Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 21.02.2019 SAAT 05:48:18
Advert
 
Advert Advert

Çöp tesisi teknolojide Avrupa’yı geçebilir

Çöp tesisi teknolojide Avrupa’yı geçebilir

TAYÇED Genel Sekreteri Çetin Sarıca, iyi bir teknolojiyle yapılacak çöp yakma tesisinin çevresel bir sorun yaratmayacağını kaydederken, “İstanbul bu tesis için ihalesini yaptı. Sonra da İzmit yapacak. Bu tesis teknolojide Avrupa’nın bile önüne geçebilir” dedi

 

Mevlüt SOYSAL - TÜM Atık ve Çevre Yönetimi Derneği (TAYÇED) Genel Sekreteri Çetin Sarıca, Avrupa’daki çöp yakma tesislerinin büyük bir bölümünü gezler ve incelerken, Japonya’daki çöp yakma tesisleriyle alakalı da bilgi edindi. Bu konuda önemli çalışmalar yapan Sarıca, İzmit’e kurulması planlana tesisle alakalı sorularımızı yanıtladı.

Türkiye’nin evsel atıkları ilkel yöntemlerle depoladığını ifade eden Sarıca, “Artık dünya ayrıştırma ve yakmaya geçti. Ayrıştırma için yeterli bir bilince henüz sahip değiliz. Fakat yakma, yönetebileceğimiz bir süreç. Eğer iyi bir teknoloji olursa çevre açısından bir kaygı yaşamamız gereksiz. Hatta asıl çevreciliğin çöp yakma tesisi yöntemi olduğunu düşünüyorum” dedi.

İstanbul’da çöp yakma tesisi için ihale yapıldığını söyleyen Sarıca, “Hafızam beni yanıltmıyorsa 2.1 milyar liralık bir ihale bu. Hitachi partnerliğini üstlendi. Yerli de bir partneri var. Bu büyük bir proje. Hatta Avrupa’da kurulan çöp yakma tesislerinden de ileride olduğunu düşünüyorum. Çünkü Japonlar bu konuda Avrupa’dan daha iyi ve İstanbul’da da ihaleyi Japonlar kazandı. İzmit’e yapılacak olanın da teknoloji bakımından İstanbul’dan geri kalmayacağını düşünüyorum” dedi.

 

 

Çöp tesisini bir ihtiyaç olarak görüyor musunuz?

 

Kişi başına bir – bir buçuk kilogram çöpün çıktığını ve İZAYDAŞ’ta depolama alanının yakında dolacağını düşünürsek, elbette ki çöp yakma tesisi bir ihtiyaç. Öte yandan Kocaeli, coğrafya anlamında da küçük bir il. Geniş bir coğrafyamız olmadığından, çöpü sürekli depolama şansımız da yok. Bu anlamda da bir şekilde bu çöpten kurtulmamız gerekiyor. Yani, çöp yakma tesisi ihtiyacı bir realite. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Dünya ne yapıyor? Çöpleri yakıyor. Kocaeli’de de yapılacak olan bu. Avrupa’nın birçok şehrinde çöp yakma tesisleri bulunuyor ve bunların çoğu şehir merkezlerinde. Avrupa’da çevre hassasiyetinin yüksek olduğunu düşünürsek, çöp yakma tesisinin gelişmiş teknoloji ile çevreye zararlı bir durum yaratmayacağını da anlamış oluruz.

 

Türkiye’de bu çapta bir tesis var mı?

 

Türkiye’de Avrupa ölçeğinde bir çöp yakma tesisi yok fakat bildiğim kadarıyla yakın zamanda, İstanbul’da bir tesis yapmak için adım atıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihaleye çıktı. Hafızam beni yanıltmıyorsa 2.1 milyar liralık bir ihale bu. Hitachi partnerliğini üstlendi. Yerli de bir partneri var. Bu büyük bir proje. Hatta Avrupa’da kurulan çöp yakma tesislerinden de ileride olduğunu düşünüyorum. Şimdi ülkemizden birçok kişi gidiyor ve Hollanda’daki, İngiltere’deki, Fransa’daki tesisleri görüp harikulade tesisler diyor. Fakat İstanbul’a yapılacak olanın, Avrupa’daki tesislerin de ilerisinde bir teknolojide olacağını düşünüyorum. Çünkü İstanbul’daki son teknoloji… Çünkü Japonlar bu konuda Avrupa’dan daha iyi ve İstanbul’da da ihaleyi Japonlar kazandı. İzmit’e yapılacak olanın da teknoloji bakımından İstanbul’dan geri kalmayacağını düşünüyorum.

 

Çöp imhasında yöntemler ne?

 

Depolama çöp sahalarına gömme ve yakma. Avrupa’da bu noktada bir kültür gelişmiş durumda. İnsanlar, marketten çıktıktan sonra konteynıra çöplerini koyabiliyor. Çünkü örneğin bir televizyon kutusunu evine götürse, onu kendi konteynırına atacak. Belediye de ikinci konteynır için para alıyor. Bu yüzden ikinciye geçmek istemiyor. Ben buna bizzat şahit oldum. İşte bu kaynağında ayrıştırmak. Vatandaşın çöp konusunda bilincinin yüksek olduğu yerlerde çöp meselesini yönetmek kolay. Fakat bizim gibi ülkelerde zor. Çünkü vatandaş ayrıştırmıyor ve bir poşette domates de oluyor teneke de… Eminim ki İzmit’te yapılacak çöp yakma tesisinde bir ön ayrıştırma olacaktır. Sonra da yanma gerçekleşecektir. Bu zor bir teknoloji değil. Bin dereceye, bin 200 dereceye çıkan bir sıcaklıkta çöpler yanacak.

 

Avrupa’daki çöp tesislerini gezdiniz mi? Örneğin kötü bir koku var mıydı çevrede?

 

Birçok tesis gezdim. En ufak bir koku duymadım. Bazılarında görsel kirlilik vardı, bazıları ise çok estetikti. O size kalmış bir şey. Bir çöp tesisi çok güzel bir yapı da olabilir. Bu yönetilebilen bir konu. Onun mimarisini teknik isimler yapabilecektir. Günümüz teknolojisinde bunlar önemsiz şeyler. Çöp yakmak zor bir iş değil. Emisyon değerlerini kontrol altında tutacak iyi bir filtrasyon sistemi kurulduğunda ne koku ne de çevre kirliliği olur.

 

Teknoloji fiyatları arasında çok büyük farklar var mıdır?

 

Dünyada bununla ilgili 4-5 büyük teknoloji firması var. İzmit’e yapılacak tesisi de bu yabancı teknoloji şirketlerinden biri yapacaktır. Çeşitli ortaklıklar söz konusu olacaktır. İstanbul’da ihaleye işini iyi yapan firmalar girdi. Buradaki ihaleye de onlar girecektir. Onların da yaptıkları zaten ortada. İş deneyimi istenecektir. Kaliteli firmalar geldiğinde insanların içi daha fazla rahatlayacaktır. Kaygılar da azalacaktır.

 

Niye Türkiye’de herhangi bir belediye bu çapta bir tesis kurmak istememiş?

 

Bu çok ciddi bir bütçe. Bu tesis için önemli bir paraya ihtiyacınız var. Nereden baksanız 200-300 milyon euronun  konuşulduğu bir iş. Her belediyenin böyle bir projeye yeltenmesi kolay değil. Bazı belediyeler bir ön ayrıştırma ve gömme tekniğini kullanıyor. Belki kentlerin yüzölçümlerinin büyük olması da buna müsaade ediyor. Daha rahat davranabiliyorlar. Ama önünde sonunda özellikle büyük belediyeler bu tesisleri yapacaklardır. Ama İstanbul ve İzmit’te tesislerin hayata geçmesiyle beraber diğer belediyeler de bu yönde adım atacaklardır. Diğer yandan bu teknoloji yavaş yavaş da millileşebilir. Teknolojiye ulaşmak kolaylaşabilir. Kısaca, Türkiye bu tesislerle tanışmak zorunda.

 

Ne yapıyor o belediyeler?

 

Klasik depolama… Bir alan buluyorlar ve çöpleri gömüyorlar. Bunlar ilkel yöntemler… Çöp yakma tesisi ile ilgili çevre hassasiyetleri öne sürülüyor. Asıl çevreye zarar eski model depolama sistemidir. Çöp yakma tesisi bana göre çevreci bir adımdır. Benim çöp tesisi yapmak isteyenlere bir önerim var: Teknolojiyi de açıklasınlar ki kaygılar gitsin. Örneğin hangi kentteki yakma tesisini örnek alıyorlar? Onun kaç adım ilerisinde olacaklar? Günlük örneğin bin 600 ton yakılacak. Bu çapta bir tesis hangi ülkede var? Bu ülkede herhangi bir çevre sorunu yaşanıyor mu? Bunları çerçevesi daha geniş olarak anlatsınlar ve konu kapansın. Bu çöp yakma tesisinin hayati bir meseleye dönüşmesini doğru bulmuyorum. Örneğin belediye bir Avrupa ülkesinde çöp yakma tesisini siyasi parti temsilcilerine, basın mensuplarına ve muhtarlara gösterdi. Bence bir defa da teknoloji belirlendikten sonra gidilsin ve “Tesis işte bu olacak” denilsin.

 

Yeri nasıl buldunuz?

 

Fabrikanın yeri konusunda şehir plancıları daha teknik ve yeterli bilgiye sahiptir  İyi bir teknolojiyle çöp yakma tesisini kentin göbeğine de koyabilirsiniz. Arazinin şartlarına göre de dizayn belirlenir.

 

Çöpleri sonuçta tırlar taşıyacak. Bu tırlar çevresel sorun yaratır mı?

 

Zaten hali hazırda çöpler oradan oraya taşınıyor. Yine taşınacak. Bunda bir değişiklik olmayacak. Tırlar A lokasyonu yerine B lokasyonuna gidecekler. Diğer yandan çöpler sızdırmaz kamyonlarla taşınacaklar. Belediye bunu ihale ediyor ve birçok kriter ortaya konuyor.

 

 

Tesisin çevreye etkisi

bakanlık kontrolünde

 

Gaz çıkışı olacağını ifade edenler var.

 

Yineleyeceğim ama Avrupa çevre konusunda bizden daha hassas ve çöp yakma tesisi yapıyor. Bizim de o teknoloji ya da daha ilerisini İzmit’e getirmemiz gerekiyor. Bu yaparsak böyle bir kaygı duymamıza gerek kalmaz. Öte yandan çöp yakma tesisi bakanlık tarafından denetlenecek. Baca emisyon değerleri incelenecek. Zaten proje yapılmadan önce de bakanlığa çeşitli değerler taahhüt edilecek. Bu değerler aşılırsa zaten çalışmalarını sürdüremez. Bu değerler web sayfasında yayınlanacak. Zaten aksi türlü ruhsat alamaz. Örneğin İZAYDAŞ bakanlığa bağlı ve değerleri bakanlığın web sitesinde var.

 

İZAYDAŞ’ın yakınına böyle bir tesis yapılabilir miydi?

 

İZAYDAŞ çevresinde böyle bir alanın olduğunu düşünmüyorum. Çöp depolama alanları doldu. Öte yandan o bölge lojistik açısından sorun yaratacak bir bölge. Çevresinde çok yoğun trafik var. İZAYDAŞ ve çevresini çok doğru bulmuyorum.

 

 

Başka illerden

çöp gelemez

 

Marmara Bölgesi’nin çöpünün İzmit’e geleceğini ifade edenler var.

 

Bu hukuken mümkün değil. Her belediye kendi evsel atığını yakmak zorunda. Bunu yapamazlar. İstanbul zaten dev bir çöp yakma tesisi kuruyor. Kocaeli’de de İzmit’ten sonra Gebze’ye çöp yakma tesisi kurulması planlanıyor. O zaman Gebze’ye yapmayalım, İstanbul’a götürelim. Buna yasalar izin vermez. Diğer yandan lojistik anlamında da bu çok ciddi bir maliyet. Kimse bunu düşünmez. Son olarak bu tesis bir de enerji üretecek. Bu da kent için önemli.

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3139 TL 5.2927 TL
Euro
EURO
6.0270 TL 6.0030 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA