TARİH 24.03.2018 SAAT 07:22:30

25.06.2017 Pazar - 10:49

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık,  Kocaeli İzmit İlçesinde bulunan Yeni Cuma Camiinde bayram namazını kıldıktan sonra, vatandaşlarla bayramlaştı. Işık, camii çıkışı yapmış olduğu basın açıklamasına “Cumhrubaşkanımız tüm dünyada takdir görüyor” dedi

Abbas ÇAKAR – İzmit İlçesinde vatandaşlar sabahın ilk ışıkları ile birlikte bayram namazını kılmak üzere camilerin yolunu tuttu. Restorasyon çalışmaları nedeniyle yaklaşık 2 yıl ibadete kapanacak olan  tarihi Pertev Paşa (Yeni Cuma) Camiine akın eden vatandaşlar, bayram namazını kıldıktan sonra protokol üyeleri ve birbirleri ile bayramlaştı. Yeni Cuma’da ki bayram namazına  Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AKP il Başkanı Şemsettin Ceyhan, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, İşadamı Recep Ekşi ile birlikte katıldı. Cami imamı Fevzi Elitok tarafından kıldırılan bayram namazının ardından protokol üyeleri vatandaşlarla bayramlaştı.,

BAKAN IŞIK AÇIKLAMADA BULUNDU

Bayram namazı sonrası vatandaşlar ile bayramlaştıktan sonra  açıklamalarda bulunan  Bakan Işık, “Bayramın insanlığın huzuruna, barışına, esenliğine vesile olmasını dilerim. Bayramlar bizim açımızdan her türlü ayrışmanın, her türlü farklılığın bir kenara bırakıldığı, sadece milli ve dini duyguların çok yükseldiği, birliğin ve beraberliğin en coşkulu şekilde yaşandığı günler. Bu bayramın da özellikle bu noktada milli birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum.Özellikle ülkenin birliği ve beraberliği için başta hudutlar olmak üzere vatanın her köşesinde nöbet tutan Mehmetçiğin, askerin, polisin, jandarmamızın bayramını da ayrıca tebrik ederim. Onların gösterdiği fedakarlıklar ve kahramanlıklar sayesinde biz burada huzur içerisinde bayram idrak ediyoruz. Bundan dolayı bütün güvenlik güçlerimizin ve askerimizin bayramını özellikle tebrik ediyorum. Bu topraklar vatan olsun diye ve vatan kalsın diye gözünü kırpmadan canını seve seve feda eden bütün şehitlerin ve bugün hayatta olmayan gazileri de rahmet, minnet ve şükranla anıyor, şehitlerimizin aileleri ve hayatta olan gazilerin de güzel bir bayram geçirmeleri temenni ediyorum” dedi.

BÖLGE İSTİKRARI  İÇİN

ÇABA GÖSTERİYORUZ
Açıklamasına devam eden Işık , Bölgenin çok önemli bir süreçten geçtiğini vurgulayarak “Bu türbülanstan sağ salim çıkmak için de herkesin özellikle uluslararası meşruiyet içerisinde uluslararası huzura ve barışa katkı sağlaması gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye olarak biz bunun gayreti içerisindeyiz. Başta Suriye ve Irak olmak üzere bütün bölgenin istikrarı için büyük bir gayret ve çaba gösteriyoruz. İnşallah bu bayram bu konudaki sıkıntıların sona erdiği bir bayram olur. Bundan sonraki bayramı çok daha huzurlu ve mutlu yaşarız bölge olarak. Türkiye hem konumu hem ulaştığı güç hem de halktan aldığı güç itibariyle bölgede herhangi bir haksızlığa kendi gücü ölçüsünde karşı çıkan, özellikle her ülkenin meşru çizgide kalmasını sağlayan, bölgenin bu noktada istikrarına katkı sağlayan bir anlayışı ortaya koyuyor” dedi.

DÜNYADA TAKDİR GÖRÜYOR

Konuşmasına devam eden  Bakan Işık, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu noktadaki tavrı aslında sadece bölgemizde değil bütün dünyada takdir görüyor. Haksızlıklara karşı net bir duruş sergilemesi, ‘Dünya beşten büyüktür’ diyerek bütün güçlünün haklı olduğu bir dünya yerine gücün halktan kaynaklandığı bir dünya düzenini sürekli dile getirmesi ve bunu da uygulamada bizzat ortaya koymaya çalışması aslında çok daha barışçıl bir dünya için Türkiye’nin gayretinin bir göstergesidir” şeklinde konuştu.

VALİ HELALLEŞTİ
Bakan Işık’ın ardından konuşan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’da bütün Müslüman aleminin ve tüm Kocaeli halkının Bayramını  kutlayarak, “Bayramın birlik ve beraberlik içine geçmesini temenni ediyorum. Görevler içinde en yüce mertebe en yüce makam milletin gönlünde olmaktır, milletin gönlünde bir yer bulmaktır. Hamdolsun tüm Kocaeli vatandaşlarımız öylesi bir sevgiyi bizlere çok açık ve çok içten gösterdiler bu Kocaeli’de 3 yıllık görev süremiz içerisinde gerçekleştirdiğimiz Kocaeli’nin büyük ve bütünlüğü içerisindeki çok başarının en temel faktörü ve sağlayıcı unsuru oldu. Çok teşekkür ediyorum. Haklarını helal etmelerini istiyorum. Bizden yana hakkımız da helali hoş olsun diyorum. Burada çok unutulmaz bir 3 yıl geçirdik. Biraz önce sayın bakanımızla bayramlaşma sırasındaki o sevgi inanın her şeyin ötesindedir. İnşallah bayram sonrasında da yine bu ülkenin çok özel bir merkezinde medeniyet geçmişimizin ve bu gün birlik ve beraberliğimizin çok önemli bir merkezinde Diyarbakır’da göreve başlayacağım. Böylesi önemli ve çok özel bir görevi ve onuru şahsımıza tebliğ eden bu güveni şahsımıza duyan başta sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve Bakanımıza da içtenlikle şükranlarımı arz ediyorum. Allah mahcup etmesin diyorum. Budan tüm Diyarbakırlı hemşerilerimize de sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum. Kocaeli ve Diyarbakır iki kardeş şehir ve Belediye. Biz de gidince tam anlamıyla pekişmiş inşallah örtüşmüş bir kardeşlik hukuku var. Zaten bizim amacımız bu ülkenin her yerinde kardeşlik hukukunu tesis etmektir. Bu kararlıkla yolumuza devam ediyoruz” dedi.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.