Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 27.03.2019 SAAT 02:24:07
Advert
 
Advert Advert Advert

Ben özel olarak seçilmedim

Ben özel olarak seçilmedim

Zeki Aygün, AK Parti MKYK Üyesi seçilmesiyle ilgili detayları, teşkilatlardaki değişim beklentisi ve 15 Temmuz sürecinde yaşananları gazetemize anlattı. Aygün, “Biz de hiçbir zaman ben yaptım yok. Biz yaptık var. Ben özel olarak seçilmedim. Geçmişte yaptıklarım ve teşkilatın bugünkü yapısı benim MKYK’ya alınmama neden oldu”

Adem TURGUT- Süriye ÇATAK TEK

-Tekrar MKYK’dasınız, neler hissediyorsunuz?

Dünyanın tanıdığı bir liderle aynı kadroda olmak büyük bir şeref. Nihat Bey ilimizde partiyi kurduğu zaman ben ilk kez onunla siyasete girdim. Cumhurbaşkanımızın, İstanbul Belediye Başkanı olduğu dönemde sorunlar karşısındaki dik duruşu çok hoşuma gidiyordu. Hep takip ettim. Her yaptığı hareket sanki Zeki Aygün’ün yaptığı hareket gibi geliyordu.

AĞABEYLİK YAPACAK

İSİMLER TERCİH EDİLDİ

-Sizin MKYK’ya tercih edilmenizi nasıl okuyacağız?

Biz de hiçbir zaman ben yaptım yok. Biz yaptık var. Ben özel olarak seçilmedim. Geçmişte yaptıklarım ve teşkilatın bugünkü yapısı, benim MKYK’ya alınmama neden oldu. Tayyip Bey görevi çok isteyene vermez. Görevi verirken her yönü ile kişiyi araştırır. Partinin gelmiş olduğu noktada sıkıntıların ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla bu sıkıntıları çözecek, ağabeylik rolünü yerine getirecek, camiayı iyi bilen kişileri tercih etti. Bu Zeki Aygün ya da başka bir arkadaşımız olabilirdi. Beni uygun gördü. Ama hangi arkadaşımızı göreve layık görse onlarda bu görevi en iyi şekilde yapardı.

SİYASETTE ÜÇ HOCAM VAR

-Siz siyasete AK Parti’de başlamış bir isimsiniz. Bu noktaya gelmeniz büyük başarı kabul edilmeli değil mi?

Siyasette benim üç hocam var. Birincisi Nihat Bey (Ergün), ikincisi İbrahim Abi (Karaosmanoğlu) ve üçüncüsü de Fikri Işık’tır. Ben siyaseti onlardan öğrendim. Böyle güzel hocalar olunca iyi işler yapılıyor. Nihat Bey milletvekili olunca İbrahim Abi beni yanına aldı. Birim başkanlığı verecek ama hangisini vereceğini bilmiyordum. bana ‘Halkla ilişkileri’ ver dedim. Ama o Siyasi ve Hukuki İşler'i verdi. O görevin ikinci adamlık olduğunu o zaman öğrendim. ‘Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı ne yapar’ diye sorunca İbrahim Abi dedi ki “İl Başkanı yanlış yapınca ayağına basar.”

-Siyasette çok ayağa bastınız mı?

15 yıl oldu. Bu süreçte arkadaşlarla çok iyi diyaloglar kurdum. Kimseye kin duymam. Problemi nasıl çözeceğimi iyi bilirim. Kavgacı değilim. Tayyip Bey “Hislerinizi değil, aklınızı ön plana koyun” diyor. Hisler ön plana çıktığında kavga çıkar, ama akıl ön plana çıktığında kavga olmaz. Çatışmaları derinleştirip camiaya zarar vermenin anlamı yoktur. İş hayatında en alt kademeden en üst kademeye kadar insanla diyalogum oldu. O yüzden siyasette diyaloglarda sıkıntı yaşamadım. İş hayatının verdiği ilkeler de çok önemli. Her zaman doğrunun yanında olmak zorundasınız. Bu ilkeler siyaset hayatına da uyguladığınızda o ‘siyaset yalandır’ algısını ortadan kaldırırsınız. Ben böyle yaptım.

15 Temmuz gecesi

bizi öldüreceklerdi

Zeki Aygün “Darbe girişimi başarılı olsa kimin vali, kimin belediye başkanı olacağı belliydi. Hatta darbecilerden kimin kimi öldüreceği bile belliydi. O gece başarılı olsalar bizi sağ bırakmayacaklardı” diyor

-15 Temmuz’da ne oldu?

17-25 Aralık operasyonlarından önce herkesin onlarla ilişkisi vardı. Alnı secdeye giden bir yapıdan böyle bir şey beklemek mümkün değildi. Ne yazık ki 15 Temmuzda Türkiye’nin en büyük düşmanının ülke içinde olduğunu gördük. 15 Temmuz ihanet hareketidir.

FİTNE, FESAT, KASET

O darbe girişimi neden ön görülemedi?

Doğrusu komplolar bekleniyordu ancak bu düzeyde bir ihanet hesaplanamadı. Komplolar tahmin ediliyordu çünkü FETÖ’nün içinde 45 yıl görev yapan bir öğretim görevlisi 30 Mart seçimlerinden önce her şeyi Tayyip Bey’e anlattı. Dershanelerin kapatılması kararının ardından MOSSAD ve CIA, FETÖ’yü tehdit ediyor. ‘Ya Tayyip Bey’i indirirsiniz ya da sizin 174 ülkedeki okullarınızı kapatırız’ demişler. Bunun üzerine harekete geçtiler. Tabi bu durumu anlayıp o yapıdan kopanlar oldu. Ancak Pensilvanya ‘50 yıldır kurduğumuz bu hareketi yok edeceğimize Erdoğan’ı ve ülkeyi feda ederiz’ deyip olayı bu noktaya getirdiler. Yapı içinde alt katmanda bulunan vatandaşların bunları yanlış anlamaması için de bir fetva verdiler. Fitne, fesat ve kaset kullanmayı meşrulaştırdılar. Kasetleri 17 Aralık’tan bir gün önce kullanmaya başladılar.

SULANDIRILMASIN

-Bu iş bitti mi?

Bu yapı henüz temizlenmiş değil ama üst düzey darbe aldılar. Kendini saklayanlar var. Cumhurbaşkanının itirafçılarla ilgili söylemlerine ben de katılıyorum. İyi dinlenip araştırılması gerekiyor. İtirafçılar bu süreci sulandırmak için kendini feda etmiş kişiler olabilir.

-İyi de nasıl tespit edilecekler?

Bylock kullanımı çok net bir kanıt. Herkes Bylock indiremez. Şifresini yetkili insanlar veriyormuş. Senin adına başkası yapamıyormuş. Bylock ayağa düşünce Eagle’ı yapmışlar.

KİMLERİN OLACAĞI
BELİRLENMİŞTİ

-Darbe başarılı olsa ne olurdu?

Ülkemiz paramparça olurdu. Bölünürdük. Daha da ötesini söyleyeyim. O gece darbe başarılı olsaydı, biz olmayacaktık. Milletvekillerini, belediye başkanlarını, valilileri kimin vuracağının dahi listesi var. Bulunduğumuz yerde infaz edilecektik. Kim belediye başkanı olacak, kim vali olacak, kim emniyet müdürü olacak listeleri vardı. Bu listelerin hepsi devletin elinde var.

ESAS HEDEF TÜRKİYE

-15 Temmuz tutmadı. Yeni bir senaryo bekliyor musunuz?

Bu maşaların yapacağı bir senaryo değil. Biz mücadelemizi, Doğuda ve Ortadoğu’da Amerika ve Avrupa’yla yapıyoruz. Artık savaş konsepti değişti. Ülkeler arasında direk savaş olmuyor. İçerde maşa kullanılarak savaşlar yürütülüyor. Yıllarca doğuda Türk- Kürt üzerinden çatışmayı yükseltmek istediler, şimdi de Ortadoğu’da Sunni-Şii kavgasını yükseltmeye çalışıyorlar. Batı cidden demokrasiden bahseden bir yapı olsaydı Fransa’da 14 insan öldüğünde gösterdiği tepkiyi, Suriye ve Irak’ta 600 bin kişi öldüğünde de gösterirdi. IŞİD’i yaratan onlar. 60 yıllık ortağı ile birlikte IŞİD’le mücadele edeceğine gidip taşeron örgüt YPG ile yapıyor. Esas hedef Türkiye, ekonomik olarak büyümesini istemiyorlar.

Değişim oranı

yüzde 50 olur

Aygün, değişimle ilgili olarakBu süreç içinde herkes kendini çek edecek, çeki düzen verecek. Tüm belediyelerin karnesi çıkartılıp kim çalışıyor, kim ne yapıyor ortaya konacak. Teşkilatlarda da 3’te 1 değişim her kongrede olurdu. Bu kez bu oran yüzde 50’yi bulabilir” diyor

-Belediye ve teşkilatlarda değişim olacak mı?

Şu anda bir şey söylemek görev yapan arkadaşlarımıza saygısızlık olur. Ancak bu süreç içinde herkes kendini çek edecek, çeki düzen verecektir. Bakın, 16 yıllık bir iktidar partisi var. 15 yıl önce ortaya koyduğumuz programları uyguladık. Şimdi cek- cakla konuşmuyoruz. ‘Yaptık ettik’ diyoruz. Bu süreç içinde insanların eksik ve hataları olabilir. Bu hatalar üzerinden insanlar işleri büyütmüştür. Eğer bu süreçte oluşan negatif birikimler varsa bunları çözmek gerekiyor.

İHTİYACA CEVAP

-Belediye başkanlarına karne verilmesi ne anlama geliyor?

Performans değerlendirmesi geçmişten beri yapılıyor. Bu süreçte halkın içinde biriken negatif birikimi ortadan kaldırılıp kaldırılamadığı önemli rol oynayacak. Bunu yaparken arkadaşlarımızın kendilerinin denetlendiğini bilmesi gerekiyor. Bu süreçte tüm belediyelerin karnesi çıkartılır, kim çalışıyor, kim ne yapıyor ortaya konur. Başarıya göre tekrar görev verilir. Bu süreçte halk içinde beklenen değişim içinde bu çalışmalar cevap olacaktır.

-Tabi teşkilatlarınız da yenilenecek. Değişimin oranı ne olabilir?

Bizim her kongremizde her seçim döneminde yenilenme olur. En az 3’te bir değişim yaşanır. Bugün 3’te 1 olmaz da yüzde 50 olur. Ama sıfırdan bir teşkilat kurulmaz. Bu arkadaşlarımıza haksızlık olur. Bu dönem değişiklikler daha titiz olacak.

FETÖ TEMİZLİĞİ YAPILDI

-Peki Ak Parti içinde bir FETÖ temizliği yapılacak mı?

Belediyelerde temizlik yapıldı, meclis üyelerinden belediye başkanlarına kadar... Ülke genelinde 800 başkan ve meclis üyesi, zamanında ayıklandı.

 

Kocaeli teşkilatı

başarı odağıdır

Zeki Aygün, “Kocaeli olarak bizim bakanımız, komisyon başkanımız ve MKYK üyemiz var. Diğer illerde bu yok. Çünkü Kocaeli’nin başarısı var” diyor

-İlk MKYK’da neler oldu?

İlk MKYK’da tanışma oldu ve İcra kurulu belirlendi. Bunun dışında bir şey olmadı.

-Sayın Cumhurbaşkanı Kocaeli’ne dönük bir özel şey söyledi mi?

Cumhurbaşkanımız başarılı illere övgülerini yüzüne söylemez. Ama başarıları bir kenara koyar. Dikkate alır. 2008 yılındaki krizden sonra 2009 seçimlerinde yeni kurulan 6 ilçeyi alan ve bir ilçeyi 300 oy ile kaybeden bir teşkilatın yüzüne övgü yapmaz. Kocaeli olarak bizim bakanımız, komisyon başkanımız ve MKYK üyemiz var. Diğer illerde bu yok. Çünkü Kocaeli’nin başarısı var. Bunun gerekçesi başarı odağı olmamızdır. Başarımızın değerlendirilmesidir.

