TARİH 24.01.2018 SAAT 04:51:32

13.01.2018 Cumartesi - 15:19

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, sokakta çalışan ve dilenen çocuklar dışında küçük yaşta evliliklere karşı da mücadele başlattıklarını belirtti. Kaya, küçük yaşta valiliklerde Kocaeli’de rakamların düşük olduğunu ama bunu sıfırlamak için çalışma yapılmasını istedi

Süriye ÇATAK TEK – AK Parti İl Kadın Kolları kongresi için Kocaeli’ye gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, valilikten sonra Portakal Hafız Konağında bulunan KEDAM’i ziyaret etti. Bakan Kaya’ya Vali Hüseyin Aksoy, TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Radiye Sezer Katırcığlu, AK Parti MKYK üyesi ve milletvekili Zeki Aygün, milletvekilleri İlyas Şeker, Mehmet Akif Yılmaz, Büyükşehir Başkan vekili Zekeriya Özak, İl Başkanı Şemsettin Ceyhan eşlik etti.

ÇALIŞMALARI ANLATTI

Valilik ziyaretinde Vali Hüseyin Aksoy, Bakan Kaya’ya Kocaeli’de yapılan çalışmaları anlattı. Bakanlığın kentte yaptığı katkılar için teşekkür eden Aksoy, “Bakanlığınızın görev alanlarında birçok projeyi yürütüyoruz. Kadın sağlığı ile ilgili proje ürettik ve hedefimiz 650 bin kadına ulaşmak. Şu anda 50 bin kadına ulaşmak. Şimdi sokakta çalışan ve dilenen çocukların sokaklardan uzaklaştırılmasını sağlamak için çalışma yaptık. Sokakta çalışan çocuklardan bir şey satın alınmaması, alınması halinde kabahatler kanuna göre uygulama yapılacağını duyurduk. Sokaklar çocuklar için tehlikeli ve riskli. Önümüzdeki dönemde bu noktada önemli çalışmalara imza atacağız” dedi.

KOCAELİ’DE RAKAMLAR DÜŞÜK

Sokakta çalışan çocuklara yönelik Türkiye genelinde çalışma yaptıklarını söyleyen Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, “Sokakta çalışan çocuk gerçekten ekonomik sebeplerden dolayı çalışıyorsa aileye yardım veriyoruz. Eğer istismar varsa çocuğu koruma altına alıyoruz. İstiyoruz ki çocuklarımızın tamamı eğitim alsın. Çocuk yaşta evliliklere karı da mücadele ediyoruz. Bu noktada da çalışma başlattık. Kocali’de erken evlilik rakamları yüksek değil. Kız çocuklarımızın erken yaşta evlenmemesi ve eğitim içinde olmaları için çalışma yapıyoruz” dedi. Valilik ziyaretinin ardında Bakan Kaya ve beraberindeki heyet KADEM’i ziyaret etti. Bakan ve heyeti burada Dernek Başkanı Berna Abiş ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı. Ziyaret basına kapalı gerçekleşti.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.