YAZAR HABERBurs verebilecek tanıdıklarım var !
Burs verebilecek tanıdıklarım var !
24.08.2016 12:07:03 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Eminim ki evladı üniversiteyi kazanan birçok anne ve babanın duymak istediği en anlamlı cümleyi telaffuz ettim .

Ve yine eminimki çocuğu üniversiteyi kazanan birçok veli , siyasi ve ticari çevresi olduğunu düşündüğü tanıdıklarını aklından geçirip acaba burs veriyormudur veya burs veren tanıdıkları varmıdır diye değerlendirme yapıyor, yada geç kalmamak için çoktan değerlendirmiş aramıştır bile.

Malum hayat şartları belli , bir öğrencinin şehir dışında okuyabilmesi  aşağı yukarı asgari ücrete yakın bir bütçe gerektiriyor.

Geçtiğimiz elli yılda zehir gibi zekaya sahip birçok insanın okuyabilmek adına cemaatlerin “sinsi”  tekliflerini kabul etmek zorunda kalmasının veya kabul edilebilmek için onların kapılarını aşındırmasının tek nedeninin maddi imkansızlıklar olduğunu düşünüyorum “ne yazık ki öyleydi”

Hal böyle olmasa , kimse gözünden bile sakındığı 12-13 yaşındaki çocuğunu belki geleceğini kurtarır umudu ile “ayku” testi yapan bütçeleri kimbilir hangi odaklarca karşılanan “sözde”  abilere ablalara teslim etmezdi.

Niyeti malum cemaatler fakir anne ve babaların gözünde , hani bir nevi sgk gibiydi  , okutuyorlar , sınav kazandırıyorlar , işe sokuyorlar , görevde yükseltiyorlar ya sonra ….

İşte bütün mesele ya sonrası , sonra kendi milletine karşı kullanıyorlar , vatanına milletine ihanet ettiriyorlar , hayatını karartıyorlar , onlara engel olmak isteyen masum vatan evlatlarının hayatını karartıyorlar , kendi anne babalarını ailelerini utancından insan içine çıkamaz hale getiriyorlar , “sizin anlayacağınız kimse boşuna ekmek yedirmiyor” , para veren emirde veriyor !

Peki ne yapmalı?

Söyleyeyim ; bu çocuklar okumalı , okutulmalı

Kukla olmadan okumalı , kimseye minnet ettirilmeden okutulmalı , tek yönlü değil çok yönlü okumalılar  ve bağlılıkları sadece ailesine , milletine ve devletine olmalı.

Hayat şartları malum , devletimiz maşallah sayıları milyondan fazla olan üniversite öğrencilerinin tüm masraflarını karşılayamaz , gerçek bu  ….

Peki ne yapmak lazım !

Vatandaş olarak üzerimize düşeni yapmak lazım,  bir araya gelip öğrenci okutmak lazım , hemde karşılık beklemeden , sadece Allah rızası için.

Burs veren dernekleri , vakıfları , odaları da oluşturan senin benim gibi insanlar , mesele ne niyetle bir araya geldiğimiz değilmi !

Müminin niyeti amelinden hayırlıdır hadisi şerifi ne güze bir ifadedir değilmi , niyetimiz hayırlı ise akibetimizde hayırlı olur değilmi.

Bence hiç karmaşık değil , sade ve anlaşılır , Allah iyiliği yardımlaşmayı emrediyor , dinleyip tutalım diye bir kulağımızdan girip öbüründen çıkmasın diye , sağa sola bakıp bu sözün muhatabı acaba kim diye düşünmemize gerek bırakmayacak bir kararlılıkla bize emrediyor !

Size çok basit iki küçük örnek ve anlatacağım , varın gerisini siz düşünün.

  1.  örnek ;Türk Ocağının burs verdiğini duyan bir tanıdığım aradı , dediki bizim pasajda çalışan tezgahtar bir kız var ve maşallah çok zeki , iyide bir bölüm kazandı , ailesinin durumu yok buna burs verirmisiniz !!!

Bende şöyle düşünüyorum ;  insan ayağına kadar gelmiş sevabı neden başkasına vermek ister inanın anlamış değilim , en küçük pasajda bile 5-6 iş yeri vardır , böyle bir pasaj neden bir öğrenci okutamasın ki , hani cümle şöyle olsa daha iyi olmazmı “ biz pasajdaki esnaflar olarak her ay bu kardeşimize 50’şer lira burs vereceğiz sende bu sevaba katılırmısın”

Sizcede böyle düşünmek daha doğru olmazmı , elimiz kendi cebimize gitmeden başkasının hayrıyla sevap peşinde koşuyor gibi olmuyormuyuz !

  1. örnek ; iyi tanıdığım bir dostumuza  “aylık 10 TL vererek gençlerimiz için oluşturduğumuz burs bütçesine katılmak istermisiniz ?” diye mesaj çektim , mesajı okuyan tanıdığımız telefon açtı yücel kardeşim burs veriyormuşsunuz benim oğlanı en başa yaz !!!

 

hani şöyle olsa daha yakışır , daha anlamlı olmazmı ;  yücel kardeşim bende her ay 10 TL vererek “Allah rızası için yapılan bu işe ortak olmak isterim” benim oğlumda okulu kazandı o da burs için baş vursun eğer ihtiyaçlı öğrenci başvurusu şartları uygun olursa o da bu imkandan faydalansın dese daha doğru olmazmı ?

Bakın dostlar , size söylüyorum , yüzünüze söyleyemem bu cesarete sahip değilim , ama bu yazıyı okuyorsan  vicdanına seslenmek istiyorum.

Benim burs verebilecek tanıdıklarım var ‘dan kastım sensin , sizsiniz yani hepiniz !

hayırlı işler inanın kimseyi batırmaz , inanın Allah veren eli , cömert eli çaresiz ve darda bırakmıyor , kazancının rakamsal değeri artmasa bile bereketi artıyor , sizlerde iyi bilirsiniz ki bereketli yüz lira bereketsiz bin liradan daha çok ihtiyacı karşılar

size bir sır vereyim kimseye söylemeyin ; öğrenci okutmak büyük sevaptır.

 vallahi billahi büyük sevaptır , kimin burs verecek parası vardır diye düşüneceğinize , bulun kendiniz gibi 10 tane hayır sever arkadaş hayırda birleşin , bir öğrenciye cansuyu olun , duasını alın , kimseye muhtaç etmeyin , her apartman bir öğrenci okutsa , her üç beş esnaf bir ihtiyaç sahibi öğrenciyi sahiplense , okuyan bu çocukları başkalarının umuduna bırakmasak ne iyi olur değilmi.

hani hep kim verir , nerden bulsak diye düşünmek yerine , Allah rızası bizede lazım , biz acaba ne yapabiliriz diye düşünsek ne iyi olur değilmi !

Hem bugün başkasının çocuğunu okutur sevap işleriz , yarın bakarsın birileride bizim evlatlarımıza destek olur.

Unutmayın ki , verebilmek için illa olması gerekmez , verebilmek , kıyabilmek  kültür meselesidir , ahlak meselesidir , yapı ve karakter meselesidir , bir deneyin inanın mutluda olursunuz ve unutmayın ki daha önce binlerce kez duyduğunuz bu güzel söz kafiye olsun diye söylenmiş bir söz değil

“Allah katında veren el , alan elden üstündür”

Selam ve dua ile….

 

 

Bu Haber 2197 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : kocaeli@kopiservis.com.tr
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
hacıömer yışdız2016-08-28 18:56:43
yücel bey benim kızımı okutamıyorum yazınızı okudum çok güzel olmuş bana yardımcı okursanız sevinirim dediniz yazınızda ayağınıza gelmiş hayrı geri çevirirmiyim üniverside karamanda gıda mühendisi 05366117696 selamün aleyküm
(0)
(0)
DİĞER HABERLER :
Vallahi talibim
Gavur İzmir…
Dinimizde bunlar yok
Suskunluğun Yükü…
En uzak mesafe…