TARİH 20.03.2018 SAAT 22:18:26

17.04.2017 Pazartesi - 11:12

Yıllardır tek mücadelem benim devlet memurlarına gösterdiğim saygıyı onların da bana ve meslektaşlarımıza göstermeleridir. Bunun çok mücadelesini verdim. Haksızlığa kesinlikle tahammül edemiyorum.

Biz emlakçılar olarak çoğunlukla tapu daireleri ve belediyelerde işlemler yaparız.  Tapu dairelerindeki memurların bazıları sanki emlakçı düşmanı gibi davranıyorlar ya da çekemiyorlar. Daha çok yeni memur arkadaşlar. Birde memurluğun verdiği bir cesaret var kendilerinde anlamış değilim. Öz güven patlaması yaşıyorlar. Kime karşı? Vatandaşa karşı. Esnafa karşı.

Geçtiğimiz hafta bizzat yaşadığım olayı aynen anlatıyorum…

13.04.2017 tarihinde Gölcük Tapu Dairesi’nde eşimin üstüne gayrimenkul almak için başvuruda bulundum. Akşamüstü saat 15.55’de mesaj geldi. Saat 16.15’de randevu verilmiştir diye. Tabi arada kalan 20 dakika içinde harçlar yatacak ve İzmit merkezden Gölcük merkeze yetişeceğiz. Gözümüzü kapattık, Son sürat saat 17.05’de Gölcük Tapu Dairesi’ne giriş yaptık. Birde baktık satıcı tapu dairesini terk ediyor. Satıcıyı tapu dairesinden kovmuşlar, kapandı, bekleme artık herkes gitti diye çıkartmışlar.

Dedim ya haksızlığa tahammül edemiyorum diye. Benim bildiğim tapu dairesi 17.30’da kapanıyor.

Hızlı bir şekilde ön başvuruya ilerledim. Saat 17.08’de işlem yapmak istediğimizi söyledim. Memur arkadaş devlet memurlarının çıkmış olabileceğini, bize yarın sabah saat 10.00’da randevu verildiğini söyledi. Mesai bitimine 22 dakika var. Sadece imza alacaklar. Yetişmez diyorlar. Halbuki onlar bizim 20 dakikada bankaya gidip harç yatırmamızı satıcı ile alacak verecek işlerimizi halletmemizi ve tapuda hazır olmamızı istiyorlar. Çelişkiye bak.

Bende kendisine mesainin saat 17.30’da biteceğini ve çıkmamaları gerektiğini, işlemi almaları gerektiğini söyledim. Biraz tepki gösterince memur arkadaş içeri gidip geri geldi. İşlemimizin alınacağını, bekleme yerinde beklememizi söyledi. Buraya kadar bir anormallik yokmuş gibi gözüküyor.

Bomba geliyor… Saygı değer tapu memuru bayan arkadaş içeri çağırdı. Satıcı, eşim ve ben girdik.

Bana kim olduğumu sordu. Alıcı ve satıcının emlakçılarıyım dedim. Kameralar çekiyor. Dışarı çıkar mısınız dedi. Bende sadece Gölcük Tapu’da değil her tapu dairesinde kameralar çekiyor. Ben biraz geride dururum gözükmem dedim.

Israrla arkadaş memur ya hayır çıkacaksınız imza almam dedi. Nedenini sordum. Alıcı ve satıcı emlakçı yüzünden tehdit altında kalabilir dedi.  Ne demek bu şimdi…?  Alıcının eşim olduğunu söyledim zaten satıcının da müşterim olduğunu.  Kafaya taktı atacak beni dışarıya.

Her yerden çıkar ya koruyucu abiler. Hemen olay yerine intikal ettiler. iki babayiğit abi biz senin nerden bilelim emlakçı olduğunu dediler. Boynumdaki firma kartımı gördükleri halde soruyorlar. Bayan arkadaşlarına destek olacaklar tabi. Kartımı gösterdim.  Tabi biraz bozuldular. Bu sefer evrakların var mı dediler. Bilmiyorlar 13 yıldır bu işi yaptığımı tabi. Var dedim her tapu dairesinde evraklarımız var. Kocaeli Emlakçılar Odası üyesiyim dedim.

Yok efendim işleme evrak koymamışım da, tapu dairesine giremezmişim de, çıkmak zorundaymışım.

Sanki devlet dairesi değil kendi daireleri arkadaşların. Çıkmasam dışarıya dövecekler neredeyse.

Gölcük Tapu Dairesi’nde işlem yapan memur ve koruyucu memur beylere bu olayı yazacağımı ve hakkımı her yerde savunacağımı söyledim. Güldüler. Beni dışarı attılar. Arkam dan da herkes gazeteci olmuş güya deyip gülmüşler.

Son gülen iyi gülermiş.  Yaptığınız saygısızlık yanınıza kalmayacak. Sizin değil beni, hiçbir vatandaşı mesai saatiniz bitmeden kovmaya hakkınız yok.

Sizler memursunuz diye kabadayılık yapma hakkınız hiç yok. Bizler size nasıl saygı gösteriyorsak sizler de aynı saygıyı bu işi yapanlara ve vatandaşa göstermek zorundasınız.

Kimseyi kimsenin yanında küçük düşüremez ve ezemezsiniz.

Beni dışarı çıkarttıktan sonra alıcı ve satıcının arasını bulamayıp zor imza aldığınızı da biliyorum. Bırakın herkes işini yapsın. Bizler olmazsak sizler çok zor imza alırsınız.

Bu yaşadığım olay beni gerçekten derinden üzdü.

Sayın yetkililer, verdiğim tarih ve saat zamanlarındaki kamera kayıtlarını inceleyebilirler.

İşte Kocaeli Emlakçılar Odası’nda ilk günden beri bunun için mücadele ediyorum. Kavga etmek çok kolay, saygısızlık yapmak daha da kolay. Ama insanlara saygılı olmayı öğretmek çok zor.

Bu olay her tapu memuru için geçerli değil. Ama herkes kendini bilir. Daha saygılı ve sevgili olmak lazım. Sonuçta devleti temsil ediyorsunuz.

Sizler ne beni, ne de meslektaşlarımı, sonuçta vatandaşı devletin dairesinden kovma hakkına hiç kimse, ama hiç kimse sahip olmamalı…

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.