TARİH 24.03.2018 SAAT 07:15:25

23.06.2017 Cuma - 16:00

Nasıl ama güzel başlık değil mi?

Biz bu başlığı attık. Daha doğrusu Sevgili Yeliz Koray benimle yaptığı söyleşiye attı: “Gazeteci Gözüyle Gerçek Aşkın Şifreleri

Tamam tamam, biraz abartılı ama bir dinleyin- okuyun…

***

Meseleyi biliyorsunuz…

Gaza gelip sevgili meslektaşım- kardeşim Yeliz Koray’ın “aşk üzerine söyleşi yapma” teklifini kabul etmiştim.

Sonra sakin kafayla düşününce “Benden aşk doktoru çıkmaz” dedim ve cayabilmek için bir de yazı yazdım:

“Siyaset, spor, yerel yönetimler, medya, yerel medya gibi konularda röportajlar verdim ama “aşk” işi benim boyumu aşar gibi duruyor. Kendi kendime, “Tamam, güzel bir evliliğim var, empatik biriyim, kadın ruhunu anlamaya çalışırım falan ama benden bir aşk doktoru çıkmaz” diyorum. Aslında bu verdiğim sözden caymaya çalışma yazısı. Bakalım, Yeliz ısrarcı olmazsa durumu sıyırabilirim. Yok, illa da “Söz verdin yapacağız” diye tutturursa yılın “en absürd ve enteresan” söyleşilerinden birini okumaya hazır olun.”

***

Yeliz vazgeçmedi…

Biz o absürd ve enteresan söyleşiyi yaptık.

Doğrusu epey de uğraştık. Söyleşinin başlığını da sohbetimizde bulduk:

Gazeteci gözüyle gerçek aşkın şifreleri…”

İddiaya bak!
Meraklıları http://www.kocaelikoz.com/…/gazeteci-gozuyle-ger…/12583.html adresinden söyleşinin tamamını okuyabilir.

Bana ve Yeliz’e gelen yorumlara bakılırsa hoş ve keyifli, sempatik ve biraz da düşündüren bir söyleşi oldu. Yeliz kendi tarzını söyleşinin üzerine çok güzel giydirdi. Ben de uzman olmadığımı baştan söyleminin rahatlığıyla kız kardeşine tavsiyelerde bulunan bir ağabey havasında anlattım, durdum.

***

İyi de ne anlattım…

Söyleşiyi okumanızı isterim ama okuyamayacak olanlar için buraya kısa bir özet yapayım. İşte o enteresan söyleşide söylediklerimin bir özeti:

1-Aşk mantığın, duygularımıza tam teslim olmuş halidir.

2-Aşk dengenizi bozar. Erkek aşık olunca alt üst olur, kadın yaşam kaynağına ulaşır.

3-Erkek bir kadına baktığında kişiliğini sosyal statüsünü falan değil, kadınlığını görür. O kadının güzel olması erkeği cezp eder.

4-Erkek keşfedeceğini- keşfedebileceğini düşündüğü kadını sever. Onunla uzun bir ilişkiye yelken açar.

5-Aşkın lokomotifi kadındır. İlişkiye kadın yön verir, yönetir. Yönetmelidir.

6-Eğer kadınlar mutlu bir ilişki kuramıyorsa, var olan ilişkilerini yönetemiyorlar demektir.

7-Şöyle bir savunma mekanizması doğru değil, “İşte ben güçlü kadınım, erkekler de güçlü kadını taşıyamıyorlar.”

8-Geç evlenmek kader değil ama “doğru zamanlama” diye bir şey olduğunu ben de düşünüyorum. Evlenemiyorsan suçu ya da gerekçeyi kendinde arayacaksın, “kader” deyip sıyrılmayacaksın. “Erkekler güçlü kadın sevmiyor” demeyeceksin.

9-Koca adayı seçerken güçlü mü, yakışıklı mı, zengin mi diye değil nasıl iletişim kurduğuna, sorunları nasıl çözdüğüne bakmak lazım.

10-Mutlu evlilik için iyi insan olmak, iyi niyetli insan olmak ve bir başkasını mutlu edecek gönül zenginliğinde olmak şart.

11- “Aşk” ya da “tutku dönemi”  geçici, “sevgi ve saygı dönemi” kalıcıdır. İyi bir evlilik için, hayatı paylaşmayı, ortaklaşmayı öğrenmek lazım.

12-Paranızı, yatağınızı, sosyal hayatınızı doğru şekilde paylaşamıyorsanız o evlilik yürümez. Yürüse de mutlu olamazsınız. 

13-İlişkiyi sonradan elde edilen para, kıskançlık, yalan, şöhret ve aşırı güç, sevgiyi koruyamamak, saygıyı yitirmek. Sosyo- kültürel farklılaşma. Yatağını ve odanı paylaşmaktan

vazgeçmek öldürebilir.

14-Doğru ilişkinin şifreleri, sabır, empati, emek ve güvendir. Zamanla bunların içi doldurulursa tadından yenmez.

***

Gelen güzel ve yapıcı eleştiriler için herkese teşekkür ederim. Birkaç küçük itici ve tartışma başlatmayı hedefleyen cümle dışında sempatik ve empatik bir söyleşi oldu.

Ben de yepyeni bir alanda konuşma fırsatı buldum.

Söyleşiye gösterdiği hassasiyet ve yapma konusundaki inatçılığı için Sevgili Yeliz’e bir kez daha teşekkür ediyorum. O bu kadar üzerine düşmese yapamazdık. Ve fotoğraflar için de Boran Kayalar’a teşekkür ediyorum.

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.