Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 27.03.2019 SAAT 02:21:16
Advert
 
Advert Advert Advert

'İlimiz için büyük kayıp'

Kocaeli Anadolu Lisesi’nde öğrenciler ve veliler, okullarının Merkezi Sınav ile Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları Listesi’nde yer almamasına tepki gösterdi
'İlimiz için büyük kayıp'

KOCAELİ Anadolu Lisesi öğrencileri ile velileri, okullarının Merkezi Sınav ile Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları Listesi’nde yer almamasına tepki gösterdi. Okul önündeki eyleme okul aile birliği üyeleri, öğrenciler, öğrenci velileri ve Kocaeli Anadolu Lisesi Mezunları Derneği katılım gösterdi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Dernek Başkanı Karaosmanoğlu, “Biz en başarılı Anadolu lisesi olarak neden listede yer almadığımızı, liste kriterlerinin neye göre belirlendiğini merak etmekteyiz. Kocaeli Anadolu Lisesi sistem değişikliği nedeniyle hak etmediği soru işaretlerine maruz kalırken birde sürecin olumsuz tarafında bırakılmıştır” dedi.

 

ZEYTİNOĞLUDA KATILDI

Oğlu Kocaeli Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi olan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da eyleme katılarak yaşanan duruma tepki gösterdi. Kocaeli Anadolu Lisesi’nin mahalle okulu statüsüne düşmesine tepki gösteren öğrenci velileri adına Kocaeli Anadolu Lisesi Mezunları Derneği Başkanı İhsan Karaosmanoğlu açıklamalarda bulundu.

 

İLK ANADOLU LİSESİ

Karaosmanoğlu, “Sözlerime Kocaeli Anadolu Lisesi’nin herkes tarafından bilinen, lakin bu günde tekrar etmekte fayda gördüğüm başarılarından söz ederek başlamak istiyorum. 1980 yılında kurulan 38 yıllık bir tarihe, birikime ve anıya sahip olan okulumuz şehrimizin ilk Anadolu lisesidir. Kurulduğu dönemde ülkemizin en yüksek puanlı 3. Anadolu lisesi olan okulumuz, döneminin çok ilerisinde akademik ve yabancı dil eğitimine sahip evrensel öğrenciler yetiştirmiş ve bunu kendine bir ilke edinmiştir” ifadelerinde bulundu.

 

KOLAY OLMAMIŞTIR

Karaosmanoğlu sözlerinin devamında, “Kurulduğu  günden bu güne şehrin en başarılı öğrencilerine eğitim öğretim  hayatlarında  akademik , sosyal, kültürel ve sportif anlamda katkı sağlamaya devam eden bu köklü kurumda eğitim hakkı kazanmak hiçbir zaman kolay olmamıştır. Kocaeli Anadolu Lisesini kazanmak için sarf edilen emeklerin hiçbir zaman boşa gitmediğini de bu okuldan mezun olan her öğrenci bilir.

 

BAŞARI SEVİYESİ HEP YÜKSEK OLDU

Verisel bazda konuşmak gerekirse 2017 yılı TEOG taban puanı 478 olan ve 0.79 ile 4.93 yüzdelik dilimde yer alan okulumuz ilimizin en başarılı Anadolu lisesidir. 2010 yılı Türkiye 58’inciliği, 2011 yılı Türkiye 27’nciliği, 2017 yılı Türkiye 49’unculuğu gibi birçok akademik başarıya imza atan okulumuz tarihi boyunca ülkemizin en başarılı üniversitelerine öğrenci yerleştirmiştir.

 

TÜRKİYE BİRİNCİLİKLERİNE SAHİP

Ayrıca Kocaeli Anadolu Lisesi kurulduğu ilk günden beri öğrencilerini sadece akademik başarısı yüksek yüksek olan bireyler olarak değil; her açıdan donanımlı, duyarlı, çalışkan ve üretken bireyler olarak yetiştirmeyi hedeflemiştir. Okulumuzun bu çabaları hiçbir zaman boşa gitmemiş, öğrencilerimiz matematik olimpiyatları, tenis, karikatür, kitap okuma, kompozisyon, basketbol gibi birçok alanda il ve Türkiye birinciliklerine sahip olmuştur.

 

KOCAELİ’Yİ GURURLANDIRMIŞTIR

Okulumuz sadece öğrencileri ile değil, yıllardır süre gelen tecrübeler ile olgunlaşan Kocaeli Anadolu Lisesi ruhunu oluşturan pek çok alanda donanımlı ve öğrencilerine her konuda rol model olan eğitim kadrosuyla da kendinden söz ettirmektedir. Kısaca Kocaeli Anadolu Lisesi yönetimi, öğretmenleri ve öğrencileriyle Kocaeli’ye her zaman örnek olmuş ve bizleri hep gururlandırmıştır” şeklinde konuştu.

 

ÜZÜNTÜ İÇERİSİNDE BIRAKTI

 “Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı açıklama ile bu gurur yerini derin bir üzüntüye bırakmıştır” diyerek sözlerine devam eden Karaosmanoğlu, “Çünkü Kocaeli Anadolu Lisesi ‘Merkezi Sınav ile Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları Listesi’nde yer almamaktadır. Bunun anlamı Kocaeli Anadolu Lisesi’nin 2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren bir mahalle okulu olacağı mıdır?

 

İLİMİZ İÇİN BÜYÜK KAYIP

Köklü ve başarılar ile dolu tarihe sahip olan böyle bir okulun hiçe sayılması ilimiz ve ülkemiz adına çok büyük bir kayıptır. Türkiye geneli listeyi incelediğimizde Bursa’da 8, Diyarbakır’da 6,  Balıkesir’de ve Konya’da 4, Adana’da 10 ve daha bahsetmediğimiz bir çok ilde birden fazla Anadolu lisesi listede yerini alırken, Kocaeli’den neden sadece bir Anadolu lisesi seçilmiştir?

 

İMKANSIZI İSTEMİYORUZ

Biz imkansızı istemiyoruz. Biz Kocaeli’nin en köklü ve  başarılı Anadolu lisesi ünvanını devam ettirmekte kararlıyız. Biz gerekli mercilere başvurularımızı yaptık. Bu basın açıklaması ile de sizlerin desteğini istiyoruz. Kocaeli Anadolu Lisesi sınavı hak ediyor” şeklinde belirtti.

 

DOĞRU BULMUYORUM

Yapılan açıklamanın ardından basın mensuplarına kısa bir açıklamada bulunan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da, “Kocaeli Anadolu Lisesi, Kocaeli’nin en başarılı okullarından biridir. Bu kararı doğru buluyorum. İnşallah en kısa sürede yetkililer bu durumu düzeltir” dedi.

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5126 TL 5.4906 TL
Euro
EURO
6.2367 TL 6.2118 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA