TARİH 24.01.2018 SAAT 04:48:48

05.01.2017 Perşembe - 16:15

Eğitim-Sen şube binasında açıklama yapan gençlik örgütleri yaptıkları açıklamada gençlik olarak  laikliği savunmaya devam edeceklerini söyledi

Halkevleri, FKF, Öğrenci Kolektifleri, Gençlik Muhalefeti ve CHP Üniversite Komisyonu dün Eğitim-Sen Şube binasında ‘Gençlik Laiklik İstiyor’ başlığı ile basın açıklaması düzenledi. Gençlik adına basın açıklamasını okuyan Öğrenci Kolektifleri üyesi Güleycan Aktürk yaptığı açıklamada, “Laikliği savunmak suç değildir” dedi.

İKTİDARIN BASKISIDIR

Aktürk açıklamasında, “Yeni yıla henüz girdiğimiz saatlerde İstanbul’da bir gece kulübünde gerici IŞİD terör örgütünün saldırılarıyla beraber çok sayıda insanımız hayatını kaybetti. Yaşanan saldırının ardından katliamın sorumlularını halka anlatmak ve laiklik mücadelesini yükseltmek için kahvehane konuşması yapan Halkevciler, önce aktroller ve İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabı tarafından hedef gösterildi. Hemen ardından daha katliamı gerçekleştirenler yakalanamamışken Halkevleri üyesi Hamit Dışkaya ve Ayşegül Başar gözaltına alındı ve tutuklandı. Bu tutuklamalar ikitidarın toplumsal muhalefete yönelik baskılarından, gazetecilere, milletvekillerine, akademisyenlere, sanatçılara, AKP’ye karşı olan herkese yönelik tutuklama ve yıldırma politikalarından bağımsız değildir” dedi.

KİMSE SES ÇIKARMASIN İSTİYORLAR

Aktürk devamında, “Bizler gençlik olarak bu tutuklamaların, hedef göstermelerin laiklik, demokrasi, özgürlük isteyen tüm kesimlere göz dağı vermek için yapıldığını biliyoruz. İstiyorlar ki bu memlekette kimse yaşanan katliamlara tek bir ses çıkarmasın. İstiyorlar ki gerici-cihatçı örgütlerin memleketimizde cirit atmasına kimse bir şey söylemesin. İstiyorlar ki başkanlık hayallerine ulaşmaya çalışırken kimse yollarına taş koymasın” diye konuştu.

ARTIK YETER DİYORUZ

“Her katliamın ardından sorumluluktan kaçan, lanetlemekle yetinen siyasi iktidar bugün ülkeyi yönetememektedir” diyen Aktürk, “AKP ülkeyi toplumsal muhalefete baskı uygulamaksızın yönetemeyeceğinin farkındadır. Üç ay daha uzatılan OHAL bu durumun kanıtıdır. AKP, savaş politikalarıyla ülkeyi uçuruma sürüklemekte, her geçen gün çok sayıda insanımız hayatını kaybetmektedir. Son olarak gerçekleşen Reina katliamının faili henüz bulunamamışken, günlerce yılbaşı kutlayanları hedef gösteren gericiler hakkında hiçbir işlem yapılmamış, laiklik isteyenler tutuklanmıştır. Tüm bu baskılara, gerici kuşatmaya gençlik olarak artık yeter diyoruz” sözlerini kullandı.

LAİKLİK TUTUKLANAMAZ

Aktürk konuşmasının sonunda, “Bugün Türkiye’de laiklik mücadelesi en yaşamsal ihtiyaçtır. Gençlik olarak laiklik bayrağını yükseltme sözü veriyoruz. Üniversitelerde ve bulunduğumuz her yerde #gençliklaiklikistiyor diyerek laiklik mücadelesini yükselteceğiz. Tüm sıra arkadaşlarımızı bu bayrağı taşımaya davet ediyoruz. Gericilere, faşistlere, tek adamlığa, başkanlığa geçit vermeyeceğiz. Bu memlekette laikliğin tutuklanamayacağını hep birlikte gösterelim. Laikliği savunmak suç değildir! Laiklik tutuklanamaz! Gençlik laiklik istiyor!

 

 

 

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.