RÖPORTAJMeral Akşener ihraç edilecek
Meral Akşener ihraç edilecek
11.07.2016 12:41:08 Tarihinde Eklenmiştir. 

MHP'Yİ NASIL BİR

SÜREÇ BEKLİYOR?

 

MHP, son genel seçimin ardından sürekli krizlerle boğuştu.

Kurultay kavgası, ayrılıklar, ihraçlar, partiden istifalar...

Son 8 ayın panoraması böyle.

Neyse ki, Yargıtay son sözünü söyledi.

Tüzük kurultayı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Yeni bir karar çıkmazsa, kurultay 18 Mart 2018'de yapılacak.

O tarihte ne olur bilinmez?

Çünkü daha uzun bir süreç var.

Peki, yaşananlar MHP'de nasıl bir tahribata neden oldu?

Artçıları neler olacaktır?

Bu süreçte Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin arkasında duran İl Başkanı Aydın Ünlü tüm bilinmezleri, samimiyetle anlattı...

 

 

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, kurultay sürecinde Devlet Bahçeli'ye hakaret eden isimlere ihraç yolu gözüktüğünü söyledi. Ünlü o isimlerin başında Meral Akşener ve Lütfü Türkkan geldiğini vurguladı

 

Röportaj: Erdin AĞDEDE

 

 

MHP'deki kurultay kavgası tamamen sona erdi mi?

Burada hukuk çalışmıştır. Bugün MHP, Yargıtay'ın 'kurultay yapacaksınız' söylemiyle 10 Temmuz kararı almıştır. Ama Çağrı Heyeti '19 Haziran' diye bir söylemde inat etmiştir. Kurultaydaki olumsuzluklar mahkeeye gitmiş, mahkeme de tüzükle ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Herkes hukuka saygılı olmalı. Biz de mi 15 Haziran'daki gibi tel örgülere çıkalım? Devlet 'yapamazsın' diyor. Bu kararı verilmeden, MHP'de kimse bir şey yapamaz. Zaten 9 Ekim'de de olağan kurultay takvimi başlıyor.

 

Süreç nasıl işleyecek?

9 Ekim'den, kasım ayının ilk haftasına kadar delege seçimleri olur. 15 Kasım'dan sonra da ilçe kongreleri başlar. Muhtemelen, bu yıl bitmeden MHP'nin ilçe kongreleri tamamlanmış olur.

İl kongresi de şubat veya mart aylarında yapılır.

 

Yeniden aday mısınız?

Tabii ki...

 

Kurultay sürecinde Kocaeli adeta birkaç parçaya bölündü. Bu tabloyu bekliyor muydunuz?

MHP'nin Kocaeli'de 24 üst kurul delegesi mevcut. Bunlardan 4'ü, mahkeme kararıyla üst kurul delegesi seçilmişti. Benim listemi delmişlerdi. O isimler Muzaffer Yılmaz, Türkkan Özcan, İskender Turan ve Fatih Kürşat Demir. 6 delege de muhalif kanattan. Ben bugün, Kocaeli'deki 6 delegenin muhalefetten yana olduğunu söylüyorum.

Bugün Kocaeli zor bir bölge. Eski Milletvekili Lütfü Türkkan faktörü çok önemli. Uzun süre burada siyaset yapması, ilçe başkanlarıyla iyi diyaloglar kurması, sayının fazla olmasına etken olmuştur. Ama ben bugün 13 kurultay delegemle, dimdik bir şekilde liderimin arkasındayım. Olmaya da devam edeceğim.

 

Peki bu süreçte Meral Akşener ile hiç görüştünüz mü? Sizi aradı mı?

Yok. Kesinlikle görüşmedim. Muhalefetten irtibata geçmek isteyenler tabii ki oldu. Ama bugüne kadar kimse benden oy istemedi. Çünkü hep ben taraftım ve oy isteyen ben oldum. Yine tarafım. Liderimin tarafındayım. İlk gün de liderimin yanında olduğumu beyan ettim. Hiçbir zaman ortada olmadım. Gelmek isteyenlere, 'Benim yerim bellidir, bana gelmeyin' dedim.

 

Yaşananlar partide kırılganlığa, ayrılığa neden olur mu? Mesela il kongresinde başka adaylar çıkar mı?

Bugün MHP'nin kongreleri hep hareketli geçer. İl kongresi de en az 3 adaylı olur diye düşünüyorum. Ama, bir ayrışma bekleyenler hayalkırıklığına uğrar. Çünkü ne olursa olsun, hepimiz ortak bağlamda hareket eden arkadaşlarız. Tabii, aşırı gidenler kopacaktır. Kopmasanlar bile, ihraç edileceklerdir. Genel merkeze hakaretvari ifadeler kullananlar, ihraç edilecektir. Ama samimi olarak değişim diyen, bir şeylerin farklı olmasını isteyen partililerimizle, tekrardan bir araya gelip yoluna devam edecektir. Bu süreç de toparlanma süreci olacaktır.

 

Bugüne kadar Kocaeli'den ihraç edilen oldu mu?

Bir tek eski Karamürsel İlçe Başkanı Orhan Kılınçsoy'un ihraç evrakı tamamlanlam üzere.

 

Sayı yükselecek mi?

Muhtemelen önümüzdeki günlerde ilçe başkanlarıyla bir toplantı yapacağız. Genel başkana, genel başkan yardımcılarına, milletvekillerine, il başkanına hakaretvari söylemlerde bulunan partililerle ilgili bir çalışma yapılıyor. 12 ilçe eşzamanlı olarak, hepsini ihraç istemiyle disipline gönderecek. Kimlerin disipline gideceği ise bu ay içinde belli olur.

 

İhraçta kriter ne olacak? Muhalifliği yeterli olacak mı? Yoksa, sadece hakaret söylemlerini mi dikkate alacaksınız?

Bugün MHP 46 yıllık bir siyaset partidir. Lider-teşkilat doktrininden gelen, bunu bilen ve yine de başkanına hakaret eden kim varsa, haddini aşmıştır ve disiplin kuruluna gönderilecektir. Bu, tüzük gereğidir. Keyfi bir uygulama değildir. Hakaretvari söylemlerde bulunduysan, siyaseten bunun bedelini ödeyeceksin.

Bugün kurultay süreciyle çalkalanmış bir MHP gibi gözükse de aslında MHP'nin siyasi MR'ı çekilmiştir. MR, röntgen cihazına takılmış, tüm Türkiye'ye gösterilmiştir. Bu organ değişmeli, bu organ tedaviyle iyi olur, bu organı kes at denilmiştir. Bundan sonraki yapı, MR'a göre oluşturulacaktır. Hastalıklı organlar kesilecektir. 15 Mayıs'ta tel örgülere çıkanlar, 19 Haziran'daki korsan kurultaya katılanlar, MHP'nin yol haritasında olmayacaktır. Haddini aşanlar da üyelikten ihraç edilecektir. Bunu yaparken de kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Ben yaptım oldu, mantığıyla hareket etmeyeceğiz. Bugün MHP'ye zarar veren hiçbir kimse, partinin yeni yapılanması içinde yer almayacak. Ben ülkücü camiaya bunun sözünü veriyorum. Samimi olup da değişim isteyen ülkücüleri ayırıyorum.

 

Meral Akşener'in durumu ne olur?

Genel başkana hakaret etmenin, başparalelci ilan etmenin, MHP'yi tel örgülere çıkarmanın, korsan kurultaylara sürüklemenin, siyaseten bir okuması vardır. Bir bedeli olacaktır. Herkes o bedeli öder. Meral Akşener de dahil.

Siz ihraç bekliyor musunuz?

Bu yapılanları tüzüğe oturttuğumuzda, ihraç gözüküyor.

 

Kocaeli için ciddi bir kırılma olmaz mı?

Siyasette her şeyin bir bedeli vardır. Herkes bedelini öder diyorum.

 

ESG İLE DALGA GEÇİYORLAR

Gelelim gündemin bir diğer sıcak maddesine. Suriyelilere vatandaşlık konusuna... Bu konudaki düşünceniz nedir?

Bugün ekonomik krizin had safhada olduğu, her gün şehitlerin geldiği ülkemde, yüzbinlerce kişiye Türk vatandaşlığı hakkı verilmesi, benim vatandaşımı rahatsız edecektir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı çok önemli bir kavram. Sadece bir siyasi otoritenin kararıyla vatandaşlık verilmesi, doğru değildir. Çok sıkı bir araştırma yapılmalı. Bu, TBMM'de enine boyuna tartışılması gereken bir karardır. Bugün itibariyle ben bu olaya sıcak bakmıyorum. Suriyeliler ile Türk vatandaşları arasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle insanlar ölmeye başlıyor. Bu tarz olaylar, önümüzdeki süreçte artabilir. Türk vatandaşlığı bu kadar ucuz olmamalı... Suriyelilere bu kadar basit verilmemeli. Siyasi olarak kullanılmamalı. Ben bu kararın, erken seçim kaygısıyla verilmiş olabileceğini düşünüyorum. Türkiye'nin geleceği, erken seçim kaygısıyla tehlikeye atılmamalı.

 

Erken seçim kaygısından bahsettiniz... Gerçekten de bekliyor musunuz? Takviminizde var mı?

Bugün, dokunulmazlıkların mahkemelere teslim edilmesiyle başlayan bir süreç var. Milletvekillikleri düşürüldüğünde bir ara seçim olmalıdır. Hükümetin ekonomide bir takım iyileştirme hamlesi yapmasını ve Suriyelilere vatandaşlık verilmek istenmesini okuduğumda, ben erken bir genel seçim sinyali alıyorum. MHP, önümüzdeki günlerde gizli seçimlere hazırlık çalışmasına başlayacaktır. Siyasi partilerin BSG, HGS diye dalga geçtiği ESG'yi(Etkili Sandık Gönüllüleri) yeniden başlatacağız. Bilgisayarlarımızı kuracağız.

Bugün MHP kocaeli'nin yarın seçime hazır olduğunu, herkese göstereceğiz. Biz, son iki seçimde kaç oy alacağımızı bilen bir teşkilatız. MHP'nin 4 bin kişilik bir gönüllü ordusu var. 4 bin kişilik iftarın kaynağı da bu ESG'dir. Onlar benim çalışma ordum.

 

ESG ile dalga geçiliyor? Ki, içlerinde sizin partilileriniz de var...

Bu sayı, 5-10 kişiyi geçmez. AKP'nin kurulduğu, pilot olarak belirlediği Kocaeli'de 150 bin bandını almış bir partide 5-10 kişinin yaptıkları, beni bağlamıyor.

 

Siz ESG'yi başarılı buluyor musunuz?

MHP'yi başarıya götürecek olan sistem budur. İnanıyorum ki, 2018 kurultayından sonra Türkiye'ye mal olacaktır. Tüm siyasi partiler bu sistemi uygulayacaktır.

 

Genel seçimle ilgili bir öngörünüz nedir?

Ben kendini kandıran değil, mantıklı konuşan biriyimdir.. Uyguladığım sistemi yüzde 10 ile, 12 ile bitirdim. 2014 yılından bu yana ESG üzerine çalışıyorum. 100 üzerinden bir rakam verirsem, yüzde 10 veya 15 civarında bir verimle çalışabildim derim. AKP 50 bin kişilik bir orduyla seçim sürecinde sahaya iniyor. MHP bugün bir şeyleri başarmak istiyorsa, 25 bin üyesinin tamamını ESG mantığında çalıştırmalıdır. 4 bin kişiyle 150 bin oy alabiliyorsam, 25 bin kişiyle daha da yukarılara çıkabilirim.

12 ilçedeki değişiklikler de hep bu analizler üzerine yapıldı. Hedef, 25 bin kişilik bir orduyla seçim sathında olmak. Önemli olan, sandıkları beklemek değil. Çünkü herkes, sandığa geldiğinde kime oy vereceğini önceden kafasında netleştirmiş. Biz ESG sayesinde, 6 ay veya 1 yıl öncesinden insanlarla temasa geçerek, onları MHP'ye çekmeyi amaçlıyoruz. ESG her üyeye ev ödevi veren bir sistemdir.

 

İlçeleri, seçim sürecinde etkin çalışmayı düşünerek dizayn ettiğinizi söylediniz. Kongre sürecinde yeni değişiklikler olacak mı?

Tahmin etmiyorum. 1-2 ilçede olursa olur. Geri kalanlar, görevlerine aynen devam edecektir. Mevcut başkanlar, sandıklarından çıkmayı başaracaklardır.

 

 

İBRAHİM ÖZCAN

BAŞARILIYDI

İbrahim Özcan görevden mı alındı? Yoksa kendisi mi istifa etti? Bu konuda spekülasyonlar var...

MHP'de Ülkü Ocakları farklı bir konumdadır. Hepimiz oradan geldik. Sayın İbrahim Özcan başarılı çalışmalar yapan, ocak binasını almış ve ocağı, alengirli işlere bulaştırmamış bir arkadaşımız. Ocakta, 6-7 yıllık bir başkanlız süreci olmaz. 4 yılı doldurmuş bir isim. Ve bayrak değişimi zamanı gelmişti. Olayın özü budur. Yerine gelen arkadaş da teşkilattan biridir. Seçim döneminde bayrakları asan ekiplerin başındadır.

 

Sizin ifadenizden, İbrahim Özcan'ın başka yerlerde değerlendirilebileceği sonucu çıkıyor.

Bu sürecin devamı, Sayın İbrahim Özcan'ın bundan sonraki tavır-davranışları ve partideki aktifliğiyle ilgilidir. Doğru yerde siyaset yapmak istediği sürece, doğru söylemlerle hareket ederse, MHP kendisini mutlaka bir yerlerde değerlendirecektir. Ama siyasi hatalar, MHP'nin kurumsal yapısına ters söylemlerde bulunursa, parti içinde yer bulamaz. Yani siyasi geleceğini, kendisi belirleyecektir.

