yakın tarihteki gelişimini anladı. Dolayısıyla insanları İzmit’te yaşamaktan çıkartıp, İzmit’i yaşamaya yönlendirdik. İnsanımız daha önce baktığı fakat göremediği birçok şeyi Biz İzmit’iz ile gördü. Bu platform ile kenti kodladık. Kasr-ı Hümayun’u kodladık, Atatürk Heykeli’ni kodladık. İnsanlar, şehrine ve sokağına başka türlü bakmaya başladı. Bugün ise 30 binlere yaklaşan bir üye profiline ulaştık. Biz İzmit’iz, kentin beyaz masası olma yolunda ilerliyor. Çünkü artık sosyal medya zamanı. Akıllı telefonlar insanların elinde. Halkımız her türlü olumsuzluğun fotoğrafını çekiyor ve gruba atıyor. Kent yöneticileri de bu grubu dikkatle inceliyor. Bu sorunların büyük bir bölümü kısa zamanda çözülüyor ve bana dönüş oluyor.

 

Yani, İzmit Belediyesi sizi çok dikkatli takip ediyor.

Evet. Bu çok önemli bir şey. İnsanlar artık “Başkan şuna da bir el atsan” deme noktasına geldi. Bu durum keyif verici. Grubun gücünü gösteriyor. Tabii ki insanlara dokunmak önemli. Ben bazen sabahlara kadar insanların yazıkları özel mesajlara yanıt veriyorum. Bundan da keyif alıyorum. Sosyal medyanın bireysel diyalogları azaltmasının önüne de bu şekilde geçiyoruz. Biz İzmit’iz grubunun geldiği bu noktayı ben de hayal edemezdim. Bugün Biz İzmit’iz evrensel bir boyuta geldi. 3 bin tane İstanbul’da üyemiz var. Bursa’da, Antalya’da çok yoğun üyemiz var. Çin’de, Amerika’da üyelerimiz var. Bu platform sayesinde İzmit’te bağı olanlar fakat buradan gidenler de bizimle kendilerini buluyorlar. Bir de Kocaeli nüfusunun sadece 450 bini Kocaeli doğumlu. İzmit’te ise bu yarı yarıya. Biz ise şunu diyoruz: Kim nerede doğarsa doğsun, bu şehrin insanlarıyla kardeş olsun. O da Fahri Seyrek’i bilsin, o da bu şehrin kültürünü tanısın. Bizler, kentin geçmişini bilmeyen arkadaşlarımıza bu kentin kartvizitini sunuyoruz. Herkesin bir kentlilik çatısı altında buluşmasını istiyoruz. Örneğin ben Mersin’de, Samsun’da yaşasam, o kentle aidiyetim artsın diye o kenti iyi tanımak isterim. Çünkü o kentle bu şekilde daha fazla bütünleşirim. Şöyle bir örnek vereyim: Hakan Savaş’ın eşi Necla Savaş, İzmirli’dir, Hakan’la evlendikten sonra bu kente gelmiştir. GKD’ye üye oldu ve öyle çok çalıştı ki, Genç Kocaelililer Derneği’ne başkan oldu. Bizim yaklaşımımız budur.  

Yani, ana mesele, kentlilik…

Evet. Tam da bu… Bizim önemsediğimiz mesele şu: Yerel yönetimlerle dirsek temasında olmamız gerekiyor. Yerel yöneticiler de akşam rüyasında gördüklerini sabah uygulamaya kalkmamalılar. Kentteki her proje kent dinamikleriyle tartışılmalı. Bu böyle yapılırsa kentle ilgili sinerji artar. Biz de bu noktada daha fazla katkı veririz.

 

Sadece bu platforma girmek için internete girenler var. Bu kitlenin yaş ortalaması da yüksek. Bu size nasıl bir duygu veriyor?

Fısıltı gazetesiyle Biz İzmit’iz büyüyor. Herkes birbirine üye olmayı öneriyor. Evet, sadece bu platformda gezinmek için internete girenler oluyor. Üyelik talebi öyle çok oluyor ki, hepsini onaylamamız mümkün olmuyor. Üyeliklerde gecikenler oluyor. Şu an 8 bin üyelik bekliyor. Arkadaşlarımız bir yandan da üye adaylarını inceliyor. Bizde herkes yöneticiye sormadan paylaşım yapabiliyor. Özellikle reklamlar ve politik paylaşım noktasında hassasız. Grup üyelerimiz de bu iki noktaya dikkat ediyor.

 

İnsanlar en çok neye bakıyor?

İnsanımızda özellikle geçmişe bir özlem var. Örneğin bir demiryolu videosu paylaştık, 10 bine yakın insan izledi. Halkımız geçmiş konusunda biraz duygusal. Eski görseller çok hoşlarına gidiyor. Diğer yandan hayatlarını kaybeden vatandaşlarımız oluyor. İnsanlar direk bize ulaşıp cenaze bilgisini veriyor. Bizler de yayınlıyoruz.

