Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 23.01.2019 SAAT 21:57:04
Advert
 
Advert

Köylere musallat oldular

Köylere musallat oldular

Kandıra, İzmit, Derince ve Gebze'deki hayvan yetiştiricileri, aynı kişiler tarafından mağdur edildi. Hayvanları karşılıksız çek ya da senet veya sözle ellerinden alınan köylüler artık bu duruma bir dur denilmesini istiyor

Süriye ÇATAK TEK - ÜLKEMİZDE ve kentimizde hayvancılık zor günler geçiriyor. Birçok yetiştirici emeğinin karşılığını alamıyor. Ancak Kocaeli köylerinde durum biraz daha farklı çünkü ilimizde yüzlerce hayvan yetiştiricisi bırakın emeğinin karşılığını almayı; Hiçbir şey alamıyorlar. Kandıra, İzmit, Derince, Gebze ve hatta Sakarya’nın yakın köylerindeki yetiştiricilerin hayvanları, birlikte hareket ettiği düşünülen bir grup tarafından karşılıksız çek-senet ve basit dolandırıcılık yöntemleriyle ellerinden alınılıyor.

KÖYLÜYE SAHİP ÇIKIN

Alıcı kılığındaki kişiler para ödemeden kayıplara karışıyor. Ellerinde belge olmayan ya da sahte çekler ve senetler olan yetiştiricilere yasalar da sahip çıkamıyor. Ticari bir durum olduğu için her kapıyı çalan vatandaşlar elleri boş dönüyor kendilerine paralarının verilmeyeceğine ikna olan vatandaşlar başkalarının canı yanmasın diye, devletin köylüye sahip çıkmasını istiyor.

AMAN DİKKATLİ OLUN!

Artık devlet kapısında da kendilerine çözüm bulamayan köylüler, gazetemiz aracılığı ile tüm köylüleri bu kişilere karşı uyarıyor. Köylüler, hayvancılık yapan diğer köylülerin hayvanlarını satarken dikkatli olmalarını, emin olmadıkları kişilere hayvanlarını vermemelerini istiyor. İşte köylülerin anlattıkları:

PARA İÇİN GİTTTİK

Kırkarmut köyünden Bünyamin Doğru, 2015 yılında 3 büyükbaş hayvanını dolandırıcılara kaptırdığını belirtti. Doğru, “3 kişi 34 plakalı bir araçla geldiler. 3 ineğimi aldılar. Yanında paraları olmadığı için Kandıra’ya para çekmeye götürdüler beni. Para çekmek için arabadan inince kaçtılar. Bir daha görmedim ve paramı da alamadım. Elimde ne çek ne de senet var” dedi.

POLİS DE ALAMADI

Hasan Arı ismindeki arkadaşının 3, kendisinin de 4 ineğini kaptırdıklarını söyleyen Kırkarmut sarkini Mümin Adsız, “4-5 yıl önce benim iki ineğimi 7 bin 500 liraya aldılar. Arkadaşım Hasan’ın ise 3 büyükbaş hayvanını aldılar. Bana senet verdiler. Asayiş’in orada telefon dükkanları vardı. Oraya gittik ama orada bizimle kimse ilgilenmedi. Avukata gittik ama o da bir süre sonra ilgilenmemeye başladı. Benim senedim de avukatta kaldı. Hayvanları sattığım akşam paramı almayınca ben polise de gittim. Hayvanları bulduk ama polis de paranı verirler deyip hayvanları almadı” dedi.

AHIRI BOŞALTMIŞLAR

Şerefsungur köyünden Engin Özkan ise nisan ayında 200 koyun ve 2 gebe ineğini aynı kişilere kaptıran isimler arasında yer alıyor. 134 bin 500 liraya hayvanlarını satan Özkan, “Biz hayvanları peşin paraya sattık. Yanımızda birini aradılar ve banka müdürü dediler. Benim kartımın fotoğrafını çekip attılar. Bize geldiklerinde genç çiftçi destekleme projesi kapsamında hayvanları aldıklarını söylediler. Onun için tüm hayvanların da küpe numaralarını aldılar. Bize gelenlerin isimleri Mustafa T. ve Ahmet A. idi” dedi.

CHP’Yİ KULLANMIŞLAR

Hüdaverdiler köyünden İsmail Ötemen ise kasım ayında bir büyük baş hayvanını 2 bin 750 liraya bu kişilere vermiş. 750 lirasını alan Ötemen’in ise 2 bin lirası verilmemiş. Yaşadığı olayı anlatan Ötemen, “Bana Rasim Ü. ve Ahmet A. geldi. Rasim Ü. kendini CHP Derince İlçe Başkanı olarak tanıttı. Fabrikaya hayvan kestiğini ve bir hafta sonra bana paramı vereceğini söyledi. Aradığımda 'toplantıdayım beni neden rahatsız ediyorsun' deyip azarlıyordu. Ben de avukata gittim ama hiçbir sonuç çıkmadı” dedi.

İCRADA DA SONUÇ YOK

Kırkarmut Köyü Muhtarı Sami Şentürk ise 4 ineğini 23 bin 500 lira karşılığı aynı kişilere satmış. Kendisine Ahmet A, Rasim Ü., Cevat A. ve Nakliyeci Hüseyin olarak tanınan birinin geldiğini söyleyen Şentürk, “Bana senet verdiler. Senette Rasim Ü.’nün ismi var. Çekte ise Serpil K.adına arkası Deniz K. tarafından cirolanmış. Çeki savcılıkta icraya verdim. Rasim Ü. ve Cevat A.’yı da icraya verdim ama üzerlerine bir şey çıkmadığı için çek elimde kaldı” dedi.

GİTTİM, VERMEDİLER

Seyitali köyünden Mehmet Komşu ise mart ayında dört büyükbaş hayvanını satmış, 18 bin 800 liraya hayvanlarını veren Komşu’nun elinde ne çek ne de senet var. Güvendiği için mallarını verdiğini söyleyen Komşu, “Bana Rasim Ü. geldi hayvanları vermedim. Ondan sonra Yılmaz Y., Aliş Y. ve Çetin Y.’nu Reşat diye bir çocuk getirdi bana. Onlara hayvanları 18 bin 800 liraya verdim. Tam 7 kere kapılarına gittim bana paramı vermediler. Gittiğimiz de paranı vermezsek ne yapacaksınız, adam mı öldüreceksiniz deyip geri gönderiyorlar” dedi.

HİÇ İNSAFLARI YOK

Yusufça köyünden Hüseyin Şen tam 6 yıl önce 2 büyük baş hayvanını 3 bin liraya Şükrü K. diye birine satmış. Şen, sadece parasının 750 lirasını peşin almış. Aynı köyden İbrahim Çakır ise 8 yıl önce 1750 lira bir ineğini Şükrü K.’a satmış. 250 lirasını alan Çakır’ın ise 1500 lirası verilmemiş, mağdurlar arasında yer alan Nazmiye Şenol ise 2007 yılında tek kalan ineğini 1750 lira karşılığında Şükrü K.’a vermiş. Sadece 250 lirasını aldığını söyleyen Şenol, “Benim eşim yatalak, artık bakamıyorum diye ‘çocuklarım sat’ dedi. Ben de sattım. Nereden bilirdim başıma bunların geleceğini” dedi. 2 büyükbaş hayvanını 6 bin 500 liraya veren Ahmet Candan ise 2007 yılında bu yana sadece Şükrü K.’dan 1000 lirasını alabildiğini söyledi.

DUYGU SÖMÜRÜSÜ

Yusufça'dan Osman Yılmaz’ın ise hikayesi ise çok ilginç. Yılmaz, mart ayında hamile olan bir ineğini 7 bin liraya Ahmet A.’ya satmış. Tarlada çalıştığı sırada bir arabanın yanına yaklaştığını söyleyen Yılmaz, “Yanıma yaklaşan adam bana küçük bir çocuğunun olduğunu ve 12 kere ameliyat geçirdiğini, babasının yatalak olduğunu söyledi. Hastalarına her gün süt vermek zorunda olduğu için artık inek almak istediğini söyledi. Ben de sıradan bir ineğimi verecektim. Ancak durumu duyan eşim söz konusu çocuk olanca hamile ineği vermemizi söyledi. İyi niyetimizden en iyi ineğimizi çocuk için verdik. 1000 lira paramı verdi, kalanı 10 gün sonra vereceğim dedi. Sonra o gece aradı beni ‘Çok sağol, Allah razı olsun’ dedi. Bir daha da telefonuna ulaşamadım” dedi.

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sağır Sultan haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3317 TL 5.3105 TL
Euro
EURO
6.0586 TL 6.0344 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA