TARİH 22.03.2018 SAAT 19:04:08

20.04.2017 Perşembe - 12:53

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. tarafından 4 ilden geçecek ve toplam uzunluğu 180 kilometre olan yüksek gerilim hattı projesi için halkın katılım toplantısı Kocaeli Fuarı içinde bulunan Sivil Toplum Merkezi’nde gerçekleşti. Köylerinden geçecek olan yüksek gerilim hattı için toplantının yapıldığı salona gelen Köy Muhtarları “ Tarım arazilerimiz üzerine yüksek gerilim hattı yapılmak isteniyor. Bu çalışmalar sırasında araziler mahvediliyor. Bu çalışmalar dikkatli yapılsın bizi devletle karşı karşıya getirmeyin” dediler

Arif BULUT- Sivil Toplum Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Güneş Ekşi, Delta Su Arıtma Firması adına Maden Mühendisi Ulaş Erdik, Çevre Mühendisi Bilal Taylan, TEİAŞ 5’inci Bölge adına; Çevre Mühendisi Ahmet Çelik, Harita Mühendisi Ramazan Karadayı, Elektrik ve Elektronik Mühendisi İbrahim Işık, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı. Ayrıca köylülerin çalışmaları sırasında yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle sitemlerini ifade ettikleri toplantıda Delta Su Arıtma Firması adına Maden Mühendisi Ulaş Erdik tarafından sunum yapıldı.

50 M GENİŞLİĞİNDE KORİDOR İRTİFAK HAKKI

Delta Su Arıtma Firması adına Maden Mühendisi Ulaş  Erdik, “Proje kapsamında tesis edilecek EEİH 380 kV olup, Elektrik Enerjisi havai hat olarak planlanmıştır ve yaklaşık 180 km uzunluğundadır. EEİH Kocaeli İli sınırlarında kalan kısmı 47,82 km dir. Tesis edilecek EEİH güzergahı için hat boyunca 2 adet nihai direk, 69 adet ise some direği dikilmesi planlanmaktadır. ÇED süreci kapsamında tevziat çalışmaları tamamlanamamıştır. Çalışmalar tamamlandığı takdirde direk tipleri ve sayılarının kesinleşecektir. Direklerin isabet ettiği alanlarda yoğun olmak üzere, güzergâhın sağından ve solundan 25 m olmak üzere toplam 50 m genişliğindeki koridorda inşaat çalışmaları sürdürülecektir. Proje kapsamında tesis edilecek hatta ait güzergah boyunca yaklaşık 50 m genişliğindeki koridor irtifak hakkı olarak kamulaştırılacaktır.

OLUMSUZ ETKİSİ YOK

Sunumuna devam eden Erdik “EEİH için dikilecek direklerin kaplayacakları alanlar kesin olmamakla birlikte her bir taşıyıcı direk için ortalama 200 m2, her bir durdurucu direk için ise ortalama 300 m2 alanın kamulaştırılması söz konusudur. Belirtilen alanlar Kamulaştırma Kanunu gereği mülkiyet hakkı olarak kamulaştırılacak, kiralanacak veya tahsis amacı değişikliği yapılacaktır. ÇED çalışmalarında, hat güzergahının sağından ve solundan 2.5 km olmak üzere toplam 5 km genişliğinde bir koridor “ÇED inceleme alanı” olarak belirlenmiş ve bu alan içerisindeki hassas ortamlar taranmıştır. Bunun sebebi, proje ile ilgili kurum kuruluşlardan alınacak görüşler doğrultusunda yapılması muhtemel güzergah değişikliğinin bu koridor içerisinde kalmasını sağlamaktır. Her bir direk için açılacak çukurdan sökülecek malzeme yine aynı direk yakınındaki yerde depolanacaktır. Direk Dikimi tamamlandıktan sonra çukurlar hafriyat sonucu çıkarılan ve depolanan malzeme ile kapatılacak bu nedenle hafriyat atığı oluşmayacaktır. İnşaat aşamasında oluşması muhtemel tozun çevreye olumsuz etkisi olmayacaktır. İşletme Aşamasında toz oluşumu söz konusu değildir. Bu değerlerden görüleceği üzere Kocaeli İli sınırlarında güzergaha en yakın yerleşim merkezi olan 250 m mesafedeki Şerefsungur mahallesinde inşaat aşamasında oluşacak gürültünün olumsuz etkisi olmayacaktır. , Elektrik ve manyetik alanın insan yaşamı üzerine olan olumsuz etkileri kanıtlanmamıştır. Bu etkiler faaliyet  üresince yetkili kişilerce kontrol edilecek, gerek duyulması halinde etkileri azaltıcı tedbirler alınacaktır. Çevre ve insan açısından tüm tedbirler alınarak, mevcut ekolojik denge bozulmadan, tüm yasal izinler ile kurumların belirttiği tüm önlemler alınarak faaliyet yapılacak, ülkemizin ekonomisine katkıda bulunacaktır” dedi. Sunumun ardından sıkıntılarını dile getiren Köy muhtarları ve sakinleri yetkililere çalışmalar sırasında yaşanan olumsuzluklar nedeniyle sitem ettiler.

BİZİ DEVLETLE KARŞI KARŞIYA GETİRMEYİN

Körfez Alihocalar Köyü Muhtarı Orhan Arslan, “ Kamulaşma neden daha düzgün bir biçimde yapılmıyor biz bunu merak ediyoruz. Hepimiz mağdur edildikten sonra ayrı ayrı dava mı açacağız” diyerek tepki gösterdi. Kandıra Şeref Sungur Köyü muhtarı Muhammet Emin Yiğit ise, “Tarım arazilerimiz üzerinde çalışma yapılırken ekili tarlalarımız mahvediliyor. 4 dönüm tarlamdan geçtiler arazimi mahvettiler. Şirket bilsin. Bu yıl öyle bir şansları yok. Bu çalışmada direk yerleri tespit edilirken mahalle halkın rızasının alınmasını istiyoruz” şeklinde konuştu bizi devletle karşı karşıya getirmeyin diyen Erol Ölmez ise, “Hasat tespit komisyonu kurularak zararın tespiti yapılmalı. Ana sorumlu olan TEİAŞ bu direkler dikilirken orda olmalı. Haberimiz yok denilmemeli” dedi.

PROJENİN GEÇECEĞİ MAHALLELER

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) yaklaşık 180 kilometre uzunluğundan yeni bir enerji İletim hattı projesi hazırladı. “380 kV Akçakoca-Karasu-Çekmeköy Elektrik Enerjisi İletim Hattı” adı verilen proje Düzce-Sakarya-Kocaeli-İstanbul illerinden geçecek. Yüksek gerilim hattı Düzce’nin Akçakoca İlçesinde yer alan Deredibi köyü yakınlarından başlayarak sırasıyla, Sakarya İli Kocaali-Karasu-Ferizli-Kaynarca İlçeleri, Kocaeli İli Kandıra-İzmit-Derince-Gebze ve İstanbul İli Şile-Beykoz-Çekmeköy İlçesinde son bulacak. Hattın 47 kilometrelik bölümü ise Kocaeli içinden geçecek. Yüksek gerilim hattı Kocaeli’de Kandıra’nın Sarıgazi, Karlı, İncecik, Pelitpınarı, Seyitaliler, Sarıcaali, Sinanlıbilallı, Sarıahmetler, Elmacık, Topluca, Kocakaymaz, Goncaaydın (Saltıklar), Hüdaverdiler, Sepetçi, Üğümce, Karadivan, Şerefsungur, Deliveli, Çalyer, Akçağıl, Nasuhlar, Tatarahmet, Çakmaklar Mahalleleri, İzmit’in Bulduk Mahallesi, Derince’nin Terziler, Karagöllü Mahalleleri, Körfez’in Alihocalar Mahallesi, Gebze’nin Duraklı, Hatipler, Ahatlı ve Mudarlı Mahalleleri üzerinde geçecek.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.