YAZAR HABERMuhsin nerede biz oradayız
Muhsin nerede biz oradayız
03.08.2016 13:58:41 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

İnsan sevdiğinden gelen her mesajı defalarca okur değilmi !

Lütfen şimdi söyleyeceklerimi iyice düşünün , gözlerinizi kapatın hayal kurun , herhangi bir yaşta , herhangi bir yerde sevdiklerinizden uzaktasınız ….

Misal ; Askerlik olur , gurbet olur , eğitiminiz için gitmiş olabilirsiniz , iş icabı olur , olurda olur.

Sevdiklerinizden uzaktasınız  ve sizi en çok seven en çok önemseyen biri sizi düşünerek , önemseyerek , içinde sizin kendisinden uzakta iken dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili bir mesaj , bir mektup yollamış !

Bu mesajı yollayan anneniz babanız veya sevgiliniz  olabilir , sizin çok sevdiğiniz  sizide çok seven birinden tavsiye ve nasihat içeren bir mektup geliyor diye düşünün ….

Defalarca okursunuz değilmi !

Duygulanırsınız , umursandığınızı önemsendendiğinizi , koruma iç güdüsüyle sizi düşünerek yazdığını bilir , önemser eğer zerrece aklınız varsa , tavsiyelerine dikkat edersiniz , değilmi !

Etrafınızda sizi yoldan çıkartmak isteyenler de olur bu arada ,  ya boş ver bişey olmaz derler , ama her seferinde neye bir şey olmaz denmişse olur değilmi !

Ne deriz sonra ! keşke dinleseydim bak başıma neler geldi deriz.ama iş işten hep geçmiş olur değilmi !

Evet muhterem okuyucular ….

Kuran-ı Kerimin her ayeti , peygamber efendimizin her hadisi ve öğüdü böyledir işte.

Bizi yaratan yüce mevladan , bizi düşünerek yolladığı öğütleri ulaştıran alemlere rahmet peygamberinden bizi daha fazla seven birileri olabilirmi ?

Bizim daha fazla sevdiğimiz olabilirmi !,

Biz yaradılan her şeyi yaradandan ötürü sevenler değimliyiz !

Size bir soru soracağım , sizce Kuran-ı Kerim sevap kazanmak içinmi , yoksa anlamak anladıklarımızı yaşantımıza tatbik etmek içinmi okunur !

Elbette anlamak için okunur , peki o zaman İslam ülkelerindeki İslami eğitim sistemlerinde sizce bir yanlışlık yokmu ? , sizce bütün Müslümanlar o yüce mevladan gelen her mesajı okumuş olsa , okuyup anlamış olsa , anladıklarını uygulamış olsa ümmet olarak bu halde olurmuyduk , üzerimizde hain planlar yapanların gülen yüzlerine kanarmıydık !

İsterseniz boş bir gününüzde sokağa çıkın ve sadece insanları gözlemleyin , birbirlerine karşı davranışlarını , her hareketlerini iyice tahlil edin , ve sonra birlikte yaşadığınız bu insanlara İslami bakış açınız ile puan verin.

Sonrada kendinize puan verin ve düşünün , Bizi çok seven özenerek yaratan yüce mevladan gelen mesajları yeterince okumuşmuyuz veya kaç Müslüman okumuş ve yaşantısında uyguluyor ve özellikle kul hakkı düsturu ile uyguluyor olabilir bunu kafanızda kıyaslayın .

 

Sonra İnternetteki arama motoruna “İslam” yazın ve görsellere basarak karşınıza çıkan algı yöneticilerinin bizi dünyaya lanse etmeye çalıştıkları resimlere bakın ve şunu düşünün , siz bu şartlarda islamı merak eden ve araştıran bir genç olsanız , Müslüman insanları ve Müslüman devletleri gözlemledikten sonra kararınız ne olurdu , Müslüman olurmuydunuz !

Terörle ve ekonomik sorunlarla uğraşan müslüman ülkeleri bırakın bir tarafa , terörden ve maddi sıkıntıdan uzak Suudi arabistanı düşünerek  bu sorunun cevabını kendi kendinize verin . Kutsal topraklardaki , sahabelerin , evliyaların ve halifelerimizin soyundan gelen onlarla akraba olan arap dindaşlarımızı ve yaşantılarını düşünün !

Bilimle , medeniyet ile , İslam ile ne kadar ilişkileri var , düşünün !

 

Bizler aynı zamanda islamı tebliğ etmesi ve özendirmesi gereken kullar olarak vebal ve sorumluluk sahibi değimliyiz.

 

Birbuçukmilyarlık İslam Dünyasında bizi bize kırdırmaya çalışanlar , bizi bizden nefret ettirmeye çalışanlar , bizi bizle didiştirerek ortaya çıkan kaosta bizi yönetmeye çalışanlar  , sınırlarımızla ve sinirlerimizle oynayanlar acaba kimler ve nasıl olurda başarılı olurlar diye hiç düşündünüzmü !

 

İslamın hukuk dini , adalet dini , marifet dini , hoş görü dini , güven dini , yardımlaşma dini , tövbe dini , medeniyet dini , ilim dini , ilkeli insanların dini olduğunu Müslüman olmayanlara ne kadar yansıtabiliyoruz , ne kadar özendirebiliyoruz , yoksa gücü yeten yetene bir düzende , etliye sütlüye dokunmayan bir hayat yaşayıp , başarıyı her zaman güçlünün yanında durup , doğru yer tutmak olarakmı değerlendiriyoruz , tüm bunları sizce kendi kendimize sormamız gerekmezmi.

Geçenlerde internette bir videoda  rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu reisimiz kürsüde konuşurken , dinleyenler “Muhsin nerede biz oradayız” diye slogan atığını duygulanarak izledim , o’da hemen kalabalığı susturarak sakın böyle söylemeyin  bu söz yanlış , Hak Nerede Biz Oradayız demelisiniz dedi ,  unutmayın Muhsin doğrudan ayrılırsa , Muhsin yanlış yaparsa siz de ondan ayrılın , insana dayanmayın elbet ölür , ağaca dayanmayın elbet kurur , duvara dayanmayın elbet yıkılır , dayanırsanız Hakk'a dayanın o bakidir.Sizi bu duygular içerisinde Allah'a emanet ediyorum dediğini göz yaşlarıyla izledim.

Ve sonra neden aramızdan çok erken ayrıldığını bir kez daha anladım .

Tüm insanlığın mevki makam ve madde gibi geçici dünyalık hırslardan uzak , Hakka , Hakikata ve adalete dayandığı bir anlayış için dua ederek , sizlere saygı ve sevgilerimi sunuyorum , lütfen irademizi bizi yanlışa sürükleyen hiç kimseye hiçbir zaman teslim etmeyelim.

Selam ve dua ile ….

 

 

Bu Haber 2085 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : kocaeli@kopiservis.com.tr
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
Şenol Karamus2016-08-10 12:42:23
Saygıdeğer abim öyle bir makale yazdınız ki ümmeti müslüman a ders niteliğinde artık Müslümanlığımızı sorgulamanın ve kendimizi çek etmenin vakti geldi de geçiyor bile Rabbim bizi yönetenlere akıl ve feraset versin uyanmamıza vesile olsun ki bize indirilen kitaba anlıyarak hayatımıza tatbik edelim inşallah selam ve dua ile ..
(0)
(13)
y.a.d2016-08-10 12:41:53
muhterem dostum şenol bey , anlattıkların karşındakinin anlayacağı kadardır diye özlü bir söz var , bizim birbirimizi anlayabildiğimiz gibi herkes birbirini ve sorunun özünü anlayabilirse hem insani hem islami olarak düzelmeye başlarız , Allah hepimize hidayet versin , dünyevi hırslardan uzak , ilimden bilimden ve manevi erdemlerden pay almamızı mevlam nasip etsin , Allah seni var etsin selam ve dua ile.
(0)
(7)
DİĞER HABERLER :
Vallahi talibim
Gavur İzmir…
Dinimizde bunlar yok
Suskunluğun Yükü…
En uzak mesafe…