RÖPORTAJBu birliktelik devam etmeli
Bu birliktelik devam etmeli
06.08.2016 13:17:03 Tarihinde Eklenmiştir. 

Bu birliktelik

devam etmeli

 

15 Temmuz darbe girişimi gecesini anlatan Saadet Partisi İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, o geceyi en soğukkanlı geçiren isimlerden biri.

Darbenin başarılı olacağına inancının hiç doğmadığını belirten Ejderoğlu, günün koşullarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, vatandaşları sokağa çağırmasının çok isabetli bir karar olduğuna dikkat çekiyor.

Ejderoğlu, özellikle yaşanan darbe girişiminin ardından oluşan siyasi tablodaki birlik ve beraberliğin sürmesi gerektiğine inanıyor.

Hatta süreç atlatılana kadar meclisteki tüm siyasi partilerin bir koalisyon şeklinde ülkeyi yönetmesinin milletin isteği ile oluşan birlik ve beraberlik açısından büyük önem taşıyacağını düşünüyor…

 

 

Darbe gecesi teşkilatları ile sokaklarda olan SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, canını verenler içinde her siyasi görüşten insan olduğunun altını çiziyor, bu girişimin direkt millete karşı yapıldığını kaydediyor

 

Süriye ÇATAK TEK

 

Darbe akşamı neredeydiniz?

Darbe akşamı teşkilattan yeni çıkıp evime gidiyordum. Evime gittim. 21.30 gibi mesaj aldık. Hareketlenme olduğu söylendi. Çıktık ve arkadaşlarımızla bir araya geldik. Çarşıdaydık ve teşkilattaydık.

 

Size kim haber verdi?

Teşkilattan arkadaşlarımız mesaj attılar. Onlardan öğrendik. Köprülerin kapandığını söylediler. Anında haber sitelerine baktık. Ben de evdeydim, hemen dışarı çıktım.

 

Evinizden çıktığınızda aileniz tedirgin oldu mu?

Ben soğukkanlı davranınca ailem de soğukkanlı oldu. Evden çıkınca ailemde bir korku yaşanmadı.

 

O gece ne yaptınız?

Evden çıktıktan sonra telefon trafiği yaptık. Sabaha kadar teşkilatların tümü ile telefon trafiği, sevk ve idaresini yaptım. Dışarıdaydık. Çok yoğun bir geceydi. İlçe başkanlarımızla, diğer teşkilat mensuplarına cevap vermeye çalıştım. Hepsi ile görüştük.

 

SOKAĞA ÇIKMAK İSABETLİ OLDU

Sokağa çıkmak etkili oldu mu?

28 Şubat’ı yaşayan biriyim. Teşkilat mensuplarımızın büyük bölümü yaşadı. 28 Şubat’ta görevli olan Erbakan hocamız bize sakin olmamızı ve evlerden çıkmamayı tavsiye etti. O günkü şartlarda o günkü idarenin ne kadar isabetli karar verdiğini gördük. 15 Temmuz’da da bugünkü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sokağa çıkılmasını istedi. Bugünkü şartlarda sokağa çıkmanın ne kadar isabetli olduğunu gördük. Yoğunlaşmış bir siyasi ortamda olduğumuz için 15 Temmuz hain kalkışması millete yapıldı. Milletin tümüne yapıldı. Siyasi iktidarlar daha ön planda olduğu için muhalefet çıktı mı, çıkmadığı mı polemiklerine gerek yok. Tüm millet dışarıdaydı.

 

Teşkilatlarınız hemen sokağa çıktı mı?

Bizim tabanımız bir refleks olarak dışarı çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı bu noktada çok etkili oldu. Biz teşkilat yöneticileri olarak partiye geldik ve bir arada süreci yürüttük.

 

Darbenin başarılı olacağına inandınız mı?

28 Şubat sürecini yaşamış bir partiyiz. Ancak ben bu darbenin asla başarılı olacağına şans vermedim. Bu, hissiyatımda vardı. İnşallah bundan sonra da böyle girişimler olmaz. Bu süreci en kısa zamanda atlatırız. Bu darbenin diğer darbelerden farklı yönü var. İçimizdeki hainlerin işbirliği ile dışarıdaki düşmanlarımızın ülkemize yaptığı bir darbedir. Hainlikle millette kötülük yaparak hiçbir iyi ve doğru duruma ulaşması mümkün değildir. Milletimiz de bunu gösterdi.

 

Yaşananlar içinizde bir korku oluşturdu mu?

Tam aksine... Daha fazla cesaretle, büyük bir duygusal ortamla inanılmaz bir özgüven geldi. Ne varsa önümüzde yıkacakmışız gibi geldi. Birçok arkadaşım da aynı duyguyu yaşadıklarını söylediler. Sohbetlerimizde bunu gördük. Milletimizden, vatanımızdan ve kendimden hiç endişe etmedim.

 

Darbenin engellenmesinde halkın rolü büyük oldu mu?

Cumhurbaşkanı ve 1. Orda Komutanı'nın halkı dışarıya davet etmesi, bu darbe girişiminin engellenmesinde en önemli etkenidir. İnsanların da inanılmaz bir duygu ile hareket etmesi, büyük bir cesaret örneğiydi. İnsanlar büyük bir fedakarlıkla sokaktaydı. Vatan, millet sevgisi ve fedakarlığın hala var olduğunu gösterdiler. Bütün siyasi partilerden şehit ve yaralılarımız var. Bu noktada her teşkilattan arkadaşlarımız var. Topyekun bir refleks gösterildi.

 

BU BİRLİK DEVAM ETMELİ

Darbe girişiminin ardından özellikle siyasi partilerde ortaya çıkan birlik ve beraberlik tablosunun devam etmesi gerektiğine inanıyor musunuz?

Darbelerin hiçbir faydalı yönü yoktur. Allah bize bir daha böyle bir kalkışma göstermesin. Her şerrin arkasında bir fayda yatıyor. Partileri ve insanları bir araya getiren istemediğimiz bir olay oldu. Milletin bir araya gelmesini elbette istedik. Çok olumlu etki yaratacağına inanıyorum. Liderlerin birlikte mitinglere çıkması, toplanmaları, partilerin birbirine gitmesi, istişare ortamının doğmasına sebep olması nedeniyle çok faydalı olacağına inanıyorum. Bu böyle devam etmeli. Çünkü Türkiye’nin başka şansı yok. Önümüzdeki süreçte muhalefetinde bir fiil icrada yer almasını isterim. Meclisteki tüm partilerin koalisyon şekilde bu süreçte ülkeyi yönetebilir. Bunun ülkeye çok büyük faydası olacağına inanıyorum. Bu birlikteliğin milli iradeyi çok yararı olacaktır. Meclis dışındaki partilerle de meclisteymiş gibi çalışmayla girilmesinde fayda olur.

 

İl başkaların ile ilk toplantının ev sahipliğini üstlendiniz? Bunu önceden mi planladınız yoksa darbe girişimi olunca mı hızla bir araya geldiniz?

Darbe girişiminden önce il başkanlarımızla gün belirlemiştik. Darbe girişimi olunca hemen bu süreci değerlendirmek için toplanmak gerektiğini düşündüm. Milletimiz verdiği refleks bizi bir araya getirdi. İnanılmaz bir şekilde tüm il başkanlarımızın hepsi aynı duygu ve düşüncelerle hadiselere yaklaştığını gördük. Her birimizin topluma karşı görevi var. Aslında birbirimizden farkımız olmadığımızı gördük. Her bir il başkanımızın net bir şekilde toplumu sahiplendiğini, pozitif bir yaklaşım içinde olduğunu gördük. Ben SP İl Başkanı olarak bu tablodan çok memnun oldum. İkinci kez bir araya geldiğimizde hiçbir şey değişmediğini gördük. Tek yürek olduğumuzu gördük. 15 Temmuz mücadelesini tam olarak verdik. Bütün teşkilatlarımızla sokakta olduk. Genel başkanımız meclise aynı gece gitti. Bize yapılmış bir girişim gibi düşünerek sorumluluk içinde mücadele ettik. Bundan sonra da aynı sorumlulukla yolumuza devam edeceğiz.

 

 

 

Bu Haber 4423 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
İzmitli2016-10-05 02:53:46
TOPLUMDA AYRIŞMAYA,GRUPLAŞMAYA SEBEP OLACAK EĞİTİM SİSTEMİ RESETLENMELİ;Dini okullarda Devlet öğretmeli ana okulundan itibaren..Müslüman bir ülkede ayrı bir Din eğitimi veren okul olması o ülke için utanç verici bir durum,İmam Hatip okulları Meslek Lisesi bünyesine katılmalı Ortaokul kısmı kademeside Meslek Lisesi kapsamına alınmalı.. Meslek Liselerinde nasılki;Elektrik,Makina ve başka.. bölümler varsa,Meslek Liselerinde Din ve İslam ilimleri bölümü olarak okutulmalı,(İmam Hatip okulları Meslek Lisesi bünyesine katılmalı)'artık toplum içinde ayrışmalara,gruplaşmalara mahal verecek yapılara sebep olacak her türlü unsura engel olunmalı.. Eğitimde yapı elden geçirilmeli,Askeri okullarda Meslek Liseleri kapsamına alınmalı.
(0)
(1)
DİĞER HABERLER :
Tek başıma çok zorlandım
 Milletvekilliği döneminin çok yoğun geçtiğini belirten Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, “Meclisteki yoğun programıma rağmen Kocaeli’yi ihmal etme...
MHP’li aday Arslan: Ailecek MHP’liyiz
 Gençliğinden beri MHP’de siyaset yapan ve ilk aday adaylığı tecrübesini edinen işadamı Yaşar Arslan, ülkenin MHP’ye ihtiyacı olduğunu dile get...
CHP niye kazanamadı?
 Kocaelili seçmen, CHP’nin yine iktidar olamamasını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na bağlıyor. Kılıçdaroğlu’nu inandırıcı bulmayan seçmen, istifa e...
Halk Saadet için barajı yıkacaktır
 Saadet Partisi Milletvekili adayı Alaattin Çakmak, Kocaeli halkına çağrıda bulundu: Barajı yıkmamız için bize en az bir milletvekilliği verin Röporta...
SP güvenilir tek liman
 Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili aday adayı Fatih Polat bu genel seçimlerde AK Parti’den büyük kopuşlar beklediğini söylüyor. Polat, “Güven...