SİVİL TOPLUMÇeker o sözleşmeyi sordu
Çeker o sözleşmeyi sordu
15.06.2016 12:59:11 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde personele imzalatılmak istenen güvenlik ve gizlilik sözleşmesiyle ilgili şube binasından basın açıklaması düzenledi

 

Tarık TARHAN - Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer düzenlediği basın toplantısıyla Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde personele dayatıldığı iddia edilen güvenlik ve gizlilik sözleşmesiyle ilgili KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü’ye sorular sordu. Çeker, hakkında gizli kamera dolayısıyla soruşturma açılan kişinin başvekil olarak atandığını, personele güvenlik ve gizlilik sözleşmesi dayatıldığını belirterek KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü’ye, ‘’Bu kadar maharetli olan bir şahsiyeti üniversiteye Rektör yardımcısı veya Genel Sekreter de yapacak mısınız?’’ diye sordu. Düzenlenen basın toplantısına Türk Büro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan da katılarak destek verdi.

 

Çeker’in açıklamasından başlıklar şu şekilde;

Türkiye’de Kamu kurumlarında amir olarak görev yapan kurum amirleri kamudaki çalışma hayatını idare etmenin yolunun kurum çalışanlarını baskı altına alıp, mobbing uygulamak, onlar hakkında hafiyeliğe benzer girişimlerde bulunarak rahatsız etmek suretiyle kurumu yönettiğini sanan idareciler var. Hakkı, Hukuku, demokrasiyi ve vicdani bir kenara bırakarak yönetmenin marifet sayıldığı bir dönemi toplum olarak yaşıyoruz.

 

MANİDAR

Bunun en son örneklerinden biri de Kocaeli Üniversitesi’ne bağlı faaliyet gösteren Araştırma Ve Uygulama Hastanesi’nde yaşıyoruz. Geçmişte yangın alarm cihazının içerisine gizli kamera yerleştirerek elde etmiş oldukları sesli ve görüntülü materyalleri kurum çalışanlarına karşı kullanarak,  özel hayatın gizliliğini ihlal edilmesi suçundan yargılanması devam eden bir şahsiyetin kurumda görev yapan çalışanlara güvenlik ve gizlilik sözleşmesi imzalatmak istemesi manidardır. Adeta ödüllendirilerek Başmüdür Vekili yapılan yönetici şimdi de çalışanlara bu sözleşmeyi imzalatmak için birimlere resmi yazı ve imzalanması istenen sözleşmeyi gönderip, çalışanın bu sözleşmeyi imzalamasını istemektedir.

 

ISRARCI OLMASI ANLAŞILIR DEĞİL

Gerekirse memurun işlemiş olduğu suç unsuruna göre işine bile son verilebilmekte iken bu tür sözleşmelerin ne hükmü ne de bir geçerliliği vardır. Eğer idareci olduğunuz belli olsun, kurumda çalışanlar üzerinde otorite kurma adına hukukta yeri olmayan bu usulsüz işlemi yapılıyorsa bu yanlıştır. Bu tür yönetim tarzları çok eskiden kölelik düzenlerinin kurulu olduğu çağda kalmıştır. Bu tür hukuksuz işlerden dolayı yargılanmakta olan birinin hala bu işlerde ısrarcı olması da anlaşılabilir değil. Demek ki pişmanlık duymuyor ve bunu alışkanlık haline getirmiş.

 

BU SON UYARIMIZ

Gizli kameradan yargılanması devem ederken, güvenlik ve gizlilik sözleşmesini ortaya çıkarmakla gözünü daldan budaktan esirgemeyen ve hukukta tanımayan böyle bir bürokrata devletin yüksek kademelerinde “Ankara’da” da ihtiyaçta vardır. Rektör Sadettin Hülagü’ye sormak istiyoruz;  Bu kadar maharetli olan bir şahsiyeti üniversiteye Rektör yardımcısı veya Genel Sekreter yapacak mısınız? Makam koltuklarında trajikomik işlere imza atarak çalışanları rahatsız edenlere asla taviz vermeyiz. Hastane yönetimi bu işten vazgeçmezse hukuki olarak gereği yapılacaktır. Çalışanın baskı altına alınmasına asla izin vermeyeceğimiz daha önce yaptıklarımızın da göstergesidir. Herkesin aklını başına alması ve mevzuata dayalı bir yönetim anlayışını uygulamasını istiyoruz. Bu son uyarımızdır.

 

 

 

 

 

Bu Haber 497 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Petrolü olan dünyaya yön veriyor
  ...
Altı Nokta yönetimini tanıttı
Başbakan derhal özür dilemeli
Hassas Boru’dan atılan işçiler yürüyecek
 Hassas Boru’da çalıştıkları sırada işten atılan 75 işçi, aileleri ve destekçileri ile birlikte bugün yürüyüş yapacak Çelik-İş Sendikası üyesi o...
Fotoğraf ve photoshop eğitimi başladı
 Kocaeli Kent Konseyi Fotoğrafçılık Kulübü ve GFSSD iş birliğiyle gerçekleşen “Temel Fotoğraf ve Photoshop Eğitimi” başladı Nurşah ŞAHİN – Kocae...