TARİH 22.03.2018 SAAT 04:59:51

12.03.2018 Pazartesi - 16:30

Sanayi mi ve turizm mi?

Kocaeli’nin açmazı. Hangisi ağır basmalı? Kocaeli yönünü nereye çevirmeli.?

Kocaeli sanayiye doymuş, artık içindeki sanayi kuruluşlarını öteleme derdinde bir kent; hal böyle olunca turizm öne alınmalı gibi duruyor. Ancak Kocaeli’ye geçen yıl sadece 580 bin turist gelmiş onun 300 bini de Kartepe’ye…

Yani sadece doğa turizmi söz konusu.

Rakamlar yetersiz. Kocaeli gibi iki denize kıyısı ve Sapanca Gölüne kıyısı olan, doğası, ulaşım imkanlarıyla iki büyük metropolün arasındaki Kocaeli için 580 bin turist komik bir rakam.

Kartepe gibi güzelliklere sahip bir bölge için 300 bin rakamı da yetersiz.

İyi de nasıl olacak?

Elbette turisti bölgeye çekecek seçenekler artırılmalı.

Gastronomi turizmi, doğal güzelliklere bağlı turizm hareketliliği tamam, Kayak turizmi tamam, doğal yaşam parkı tamam ama teleferik gibi Kartepe Tabiat Parkı gibi yeni açılım projeleri de bir an önce hayata geçmeli. Sadece Kartepe zirvesinde bir otelle bu işler olmaz. Her sosyo- ekonomik sınıftan insan zirvenin tadını çıkarabilmeli.

 

ÇUHA FABRİKA-İ HÜMAYUN

Aylar önce gazeteyi ziyaret ettiğinde Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez detaylarıyla anlatmıştı. Ancak işin sihrini bozmamak için yapılan basın toplantısına kadar köşeme konu etmemiştim.

Üzülmez bir turizm kenti olarak şekillendirmek istediği Kartepe’de sanayi ve tarihi de buluşturacak önemli bir projeyi hayata geçirmek için önçalışmayı tamamladı.

Kartepe Belediyesi ilimizdeki en büyük endüstriyel dönüşüm projesine imza atarak Çuha Fabrika-i Hümayun’u il turizmine, kültürümüze kazandırmak istiyor. Bunun için düğmeye de çoktan bastı.

 

İÇİNDE KÜTÜPHANE OLAN BİR FABRİKA!

Nedir bu projeyi önemli kılan diye düşünenlere biraz anlatayım.

Biz Kocaeli- İzmit’in sanayi kimliğinin SEKA ile başladığını düşünür- söyleriz.

Öyle değilmiş.

Adını varlığını bilsek de önemini bilmediğimiz Çuhane fabrikası SEKA’dan yaklaşık 100 yıl önce Kocaeli’nin sanayi şehri olmasının öncüsü olmuş. İçinde boyahane, Çuha fabrikası, bacalı ambar, elektrik santrali, su deposu ve av köşkü bulunan alanda 1840’ta yapılmış bir kütühpane de var.

1998 yılında Kültür ve Tabiat varlıkları Koruma Kurulu tarafından tescillenmiş bu alanda hala yeni yeni yapılar keşfediliyor.

 

10 BİN 750 ÇALIŞAN!

Rahmiye’de Kartepe sınırlarında içindeki Çuha Fabrika-i Hümayun, TSK’nın Çuhane Mühimmad Depo Komutanlığı kışlasının içinde kalmış.

Sultan Abdülmecid 1839’da bir hattı hümayun yayınlayarak Çuhane Fabrikasının kurulmasını emretmiş 1843’te inşaat başlamış 1844’te bitmiş ve üretime geçmiş. Avrupa’nın her yanına giden kumaşlar üretilmiş.

Önce İngilizler işletse de kısa zamanda devletin idaresine alınmış ve ardından da askeri bir fabrikaya çevrilmiş. Başlangıçta 300 kişinin çalıştığı fabrikada 1920 yılına gelindiğinde 10 bin 750 kişi çalışıyormuş.

Sayıya bakar mısınız!

