YAZAR HABERKemal Sunal evliya mıydı!
Kemal Sunal evliya mıydı!
13.07.2016 14:27:54 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Yaşarken, Rahmetli Kemal Sunal hakkında komedyenliği dışında hiçbir fikrim olmadı diyebilirim.

Siyasi fikri, aile hayatı, tuttuğu takım, mesleki kavgaları, sevgilileri, arabaları, özel zevkleri, sanat haricindeki sosyal yaşantısı yazılı veya görsel basında pek konu olmamıştı diye hatırlıyorum.

Kimsenin pek cesaret edemediği rollerin adamıydı. Hanzo oldu, salak oldu, tokatçı oldu, üfürükçü oldu, sahte kabadayı oldu, sahtekar imam oldu, deli oldu, namussuz siyasetçi oldu, tek taraflı seven oldu, kandırılan oldu, cimri oldu, korkak oldu, halk oldu, bizim gibi HALK !!!

Hep kendiyle alay edilecek rolleri oynadı, hep kendini küçük düşürecek senaryolarda yer aldı, hep karizmasını yerle bir edebilecek aptalca replikleri seslendirdi.

Tüm bunları yaparken bizleri düşünmeye sevk etti, hani subliminal mesaj diyorlar ya, işte tamda bunu yaptı. Bizlere iyiliği, dürüstlüğü, samimiyeti ve ahlakı aşılamaya, düzenbaz dolandırıcı ve sahtekarlara kanmamamızı anlatmaya en basit yöntemler ile gayret etti.

Sanki medeni cesareti çok yüksek bir marjinal veya kendini insanına ve insanlığa adamış bir derviş gibiydi.

Mesela onun yerinde ben olsam, bir kahramanı, bir namusluyu, bir bilim adamını, bir kurtarıcıyı, ünlü bir askeri oynamak isterim, hatta eğer mümkünse Atatürk’ü canlandırmak isterim.

Çocuklarımın akşam eve geldiğimde…

Baba;  bize arkadaşlarımız inek Şaban’ın oğlu diyor, sen neden daha düzgün roller oynamıyorsun demesini istemem. Baban akşam binlerce insanı ölümden kurtardı harika bir flimdi demesini isterim mesela.

İşin doğrusu gerçek hayatta olmadığım, olamadığım, aslında olmak istesem de asla olamayacağım şahsiyetleri 2 saatlik bir flim de bile olsa oynamak isterdim!

Yani rol yapmak isterdim!!!

Kemal Sunal’ın yaptığı gibi

O gerçek hayatında dürüst biriydi, disiplinli, çalışkan, ahlaklı, doğru sözlü, ciddi, adil, fakiri gözeten, merhametli, yaptığı iyilikleri gizleyen, hakikatten iyi gizlemiş olmalı ki ancak öldükten sonra meslektaşlarının ve tanıyanlarının anlatımından öğrenebildik, yaşarken karşısına geçip tebrik bile edemedik.

Ne oynamış be ve galiba bizi oynamış!!!

Yani güncel hayatta hepimizin gördüğü rol yapmayan namussuzları, kökü körüne siyasetçilere bağlanan salakları oynamış, dini ve milli duyguları sömüren kalpazanları oynamış.

Sağlam oynamış, mükemmel hiciv yapmış vesselam.

Gelelim yazının nedeni ve ana fikrine. Uydudaki kanalları açın, neredeyse her saat 5 veya 6 kanal varlıklarını Kemal Sunal filmleriyle sürdürüyor,  hala izliyoruz,  yaşarken onu tanımayan yeni kuşak tarafından bile izleniyor.

Yani Kemal Sunal’ın ölüsü bile işe yarıyor .

Demek ki yayında olan diziler, filimler, ağalı töreli, cinayetli, mafyalı ve gecekondudan jet sosyeteye bir günde ulaşan aşklı yapımlar, evlendirme, yarıştırma ve boşandırma programları veya dindarmış gibi tasarlanan maddi beklentili popülist yapımlar günlük ihtiyacı karşıladıktan sonra yarına bir şey kalmıyor yani çabuk deforme oluyor.

Güzel kız işe giriyor holding sahibi ona aşık oluyor hatta kul köle oluyor ve sonra kız onu parmağında oynatıyor

Yok öyle bir hayat…

Bu filmler genç kızlara, genç delikanlılara olmayacak hayaller kurdurmaktan tabiri caiz ise onların ruhsal yapısını bozmaktan başka hiçbir işe yaramıyor.

Gerçek hayatında dürüstlükle, romantizmle, sadakat ile alakası olmayan yakışıklı erkek oyuncuların, güzel kızların magazin programlarında yedikleri her haltı izlediğimiz oyuncuları oynadıkları rol ile bütünleştiremememize ve inandırıcılıklarının saman alevi gibi olmasına neden oluyor.

Oynadıkları rollerde bize ve toplumumuza bir şey kazandırmadıkları gibi her filmden veya diziden sonra partnerleriyle ya uzun süreli aşk yaşıyor yada kısa süreli evlilik yapıyorlar.

Şahsen Kemal Sunal’ın yaşantısını, karakterini ve bize bıraktıklarını şimdiki meslektaşlarıyla kıyaslayınca aklıma acaba bu adam evliya mıydı diyesim geliyor. Değilse de çok iyi bir insan olduğu kesin.

Kul razıysa Allah’ta razı olur derler ya, bizim nesil razıydı, Allah’ta inşallah ondan razı olur dedikten sonra 400 kanalı dolaşıp izleyecek en doyurucu filmi buldum. Hala yürürlükte olan bir toplumsal dram filmi ZÜBÜK!

Yeni nesillere de ısrarla tavsiye ederim.

Selam ve dua ile…

 

 

 

Bu Haber 806 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : kocaeli@kopiservis.com.tr
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Vallahi talibim
Gavur İzmir…
Dinimizde bunlar yok
Suskunluğun Yükü…
En uzak mesafe…