TARİH 22.03.2018 SAAT 18:55:16

10.06.2017 Cumartesi - 13:48

2016-2017 eğitim öğretim yılını değerlendiren Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener,“Eğitim ve bilim emekçilerinin yıllardır birikerek artan sorunlar daha da arttı” dedi.

Emre ARKIN – Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener, şube binasında düzenlediği basın açıklamasında 2016-2017 eğitim öğretim yılını değerlendirdi. Açıklamaya Şube Basın Yayın Sekreteri Özgür Dokuz, Mali Sekreteri Zeynep Gerim, Özlük ve Hukuk Sekreteri Sabri Mutlu, Örgütlenme Sekreteri Ali Sayın katılım gösterdi. Eğitim alanındaki sorunları masaya yatıran Şener, Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim politikalarının eğitimi kaosa sürüklediğini vurguladı.

EĞİTİMİ KAOSA SÜRÜKLÜYOR

2016-2017 eğitim öğretim yılında, eğitim sisteminin, eğitim ve bilim emekçilerinin yıllardır birikerek artan sorunlarının daha da ağırlaştığını ifade eden Şener, “15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL uygulamaları nedeniyle geçmiş yıllardan farklı bir durum da söz konusudur. Gerek ülkenin içinde bulunduğu durum, gerekse bundan doğrudan etkilenen eğitim sisteminin karşı karşıya olduğu çok sayıda sorunun varlığına rağmen eğitim biliminin en temel ilkelerine aykırı düzenlemelerde ısrarını sürdüren Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimi niteliksizliğe, düzensizliğe ve kaosa sürükleyerek çocuklarımızın geleceği ile oynamaya devam etmiştir” şeklinde konuştu.

BÜTÇEDEN EĞİTİME PAY YOK

“4+4+4 uygulamasıyla zorunlu ilköğretime başlama yaşının bir yıl erkene alınması, okul öncesi eğitimin zorunlu eğitimin dışına çıkarılması çocuğun gelişim ve eğitimine ilişkin olumsuz sonuçlarını kısa sürede ortaya çıkarmıştır” diyen Şener, “Okullaşma oranı düştü, derslik başına düşen öğrenci sayısı yüksektir. Çocuk işçiliğin önü açıldı, eğitim sistemi sermayenin çıkarları doğrultusunda şekillendirildi ve imam hatip okullarındaki artış oldu. Ortaöğretimde öğrenciler açık liseye yönlendiriliyor, taşımalı eğitim uygulamasındaki artış sürmektedir” diye konuştu. Bütçeden yine eğitime pay olmadığını söyleyen Şener, “Eğitimin tarikat ve cemaatlere teslim edilmesi ağır sonuçlar doğurdu, müfredat değişiklikleri ile bilimsel, ulusal ve laik eğitim tasfiye ediliyor, öğretmen açığı arttı, sözleşmeli öğretmenlik ve kadrolaşmanın önü açıldı” dedi.


 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.