RÖPORTAJTankları durdurduk
Tankları durdurduk
05.08.2016 13:28:09 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Askerlerin bile

haberi yokmuş

 

15 Temmuz akşamını değerlendiren MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, darbe girişimini sosyal medyadan öğrendikten sonra evine giderek süreci ilk burada izler.

Ardından evinin kapısından tanklar Sakarya’ya doğru giderken, aynı anda da TRT’de darbe bildirisi okunur.

O an sürecin ciddiyetini iyice kavradığını belirten Ünlü, teşkilatlara sokaklara çıkarak darbe girişimine karşı devlete yardımcı olunmasını ister.

Sakarya’ya giremeden dönen tankları vatandaşlarla birlikte durduran Ünlü, askerlerin böyle bir kalkışmadan haberlerinin dahi olmadığını söyledi.

Ünlü, o geceyi ve ardından yaşananları anlattı.

 

 

 

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, darbe girişimini duyduktan sonra evine gittiğini ve ardından Eşme halkı ile birlikte Sakarya’ya giremeden dönen tankları durdurduklarını anlattı

 

Süriye ÇATAK TEK

 

Darbe girişimini nereden öğrendiniz?

Bir partilimizin Kartepe’deki düğün cemiyetindeydim. Sosyal medyadan gelen bir fotoğrafla darbe kalkışması olduğunu haber aldım. Hemen ekipteki ilgili arkadaşlarla bir görüşme sağlanarak, liderimizin talimatının beklenmesi istendi.

İlk duyduğunuz da ne yaptınız?

Özel Harekat'ın bombalanması ile birlikte, ülkücü camia olarak kalkışmanın ciddiyetini anladık. Bize yapılan organizasyon olduğunu da anladık tabi. Bunun üzerine genel başkanımızın talimatı ile ülkücü camia, darbenin karısında dimdik durdu. Olayın ciddiyetini haber alır almaz öncelikli olarak ilgili birimlerle görüştük.

 

Nereye gittiniz?

Önce Kartepe’de olmamdan dolayı ve buraya tankların geldiğini duyduğumdan, Kartepe evime gittim. Gitmem gereken yerin evim olduğunu düşündüm ve gittim. Tanklar Kartepe’den Eşme bölgesine giderken evimin önündeydim. Evimin önünde tankların geçişi ve darbe bildirisinin okunduğunu duymak beni bir anlık endişeye düşürdü. Ama daha sonra genel başkanımızın açıklaması ve diğer il başkanları ile yaptığımız görüşmede kalkışmanın bir sonuca varmayacağını anlayınca rahatladım.

 

ÖNCE EVİME GİTTİM

Sokak çağrısı üzerine nereye gittiniz?

Sakarya’ya gidemeyen tanklar geri dönünce Eşmeliler olarak hep beraber tankların önünü kestik. Ben de oradaydım. Tankları durdurduk. Vatandaşlarımız hassas bir şekilde askerlerin tatbikat için geldik, haberimiz yok sözlerine istinaden askerlere çay ve sigara ikram ederek, bir arada tuttu. Kimsenin kötü sözüne ve fiili hareketine izin verilmedi. Sabah 04.00 gibi belediye otobüsü ile gelen polislere askerler teslim edildi, seviyeli bir şekilde arabaya bindirildi.

 

Darbe girişiminin başarılı olacağına inandınız mı?

Darbe girişiminin başarılı olacağını düşünmedim. Son bir ümit ile kalkışılan bir organizasyon olduğunu düşündüm. Ya başarırsak diye yapıldı. Vatandaşın ayakta olduğu bir saatte yapılan bu girişim, can havli ile çıkıldığını gösteriyor. Başarılı olmayacaklarını ilk dakikadan itibaren biliyordum. Liderin ilk açıklaması ile geri püskürtüldüğünü gördük. 7 tank evimin önünde geçerken, balkondaki televizyonda TRT 1 açıktı. Hem tanklar geçerken yurtta sulh grubunun açıklaması vardı. Tanklar dönünce ve vatandaşlar el koyduğunda, başarısız olduğunu gördük.

 

Teşkilatlarınıza talimatınız ne oldu?

Genel başkanımızın açıklaması ile insanlara devletin ve hükümetin yanında olduğumuzu belirterek, herkesin mücadeleye edeceği bölgeye giderek organize bir şekilde hareket etmesini istedim. Teşkilat üyelerimiz devlete yardımcı oldu. Askeri alanların önlerinin kesilmesi, belediye araçlarının getirilmesi ve vatandaşların yolları kesmesine yardımcı olundu. İlçe başkanlarımız ile telefon trafiğimiz sürekli oldu. Liderimizin talimatının tüm teşkilatlara iletilmesi çok organize bir şekildi oldu.

 

Halkın sokaktaki tepkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kocaeli halkı siyasi parti görüşüne bakılmadan, en uçtaki sosyalistinden, ülkücüsüne, Türk milliyetçisine ve dindarına kadar herkes tankların önüne geçti. Her siyasi görüşten insan tankların karşısına çıktı. Tür milletinin istediğinde neleri başaracağını gösterdi. Bu millet belli bir amaç uğruna bir araya geldiğinde sen şu görüştensin, sen bu görüştensin denemeden mücadele ediyor. 15 Temmuz o yüzden ülke için milat oldu. Taraftarlığın en uç noktaya çıktığı bir dönemde herkes sen şu partili, bu partili demeden merminin üzerine gitti. Bu Türkiye Cumhuriyeti için bir sınavdı ve halk bu sınavı hep birlikte verdi.

 

SİYASET ZAMANI DEĞİLDİ

Bir daha böyle bir kalkışma olur mu?

Türk milleti 15 Temmuz'da bir sınav verdi. Böyle bir şeyin yarın öbür gün olmayacağını ve kimsenin buna cesaret etmeyeceğini Türk milleti gösterdi. Ben inanıyorum ki, bir daha böyle bir şey yapmaya cesaret edenler, Türk milletinin tepkisini hesap ederek çalışırlar. Vatandaşın kalkışmasının önünde duracak hiçbir güç olamaz. Vatandaş yeni bir kalkışmaya müsaade etmeyecek.

 

Kocaeli’deki il başkanlarının duruşunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

15 Temmuz’u yaşayan Türk milleti olarak siyaset yapmanın zamanı olmadığını gösterdik. Bu millet mermilerin, tankların önüne atlayarak, sen kimdensin demeden yaptıysa biz de siyasi partilerin il başkanları olarak milletin gösterdiği yolda birlikte olduk. Önce 5 il başkanı, en son 7 il başkanı ile bir araya geldik. Belediye başkanı ve valiyi ziyaret ettik. Bu çok faydalı olacaktır. Her siyasi partiden il başkanın vali ve büyükşehir belediye başkanına kentin sorunlarını bizzat aktarması ve anlatması kent açısından büyük öneme sahip olacak. Bu sürecin seviyeli bir şekilde devam etmesinden yanayız. Böyle olması kenttin sorunlarının hızlı ve etkili bir şekilde çözümünü de kolaylaştıracaktır.

 

FİNALDE OLACAĞIZ

Demokrasi nöbetlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Demokrasi nöbetlerine ilk siyasi parti bayrakları olduğunda hoşumuza gitmedi. Ardından büyükşehir ve valiliğe devredilince olumlu oldu. Demokrasi nöbetleri insanları sokakta iri ve diri tutmada çok önemli bir rol aldı. Biraz sesten dolayı rahatsız olan insanlarımız oldu. Ama Türkiye’nin birliği ve dirliği anlamında demokrasi nöbetleri faydalı oldu. Bu alanlarda darbelerin zararları konusunda herkes bilinçlenmiş oldu.

 

Demokrasi nöbetlerinin final mitingine katılacak mısınız?

İl başkanları olarak Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı'nı ziyaret ettiğimizde final mitingine katılma noktasında prensip kararı almıştık. Biz de prensip kararımızın sonucu olarak katılacağız. MHP siyasi ve kurumsal bir partidir. Genel merkezimizin aldığı karar da çok önemli. Genel Başkanımız Devlet Bahçeli, İstanbul’daki mitinge katılacak ve burada halka seslenecek. Bu nedenle biz de burada alanda olacağız.

 

 

 

 

 

 

 

Bu Haber 3654 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
izmitli2016-08-11 08:44:32
sn. ilbaşkanım körfez ilçe başlanı zeki gürsu gaztelere bu bir tiyatrodur demişti siz ne düşünüyorsunuz
(0)
(0)
DİĞER HABERLER :
Şakir Balkı: Denizi gidince kültürü de gitti
Bu işi halk sandıkta çözecek
 Türkiye’yi içinde bulunduğu ortamdan sadece halkın kurtarabileceğini söyleyen Tarhan, “Bu işi bu saatten sonra siyasetçiler çözemez, bu işi halk sandıkta ...
Hülya Yolcubal; MYK adaylığı onur verici olur
Biz barış istiyoruz. Ama kimse inanmak istemiyor
   Halkların Demokratik Partisi İl Başkanı Mehmet Akgül, partisinin Türkiye’nin hassasiyetlerini önemsediğini söyledi. Akgül, “Önemsiyoruz ...
Suskunluğun Yükü…