GENÇLERİMİZ ORGANİZE

-Sizin MKYK’ya alınmanız dışında bunun örnekler var mı?

81 ilde, teşkilatımız parmakla gösterilir. Önceki hafta salı günü Tayyip Bey’in katıldığı grup toplantısına gençlik kolları geldi. Ben de aralarındaydım. Gençlik Kolları Genel Başkanı, bizim gençlik kolları başkanımız Emre’yi (Kahraman) arayıp gençleri çağırıyor. Ankara, İstanbul gibi iller dururken Kocaeli’ni çağırıyor. Çünkü Kocaeli gençliği, çok organize bir gençlik… Biz görev alıyorsak o gençlerin de emeği var.

KONGRELER 30 HAZİRAN’DA

-Gençler demişken soralım; teşkilatlarda gençleşme olacak mı?

Tayyip Bey teşkilatları gençleştirme talebini MKYK’da yaptı. 22 ve 23 yaşında iki genç kızımız MKYK’da. Artık çıtayı yükseltiyoruz. Bakanlarımızın hepsi yabancı dil biliyor. Dünya artık küçük bir köy. Tayyip Bey tecrübe ve gençliği birleştiriyor. Yarın gençlerimizin tecrübe ile yoğrularak direksiyonun başına geçmesi sağlanacak.

-Kongre takvimleri ne zaman belli olacak?

Bildiğiniz gibi, henüz takvim açıklanmadı. Yılsonuna kadar kongreler bitirilecek. Şu anda tarihler üzerinde çalışma yapılıyor. 30 Haziran’da yapılacak MKYK toplantısında tarihler belli olur.

 

Koalisyonlar çok

şey kaybettirdi

-16 Nisan Referandumu neyi değiştirdi?

16 Nisan, parlamenter sistemden çekilen sıkıntıların önüne set çekilen bir tarihtir. Halkın iradesini tek başına iktidara yansıtan bir sisteme geçildi. Koalisyonları kaldırdı. Tek başına iktidarların geçmişte bu ülkeye neler kazandırdığını biliyoruz. Ama koalisyon dönemlerin yamalı bohça gibi ülkeye neler kaybettirdiğini de biliyoruz.

 

Milletvekilleri

uyum içinde

-Kocaeli milletvekilleri arasında hiç sorun yok mu?

Hayır yok. Aramızda çok büyük bir uyum var. Hepimiz çok iyi anlaşıyoruz. Allah nazarlardan saklasın. Aramızda bir anlaşmazlık olsa ben şahsen müsaade etmem. Hemen yanıma çağırır sorunu çözerim. Ağabeyliği onlara yapıyorum.

 

Taviz vermedik

-15 yıl iktidar olmak kolay olmamıştır; en büyük zorluk ne oldu, bu süreçte?

Tabi ki kolay değil. Biz bürokratik oligarşiye karşı mücadele ediyoruz. Bürokratik oligarşi ve tabandan gelen talepler arasında sıkışınca ilkeler bozuluyor ve bu siyaseti kirletiyor. Biz taviz vermedik. Biz halkın talep ettiği bir şeyi neden yapamadığımızı ya da nasıl yapacağımızı anlattık. Tayyip Bey bize ‘insanları dinleyin ve yapabileceğiniz şeyi yapın, yapamayacağınız şeyi neden yapamayacağınızı anlatın’ diyor. Parti kurulduğunda gelen uygun olmayan talepler artık yok. Çünkü yapılmayacağını biliyorlar. Partinin ilkeleri tabana kadar yayılmış oldu. İnsanlar bir şey talep ederken ilkeleri göz önünde bulunduruyor.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5126 TL 5.4906 TL
Euro
EURO
6.2367 TL 6.2118 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA