Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 23.03.2019 SAAT 00:12:56
Advert
 
Advert Advert Advert

CHP'li Yakup Törk'ten iddialı sözler

Darıca Belediye Başkan Adaylığı için üzerinde uzlaşma sağlanmış olan CHP Darıca İlçe Başkanı Yakup Törk, çok iddialı. Toplumun tüm kesimlerinden oy alacağını ifade eden Törk, “Yaşanabilir Darıca’yı hep birlikte kuracağız” dedi
CHP'li Yakup Törk'ten iddialı sözler

Mevlüt SOYSAL - CHP için Kocaeli’de bir ilçe var ki, adayı şimdiden belli gibi… O da Darıca… İlçe Başkanı Yakup Törk, şimdiden aday gibi çalışıyor. 
Çok genç olmasına rağmen 3 yıldır ilçe başkanlığı görevi yürüten, Darıca’da çok güçlü bir CHP meydana getiren Törk, belediye başkanlığını kazanacağını düşünüyor.
İlçedeki tüm kesimlerle samimi ilişkiler kuran Törk’ün amacı, yerel seçim sürecini bir bloklaşmaya dönüştürmemek… Çünkü Törk, seçimlerde AK Parti’ye oy verenden de, referandumda “evet” tercihinde bulunandan da oy alacaklarını düşünüyor. “Onlar da yaşanabilir bir Darıca istiyor. Beklentilerimiz farklı değil” diyen Törk, “İşte yaşanabilir bir Darıca’yı hep beraber kuracağız” diyor. 

 

Çok az ilçede öne çıkmış, adaylığına kesin gözüyle bakılan isim var. Bunlardan biri sizsiniz. Ne düşünüyorsunuz? 
 

Adaylık için ismimin ön planda olmasından, vatandaşta bir karşılığımızın olduğunun düşünülmesinden memnun olduğumu ifade etmek isterim. Belki bu şekilde gözüküyor olması, yerel siyasetteki çalışmalarla alakalı oluğunu düşünüyorum. Hiçbir zaman milletvekili olmayı istemedim. Hem mesleğim icabı hem de doğma büyüme Darıcalı olmam nedeniyle bir Darıca aşkı hep vardı. Biraz o yüzden üzerimize yerel adaylık yakıştı. 2014 yılında denemiştim. İlçe sekreteriydim ve 2013’teki ön seçime girdim. Sandıktan yüzde 40’a yakın oy aldım. Başka bir ağabeyimiz aday çıktı. Geriye baktığımda iyi ki de o sandıktan çıkmamışım dedim. Çünkü o süreçten sonra ciddi anlamda neler yapmam gerektiğini, nasıl çalışmam gerektiğini öğrendim. Bu geçen süreç beni olgunlaştırdı. O dönem toplum kesimlerinden daha uzak olduğumuzu, o toplum kesimlerinin desteğini almak için nasıl çalışmalar yapmamız gerektiğini öğrendim. 2014’le 2015 yılında bunlarla ilgili kafa yordum. 
 

2015 1 Kasım seçimlerinde milletvekili adayı oldunuz. 
 

O adaylık sürecinde, 7 Haziran’da listede yer alan bazı isimler aday adayı olmadı. Genel Başkanımız da zaten listelerin değişmeyeceğini söyledi. Ben de listenin alt sıralarında boşluk olacağını düşünerek aday adayı oldum. Dolayısıyla bana 10. sırada milletvekilliği adaylığı yeri verildi. Çok ciddi çalışma yaptık. 1 Kasım’ın hemen ertesinde ilçe kongreleri başladı. O süreçte Darıca ile olan aşkımızın CHP iktidarına evrilmesi için ilçe başkanlığı görevinin daha olumlu olacağını düşündüm. Darıca’yı alacak ekibin mimarlarından biri olmak istedim. 2015’in 29 Kasım’ında örgütümüz bize ilçe başkanı yaptı. Bu süreç 2 buçuk yıldır devam ediyor. Son kongrede de örgütüm bu görevi verdi. Bunun bilinciyle çalışıyoruz. 
 

Ne yaptınız?
 