 

Biz İzmit’iz şu ana kadar neler yaptı?

Kertil Tekke Buluşmaları düzenledik, öykü yarışmasına imza attık, koro çalışmamız sürüyor. 6 Aralık’ta start veriyor. 2018’in bahar ayında ilk konser verilecek. Diğer yandan öğrenci bursuna başlıyoruz. Bunu başka dernekle birlikte yapacağız. Resmi bir vasfımız olmadığı için para konusunda hassasız. Akçeli işlerden uzak duruyoruz. Bu yüzden resmi bir dernekle işbirliği yapacağız. Sadece Fahri Seyrek’in kitabı için 300 kişiden para topladık. İnsanlar çıkmamış kitaba para verdiler. Kitap çıkınca da bu değerli eser onlara sunuldu. Diğer yandan önümüzdeki günlerde İzmit fotoğrafları ve fotoğrafların hikayelerini içeren bir kitap çıkartacağız. Mayıs ayındaki Kertil buluşmasına bu kitabı yetiştirmeye çalışıyoruz. Öte yandan resmi bayramlarda Atatürk Heykeli önünde bir araya geliyoruz. Bir de İzmitli sanatçılar için bir sergi açmayı planlıyoruz.

Halk Eğitim binası ile ilgili talepleriniz var?

Geçtiğimiz yıl yaptığımız basın toplantısında 85 yaşın üzerinde 10 büyüğümüzü ağırladı. İki tanesini ne yazık ki kaybettik. Bu mekanın restorasyonunu talep ettik. Oranın görüntüsü çok bozuk. Geçtiğimiz günlerde Kaymakamımızla bir araya geldim. Halk Eğitim konusunu da paylaştım. Acısu’daki taş bina ve Halk Eğitim binasını bakanlıklardan talep ettiğini kaydetti. Şu an bakanlıklardan geri dönüş bekleniyor. Merakla bekliyoruz. 19 Şubat, Halk Eğitim binasının açılış yıldönümü. O gün için de bir program düzenliyoruz.

 

Tarih Koridoru Projesi’ne bazı eleştirileriniz oldu.

Bu projeyi çok doğru ve değerli buluyorum. Birkaç serzenişim oldu. Birincisi, İzmit tarihine emek vermiş insanların açılışa davet edilmemesiydi. Diğeri ise Kasr-ı Hümayün çevresinin fazla betona boğulduğu yönündeydi. Bunları yaparken halka danışılması gerektiğini ifade ettim. Nevzat Doğan, o bölgede yaşayan insanlara bazı konularda danışmalıydı. Yangından mal kaçırır gibi iş yapılmaz. O bölgenin projesi ile ilgili ülke çapında bir yarışma da düzenlenebilirdi. Projeye de hep birlikte karar vermeliydik. Ama böyle yapılmadı. Kenti bilmeyen birinin projesi hayata geçirildi. Süleyman Paşa Hamamı’nın etrafı camla kaplandı. Olmadı. Öte yandan Bizans yapılarının daha fazla gün yüzüne çıkarılması gerek. Bunların dünya turizmine tanıtılması gerek. Kültürel ve ekonomik getirinin çok yüksek olacağına inanıyorum. Bazı ülkeler iki çift sütuna dünyadan insanlar getiriyor. Bizde ise koca bir tarih var.

 

İzmit Belediyesi’ni yönetecek

kapasite ve olgunluktayım

 

Sizin, İzmit Belediye Başkan Adayı olmanızı isteyen bir kitle var. Neler düşünüyorsunuz?

 

1993 yılında başlayan siyasi süreç, beni hep diri tuttu. Siyasal bir kamusal çözüm alanı. Biz hep hayatın içinde olduğumuzdan çok insana dokunduk, çok insanla bir şeyler paylaştık. Bu süreçte bazı mevkiler bana yakıştırıldı. Fakat ben aday adayı hiç olmadım. Bugüne geldiğimizde hem çevrem, hem geniş bir kitle, hem de ailem, beni kentte siyasi bir aktör olarak görüyor. Kenti tanıyan, bilen insanlar, “Bu sorunları sen çözersin” diyorlar. Ben de yıllanmış politikacılar gibi, “İstemem yan cebime koy” demiyorum. Bu kenti tanıyorum, bu işi yapabilecek kapasitede olduğumu biliyorum. İleriye dönük bir kent planlaması yapabilirim. Bunu planlayacak çok nitelikli insanları bir araya getirebilirim. İddialı bir fotoğraf ortaya koyabilirim. Hüseyin Erol isminin sokakta bir karşılığı varsa, CHP elbette bunu değerlendirecektir. Partimiz, kazanmaya en yakın adayı bulup çıkarmalıdır. Bildiğimiz kadarıyla bir merkez ataması olacak. Burada örgütlerimize çok büyük görev düşüyor. Aday belirlemede anket, STK görüşmeleri de ön planda tutulmalıdır. Aday olacak kişinin kentte yaptıklarına bakılmalıdır. Burada isimler önemli değil. Arkadaşlarımın bazıları “Neden aday olduğunu söylemiyorsun” diyor. Şu an kongre sürecimiz var. Bunun yanı sıra tahminen şubat ayında büyük kongremizi yapacağız. Bu süreçler takip edilmeli. Genel merkezin verdiği bilgiler dikkatle takip edilmeli. Bu sürecin ardından da atılmalı. Ben şunu söylüyorum: İzmit halkı CHP’ye Hüseyin’le fazla oy verecekse, aday Hüseyin olmalı. CHP İzmit’te Ahmet’le çok oy alacaksa, aday Ahmet olmalı. Bunu örgütler çıkarıp kentin önüne koymalı. Ben bu işi yapabileceğime inanıyorum. Bu kenti iyi yöneteceğime inanıyorum. Dersime çalışıyorum. Alt yapımı kuvvetlendiriyorum. Az oy aldığımız bölgelerde oyların nasıl artacağına dönük çalışmalar yapıyorum. Sadece CHP’lilerin değil, tüm kesimlerin oyunun alınması için çalışma yapıyorum. Dolayısıyla, zamanlama için erken. Her geçen gün daha çok insanın elini sıkmaya çalışıyorum. Etrafımdaki halkanın büyüdüğünü görüyorum.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 12 yorum bulunmaktadır.

Aslan Bey

KESİNLİKLE TEK ADAY …. VİZYONER , MİSYONER VE DE EN ÖNEMLİSİ POTANSİYEL BİRİ….

14.12.2017, 20:53
Uğur duru

Bu kent daha iyi bi hal alıyorsa bunu Hüseyin Erol’a borçludur. Kesinlikle Chp yönetiminin bunu göz ardı etmemesi gerekir.. bence kesinlikle çok güçlü bir aday..

01.12.2017, 17:06
gulbin yeni

CHP rica ediyoruz senden bu adamla yuruyelim .. Kaybetmekten yorulduk hepimiz.. Aynı teraneler her secim yerin dibine neden giriyoruz biz.. bu kadar mı körsünüz..

01.12.2017, 1:45
Özlem Yalçın

İzmitlileri bir araya getirip, İzmitlilerin derdini dinleyip onların derdine derman olabilmek için elinden geleni yapan, İzmitin gelişmesini ve güzelleştirilmesini isteyen bir başkan adayımız var O da İzmitlilerin genç dinamik hemşerisi HÜSEYİN EROL ağabeyimiz.

30.11.2017, 20:22
Lâle Tığ

Dürüstlüğü , sağlam karakteri ve taviz vermeyen dik duruşuyla kentimizin örnek insanı Hüseyin Erol ‘un her zaman teşvikçisi olacağız . Yolu açık olsun .

30.11.2017, 20:03
Murat İnan

Birileri parasıyla,mevki ,makamla yapamadığını Hüseyin Erol gönülden ,sevgiyle yapar.Çünkü nede olsa İzmit sevdalısıdır

30.11.2017, 15:13
H.Ali

Kimselerin başaramadığını başardın, helal olsun sana Hüseyin kardeşim. Bu ruhu hiç kaybetmesin, bu ruh belediyeciliğe taşınmalı. İzmit ve İzmit insanı istediği hizmete kavuşmalı.

30.11.2017, 14:07
Selma Çalışkan

Hüseyin erolu genç kocaelililer derneğindeki çalışmalarından bu yana tanıyorum. Çok başarılı işlere imza attı. şimdilerdede biz izmitiz grubunun yakın takipçisiyim. yine harikalar yaratıyor. onun gibi bir izmit aşığının belediye başkanı olmasını canı gönülden isterim, hemde var bütün çevremle desteklerim.

30.11.2017, 13:42
Cem Özer

Biz İzmit’iz, bu kente hakettiği değeri veremeyen, gerekli katkıları geliştirmeyi yapamayan kent yöneticilerine yol gösteren, vizyon katan, İzmit’i onlara öğreten ve hatırlatan bir gruptur.
Önümüzdeki dönemde İzmit’i yönetecek kişiyi içinden çıkaracaktır.
İzmit’i İzmitliler yönetmelidir, yönetecektir.

30.11.2017, 12:37
Faruk küçük

Hüseyin EROL bu kentin en düzgün insanıdır

30.11.2017, 12:24
Mehmet Faruk küçük

Bu kent Hüseyin EROL ile vizyon kazanıyor başarılar Hüseyin başarılar biz izmitiz

30.11.2017, 10:46
Erol Erkan

Adamın 10 numarası. Her şeyi ile insan evladı. Bugüne kadar ne yaptı ise başardı. İzmit onunla çok daha güzel olacak. Gece gündüz bütün sülalem ile onun adına kapı kapı gezmeye hazırız. Sizin de yazdığınız gibi binlerce izmitli onun yanında. chp li yöneticiler bu çoşkuya gözlerini kapatamazlar. adayımız hüseyin erol.

30.11.2017, 10:36istanbul escort escort istanbul escort bayan bayan escor escort