YAZAR HABERBayramda ve sonrasında sağlıklı beslenme önerileri
Bayramda ve sonrasında sağlıklı beslenme önerileri
01.07.2016 13:49:53 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Sevgili okurlarım, Ramazanın bitmesine saylı günler kaldı. Ramazanın ardından tüm İslam aleminin beklediği bu bayramın tüm dünyaya barış, huzur, mutluluk ve sağlık getirmesini diliyorum.

 Ramazan ayında sık sık size iftar ve sahur arasındaki dengeyi nasıl sağlıklı yöne çekebileceğimizi aktarmıştım.

‘Bu yazımda da bayramda nasıl beslenmeliyiz? Fiziksel aktivitemizi nasıl arttırabiliriz?’ konularına değineceğim.

 Hayatımızın her döneminde sağlığımızı korumak için sağlıklı ve dengeli beslenmemiz gerekiyor. Ancak Ramazan ayında günlük öğün sayısının azalması, beslenmede meydana gelen değişiklikler sebebiyle, bayramda normal yeme düzenine geçtğimizde psikolojilk olarak fazla yeme eğiliminde oluruz.

 Aşırı yeme hem kilo alımına hemde bazı sağlık problemlerine neden olur.  Bu problemler genellikle hazımsızlık ve mide problemleri olarak karşımıza çıkar.

Ülkemizin bayram gelenekleri tatlılar, börekler her evde karşımıza çıkar.

 Ev ziyaretinde mutlaka tatlı ikramı ile kaşılaşır ve öyle yada böyle yemek zorunda kalırız. Bu aşırı yüklenme ile vücudumuza zarar veririz. Bayram ziyaretlerinde ikramlara dikkat edelim, sağlıklı beslenme önerileri ile sağlıklı bir bayram geçirelim.

 

 

 

 

Güne iyi bir kahvaltı ile başlayın

 

Bayram sabahı mutlaka güne kahvaltı ile başlayın. İyi ve sağlıklı bir kahvaltı psikolojik olarak aşırı tüketim yapmamızı engelleyecektir. Kahvaltıda 4 besin grubundan bulundurmayı atlamayın. Süt, yumurta, peynir, sebze, tahıl grubu, zeytin, ceviz gibi çeşitliliği fazla bir kahvaltı sofrası hazırlayın. Hafif ama sağlıklı bir kahvaltı ile başlayın ve  diğer öğünleri atlamayın.

 

 

Tatlı tabağınızı bölüşün

 

Bayram süresince tatlı, çikolata, şekerleme tüketimine dikkat edin. Yoğun ısrarlarda uzak durun. Sütlü tatlı tercih edin veya şekerli/yağlı tatlı grubundan yemek isterseniz 2 baklava dilimini geçmeyecek şekilde tüketin. Tatlı tabağınızı sevdiklerinizle paylaşın.  Tatlının yanında sıvı alımınızı arttırın, çay ya da su için bu sıvılar tatlıyı daha yavaş ve az tüketmenizi sağlayacaktır. Tatlıyı öğle yemeği ve akşam yemeğinde veya hemen sonrasında tüketmeyin. Ara öğünlerde tüketmeye dikkat edin, tatlı için en ideal saat 15:00 – 17:00 arasıdır.

 

 

 

 

 

Öğünlerinizi atlamayın

 

Öğle yemeklerinde kırmızı veya beyaz et +salata  +tahıllı besinlerden oluşan bir öğün tercih edilmelidir. Akşamları ise daha çok beyaz et +sebze + salatagibi bir öğün yapılmalıdır. Akşam öğünlerinde karbonhidratları sınırlandırmanın kilo kontrolünde oldukça önemi vardır. İki öğünde de fırın/ızgara veya buğulama gibi hazırlanmış proteinli besinler daha uzun süre tok kalmamızı sağlayacaktır.

 

 

 

 

Diş sağlığınıza dikkat edin

 

Özellikle şeker, şekerli besinleri tüketmek hem biz yetişkinler için hem büyüme ve gelişme çağındaki çocukların diş sağlığı açısından çok zararlı, bu besin tüketimlerinden sonra diş temizliğine dikkat edin.

 

 

 

Sıvı alımınızı arttırın

 

Oruç süresince sıvı alımımız ister istemez azalma yönündeydi, Ramazan bayramında sıvı dengemizi arttırmalıyız. Özellikle yaz aylarında olduğumuz için sıvı tüketimimizin düşmesi metabolik işlevlerimizin bozulmasına neden olur, günde 8- 10 bardak su içilmeli, ara öğün ve ana öğünlerde sıvı alımını arttırmak için ayran, meyve çayları, komposto, maden suyu  gibi sıvılar eklenmeli. Maden suyundaki mineraller, ayran ile birleşince vücuda daha yararlı hale gelmektedir. Bu sebeple güneş ışığının en dik geldiği en sıcak saatlerde içilebilir. Kefir, cacık, şekersiz limonata da tercih edebilirsiniz. 1 bardağı geçmeyecek ölçüde diyet asitli içecek, soğuk buzlu kahveler den tüketebilirsiniz.

 

 

Her öğüne salata ekleyin

 

Günde 5 porsiyon sebze/meyve kuralımıza geri dönmeliyiz, oruç tutma nedeniyle sindirim rahatsızlıkları sık sık karşılaşılan durumlar ve dolayısıyla kabızlık gibi problemleri engellemek için lif ve antioksidan açısından zengin olan sebze ve meyveleri tüketmeliyiz. Kabızlık; hava, yer değişikliği gibi nedenlerden kaynaklanabildiği gibi öğün düzeninin değişmesi, yiyecek ve içeceklerin farklılaşması, su ve sebze-meyve tüketiminin azalması da bu şikayetlere sebep olabilmektedir. Özellikle her öğünde 1 kaşık yağ eklenmiş salata tüketmek, su tüketimini 2 litrenin altına düşürmemek ve öğün düzenini sağlamakla bu şikayetleri azaltabilmektedir. 

 

 

 

Fiziksel aktiviteni arttır

 

Oruç tutma nedeniyle 1 ay boyunca metabolizma hızımızın yavaşlamış olması kaçınılmaz bir gerçek , metabolizma hızımızın artması için fiziksel aktivitemizi arttırmak gerekir.. Bayramı tatilde geçirecek olan kişiler uyandıktan sonra kumsalda, koşu bandında en az 20 dk yürüyüş, gün içinde 2 kez birer saat yüzme gibi aktiviteler yapabilirler. Tatilde yapacağınız bu aktiviteler kaçamak besinleri yakma konusunda oldukça yararlıdır. Bayram tatilini aile ziyaretleri ve evde dinlenerek geçirecek olan kişilerin de yine aldığı fazla kalorileri yakmak için aktiviteye ihtiyacı olacaktır. Ziyaretlerine giderken yürüyüşler, çarşı ,pazar etkinlikleri gibi etkinlikler yararlı olacaktır.

 

 

 

 

Bu Haber 1112 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : dytaslisukran@icloud.com
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Sınırsız ye kilo alma
Beslenme ve doğurganlık
Miskinlikten kurtulun
Yeni yıl tüyoları
Baklagil detoks