TARİH 22.03.2018 SAAT 11:16:54

12.03.2018 Pazartesi - 9:54

Kocaeli Valiliği tarafından  kamu esenliğinin sağlanması ve sokakta çalıştırılan çocukların genel olarak beden ve ruh sağlıklarının korunması ile suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla  2 ayda yapılan çalışmalardaki bilanço yazılı açıklama ile kamuoyuna duyuruldu

Abbas ÇAKAR – Kocaeli Valiliği 5442 Sayılı İdare Kanununun 11/c maddesi uyarınca, Kocaeli il sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, kamu esenliğinin sağlanması ve sokakta çalıştırılan çocukların genel olarak beden ve ruh sağlıklarının korunması ile suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla 10 Ocak 2018 günü yayınladığı karar ve eylem planı ile  harekete geçti.  Bu karar  ve plan doğrultusunda 2 aydan bu yana yapılan çalışmalar ve  çalışmalar ile ilgili  sayılar, yazılı bir açıklama ile kamuoyuna duyurularak bilgilendirme yapıldı.

314 ÇOCUK  TESPİT EDİLDİ

Alınan karar ve planlanan eylem planı ile harekete geçildiği belirtilen  açıklama şu ifadeler ile devam etti. “ Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İlçe Kaymakamlıkları ve ilgili  kurum müdürlükleri,   her ilçede kurmuş oldukları  mobil ekiplerle   7 gün 24 saat alan çalışmalara başladı.Çocuklarımızın sokağın türlü tehlikelerine maruz kalmalarını engellemek, ruhsal ve bedensel açıdan sömürülmelerinin önüne geçmek, eğitim haklarının engellenmesini önlemek, bedensel, zihinsel, ruhsal, ahlaksal, toplumsal gelişmesine zararlı olacak biçimde aileleri ya da başka kişiler tarafından ihmal veya istismar edilmelerini önlemek için mobil ekiplerinin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde:Sokakta tespit edilen 212 ‘si  Türk Vatandaşı, 102’si Suriye Vatandaşı olan 168’i erkek, 146’sı kız  olmak üzere   toplam 314 çocuğa,sosyal inceleme ve ilgili kurumlarla ilişkilendirilme çalışması yapılmıştır1”

ÇOCUKLAR KONTROLDEN GEÇTİ

Açıklamanın devamında, Türk vatandaşı olan 212 çocuğun, aile hekimliklerine kayıtları araştırılmış, rutin aşı uygulaması, ailesinde bulunan yetişkinlerin gebe takipleri, süreğen hastalığı olan çocuk veya aile üyesinin hastalık takipleri ayrı bir işlem olarak ele alındı.Ayrıca Suriyeli çocukların sağlık kayıtları tamamlanarak takiplere başlandı. Sokakta çalıştırılan 105 çocuğun ve ailesinin Geçici Barınma Merkezlerine gönderilmesi için Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile ilgili işlemlere başlandığı   belirtildi.

 

AİLELERİNE İŞ ARANIYOR

Açıklamada 14 çocuğun tamamı ikamet ettikleri bölgelerde bulunan Gençlik Merkezlerine kendi akranları ile aynı fiziksel, bilişsel gelişim seviyesine ulaşabilsinler diye mesleki çalışmalara alınmak üzere bildirimde bulunulduğu, ev ziyaretleri sonucunda, çocuklar Merkezlerde ki aktivitelere alınmaya başladığı belirtilirken, Sokakta çalışan çocuğun ailesinde; işgücü olabilecek ve iş arayan üyeleri İş Kurumunca kayıt altına alındığı ve bu yönde 94 kişi için kayıt yapılarak, iş arama sürecine girildiği ifade edildi

 

PARA VERMEYİN MALZEME ALMAYIN

Kocaeli Valiliğinin yazılı açıklamasının devamında ise şu ifadeler kullanıldı. “Çocukların sağlıksız koşullarda çalışmasını destekleyen yapılarda olan hurdacılar ile kâğıt depoları, Kaymakamlıklarca kontrol ve denetimleri yapılmakta, kapatma işlemleri yürütülmektedir.

Camii önlerinde çalışan ve dilenen çocukların tespiti için Camii çalışanlarını görevlendirmiş olup,  tespit edilen çocuk bölgede bulunan mobil ekiplere bildirilmektedir. Cuma hutbelerinde Çocukla yapılan alışveriş ya da dilenen çocuğa para vermenin çocuk açısından doğabilecek zararlarına yer verilmektedir.Görünürlük ve Farkındalık Çalışmaları kapsamında Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve ASPİM olarak Afiş, Billboard ve broşür çalışmaları yapılmış, basılmış ve şehrin en kalabalık yerlerine asılmaya ve el ilanları dağıtılmaya, bu yönde yapılmak istenen projelere destek verilmekte, görünürlüğü arttırarak, farkındalık çalışmalarını güçlendirilmektedir. Valilik emri gereği; ilk defa sokakta çalışan veya dilenen çocuk tespit edildiğinde ailesine tebligat yapılmakta, herhangi bir para cezası uygulanmamaktadır. Aynı çocuk ikinci kez veya daha fazla sokakta çalışırken veya dilenirken tespit edilirse ailesine idari para cezası uygulanmakta ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmaktadır.

 İlimizde sokakta çalışan ve çalıştırılan çocuk sorunu ile mücadele etmede en önemli önleyici davranış şekli bu çocukların satmış oldukları malzemeleri almamak, dilenen çocuklara para vermemek ve yetkililere bildirmektir” denildi.

 

Çocukların sokaktan kurtarılarak eğitim hayatına  döndürülmesini sağlamak amacıyla   yapılan çalışmalarda 2 aylık bilanço şu şekilde oldu.

 

Valilik Kararı Tebliğ edilen Aile Sayısı     :  314

 

İdari Para Cezası Kesilen Aile Sayısı       :    38

 

Suç Duyurusunda Bulunulan Aile Sayısı:    20

 

Eğitim Tedbiri İstenen Çocuk Sayısı        :  109

 

Sağlık Tedbiri İstenen Çocuk Sayısı        :      5

 

Koruma altına alınan Çocuk Sayısı          :      4

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.