YAZAR HABERProbiyotikler, kilo vermeye yardımcı oluyor
Probiyotikler, kilo vermeye yardımcı oluyor
15.07.2016 12:26:58 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

 

 Merhaba sevgili okurlarım, bu haftaki yazım son dönemlerin en popüler konularından biri olan ve özellikle kilo verme desteği birçok çalışmaya göre kanıtlanmış Probiyotik besinler ve supleman’ları hakkında olacak.

 Hipokrat ‘Bütün hastalıklar barsakta başlar’ demiş.

Dolayısıyla rahatlıkla barsaklarımız sağlıklıysa sağlıklı bireyleriz diyebiliriz. 

 Barsaklarda yararlı ve zararlı bakteriler vardır, aslında bakteri denilince hep olumsuz ve negatif bir çağrışım algılarız.

 Ancak durum hiçte öyle değil, barsaklarımızda %85 civarında dost bakteriler vardır.

Bu bakteriler yiyeceklerimizdeki yağların ve proteinlerin yakılması, vitamin, mineral ve aminoasitlerin absorbsiyonuna kadar birçok işlevde rol oynar.

 Bu dost bakteriler sindirim sistemindeki dengeyi sağlar ve metabolizmayı düzenler.

Barsak floramız geçirdiğimiz enfeksiyonlar, kullandığımız antibiyoktikler, yetersiz beslenme, kötü yeme alışkanlıkları, yaşın ilerlemesi gibi faktörler sebebi ile dost bakterilerimiz azalır zararlı bakteriler çoğalır ve hastalıklar oluşmaya başlar. Bu bozulmuş barsak florası kabızlık, şişkinlik, ishal, sindirim güçlüğü, bağışıklık sisteminin zayıflığı şeklinde karşımıza çıkar.  Sağlıklı yaşam için probiyotiklerin kullanılması artık bu durumda şart olarak karşımıza çıkıyor.

 Probiyotikler canlı bakterilerdir. Dolayısıyla normal ortamda canlı kalamazlar. Isı, ışık, nem gibi faktörler, tükürük, mide ve safra asiti ile  %80 -%90’a yakın kısmı yok olur.

Süt, yoğurt, peynir, kefir, ayran gibi besinler tüketim tarihleri dikkatli okunmalı ve tüketilmeli yiz. Sadece bu besinlerin içerdiği probiyotikler malesef yetersiz kalıyor ve ek supleman ile desteklenmesi gerekiyor.

 Probiyotikler, alınan kalorilerin sindirimini ve vücutta enerji kullanımını düzenleyerek kilo kaybına yardımcı oluyor. Yeni yapılan araştırmalarla diyete eklenen probiyotiklerin kilo kaybını desteklediği saptanmıştır. Probiyotikler üzerine birçok araştırma yapılmış ve yapılan bu bilimsel araştırmalar olumlu sonuçlar vermiştir. Obez hayvanlar üzerine yapılan bir çalışmada bu hayvanlara probiyotik takviyesi yapılmış ve bu hayvanların zaman içerisinde kilo verdiği görülmüş. Yine yapılan farklı bir araştırmada 310 obez bireyde 12 haftalık bir deneme sürecinde probiyotik takviyesi ile karın bölgesinde % 8,5 yağ kaybının olduğu gözlemlenmiş ve bu kişiler probiyotiği bıraktığında 4 hafta içinde tekrar verdikleri kiloları aldıkları gözlemlenmiş.

 Yukarıda da bahsettiğimiz gibi probiyotikler canlı bakterilerdir ve barsaklara kadar canlı ulaşılabiliyor olmaları çok önemlidir. Probiyotikler kolonizasyona neden oldukları için hergün düzenli olarak alınmalı ve sürekliliği olmalıdır. 1 ay kullanıp bir 1 kullanmamanın bir faydası olmaz. Bu işin bir sürekliliği devamlılığı olması gerekiyor.

 Beslenmemizde probiyotiklere daha çok yer verdiğimizde vücudumuz ilk bir kaç gün tepki verir, gaz ve dengesizlik görülür ancak kısa süre sonra herşey yoluna girer.

 Daha önce değindiğim gibi sadece besinlerle alınan probiyotikler yeterli olmuyor mutlaka supleman desteği (toz ve tablet olarak) almakta gerekiyor. Supleman olarak aldığımız probiyotiklerin markası, çeşidi ve içinde bulundurduğu bakteri miktarı çok önemli ve bunları alırken mutlaka doktorunuz, diyetisyeniniz ve eczacınızdan destek alın. El altında satılan ürünleri tercih etmeyin. Etiketlerine dikkat edin, etiketlerinde ‘klinik olarak kanıtlanmış’ ya da ‘bilimsel olarak kanıtlanmış’ gibi kesin açıklamalar arayın.  Supleman destekleri için daha fazla marka bilgisi için instagram ve facebook hesabımı ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

 

 

Son olarak Probiyotik kullanımının önerildiği hastalıkları bilmenizde fayda var diyerek bu hastalıkları belirtiyorum.

  • İshaller
  • İrritabl barsak sendromu
  • Kronik kabızlık
  • Barsak hastalıkları
  • Laktoz intölaransı
  • Enfeksiyon
  • Astım, besin alerjisi
  • Karaciğer yağlanması
  • Gastrit, ülser
  • Genital hastalıklar

 

 

Bu Haber 1567 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : dytaslisukran@icloud.com
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Sınırsız ye kilo alma
Beslenme ve doğurganlık
Miskinlikten kurtulun
Yeni yıl tüyoları
Baklagil detoks