 

BOMBALANMA FOTOĞRAFLARI

Stratejik ve lojistik bu fabrikayı, İngilizler 1920 Haziran’ında bombalamışlar.

Fotoğrafını gördüm.

Yürekler acısı.

Bugün birçok bina yıkılmış bazılarının harabesi var. Ama her haliyle ülkemizin ve ilimizin endüstriyel tarihinin ayakta durmaya çalışan  abidesi gibi

Ayağa kaldırılmalıydı.

Başkan Üzülmez ve ekibi bunu yapıyor.

Valilik projenin çizimi için fon ayırmış, Büyükşehir katkı sunuyor, Volkan Şenel işin içinde. Yani işi bu iktidar tüm kurumlarıyla da destekliyor.

Velhasıl Kartepe Belediyesi çok iyi bir iş yapıyor. Endüstri mi- turizm mi derken endüstri, turizm ve tarih gibi üç önemli alanı bir projede ilçe ve il yararına hayata geçiriyor.

 

BİR GARABET BALYAN ESERİ

Çuhane’nin mimarı Osmanlı’nın son döneminin en önemli mimarı kabul edilen Dolmabahçe Sarayı’nı da inşaa eden Garabet BalyanSadece bir Garabet Balyan eseri olması nedeniyle bile büyük önem taşıyan  Çuhane Fabrikasının kompleksi ve altındaki dehlizlerin tarihseverlerin dikkatini çekmemesi imkansız.

 

NE OLARAK KULLANILACAK?

Proje ihalesi yapılacak ve bir yıl içinde uygulama projesi ihalesine geçilebilecek noktaya gelecek. Hedef ise projeyi 2023 perspektifinde yetiştirmek.

Makul ve iyi bir zamanlama…

Proje bittiğinde hayatın içine nasıl katılacağı yönündeki alternatifleri ise belediye kısıtlamak istemiyor.

Alternatifler çok

BİR- Eğitim Kampüsü olabilir. Bir üniversiteye merkez olabilir

İKİ- Kültür merkezi yapılabilir.

ÜÇ- Kongre turizmi için merkez olabilir, sanatsal etkinlikler için galeri ve müzeleri için mekan olabilir.

DÖRT- Turizm amaçlı kullanılabilir.

Ben fikrimi söyleyeyim

Eğitim alanı olması işi daraltır. Kalan tüm olasılıklar birlikte düşünülmeli. Herkesin gelip gezebildiği, kalabildiği, yemek yiyip alışveriş yapabildiği bir alan olmalı.

 

ÜZÜLMEZ’İN GURURU

Basın toplantısında Başkan Üzülmez heyecanlı ve mutluydu. Bence de teleferik dahil tüm projelerinden daha önemli olan bir projeyi anlatıyordu. O yüzden başka konulara değinmek istemedi ama İsmet Çiğit’in soruları ile bazı konulara da açıklık getirmek istedi.

Kısa kısa yazayım:

SEKA LOJMANLARI– Acılan bir dava nedeniyle İki buçuk yıl kaybedildi.  Ancak şimdi çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

KÖSEKÖY KAVŞAĞI- Müteahhit’e Büyükşehir ihtar göndermiş ama zaman kaybını engellemek için yeni ihale hazırlığı da yapılmış.

TELEFERİK- Bir gecikme olmayacak. Üzülmez söz verdiği gibi yıl sonunda  teleferik ile Kartepe’ye çıkmak istiyor. Ama projede bir değişiklik olmuş, yolculuk için küçük kabinler kullanılacakmış.

DERBENT- ZİRVE YOLU- Çalışma tamam ama Büyükşehir’in Ulaşım yetkilileri yolun eğilimini fazla bulmuşlar kış kullanımına uygun değil diyorlarmış.

 

DESTEK OLACAĞIZ

Lafı uzatmayalım, çok keyif aldığım bir basın toplantısı oldu. Bir taşla üç kuş vuran, bu kente değer katacak bir projenin ilk duyurusunda bulundum.

Biz basın mensuplarına düşen bu projeye destek olmaktır.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.