YAZAR HABERÜzüm ile üzüm şarabını ayırt edemeyen sarhoşlar
Üzüm ile üzüm şarabını ayırt edemeyen sarhoşlar
04.09.2016 14:18:54 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

 

Onunla sizin için ekin, zeytin, hurmalıklar, üzümler ve meyvelerin her türlüsünden bitirir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir topluluk için ayetler vardır. (Nahl Suresi, 11)

 

Yukarıda okuduğunuz ayeti kerime içerisinde üzüm’ün zikredildiği ayetlerden sadece birisi, üzüm ve üzüm gibi birçok meyve Kuranda zikredilmiş ve bazı meyveler cennet meyvesi olarak kabul görmüştür.

 

Bu meyveler ayrıca helal rızık olarak gösterilmiş, hem dünya da hem de cennet yurdumuzda doyasıya yememiz için Rabbimiz tarafından biz aciz kullarına ikram edilmiştir.

 

Helal rızıklar olduğu gibi muhakkak ki Rabbimiz tarafından haram kılınan rızıklar var bunlardan biri de bildiğiniz üzere sarhoşluk vermesi hasebiyle şarap.

 

Ey Muhammed! Sana şarap ve kumardan soruyorlar. De ki: Bu ikisinde büyük bir günah, bir de insanlar için bazı menfaatler vardır. Fakat günahları, menfaatlerinden daha büyüktür. (Bakara 219)

 

Şarabın haram olduğunu vurgulayan ayetlerden biri de Bakara Suresi 219. Ayet

 

Evet, üzüm bize helal; fakat ham maddesi üzüm olan, üzümü çeşitli evrelerden geçirme sureti ile elde edilen şarap yine biz Müslümanlara haram ve tüm insanlığa menfaatleri günahlarından daha az olarak tanımlanmış.

 

Şimdi burada bizim üzüm ile üzüm şarabını ayırt edebiliyor olmamız lazım.

 

Ne üzümü göstererek bu da haramdır diyebiliriz.

 

Ne de şarabı işaret ederek bu da üzümdür helaldir diyebiliriz.

 

Üzüm ile şarap arasında helal ve haram kadar keskin bir ayırıcı çizgi vardır tabi görmek isteyen gözlere, kabul etmek isteyen yüreklere.

 

15 Temmuz sürecinden bu yana FETÖ’yü emsal gösterip tüm tasavvuf yollarına saldıran sarhoşlar üzüm yerine şarap içmiş sarhoşların ta kendileridir.

 

Bir de amaçları üzüm yemek değil de bağcıyı dövmek olanlar var ki onlara hiç değinmeyeceğiz zira siz onları çok iyi biliyorsunuz.

 

15 Temmuz sürecinden bu yana tasavvuf yollarına yapılan saldırıları kınarken, elbette ki tasavvufa gönül vermiş kardeşlerimize bu yoldaki büyüklerden aldığımız uyarı ve ikazları iletmek durumundayız ki, bu yollara düşman olan cahillere malzeme verilmesin.

 

       1. Hiçbir cemaat kendisini hak, diğerlerini batın görmemeli, diğer hak tasavvufi yolları ötekileştirmemeli.

 

       2. Yine hiçbir talip kendi üstadını ona beslediği muhabbet neticesinde bir numara olarak gösterip ayrıştırmaya gitmemeli.

 

       3. Talip şeyhinin kendisini cennete götüreceği gibi hiçbir İslami ve akli dayanağı olmayan umutlara kapılmamalı, namaz, oruç, zekât gibi amellerini aksatmamalı.

 

       4. Talip cemaatini hiçbir şart ve koşulda eleştirilemez, bu yolda zerre miskal hata ve kusur olmaz olarak görmemeli.

 

Tabi hiç kimse taliplerine şifa niyetine sidik içiren, yarı çıplak hatunlara maşallah diye methiyeler düzen, kendini son evliya, asrın kutbu, cennet anahtarı olarak gösteren, İslam ile uzaktan yakından alakası olmayan ayinler gerçekleştiren sahtekârları emsal gösterip te İnsan’ı Kamil yetiştiren bu mübarek müesseselere çamur atmaya kalkmasın.

 

Şarap olduğu ayan beyan belli olan kadehleri bu salkım salkım üzümdür diyen alçaklara bakıp ta kimse üzümün kendisine bu bildiğimiz şaraptır iftirası atmasın vesselam.

 

 

 

-----------------------------​

 

 

Senin hayvan kaç kilo et verdi…?

 

Bir Kurban Bayramına daha yaklaşmaktayız, Allah her bir Müslüman’ı Bayrama sağ salim erişen ve hakkıyla icra eden kullarından eylesin.

 

Allah yolunda İsmail’i bir teslimiyet gösteren, Filistin’de, Suriye’de, Afganistan’da, Arakan’da, Türkiye’de tüm Ümmet coğrafyasında şehit olan kullarına Rabbimiz bu İsmaili teslimiyetlerinin hürmetine, yeniden Fatih olabilmeyi nasip etsin.

 

 

 

 

Kurban Bayramında kurban kesecek vatandaşlarımıza da âcizane birkaç tavsiyem olacak.

 

      1. Senin hayvan kaç kilo et verdi, kaça aldın gibi maddi meseleleri gereğinden fazla konuşup, kurban ibadetinin ecrini düşürmeyelim.

 

      2. Gönüllerimizden yağlı kısmı daha çok bana geldi, kemikleri ayırırken de adaletli taksim yapamadık gibi şeyler geçirip te kurbanı kasaptan et alma hadisesine dönüştürmeyelim.

 

      3. Eve geldiklerinde kurban etlerinin ne kadarını infak edebildiğimize bakalım, unutmayalım ki hakikatte yediklerimiz değil, infak ettiklerimiz bizimle gelecek.

 

      4. Kesim işini profesyonellere bırakalım ve ne kesiklerimizden dolayı hastane yolunu tutalım, ne de boğa kovalarken çekilen görüntülerimizle ana haber bültenlerine malzeme olmayalım.

 

      5. Bayramda kavurma ve tatlıya dayanıp mide fesadı geçirmeyelim.

 

Herkesin Kurban Bayramını şimdiden tebrik eder, Bayramın tüm İslam Âlemine hayırlar getirmesini temenni ederim.

 

 

-----------------------------​

 

 

Kocaelispor taraftarı kaldığı yerden

 

Kocaeli Birlikspor projesine sırf Kocaelispor hak ettiği yerde olsun diye başından beri olumlu baktım, Kocaelispor adının yaşatılması şartı ile bu projeye destek verenlerden oldum, ama hep beraber gördük ki ne yaparsanız yapın bir takıma adeta ruh veren taraftar gücü olmayınca olmuyor ve olmadı da.

 

Peki, sadece taraftar tek başına yetiyor mu elbette ki hayır. Bunun en bariz örneği yine Kocaelispor’umuz, böyle taraftara sahip olmayan sürer lig takımları dahi mevcut.

 

Kocaelispor taraftarı sonuç ne olursa olsun, takım hangi ligte oynarsa oynasın koşulsuz şartsız desteğe devam ediyor.

 

Bu mücadele sonucunda şehrin önde gidenlerinin artık bu hadiseye bir el atmalarının gerektiğini, Kocaelispor2u düştüğü bu bataklıktan çıkarmaları gerektiğini düşünüyorum.

 

Unutmayın! Sokakta oynasan kaldırımda destekleriz diyen bu taraftar asla pes etmeyecek.

 

 

 

 

 

 

 

Bu Haber 2142 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : muradergelen@gmail.com
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
Hüseyin Ümit Çayoğlu2016-09-10 07:10:25
Sayın Murat Ergelen; Kuran, yeme-içme konusunda "haram" şeyleri özel olarak tek tek saymıştır (Bakara-173;Maide-5;Enam-145;Nahl-115);bu ayetlerle sadece: "leş, kan, ölü hayvan, domuz eti ve Allah'tan başkası adına kesilen hayvanlar" haram sayılmıştır. Ayrıca; Kuran'da Allah, bunların dışında rızklarda ilave haram sayanların kurtuluşa eremeyeceğini açık bir ifadeyle hükme bağlamıştır (Yunus-59;Araf-32;Maide-87;özellikle Nahl-116; Enam-119).Kuran sistematiğinde kavramsal içerik olarak 'haram' ve 'günah' farklıdır. Haram rızıklar özel olarak somut anlamda sayılmıştır; bunun dışında ölçüyü aşarak kullanımdan dolayı (Nisa-43)bilinç bağlanması içine girmek veya israf etmek günah kavramı içinde değerlendirilmişti. Günah genellikle tutum ve davranışlarla ilgilidir, rızıklar haram konusudur. Allah'ın Kuran'da tek tek saydığı haram yeme-içme konuları dışında haram rızk zikretmek şirk suçuna girer.Siz günah ve haramları karıştırmışsınız.Kan leş, ölmüş hayvan zaten yenmez pratikte de.Haram olarak Allah'ın saydığı şey domuz eti kalıyor fiiliyatta.Sayılmayanların haram konusu olması Kuran'a göre mümkün değil; diğerlerini Allah insanın takdirine bırakmış, mideniz kaldırıyorsa misal eşek vb. et de yiyebilirsiniz.Ama şarap Kuran'da haram çerçevesin de değil, insan zihninin bilincinin ölçüye bağlı olarak tahribata uğraması ve kötü işler yapmaya vesile olması çerçevesinde yer almıştır.
(5)
(0)
Ayhan Gül2016-09-10 07:10:08
Sayin Hüseyin Ümit.. Konuya nereden bakmissin öyle. Anlatılmak istenen 15 temmuz sürecinden sonra yapılan genel bir haksızlık üzere yazılmış yazıyı nerelere cekiyorsunuz böyle.. Hee sizin maksadiniz zaten buysa öyle kopyala yapıştır alimliği yapmayın burada. Sen hangi aklınla şarap helaldir demeye getiriyorsun. Biraz bilgin olsa Kuranı Kerim de herşeyin açıkça yazilmadigini bilir,sünneti seniyye göre hareket ederdim. Sen neye göre abdest alıp neye göre namaz kiliyorsun, bu bilgileri Kuran'ı Kerim'de buldun mu.? (Tabi abdest ve Namaz kiliyorsan..!) Senin gibileri ham sofu cahilleri bu millet artık yemez. Hadi başka kapıya.
(0)
(5)
DİĞER HABERLER :
Müfredatı asırlara ışık tutan üniversite
Bir CHP değil bin CHP feda olsun…!
CHP’nin sözlüğü
Erdoğan Başkanlık sistemini istemiyor mu?
Helal olanı yasal olanla örtüştürmek