CHP’nin Darıca’daki oyu Türkiye ve Kocaeli ortalamasının maalesef altında. Aşkla, partimizi nasıl büyüteceğimizi tartıştık. Öncelikle mahalle temsilciliklerimizi açtık. Yüzde 10 aldığımız mahallelerde temsilcilikler açtık. Temsilcilerimizi bularak bir yapı kurduk. Nene Hatun Mahallesi bu noktada önemli bir modeldir. Hatta il başkanımız ve milletvekillerimiz de teşkilatın açılışına geldiler. Kısa zamanda 14 mahallemizde bu yapıyı kurduk. Şu anda aktif olarak 5 tane temsilciğimiz haftalık toplantısını yapıyor. Bunun yanı sıra iş adamlarımızla, derneklerimizle, cami cemaati ile çok iyi iletişim kurduk. Bizim hedefimiz CHP’nin oyunu büyütmek ve tüm kesimlere CHP’nin sıcak yüzünü göstermek. Onların hep yanlarında olduk. Darıca’nın nüfusu 200 bine yakın olsa da, belli 3-4 tane ilin insanlarının ağırlıklı olarak yaşadığı bir bölge. Erzurumlu vatandaşlarımız çoktur. Yine Kars-Ardahan- Iğdırlı vatandaşlarımızın sayısı 30 binin üzerindedir. Yöre ve köy dernekleri çok aktiftir. Darıca’da 52 ilin derneği var. Onların yanlarında olmak, iyi günlerinde kötü günlerinde onları yalnız bırakmamak çok önemli. Onlarla çok güçlü bağ kurduk. Şimdi de geri dönüşleri alıyoruz. İnsanlar bizim bu tavrımızdan hoşnut oldular. Emeğimizin karşılığını alıyoruz. Çalışmalarımız bu yönde yürütülürse belediyeyi kazanırız. 
 

Nasıl bir ekiple çalışıyorsunuz?
 

İlçe başkanı olduğumda, genç ve kadınların partide yeteri kadar aktif olmamasını bir eksiklik olarak gördüm. Bu konuda önemli adımlar attık. Bugün gençlik kollarımız, Darıca’nın en dinamik örgütü. Açmış olduğumuz temsilciliklerin her birinde bir gençlik kolları başkanı var. Gençlik kollarımız özellikle milli bayramlar konusunda çok çalıştı. Birliktelikleri çok güçlü. Onlar bizi umutlandırıyor. Gençlerin bu partiye geliyor olmaları beni çok sevindiriyor. Kadınlarımızla alakalı bir eğitim programı sürüyor. Her mahallede bir kadın kolu başkanımız var. Onları mahallelerde hep teşvik ediyoruz. Kadınlarımızın da çalışmaları çok iyi gidiyor. Onlar güçlendikçe biz de güçleniyoruz. Kadınlarımızla, gençlerimizle birlikte yerel iktidarı sağlayacağız. 
 

Bazı ilçe başkanları “Hayır Bloğu” temelinde bir seçim çalışması yürüttüğünü ifade ediyor. Sizin çıkış noktanız da bu blok mu?
 

Bu blok önemlidir ancak ben şunu çok net ifade ediyorum: Biz burada 16 Nisan referandumunda “evet” diyenlerin de, son genel seçimlerde AK Parti’ye oy verenlerin de desteğini alacağız. Biz belediyeyi onlarla alacağız. AK Parti’ye destek vermiş, referandumda bizler gibi düşünmemiş sağduyulu bir seçmen var. Onların Darıca ilçesi için beklentileriyle bizim beklentilerimiz arasında fark yok. Belediyeden rahatsızlar. Vermiş oldukları vaatleri yerine getiremediler. Üç dönemdir aynı başkan var. Halk bir arayış içinde. Bu nokta da iddialı olan siyasi partinin de CHP olduğunu biliyorlar. Biz herkesin oyuna talibiz. Blok, karşıtını doğurur. Yerel seçimleri bir bloklaşma üzerinden yürütmek istemiyoruz. 
 

Darıca’nın sorunları neler?
 

Darıca’da üç dönemdir aynı belediye başkanı var ve bir sorun yumağına dönüştü. Trafik sorunu birçok ilçeden daha fazla. 16 kilometre sahil şeridimiz var. Kocaeli’nin nüfus yoğunluğu en fazla olan ilçesi Darıca. Sahil şeridinin yalnızca 3-4 kilometresi kullanıyor. Bu sahillerin halka açılması gerekiyor. O sahillerin halka gelir getirmesi gerekiyor. Halkımızın ekonomik durumu iç açıcı değil. Öte yandan Darıca, bir tiyatroya, konsere, nitelikli bir kültür merkezine aç durumda. Kadınlarımız ve gençlerimizin kendilerini ifade edecekleri alanlar yok. En önemli sorunlardan birisi de imar planı. 89’da yapılan imar planı ile gidiyor. Kapsamlı bir çalışma ile Darıca’nın yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Ama bunun için icracı ve güçlü bir belediye başkanına ihtiyaç var. Darıcalı memnun değil. 
 

Dar gelirli vatandaşlarımızın bir bölümüne sosyal yardımlar yapılıyor. CHP gelirse, bu stabil hale gelmiş hayatlarının değişeceğine dair bir endişe taşıyorlar mı?
 

Şu anda yardımlar belli bir kitleye yapılıyor. Ben burada kanepe dahi olmayan evlere gidiyorum. Onlar, kendilerine yardım yapılmadığını ifade ediyorlar. Vatandaş bizden umutlu. Biz gelirsek ayrım yapılacağını biliyorlar. Dar gelirliler arasında ayrım yapılamaz. Biz halkımıza hakkaniyeti sunacağız. Halkımızın şartları iyileşecek. Öte yandan dar gelirli vatandaşlarımızın çocuklarının eğitimi için kaynaklarımızı harcayacağız. 
 

Belediyenin gücü yeter mi işsizliği azaltmada? 
 

Darıca Belediyesi’nin 150 milyon liralık bütçesi var. Eğer sahilimizi iyi kullanabilirsek, her mahallemizde kreş açarsak, insanımızın sosyal hayatını geliştirirsek ciddi bir istihdam yaratma şansımız olur. Yatırım istihdam getirir. Bunun için vizyoner, projeci belediye başkanına ihtiyaç var. Şu anda Darıca kabuğuna çekilmiş, halkı sokağa çıkmayan, insanların dışarıda çalışıp sadece yatmak için geldiği bir kent olmuş. Bizim özellikle gençlerimiz mahalle aralarından çıkartılıp sosyal hayata katılmaları gerekiyor. Bu belediye başkanının asli görevidir. Belediye başkanının görevi, sınırda namazgah inşa etmek değil. Bedeli 97 milyon. En borçlu belediyesin, neredeyse bütçene denk gelmiş borç, vaat ettiklerini yapmıyorsun, atıl bir projeye para yatırıyorsun. Ki oraya öyle bir proje gerekiyorsa, zaten devletimiz büyük, yapacaktır. Bu sadece yukarıya yaranmak için yapıyor. Darıcalı’nın oyunu almış belediye başkanı, Darıcalı’nın sorununu çözmekle mükelleftir. Ama ne yazık ki bu yapılmıyor. Darıca cazibe kenti olacak bir ilçe. Böyle bir sahil şeridi iyi kullanılırsa, tüm Kocaeli, hatta İstanbul’un Anadolu yakası buraya gelir ve Darıca’da konaklar. Kim kazanır? Darıca ve halkımız… Biz bunları 5 yılda yaparız. Bu kent 10 yıl sonra 300 bin olacak. Her yıl 10 bin nüfusumuz artıyor. 

AK Parti’ye oy vermiş olanlardan destek alacağız
 

AK Parti, toplumun kılcal damarlarına kadar girmiş bir parti. Her yerde varlar. Onlara ne anlatıyorsunuz?   
 

Hiç bana oy vermez dediğim bir kitle olmadı. AK Partili yöneticileri bir kenara bırakıyorum. Onlar dışında çalışma yaptığım, derneğine kahvesine gittiğim hiçbir kişiye bu adam bize oy vermez demedim. Hepsi bizim seçmenimiz. Hepsi daha güzel bir Darıca istiyor. Hem ben zaten onlara gittiğimde CHP’yi allayıp pullamıyorum. Bizim insani yönümüzle, sıcaklığımızla onlardan destek istiyoruz. Onlara kentle ilgili düşüncelerimizi anlattığımızda insanlar dikkatle bizi dinliyorlar. Örneğin Erzurumlu vatandaşlarımız burada çok yoğun yaşar. Hatta Erzurum’da neredeyse her köyün burada bir derneği vardır. Ayrıca federasyonları bulunmaktadır. Bana bazı arkadaşlarım, Erzurumluları ziyaret ederken çok vakit harcadığımı söyledi. Hatta üstü kapalı olarak, Erzurumlu vatandaşlardan oy alamayacağımı ifade etti. Ben de onlara oy için gitmediğimi söyledim. Çünkü onlar benim doğup büyüdüğüm yerdeki hemşerilerim, çay içtiğim esnafım, berberim, konfeksiyoncum, komşum, baba dostum, arkadaşım, ağabeyim… Muhakkak bir temasım olmuş onlarla. Cenazelerine, düğünlerine, dernek faaliyetlerine eksiksiz, hiç ayrım yapmadan gitmişim. Ben şimdi onlardan ayrı nasıl çalışma yapabilirim? Gelinen noktada şunu görüyorum: İnsani olarak beni seviyorlar, samimiyetime inanıyorlar. Şundan eminim ki bizimle beraber yol yürüyecekler. AK Parti’den duyulan memnuniyet bize olumlu yansıyacak. Bize gelen bilgiler, hiç oy alınamayacağının düşünüldüğü yerlerde bile önemli sıçrama yaptığımız yönünde. Bu hemşerilerimiz belki genel seçimlerde tercihlerini değiştirmeyecekler ama yerel seçimlerde bizlerle beraber olacaklar. Onlarla duygusal bir bağımız var. Eğer çalışmamız böyle giderse her kesimden oy alacağız. AK Partili seçmen de buna dahil. 
 

İttifak olur mu? 
 

İttifak partilerin genel merkezleri düzeyinde yapılır. Genel seçimler için görüşmeler sürüyor. Yerel seçimler için henüz bize yansıyan bir şey yok. Tabii ki alınan karara uyacağız. Eğer bir serbest bırakılma süreci olursa, ben gönül ittifaklarından yanayım. Belki herkes kendi adayını gösterecektir ve göstermelidir de… Buna itirazım yok. Ama bu kentte yaşayanların, artık AK Parti’nin bu kenti yönetmemesi gerektiğini düşünenlerin, seçimi alabilecek kadroya oy vermelerini beklemek de bizim hakkımız. Dolayısıyla öyle bir çalışma yapacağız ki, HDP’ye oy veren seçmen başkan adayına, kadrosuna baktığında, kendinden bir şey görecek. İYİ Parti’ye oy veren seçmen aynı şekilde bir şeyler görecek. MHP’ye, SP’ye, DSP’ye, DP’ye, BBP’ye oy verecek kitlelerin kendilerinden bir şeyler bulacağı bir kadro kuracağız. Hiçbir zaman ayrıştırıcı, bir siyasi partiyi yerici, bir partiyi öne çıkarıcı bir süreç götürmeyeceğiz. Seçmeni dışlayan bir dil bizim tarafımızdan kullanılmayacak. Bu kapı herkese açıktır. Sorunun kentin yönetilememe sorunu olduğunu vurgulayacağız. Bu kentin, bu kente aşık, iş bilen, heyecanlı, projeci bir ekip tarafından yönetilmesi gerektiğini herkese anlatacağız. 


 

Tüm kesimlerin önü açılacak
 

Çok politik bir süreç işletilmeyecek, anladığım kadarıyla…
 

Evet! Zaten belediyecilik partizanlığa izin vermediği gibi, yerel seçim süreci de izin vermez. Herkesin belediye başkanı olma iddiası taşıyorsak, herkesin adayı olma iddiası taşımak için de elimizden geleni yapacağız. Tabii ki biz geldiğimizde burası bir Atatürk kenti olacak. Tabii ki biz geldiğimizde bu kentte her toplum kesimi kendini ifade edebilecek. Tabii ki biz geldiğimizde kültür merkezlerinde herkesin önünü açacağız. Tabii ki tüm toplum kesimlerinin önünü açacağız. Ramazan ayında iftar çadırları açacağız. Yine Ramazan ayında sıcak yemekleri ihtiyacı olanlara ulaştıracağız. Hem de daha derli toplu olacak bunlar.
 

Son olarak neler söylemek istersiniz?
 

Gelmiş olduğumuz nokta, bizi daha çok çalışmaya sevk ediyor. Bu yönetimden memnun olmayan herkesi bizimle birlikte mücadeleye davet ediyorum. Gelin, yaşanabilir bir Darıca meydana getirelim. Bizimle beraber mutsuz kesimlerin mutlu olacağını düşünüyorum. Çok bilimsel bir süreç yaşatıyoruz. Anketlerle, siyasal iletişimcilerle nerede olduğumuzu görüyoruz. Sonuçta halkın belediyesini Darıcalı’ya armağan ediyoruz. Darıcalı bunu hak ediyor. 

Hiç bana oy vermez dediğim bir kitle olmadı. AK Partili yöneticileri bir kenara bırakıyorum. Onlar dışında çalışma yaptığım, derneğine kahvesine gittiğim hiçbir kişiye bu adam bize oy vermez demedim. 

Gelmiş olduğumuz nokta, bizi daha çok çalışmaya sevk ediyor. Bu yönetimden memnun olmayan herkesi bizimle birlikte mücadeleye davet ediyorum. Gelin, yaşanabilir bir Darıca meydana getirelim. 

Şu anda yardımlar belli bir kitleye yapılıyor. Ben burada kanepe dahi olmayan evlere gidiyorum. Onlar, kendilerine yardım yapılmadığını ifade ediyorlar. Vatandaş bizden umutlu. 

Bu haber eklendi
ETİKETLER: Darıca İlçe BaşkanıCHPYakup Törk
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5456 TL 5.5235 TL
Euro
EURO
6.2837 TL 6.2586 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA