TARİH 22.03.2018 SAAT 18:59:25

07.04.2017 Cuma - 8:50

Ak Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan getirmek istedikleri cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini tarif etti: İstikrarlı, hızlı karar alan, doğrudan halkın karar verdiği, ‘Millet Hükümet sistemi’dir, bu sistem

Röportaj: Adem TURGUT

Fotoğraflar: Süriye ÇATAK TEK

‘Evet’ demeyi ‘yeniden diriliş’e benzetiyorsun, ne demek bu?

Kitabın ortasından konuşuyorsun Adem Abi. Ama anlatayım. Bu, her birimizin meseleyi memleket meselesi olarak görmesinden kaynaklanıyor. Herkesin söylemi farkı. Kurtuluş Savaşı’nda bu millet bir diriliş yaşadı. Emperyalistlere karşı hep birlikte cumhuriyeti kurduk. Cumhuriyeti beğenmemek gibi bir durumumuz yok. Hayır cephesi konuyu yine olmadık yerlerden tuttu.

Nereden tuttu?

Sistem değişikliği değil de cumhuriyet değişiyormuş gibi anlattılar. Hatırlayın Kemal Kılıçdaroğlu “Bu iş kan dökülmeden olmaz” dedi. Bugün gelinen noktada CHP’liler Pollyanacılık yapsa da millet gerçeği görüyor.

40 GÜNDE YOL ALDIK

Ne oldu da milletin bakışı değişti?

40 günde kamuoyuna anayasa değişikliğini gerçekleriyle anlattık. Memleket meselesi olarak bakanlara şunu söyledik: Türkiye sistemini değiştirmek zorunda. Koalisyonların olmayacağını geçmişte gördük. 2001 öncesinde koalisyonları gördük. Koalisyon konuşulduğunda partinin önemi yok ama her zaman hangi bakanlığı alacakları gibi şeyler konuşulur. Herkesin görüşü farklı olduğu için memleket meseleleri konuşulmaz hale geliyor.

Şimdi koalisyonlar ortadan kalkacak diyorsun?

Evet, kalkacak. Bizler millet direk istediği lideri seçsin istiyoruz ve böyle bir sistemi getireceğiz. Hatırlatırım, yeni sistemde liderini seçerken, milletvekillerinde istediğin listeye oy verebiliyorsun. 2019 seçimlerinin ardından kimse koalisyon sıkıntısı yaşamayacak. Bugün hükmü şahsiyete bakıyoruz. Koalisyonlardan kurtulmuş istikrarlı bir sürece girmek istiyoruz. İstikrar olmazsa, patron belli olmazsa kaotik bir ortam oluşuyor. Son sözü söyleyecek biri lazım.

 

CHP’NİN ELİNDE SADECE

TEK ADAMLIK KALDI

Ama CHP en çok tek adamlık üzerinden yükleniyor.

CHP’nin elinde kalan tek argüman tek adamlık. Ama onu da yüzde 60- 70 kırdık. Şu andaki sistemde yüzde 80 ile iktidar olsan dahi, Cumhurbaşkanı o siyasi partinin tam tersi bir görüşe sahip olursa sıkıntı olur. Davul bunda tokmak onda olmaz.

Şimdi davul birinde tokmak başkasında mı?

Yasama yürütmenin baskısı altında kalmış. 1982 Anayasası’nda Cumhurbaşkanı başkan gibi yetki verilmiş. Çünkü “her zaman Cumhurbaşkanı bizden olur” diyerek rahat davranmışlar.

Meclis güçsüzleşiyor, diyorlar…

Olur mu öyle şey. Meclis’in daha özgür bir şekilde kanun yapması gerektiğini düşünüyoruz. Bütçeyi Meclis yapıyor ve onaylıyor. Milletvekilleri artık bakanlık için yatıp kalkmayacak. Eski sistem böyleydi. Artık asli işleri yasamayı yapacaklar ve seçildikleri yere daha çok zaman ayıracaklar. Bak Adem abi, kim ne derse desin bu sistemin bir özü var.

Nedir bu sistemin özü?

İstikrarlı, hızlı karar alan, doğrudan halkın karar verdiği, millet ve hükümet sistemidir, bu sistem.

Selehattin Eyyübi örneği veriyorsun. “Avrupa Eyyübi’nin intikamını Cumhurbaşkanı’ndan almak istiyor” diyorsun. Nedir bu tarihsel derinlik?

Türkler olarak kaç devlet kurduk? 16 devlet kuruldu ve birbirinden bağımsız değiller. 3 bin yıllık geçmişimiz var. Millet bağlamında 16 devlet kurduk ve bunlar hep iç çekişmelerden yıkılmış. Haçlı seferlerinde tarihimizi almazsak, saç ayakları boş kalır. Meseleyi tam anlatamayız. Meseleyi sadece cumhuriyetten alamayız. 1071’den beri bu topraklar bizimse bu durumu, bu günü geçmişten bağımsız tartışamayız.

Oradan doğru bakarsak…

Batı diyor ki, Bunlara yol verirsek yine dünyayı yönetirler. Almanya’nın, Hollanda’nın tavrının temel nedeni budur. Bakın meseleyi doğru tahlil etmek lazım. Hatırlayın, 15 Temmuz’da hepimiz birlikte kardeş olduk. Recep Tayyip Erdoğan’ı sevmeyebilirsiniz ama saygısızlık yapamazsın. Ben Kamal Kılıçdaroğlu’nun sevmeyebilirim ama saygısızlık etmem.

 

BİR OY BİLE ZİYAN
EDİLMEYECEK

“Bir tek evet oyunu ziyan edemem” diyorsun. Ne anlama geliyor bu?

Bizim yüzde 65 hedefimiz var, Evet oyu için… İki nedenle hiçbir oyu zayi edemem. Gece gündüz çalışıyoruz. Eşlerimizin çocuklarımızın yüzünü unuttuk. Bu tüm arkadaşlarımız için geçerli. Bir kişiyi ikna etmek için canım çıkıyor. Bir evet oyu bizim için memleket sevdası ve davanın tezahürüdür. Her birimiz bir oyu zayi edersek Türkiye’de 150 bin sandık var, bu 150 bin oy demektir. Seçim sandıkta kazanılıyor. Bizim hedefimiz olabilecek en yüksek oy ile ‘evet’i çıkarmaktır.

YÜZDE 55 EVET ÇIKAR

TURGUT: Ne kadar evet çıkmasını bekliyorsunuz?

Siyasette katılımı sağlamamız gerekiyor. Bizim için Türkiye’de yüzde 55’in üzerinde oy almak psikolojik eşiktir Yanlış anlaşılmasın yüzde 50 artı 1 oyda referandum için yeterlidir ama Sistem değiştiriyoruz. Muhalefetin ağzına böyle bir şey vermemek lazım. O nedenle yüzde 55 iyi rakamdır.

Evet’i anlatmakta zorlanıyor musunuz?

94 yıllık yönetim biçimini değiştirmek zordur. Tabi ki eveti anlatmak daha çok emek istiyor. Hayır’ın işi o yüzden rahat. Bizim zorluğumuz yeniyi anlatmak… Bir de CHP’nin yalanları var.

Biraz o meseleyi açar mısın?

Adem Abi, ilk 20 gün çok zorlandık. CHP önce başladı. Çünkü yalan söylemek kolay. Hem de kuyruklu yalanlarla başladılar. Hala tek adam konusunu anlatıyoruz ve çalışıyoruz. İnsanımız duyarlı. Söz konusu vatan millet olunca vatandaş “acaba” diyor. Biz tabanımıza önce bunu anlattık. 18 yaşından birinin milletvekili olması meselesi, CHP diyor ki, “çocuklarını vekil yaparlar ve iki yıl sonra emekli olacaklar”. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Bunların gibi akşamı da bulmuyor. Bu da yakında çıkar. 2 yılda emekliliği hak edebilir ama 60 yaşını beklemek zorunda. “Kendi akrabalarını getirecekler” diyorlar. “18 yaşındaki gençten vekil mi olur” diyorlar. Olur mu öyle şey! 8 milyon 25- 18 yaşında seçmen var. Bunlara akıllı değilsin diyorsun. 25- 18 yaşında insanlara bu hakkı vermek gerkiyor. 18 ile 80 arasında bir yelpazeyi açmak istiyoruz. Herkes Meclis’te temsil edilmeli ve her yaşın birikiminden yararlanılmalı.

CHP’nin söyedikleri tuttu mu?

Yola çıkarken ortaya koydukları her şey çöktü. Sadece tek adamlılıkla ilgili biraz kuşku var. Onu da tane tane anlatıyoruz. Tabanımızı bitirdik, turuncu dediğimiz kitlelere geçtik.

Başkanlık yerine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, referandum yerine halk oylaması diyorsunuz, tuttu mu?

Cumhurbaşkanlığı ismi daha iyi geliyor insanlara başkanlık sistemi eşittir ABD, o da eşittir eyalet ve bölünme olarak algılanıyordu.

Son hafta çalışmalarında ne yapacaksınız?

30 gündür gençlerle, kadınlarla çok güzel programlar yaptık. Kadınlarımızla çalmadık kapı bırakmadık. Kadınlarımızla ciddi bir organizasyondayız. Gençler her gün genç kürsü programı veriyoruz. Üniversiteliler, lisede oy kullanma yaşına gelen gençlerle bir araya geliyoruz.

KARARSIZLAR MESELESİ

TURGUT: Farklı bir şey soracağım, geçenlerde “Ceyhan kararsızlarla bir araya geldi” diye bir haber geçildi. Bu isimler gerçekten kararsız mıydı? Çünkü basında eleştirenler çıktı.

300-500 kişilik grup topladığımızda bunun 100-150’si bizim teşkilatımızdan. Onlar arkadaşlarını getiriyor. Bu gelenler kararsız ya da kafası karışıklar olanlar. Nereden anlıyorum, örneğin konuşmacı misafir bir bakanımız var. Bakana bizim tabanımızdan ya da teşkilatlarımızdan birinin sormayacağı üslup ve tarzda sorular soruyorlar. “Yargı elden gidiyor”, “FETÖ ne oldu” diyor. Bizim teşkilatlarımızdan biri böyle sorular soramaz. Kısacası elbette kararsızlara anlatıyoruz.

Hayır çıkarsa ne yapacaksınız?

Evet çıkacak. Onun için önce evet çıkarsa ne yapacağımız anlatayım. Öncelikle 2019’a kadar seçim olmayacak. Biliyorsunuz iki parti bunun kararını aldı. Seçimlerin 2019’da yapılması Anayasa değişikliği metnine yazıldı. Çünkü bu değişimin alt metinlerinin kanunlarının çıkarılması gerekiyor. Meclis’te MHP ile birlikte bu alt metinleri düzenleyeceğiz. Evet çıkarsa ertesi gün yürürlüğe girecek tek madde Cumhurbaşkanının parti üyesi olabilmesi. Cumhurbaşkanı isterse ertesi gün gidip partisine üye olabilecek. İki yılı hazırlık süreci olarak değerlendirmek gerekiyor. Evet çıkarsa erken seçim olmaz.

Olmayacak ama diyelim ki hayır çıktı; karşı taraf şöyle bir kampanya yürütür. Erken seçim diye sıkıştırabilir. Bu karar Meclis’te alınır alınmaz bilemem. Ama hayır çıkması mevcut sistemin devamını millet istiyor demektir. Hayır çıkarsa, hayır kampanyası yapanlar da yeni bir öneri ile gelmeliler. Çünkü bu sistem darbe üretiyor, kriz üretiyor. Kılıçdaroğlu başka bir paket getirse onu tartışırız.

Kılıçdaroğlu’na çok yüklenmiyor musunuz?

Bakın memleket için çok faydalı bu değişikliklerin önünü Kılıçdaroğlu kendi geleceği için engellemeye çalışıyor. Hani bir afişleri var, Bir çocuk “Geleceğim için Hayır” diyor. İşte oradaki fotoğrafta Kemal Kılıçdaroğlu olmalı. Çünkü o geleceği için hayır diyor.

İbrahim abi gibi bir başkanımız

Her köşeyi bilen bir bakanımız var

Bu kampanya sürecinde teşkilattan memnun musun?

10 numara. Buraya gelen bakanlar, milletvekillerimiz, kendi bakanımız, Türkiye’de ekip kurma, organize anlamında Kocaeli örnek gösterirler. Biz bir Bakan’a bir günde 4 tane 1000 kişilik program yapabiliriz. İstanbul dahil 300 kişilik program yapamıyor. Performans değerlendirmesinde 21 ayda 18 kere birinci olduk. Diğer aylarda da ikinci ve üçüncü olduk. Çok iyi bir ekibiz.

İbrahim abi gibi bir Büyükşehir Belediye Başkanı’nı Allah herkese versin. Bir Abi; belediye başkanı ve yol arkadaşı. Bir Bakan var Kocaeli’de… Her şeyi iyi biliyor. Teşkilatçılıkta örnektir. Uyumlu milletvekillerimiz var ve hiç alınmazlar. Milletvekillerimiz nereye göndersek giderler.

Kocaeli’de yüzde 65’i hedefliyoruz

Kocaeli’de sandıktan ne çıkacak?

Yükselen profilimiz devam ediyor. Hedeflerimize ulaşmak için yemeden içmeden çalışmamız gerekiyor. Hedefimiz yüzde 65. Yüzde 65 hedefi için biraz daha çalışmamız gerekiyor.

Bunun için özel bir şey yapıyor musunuz?

Adem Abi, kimse bilmiyor ama 5 gündür bir çalışma yapıyoruz. İzmit biraz zor bir yer. Ali başkana (Korkmaz) teşekkür ediyorum. Nasıl çalışma yapalım dedik. O da yardım etti. İl yönetimimizden İzmit ikametgahlı olan 20’sini İzmit ilçe başkanı ve SKM’nin emrine verdik. 52 mahalleyi 10 grup halinde böldük. Atıl kalmış görev vermediğimiz yöneticilerimizi seferberlik verdik. “Sandık görevlileri ile birlikte girilmemiş ev, broşür verilmedik kime kalmasın dedik. 5 günde çok pozitif bir ivme kazandık.”

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

İZMİTLİ41

Anayasa maddelerini anladığınızı ,anlatmak istediğinizi neden açıklamıyorsunuz sizin gayeniz anayasa olduğuna kesinlikle inanmıyorum varsa yoksa başkanlık dolayısıylka size hiç inanmadım ve hep haklı çıktım onun için HAYIR DA HAYIR VARDIR HAYIR

10.04.2017, 23:58
Nihan

Mesela, bu sistemde bile Cumhurbaşkanlığı külliyesi gibi büyük yapılar kaç liraya mal oldu hala öğrenebilmiş değiliz. ‘Tek Adam’ olayı bu referandumla gerçek olursa?…

07.04.2017, 10:22