 

 

MHP'NİN FUAT

AVNİSİ TÜRKKAN

 

Lütfü Türkkan için ihraç kararı bekliyor musunuz?

Meral Akşener için geçerli olan şartlar, zamanı geldiğinde kendisi için de geçerli olacaktır. İl Başkan Yardımcımız Erkan Azeri'nin tutuklanmasına neden olan haberleri yapan internet sitesinin, Lütfü Türkkan'ın denetiminde olduğunu biliyoruz. Bu, belgelidir. Demek ki Kocaeli'nin Fuat Avnisi olmaya niyetlenmiş, çok değerli şahsiyet. Buraya kadar indiyse, MHP'de bunun da bir karşılığı olur. O onu yaptı, bu bunu yaptı gibi dedikodu haberleri el altından birilerine veren, bizzat kendisidir.

 

Erkan Azeri'nin tutuklanmasında Lütfü Türkkan'ın parmağı olduğunu mu ima ediyorsunuz?

Evet. Erkan Bey, bayramdan sonra kendisi teslim olacaktı. 4 ay 17 günlük cezasını çekmek için... Hatta biz götürüp teslim edecektik. Ama bayramı atlatamadan, cezaevine konuldu. Yapılanlar, bir üst kurul delegelesi oy kullanmasın diye yapıldı. Erkan Azeri'nin tutuklanmasına neden olan tweet, mahkeme, '10 Temmuz kurultayı yapılamaz' kararı vermeden önce atılan bir tweet.

 

 

SİRMEN İÇİN EN

İYİSİ EV HAPSİ

Eski CHP Milletvekili ve eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen'i birçok söyleminizde, destekleyen bir isimsiniz. Tutuklanmasına ne diyeceksiniz?

Doğrudur. Sayın Sefa Sirmen'i, hep örnek gösterdiğim için eleştirilen bir il başkanıyım. Kendisi yok şartlarla, bugün Kocaeli'ye ilkleri getiren bir isim. Kocaelispor'a kupa kazandıran, o mantıkla Yuvacık Barajı'nı yapan, İzaydaş'ı kuran, kente doğalgazı getiren bir belediye başkanı. Sefa Bey, Kocaeli'nin bir değeridir. Sadece bir imza yüzünden cezaevinde yatıyorsa, zamanı geldiğinde bugünkü belediye başkanlarının nelerden yatacağını açıkçası merak ediyorum. Sefa Bey üstelik rahatsız. Sağlığıyla ilgili bir çözüm bulunmalı. Mesela ev hapsi seçeneği değerlendirilebilir.

 

Bu Haber 4788 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
BEYAZ KARTAL2016-07-29 18:36:44
Ne zaman demokrasiye geçeceksiniz?Parti içinde demokrasi olmayacak sa,demokratik yollarla iktidara gelme mücadelesi bir çelişki değil mi?
(0)
(2)
Halit Kutlu2016-08-24 19:56:24
AYDIN ÜNLÜ (kasten sayın demiyorum) 14 yıldır Seçim kazanamayan Bahçelinin Arkasında durmakla Vatanına, Milletine, Devletine ve davana ihanet ediyorsun. Sayın Meral Akşener, Sayın Ümit Özdağ ve Sayın Sinan oğan parelelci öylemi, buna kargalar bile güler. Devlet Bahçeli çok temiz biriydide CFR Türkiye kurucusu birini neden Milletvekil yaptı. siz Herkesi atın, ilk seçimde Baraj altı kalacak sende parlamento dışı bir partinin il başkanı olacaksın. Nereden mi biliyorum, Benim gibi Milyonlar artık bu MHP'ye oy vermeyecek.
(0)
(0)
DİĞER HABERLER :
Bu işi halk sandıkta çözecek
 Türkiye’yi içinde bulunduğu ortamdan sadece halkın kurtarabileceğini söyleyen Tarhan, “Bu işi bu saatten sonra siyasetçiler çözemez, bu işi halk sandıkta ...
Abi değil ekip siyaseti yapıyoruz
Enerjimi bu davaya harcamaya hazırım
 Eğer seçilebilecek bir sıradan aday gösterilirseniz nasıl bir milletvekili olursunuz?Ben 1995 yılında İmam Hatip’e giderken şimdiki Başbakanımız Ahmet Dav...
Avukatları aramayacağız
 Kocaeli Adliyesi girişinde aramaların özel güvenlik değil emniyet mensuplarınca yapıldığını hatırlatan Başsavcı Küçük, avukatların aranması konusunda yasa...
Değer: Partiye ivme kazandıramadıktan sonra…
 Yönetim olarak her konuda olduğu gibi ilçe başkanlığı adaylığı konusunda da bireysel değil kolektif karar alacaklarını dile getiren Değer, partiye ivme ka...