Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 23.01.2019 SAAT 21:47:55
Advert
 
Advert

Ağdacı: Çöp yakma tesisinde öncelikler yerine getirilmiyor

Ağdacı: Çöp yakma tesisinde öncelikler yerine getirilmiyor

UZAYIP gidiyor ama… Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram’ın görüşlerinin yer aldığı dünkü köşeme, Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Sait Ağdacı’dan yanıt var…

Bayram, çöp yakma tesisi kapsamında yapılan yurtdışı gezilerinde Çevre Mühendisleri Odası’nın da temsil edildiğini ifade edip, “Onların da görüşleri alındı” demişti ve konunun artık uzamaması gerektiğini ifade etmişti.

Peki, Ağdacı ne diyor?

İşte görüşleri:

***

“Toplam 15 bin üyesi bulunan 19 üye ile ilgili ‘Tiyatroya vaktimiz yok’ demiş. Sözlerini kınıyorum. Bizler tiyatro oynamıyoruz.

Öncelikle 2015’e gidelim… Çevre Mühendisleri Odası olarak o yıl, evsel atıkların bertaraf yöntemleri ve Kocaeli genelinde bunların uygulamaları ile ilgili bir panel yaptık. Panele ilgi büyük olsa da belediyeden katılım ne yazık ki olmadı. Biz zaten daha o zaman atıkların bertarafı ile ilgili çalışma yapılmasını önerdik. Yani, katık atık yakma tesisine asla karşı değiliz.

***

Evet, Büyükşehir Belediyesi’nin inceleme gezilerinden birine ben de katıldım. Viyana’ya yapılanın turistik gezi olmadığını bildiğimden gezinin ardından bir rapor hazırladım ve belediyeye sundum. Belki de bizim gibi rapor sunan çok az kişi vardı.

***

Sayın yönetici, çöp yakma tesisinin yapılacağı yerin makilik olduğunu ifade etmiş. Makilik bölge orman için çok önemlidir. Çünkü erozyonu önler. Öte yandan o alanda Sekoya, Karaçam ve Sedir ağaçları vardır. Toroslarda sıklıkla görülen bazı ağaçların o bölgede olması Allah’ın bir lütfudur. O ağaçlar korunmalıdır.

***

Diğer yandan atık yönetiminde yakma en son yöntemdir. Kocaeli’de piramit ters çevriliyor ve sondan başlanıyor. Önleme, azaltma, yerinde kullanım ve dönüşüm ayakları önemsenmiyor. Oysa Avrupa’da çöpün yalnızca yüzde 5 ile yüzde 15’lik kısmı bizde kararlaştırılan sistem gibi bertaraf ediliyor. Öncelikli safhaları yapmadan bertaraf doğru değil. Bizim önerilerimizi dinlemeyip, İZAYDAŞ’ın dolmasına bir yıl kalana dek bekledikleri çöp yakma tesisi adımı atıyorlar. Bizi o gün dinleselerdi, çöplerle alakalı şimdiye kadar çok önemli adımlar atılmış olurdu.

***

Çöp yönetiminde bir önemli konu da, evde ayrıştırma oluyorsa tesiste ayrıştırma ve sonra yakma. Fakat projede ayrıştırma ünitesi yok. Ayrıştırma ünitesi olmadan bu tesisten verim alınamaz. Çünkü ıslak madde yanmaz. Yansa bile bol miktarda atık bırakır. Bu da işletme maliyetini artırır. Bu maliyet de halka yansır. 350 milyon dolarlık projeye 1 milyon dolar daha ekleseler ayrıştırma tesisini yaparlar. Ama projede yok.

***

Öte yandan kural şudur: Eğer bir atık yakma tesisi varsa onun yanına yapılır. Yoksa sanayi kuruluşlarının yanına yapılır. Bu kural ne yazık ki işlenmiyor. Evet, dört eksiği sıralıyorum: Ayrıştırma tesisinin olmaması, orman arazisine yapılması, suya uzaklığı, deponi alanlarına uzaklığı…

***

Özetlersem; bir atık yakma tesisinde öncelikler şöyle sıralanır: Çevre, ekonomi ve halkın memnuniyeti… Bu tesis ormanlık alana yapılmaktadır ve çevreye zararlıdır. Bu tesis su kaynaklarına uzaktır ve çöpün bertarafı için su taşınacaktır. Depolama için uzun yollar kat edilecektir. Bu nedenle ekonomik değildir. Öte yandan bölge halkı tepkilidir. Halk memnuniyeti de yoktur. Yani, hiçbir öncelik yerine getirilmemiştir.

***

Dediğim gibi biz inceleme gezisine, teknik geziye gittik, evet atık yakma tesisi gereklidir ama bu şartları sağladıkları takdirde yapılabilir. Avrupa’daki tesislere kalorifik değeri yüksek olan (bez, paçavra, kağıt vs) gibi atıklar gidiyor. Yani Büyükşehir’in dediği gibi her şey yakılmıyor.

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3317 TL 5.3105 TL
Euro
EURO
6.0586 TL 6.0344 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA