Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 27.03.2019 SAAT 02:21:52
Advert
 
Advert Advert Advert

Trafikte devrim!

Trafikte devrim!

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, trafikte yapılan devrimi anlattı. Tramvay ile kent merkezinde trafik akışında yapılan değişikliklerden yeni projelere kadar birçok konuyu gazetemizle paylaştı

Adem TURGUT- Süriye ÇATAK TEK

Şehir içinde çok sayıda ulaşım güzergahında çalışmalar aynı anda devam ediyor. Vatandaşlar ve esnaf, ticaret ve ulaşım başta olmak üzere durumdan şikayetçi. Eleştirilerin merkezinde ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi var. Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ile SEKA Park Sahil restoranda bir araya gelen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, kentin en önemli sorunu haline gelen ulaşım konusunda alınan önemli kararları, projeleri ve düzenlemeleri gazetemize anlattı. 

HİÇ BİTMEYECEK

Genel Sekreter Tahir Büyükakın, bu çalışmaların neden üst üste geldiğini detayları ile açıkladı. Kent merkezindeki trafiğin hiç bitmeyeceğini söyleyen Büyükakın, İstanbul’da 1980’li yıllarda Boğaz Köprüsü’nde yaşanan trafiğin bugün, Marmaray, Avrasya Tüneli gibi dev projelere rağmen devam ettiğini söyleyen Büyükakın,  Kocaeli’de de benzer bir durum olacağına dikkat çekti. Trafik ve ulaşımda sürdürülebilirliğin önemine dikkat çeken Büyükakın, önümüzdeki süreçte kent merkezindeki trafik akslarındaki değişimden yeni projelere kadar birçok konuda gazetemize bilgi verdi.

DEVRİM GİBİ

Genel Sekreter Tahir Büyükakın, bu çalışmaları yapmak zorunda olduklarını, trafiğin bir nebze de olsa rahatlamasının imkansız olduğunu kaydetti. Kent merkezinde trafik akışında da önemli değişiklikler tramvayın faaliyete geçmesi ile birlikte hayata geçecek. İşte Büyükakın’ın, trafikteki devrim niteliğindeki kararlar ile ilgili anlattıkları:

Tramvay hattı önümüzdeki 40 yıl

planlanarak yapıldı 

“Tramvay hattının altında önümüzdeki 40 yılda hiç çalışma yapılmaması gerekiyor. Bunun için alt yapısı olan tüm kurumlarla konuştuk ve kurumların kentin 40 yıllık ihtiyaçlarına göre alt yapı çalışması yapmasını istedik. Planladığımız süreçte bu çalışmanın bitmemesinin nedeni alt yapı çalışmalarının uzaması. Görüyorsunuz alt yapı baştan sona yenilendi. Tramvay hattı 15 gün içinde kent merkezinde sürüşlere hazır hale gelecek. Testlerinden sonra Ramazan ayının sonunda da tarifeli yolcu taşımasına geçecek.”

……..

Cumhuriyet ve Hürriyet’e

şehir içi araçları girmeyecek 

“Tramvayın çalışmaya başlaması ile birlikte toplu taşıma araçları Cumhuriyet ve Hürriyet caddelerine girmeyecek. Kooperatif üyelerimizi mağdur etmeden vatandaşın lehine olan tüm çalışmaları yapacağız. Şu anda Havuz Sistemi yüzde 51 oranına kadar çıktı. Kooperatif esnafları ellerinden geleni yapıyorlar. Onlar da çok büyük paralar kazanmıyor. Bu nedenle onlardan çok kaliteli hizmet beklemek doğru olmaz.” 

…. 

D-100 Geçiş

Projesi iptal

D-100 Karayolu’nu rahatlatmak için yapılan D-100 geçiş projesinin de ihalesi yapılmasına rağmen kentte devam eden çalışmalar nedeniyle iptal ettik.  D-100’ün kent merkezinde devam eden tramvay ve diğer çalışmalar nedeniyle trafiğimiz bu çalışmayı kaldıramayacaktı. Bilindiği gibi D-100 Karayolunu rahatlatmak amacı ile yapılan projede Merkez Bankasından Adalet Köprüsüne kadar D-100 Karayolu kuzeye kaydırılarak, Derince yönünden gelen yan yol güneye verilecekti. Ayrıca Adalet Köprüsünde şehir merkezi ve D-100’e dönüş için ve şehir merkezine geçiş için ek yapılacaktı. Ancak proje iptal olmasının ardından Adalet köprüsü ile ilgili farklı bir proje için çalışmalar ve yeni bir formül çalışması devam ediyor. Aynı zamanda Merkez Bankası önünde bulunan alt geçitten de D-100 ve yan yola geçiş verilecekti. Şehir merkezinden çıkış olacak alt geçit ile ilgili çalışma iptal edilmedi. Alt geçitten D-100’e geçiş için çalışma yapılacak.”

…..

Şimdi yapmayacaksak

ne zaman yapacağız? 

“Gelen eleştirileri biliyoruz. Çalışmalar neden aynı anda yapılıyor deniyor. Bizim önümüzde 2 yıllık bir süreç var. Bu çalışmaları şimdi yapmayacağız da ne zaman yapacağız? Biz balık tutalım ama pantolonumuz ıslanmasın diyoruz. Kandıra Bursa aksında Yahya Kaptan Kavşağı olarak bilinen K2 kavşağını bitirdik. Şimdi terminal çıkışındaki K1 kavşağına başladık, ardından Sanayi sitesinin bulunduğu bölgede K3 kavşağına başlayacağız. Bunlar olmadan o hat rahatlamaz. Bu arada sözleşmesini imzaladığımız Köseköy ışıklarda yapacağımız Köseköy kavşağı da yakında başlayacak. Ayrıca Kuruçeşme kavşağı için çalışmalarımızı yapıyoruz. Projesi bittikten sonra ihale yapıp orayı da bitireceğiz.”

TRAFİK HİÇ

BİTMEYECEK

“Havada taşıma olmadığı sürece 20 yıl sonra da bu trafik bitmeyecek. Metro çalışmamız bittiğinde, tramvay bittiğinde de trafik olacak. Bu kentte 2 milyon araç hareketliliği var. Bu önümüzdeki yıllarda 8 milyona çıkacak. Böyle bir artış karşısında kent merkezindeki yolları nasıl genişletebiliriz. Örneğin İnönü Caddesi ne kadar genişler? Biz bu süreçte trafiği azaltmak için alternatif çalışmaların tamamını yapıyoruz. Eğer alternatifleri yapmazsak akan caddelerimiz İstanbul’un caddeleri gibi olacak. Bizim için önemli olan artacak araç hareketliliğine karşı sürdürülebilir bir trafik düzeni kurmak.”

Yaşayan bir kent

meydanı olacak

“Otopark sıkıntısının çözümü için de önemli projeler yapılıyor. Doğu Kışla’da yapılacak 1200 araçlık katlı otopark ve Pazar alanında ihalesinin önümüzdeki günlerde belli olacak. Perşembe Pazarı alınında ise 800 araçlık yer altı otoparkı yapılacak. Otoparkın üstü kent meydanı olacak ve burası yaşayan bir merkez haline gelecek. Binaya boğulmayan bir kent meydanı yapacağız.”

Şehir içinde trafik akışı

yeniden düzenleniyor

  “Tramvayın hayata geçmesi ile birlikte kent merkezindeki trafik akışı da değişecek. Minibüslerin girişine kapatılacak olan Hürriyet ve Cumhuriyet caddelerinde trafik, Hürriyet Caddesinden Merkez Bankası yönüne, Cumhuriyet Caddesinde ise Perşembe Pazarı yönüne doğru akacak. Şu anda Cumhuriyet Parkı’na doğru trafik akışı olan Alemdar Caddesinde trafik D-100 Karayolunun yanındaki yan yola doğru verilecek.”

İNÖNÜ CADDESİ TEK YÖN

“Şehre girişler ise Leyla Atakan Caddesinden olacak. Kentin en fazla trafik olan caddelerinden biri olan İnönü Caddesinde ise trafik tek yönlü olacak ve sadece araçlar bu caddede Orduevi yönüne doğru gidecek.” 

YENİ U DÖNÜŞÜ

“Anıtpark Kavşağının rahatlatmak için de çalışma yaptık. Kavşağın rahatlaması için Dünya Göz Hastanesinin yanında yapılan U dönüşü gibi bir dönüş Endüstri Meslek Lisesi ve Anıtpark Yerleşkesinin bulunduğu alanda yapılacak. Kavşağı uzatan bu dönüşlerle tramvayında geçeceği Anıtpark Kavşağında yaşanması olası olan bekleme sıkıntılarının da önüne geçilecek.”

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5126 TL 5.4906 TL
Euro
EURO
6.2367 TL 6.2118 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA