RÖPORTAJAnkara'dan öğrendim
Ankara'dan öğrendim
03.08.2016 13:42:43 Tarihinde Eklenmiştir. 

Darbe girişimini Ankara'dan öğrenen Ak Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, ilk şoku atlattıktan sonra partiye gelerek tüm teşkilatlara, belediye başkanlarına ve milletvekillerine talimat vermiş; Darbeye karşı sokakta direnin

 

Süriye ÇATAK TEK

 

Darbe akşamı neredeydiniz?

Darbe akşamı il yöneticimiz Engin Koyun’un oğlunun düğünündeydik. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve siyasi kadrolarla birlikte düğündeydik. Saat 21.30’da düğün bitti ve biz de Bakan Bey ile birlikte çıktık. Ben birkaç arkadaşla Sekapark’a geldim, Bakan Işık ise annesine gitti. Orada otururken bir bardak çay içtik. Saat 22.00 gibi bir başkan yardımcısı yanımdaki başkan yardımcısını aradı ve köprünün kapatıldığını söyledi. İnternete bakmamızı istedi. Baktım iki kamyonla kapatmışlar. Hala iyi niyetli bir tedbir olarak düşündük. Yüzde 50 ile iktidara gelinmiş, Cumhurbaşkanı seçim ile gelmiş, ekonomide önemli adımlar atılmışken, Osman Gazi Köprüsü yeni açılmışken buna ihtimal vermedik.

 

Darbe olduğunu kimden öğrendiniz?

Sekapark’ta aldığımız haberden 10 dakika sonra Ankara’dan bir telefon geldi. Genelkurmay’da çatışma sesleri olduğunu ve durumun ciddi olduğu söylendi. Ardından telefonlar geldi ve bize evlere gitmeyin talimatı verdiler.

 

TARİHİ YANLIŞI YAPARDIK

İlk olarak ne düşündünüz?

Sakin bir yere gitmeye karar verdik. Burada istişare edip karar vermek, süreci planlamak gerekir dedik. Küçük sanayi sitesinin yan yolundan giderken, D-100 Karayolu'ndan 5 tank yanımızdan geçti. Eşme’de durdurulan tanklardı. Başiskele’deki tank birliğinden çıkmışlar. 5 tankı peş peşe gördüğümde artık darbe kanaati yüzde 100’e çıktı. Araçtan hiç sabit kalmadan tenha yollardan gezdik. Telefon görüşmelerinden sonra bu darbeye sokakta karşı durmazsak tarihi yanlışı yapmış oluruz dedik. Herkesi partiye çağırdık

 

Partinin önüne nasıl karar verdiniz?

Üçüncü bir yol yoktu. Ya darbeyi durduracaktık ya da canımızı verecektik. Partiye önden bir araba gönderdik. Burada tank yok dediler. Kapatma yok. Eğer olsaydı başka mekana insanları davet edecektik. Ben D-100'de yanımızda geçen tankların parti ve valiliğin önüne gittiğini düşünmüştüm. Partiye saat 22.15 civarında geldim. Partide sadece İl Gençlik Kolları Başkanımız ve birkaç arkadaşımız vardı.

 

İlk talimatınız ne oldu?

Partiye geldikten sonra hemen teşkilatlara mesaj atmaya başladık. Belediye başkanlarımız ve milletvekillerimize ilk talimatımız darbeye direnmek oldu. Burada arkadaşlarımızla kısa bir mutfak yaptıktan sonra hemen Vali Bey ile konuştu. Askeri kurumların, valiliğin ve partinin önünü büyük iş makineleri ile kapatılmasına karar verdik. Bizde çok önemli askeri kurumlar vardı. Donanmadan gemilerin hareket ettiği bilgisi geldi. Asker çıkışını önlemek gerekir dedik. Tüm belediyelere neyimiz varsa askeriyenin önünü kapatın dedik. Türkiye’de çok hızlı şekilde askeriyelerin önleri kapatıldı.

 

Parti önündeki ilk kalabalık sizi heyecanlandırdı mı?

Saat 23.00 gibi 15-20 bine yakın insan vardı. Küçük bir ses aracımız vardı. Cumhurbaşkanı daha konuşmadan biz çıkıp direneceğiz dedik. Cumhurbaşkanı ve başbakanımızı bekliyoruz dedik. Başbakanımız konuştu ve bir kalkışmadır dedi. O zaman biraz rahatladık. Binlerce kişi geldi. İlçelerde insanlar toplandı. İlçe başkanlarımızı kendi ilçelerine gönderdik. Ciddi bir katılım oldu özellikle Gebze ve Gölcük’te. İlçe bakanlarımızın tamamı ilçelerinde bu süreci özenle yaptı. her ilçe başkanı bir emniyet müdürü, her ilçe yöneticimiz bir emniyet gücü gibi ciddi görevler üstlendi. Belediye başkanlarımıza ve teşkilat başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Binlerce kişilik kalabalığı idare etmek çok önemlidir.

 

Partililer dışında farklı siyasi görüşten insanlar da alandaydı.

Yürüyüş ve konuşmalar derken ciddi bir diriliş ve direniş yaptık. Bizde kanlı eylemler olmadı. Alana gelirken bir abimizin kardeşi hayatını kaybetti. Askeri hareketlilik olmadı. Jandarma komutanımızın devletinin yanında olması bize güç verdi. Donanma'da yaşanan az kaosu saymasak kanlı bir süreç yaşamadık. Onurlu ve dik bir duruş yaşadık. Yürüyüşte birinci çan çanlarda bir balkon konuşması yaptık. Sadece alanda AK Partili değil, CHP, MHP, SP ve farklı siyasi görüşten insanlar vardı. Herkes Türk bayrağı ile geldi. Milletvekillerimiz de konuştu. Partinin önünde sabahladık. 19 gündür meydanlarda milletimizle birlikte duruyoruz. Sendikalara, derneklere ve STK’lara teşekkür ediyorum.

 

İlk gelen kalabalığı zapt etmek biraz güç değil miydi?

Ses aracına çıkıp konuşmadan bakanımızla konuştum. Cumhurbaşkanımızın hayati tehlikesinin olmadığını söyledi. Başbakan konuşana kadar süreci durdurmak zor oldu. Orada tanklar üzerimize sürülseydi, toplanan insanlar canını feda etmeye gelmişti. Vatan için canını veda etmeye gelenlerin hiçbir korkusu olmaz. Darbeciler her şeyi çok iyi planlamış. Planlayanlar 1960 ve 1980 gibi insanların sessiz kalacağını düşünmüş. Bu milletin gençliği elleri ile tank paletlerini durduracağını hesap etmemişler. Bu milletin genlerindeki 1000 yıllık karışımından geliyor bu güç. Bu milleti vatan ve dinle sınamamak lazım. Biz vatansız yaşayamayız. Sömürge ve esaret altında yaşayamayız.

 

Selaların etkisi oldu mu?

Ezan ve selaların çok ayrı yeri var. Çok cuma ve cenaze selası dinledik. Gece 02.30’da sela ve ezan okunduğuna şahit olmadım. Bu bile milletin ruhunda önemli bir yere sahip.

 

Kentin siyasi duruşunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Darbe ile olarak Cumhurbaşkanı ve hükümete yönelik olduğu düşünüldüğünde organizasyon bizim üzerimizden yürüdü. Daha sonra alana gelen insanların sadece AK Partili olmadığını biliyorduk. Valilik ve Büyükşehir organizasyonuna çevirelim dedik ve Perşembe Pazarı alanına aldık. Çok teşekkür ediyorum. Siyasi partilerin liderleri de çok önemli bir duruş sergiledi. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli de bunu yaptı. Devlet Bahçeli'nin, darbe söyleminin üzerinden yarım saat geçmesinin ardından devletin ve hükümetin yanında olduğunu söylemesi büyük etki yarattı. Çok teşekkür ediyorum.

 

ADALETLİ OLACAĞIZ

FETÖ terör örgütü mensuplarını teşkilat ve belediyelerde temizleme işini ne aşamada?

Darbe ihtimali, hala bir çılgınlık ve gerginlik çıkartma ihtimali var. Evlerimize de dönsek siyasi çalışmalarımıza daha güçlü devam edeceğiz. Rutin teşkilatçılıkla birlikte belediyelerimizde, teşkilatlarımızda paralel isimlerle ilgili çalışmamızı yapacağız. Teşkilat ve belediyelerimizdeki personelle ilgili 20 gündür çalışıyoruz. Belli bir yol ayrımlarına gidildi. Açığa alınanlar, işten çıkartılanlar var. Skor arayışında değiliz. Ne kadar çok atarsak o kadar iyi olur diye bakmıyoruz. Gerçekten ne kadar paralelci varsa, çok uzun zamana da yaymadan çalışacağız.

 

Teşkilatlarda çok paralelci var mı?

Teşkilat ve belediyelerdeki çalışmalar bize verildi. Biz değerlendirip genel merkezle de konuşacağız. Kocaeli teşkilatları kurulduğundan bu yana paralel yapının mevcudunun minimize edildiği bir teşkilattır. Bugün yok denecek kadar azdır. Kurucu mayanın çok düzgün atılmasından, yapının buraya sirayet etmek istememesinden de olabilir. Teşkilatlarımız da varsa yol ayırmak için adım atacağız. Bunu yaparken adalet ve bilgiden uzak kalmayacağız.

 

EŞİMLE HELALLEŞTİM

Sanırım o günü hiç unutmayacaksınız?

O anın her dakikası ömrüm boyunca unutmayacağım anlardır. Burada anlattıklarım çok yüzeysel şeyler.

 

Endişelendiniz mi?

İnsan hem endişe ile birlikte aklımızdan çok şey geçiyor. Ailemiz geliyor. Eşim evde değil, başka yerde olduğu için onlarla ilgili bir koşuşturma olmadı.

 

Eşinizle konuşma fırsatınız oldu mu?

Hanımla helalleştim. Sükunetle başaracağımızı söyledim. Duruşu ile bize destek oldu. Dua etmesini istedim. Ben de eve gitmedim. Mesele canımız meselesi değil, ülkenin ve çocuklarımızın geleceği meselesiydi. Bu darbe başarılı olsaydı şahsen bir gelecek planlamamamız olmazdı. Ya kısa bir hayat, ya da sona ermiş bir hayat olurdu. Tedirginliğimiz bundan değil, memleketin geleceğiydi. Tüm halkımızın bakışı da buydu. Hiç kimse belindeki silahı askere sıkmadı. Bir kepenk, bir banka camı indirilmedi. Mesele istikbal ve istiklal mücadelesi olduğu içindir.

 

 

CUMARTESİ

FİNAL GÜNÜ

 

Nöbetin finali nasıl olacak?

Pazar günü Yenikapı'da final olacak. Cumartesi günü tüm illerde final programları olacak. 19 gündür alanlardayız. Siyasi partilerin başkanları gelip gidiyor. Cumartesi günü final programına il başkanlarımız da katılacak. Tamamı orada olacak, askeri erkan, milletvekilleri davet ediliyor. Bu, milli birlik ve beraberlik herkes için en doğru fotoğraf olacaktır. Güçlü bir program olacak. İlçelerimizde de bu birlik ve beraberlik görüntüleri olması için çalışma yaptık. İlçelerde protokol olacak.

 

İstanbul mitingine nasıl katılacaksınız?

Teşkilat mensuplarımızın gelişini organize ediyoruz. Ev sahibi İstanbul olsa da mitingin sahibi tüm Türkiye’dir. Teşkilat üyelerimizde işi olmayanların hepsinin katılmasını istiyoruz. Vatandaşların katılımı ise valilik ve büyükşehir organize edecek. İmkanı olanlar kendi imkanları ile, olmayanlara ise biz destek vereceğiz. Tüm ilçelerimizden araç kalkacak. Her ilçe kendi belirlediği merkezde araçları kaldıracak. İzmit için yer Perşembe Pazarı alanı olacak.

 

 

 

MİLLETİMİZİ

İNCİTMEYİZ

 

Bu süreçte teşkilat çalışmalarınızı yapabildiniz mi?

Temmuz ayında rutin yapmamız gereken toplantıları yaptık. Bu ay sadece danışma toplantılarını yapmadık ama her akşam milletimizle meydanlarda danışma toplantılarımızı yaptık.

 

14 Ağustos’ta partinin kuruluş yıldönümünü kutlayacak mısınız?

Mitingin ardından genel merkezimizin söyleyecekleri önemli. Kuruluş yıldönümünde çok şatafatlı bir kutlama yapmayacağız. Genel merkezimizin söyleyeceklerini yapacağız.

Milletimizin içini incitecek adımlar atmayacağız. Ama elbette vatandaşımızın davet ettiği düğüne, cemiyete gideceğiz. Herkes işine gidecek, eşi ve ailesi, siyaseti ile ilgilenecek. Ama her zaman da tetikte olacağız. Bu süreçte esnaflarımız çon önemli bir duruş sergiledi. Onlara bayrak dağıtarak ziyaret etti. Bundan sonra esnaflarımıza destek olmalıyız. Hepimiz ihtiyaçlarımızı ertelemeden, hayatı ve ticareti normalleştirmek için elimizden gelen gayreti gösterelim. Esnafımızın buna ihtiyacı var.

 

Bu Haber 14104 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
sıkı akpartili2016-08-06 20:18:26
Gerçekten de kahraman benim başkanım. darbe gecesi canla başla mücadele etti
(0)
(2)
asiasker2016-09-20 15:18:40
büyük şehir belediye başkanı gece 3.30 da çarşıya geldio saate kadar nerdeydi samimi olmak lazım
(0)
(0)
DİĞER HABERLER :
Bu birliktelik devam etmeli
Devlet Bahçeli istifa etmeli mi?
 7 Haziran sonrası her şeye ‘hayır’ diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 1 Kasım’da seçmenden aynı yanıtı aldı. Seçmen, Bahçeli’...
Köksal: Cami değil saf değiştirdim
 Saadet Partisi'nin ilimizdeki kurucuları arasında yer alan, Milli Görüş'ün en büyük temsilcileri arasında olan Alaattin K...
Avukatları aramayacağız
 Kocaeli Adliyesi girişinde aramaların özel güvenlik değil emniyet mensuplarınca yapıldığını hatırlatan Başsavcı Küçük, avukatların aranması konusunda yasa...
Başkanlık sistemi belediye başkanlığına benzer
 AK Parti’nin 9. sıra milletvekili aday adayı olan Avukat Halit Çokan, çok sade cümle ve örneklerle başkanlık sistemini gazetemize anlattı. İşte pek ...