Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 23.03.2019 SAAT 00:13:23
Advert
 
Advert Advert Advert

CHP bu kez umutlu

Türkiye’nin parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçeceği 24 Haziran seçimleri için CHP çok iddialı çalışmaya başladı. En az 6 milletvekili çıkaracaklarını söyleyen İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Adalet ve Kalkınma Partisi için şafak saydıklarını söyledi
CHP bu kez umutlu

Süriye ÇATAK TEK - Adalet ve Kalkınma Partisi için 24 Haziran seçimleri büyük önem taşıyor. 
Ancak bu dönem en az Adalet ve Kalkınma Partisi kadar iddialı olan diğer bir parti ise CHP. 
Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı adayı olması ile birlikte partiye coşku ve heyecan geldi. 
Elbette yeni sisteme geçişte Cumhur ittifakı ve dörtlü ittifakın sandıklara nasıl yansıyacağı merak konusu. 
Seçmenin de siyasi partilerinde seçileceklerin de nasıl bir sürece girdiğini tam bilmediği 24 haziran seçimleri ile ilgili ilk kez konuşan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay çok umutlu…
Sarıbay, Adalet ve Kalkınma Partisi için şafağın 43 olduğunu ve artık milletin onların gitmesini istediğini söyledi. 
En az 6 milletvekili çıkaracaklarını söyleyen Sarıbay, önemli mesajlar verdi…
 

 Nasıl bir seçim kampanyası yürüteceksiniz?

Seçim koordinasyon merkezimizi kurduk. Tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Tüm ilçelerde giydirilmiş birer seçim arabası ile girilmedik ev, çalınmadık kapı, sıkılmadık el bırakmayacağız. Bu seçim sürecini daha coşkulu ve daha hareketli geçireceğiz. Çünkü halkın muhalefetten beklentisi var. Bu beklenti partiye büyük heyecan katıyor. 
 

Aday adaylarınızı örgüte ve kamuoyuna tanıtacak mısınız?

Aday adaylarımızla birlikte cumartesi günü(yarın) bir tanıtım toplantısı yapacağız. Tanıtım toplantısından önce aday adayları ile ilde bir araya gelip önce ben tanışacağım. Biz geniş tanıtımı Sabancı ya da Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapmak istedik. Ancak yer bulamadık. Bu nedenle belirlenen bir otelde örgütlere ve kamuoyuna tanıtım yapacağız. 

 

Aday adayı sayınız ile ilgili bir karmaşa var. Tam olarak kaç aday adayınız var?

Şu anda 42 aday adayımız var. Fatma Kaplan Hürriyet’i de kattığımızda sayı 43 oluyor. 

 

Milletvekillerini size başvurmadan genel merkeze gitmelerini eleştirdiniz. Neden?

Milletvekili aday adayları bize gelmeden genel merkeze başvurmaları doğru değil. Nezaketen dahi olsa bize söylemeleri gerekiyor. Bu onların nezaketsizliği. Yani siz beni takmayacaksınız ama sonra gelip destek isteyeceksiniz. Olur mu öyle şey. Sonuçta biz burada örgütün başıyız. Bize danışmadan başvuru yapanları eleştirdim. 
 

Seçim bürosu açacak mısınız?

Adaylar belirlenmeden önce böyle bir çalışmamız yok. Ancak adaylarımız belli olduktan sonra büro açılışlarını yapacağız. Henüz sayı ve yer konusunda net bir kararımız yok.

 

EVLİYAYI BOZAR

Mecliste olmayan partilerin seçime girmesi için destek verdiniz. Bunun olumlu dönüşleri var mı?

Bir siyasi partinin aday çıkarma hakkını elinden almamak gerekiyor. Bunun için önce İYİ Parti, ardından Saadet ve şimdi de Vatan Partisi'ne destek veriyoruz. Vatandaşın bizim bu tavrımıza karşı bakışı çok önemli. Biz onların fikirlerine katılmayabiliriz ama onların fikirlerini söyleme hakkını elinden alamayız. Vatandaşlar arasında sağ kökenli, Adalet ve Kalkınma Partisine destek verenler arasında “Bu kadar yetkiyi evliyaya versen evliyayı bozar” diyorlar. Bizim desteğimiz demokrasi açısından çok önemli geri dönüşümler aldı. 

İttifakın yarattığı bir sinerji var mı?

İttifakın yaraları oldu. Bugüne kadar bizimle ipleri kopuk olan Saadet Partisi bize daha iyi bakıyor. Hatta MHP’den kopan İYİ Partililerle de kopuktu. Şimdi onlar bize, biz onlara sıcak gelmeye başladık. Çünkü ortak bir şemsiye var. Parlamenter sistem, demokrasi, özgürlükler. Ortak kaygılarımız var. Sabah kalkıyorsun TEOG kaldırılsın diyor. Yahu siz eğitim uzmanı mısınız? TEOG nereden çıktı? 16 yılda 8 milli eğitim bakanı değiştirdiniz. Hepsi sistemi değiştirdi. Şu anda hangi veli çocuğunu hangi okula vereceğini biliyor. Okulları nitelikli ve niteliksiz diye ayırıyorsunuz. Veli olarak çocuğunuzu niteliksiz bir okula göndermek ister misiniz? Tüm okulları nitelikli hale getirmek sizin göreviniz.  Aileleri niteliksiz denilen okullara çocuğunu vermeye zorluyorsunuz. Bunlar Milli eğitime verdikleri zararı başka bir şeye yapmadılar. İthalatı, ihracatı, dış politikayı düzeltebilirsiniz ama eğitime verilen zararı 15-20 yılda düzeltemezsiniz. Daha önce FETÖ’cüler müdürdü şimdi başka cemaatlerin adamları müdür. Liyakat esas alınmıyor. Benim hırsızım iyidir diyip müdür yapılıyor yani. 

 

MİTİNG İSTİYORUZ

Seçim güvenliği ile ilgili önlemlerinizi aldınız mı?

Seçim güvenliği ile ilgili iyi bir çalışmamız var. Şu anda 120 avukat tespitimiz var. Bir avukat ordusu ile seçim güvenliğini sağlamaya çalışacağız. Muharrem İnce’nin 20 bin avukatı YKS’nın önüne toplarım dedi. Biz de 120 kişilik avukat ordusu oluşturuyoruz. Yeni katılan arkadaşlarımıza da seçim güvenliği eğitimi vererek işin içine katacağız. 
 

Miting yapacak mısınız? Muharrem İnce ile konuştunuz mu?

İzmit’e miting istiyoruz. Sakarya İl Başkanı, Balıkesir Milletvekili Mehmet Tün ve ben Muharrem İnce ile Yalova’da görüştük. Elmalı Köyünden birlikte almaya gittik. Beraber alana geldik. Miting istiyoruz ama Ramazanda istemiyoruz dedik. Dün bize genelge geldi. Miting ile ilgili programı Grup Başkan Vekilimiz Engin Altay yapacağı belirtildi. Şimdi onunla plan yapacağız. Artık millet onları istemiyor. Bugün itibariyle şafak 43. Millet onların gitmesini istiyoruz. 
 

Fatma Kaplan Hürriyet yeniden listede olacak mı?

Fatma Kaplan Hürriyet’in listede olacağını biliyorum. Çalışkanlığı, performansı, gençliği, meslektaşlığı ile çok değerli bir arkadaşımız. Aynı zamanda adaylığı ittifakın ruhuna da uygun olacaktır. Açıkta kalmasını istemeyiz. Listede yer almasını istiyoruz biz. 
 

KİM KAÇ OKKA EDER BEN BİLİRİM


Nasıl bir liste bekliyorsunuz? Siz fikirlerinizi söyleyecek misiniz?

Bu listede bana sorulacağına inanıyorum. Daha önce sorulmamış. Daha önce Ankara listeyi hazırlayıp gönderiyor, bu listeniz diyor. Benim katkım olacağına inanıyorum. Bir listenin içinde benim hiçbir akrabam yok. Ben bu partinin abisiyim. Bu partide kimin kaç okka ettiğini biliyorum. Benden daha iyi bilen varsa buyursun gelsin. Her ilçede kimin kaç okka olduğunu biliyorum. Manavlar, Karadenizliler, doğulular, aleviler ve yerliler var. Bu dengeyi korumak lazım. Meslek dengesini korumamız lazım. Genel başkan buradaki 42 adayın adayının kim olduğunu nereden bilecek. Bana sorulması lazım. Bu dengenin sağlanması gerekiyor. Her bölge temsil edilmeli. 
 

Peki siz bir görüş belirtmek için birilerine soracak mısınız?

Tabi ki soruyorum. Gebze ilçe başkanına sormadan Gebze adayına müdahale etmek ister miyim. Ön seçim yok ama bir istişare var. Adaylarınızla ilgili ilçe başkanlarından bana rapor verin diyorum. Partiye gelip gidiyor mu? Karşılığı var mı yok mu diye soruyorum. Hiçbir adaya seni listeye sokarım diye bir taahhüdüm yok. Liyakat benim için önemli. Hak eden, partiye katkı veren, çalışan, sokakta karşılığı olan insanlar listeye girsin.

 

MÜLAKAT İLK KEZ YAPILDI

Aday listesinde kadın ve gençler olacak mı?


Listede kadın ve genç olacak. Milletvekilliğinde kadın ve genç kotası yok. Bana sorarsan en az 2-3 genç ve en az 3 kadın olması gerekiyor. Listenin yarısı genç ve kadın olmalı. 

İlk kez mülakat yapıldı. Bunu doğru buluyor musunuz?

Herkes milletvekilliğin düşleyebilir ve isteyebilir. Bazı arkadaşlarımız neye güvenerek oluyor bunu bilmiyorum. Biz bunu söyleyemeyiz. Ama herkes kendi bir karşılığını görüyor. Öyle kolay değil tabi. Mesela AKP’de 108 aday adayı var. Onları mülakat yapıyor. İlk kez bizde de mülakat yapıldı. Her başvuran aday adayımız Genel Başkan Yardımcımız Faik Öztrak tarafından mülakata alındı. Mülakat ile ilgili rapor hazırlayacak.

Siz Faik Bey ile görüştünüz mü?

Ben şu ana kadar görüşmedim. Önümüzdeki hafta randevu alıp Faik Öztrak ile ben de görüşeceğim. 

Boşalan yönetimler nasıl doldurulacak?

Genel merkez boşalan yönetimlerde seçim yapılmaması için genelge gönderdi. Ama bizde tek İzmit’e ilçe başkanı istifa etti. Onun yerine de tek aday olduğu için seçim yaptık. Ama genel merkez çok adaylı yerlerde seçimi 24 Haziran’dan sonraya bıraktı. Genel Merkez bu dönem kimsenin kavga etmesini istemiyor. 

 

6 VEKİL ALACAĞIMIZA İNANIYORUM


Bu seçimlerde iddialı mısınız? 

Biz burada iddialıyız 6 vekili alacağımıza inanıyorum. Mutlaka ilk 6’yı özen göstermeliyiz. 13 adayımız bu parti için gelecek vaat etmeli. İlçe dengeleri de gözetilmeli. İyi bir liste ile çıkacağımıza inanıyorum. Cumhurbaşkanı rüzgarı ile birlikte 6 tane çıkarırız. 

Adaylar açıklanırken bir program yapacak mısınız?

Genel Merkez listeleri YSK’ya verdikten sonra bize gönderecek ve biz burada açıklayacağız. Ama toplu bir organizasyon yapmayacağız. 

Dört partinin il başkanlarının masası nasıl gidiyor? 

7 il başkanın birlikteliği Kocaeli’nin yereldeki sorunlarını çözmek, FETÖ soruşturmasında haksızlığa uğrayan insanların haklarını iade etmek içindi. Faydalı olduğuna da inanıyorum. Kent içindi. Bu dört partinin ittifakı siyasi bir durum. İyi Parti, DP ve SP İl başkanları ile hiçbir sıkıntı olacağına inanmıyorum. Biz birbirimize güveniyoruz. 

 

Sandık müşahitleri olmalı

İYİ Parti İl Başkanı Serdar Kaman seyyar sandıkta oy kullanacak hasta ve yatalakların akli melekelerinin yerinde olup olmadığı ile ilgili raporun aile hekimliklerinde hasta görülmeden verildiğine dikkat çekti. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? 
Hasta ve yatalak olanların oy kullanması çok önemli, herkesin oy kullanma hakkının sağlanması demokratik bir davranıştır. Ancak rapor verilmesi ile ilgili sıkıntılar dile getiriliyor.  Sağlık ocukları aile beyanı üzerine rapor vermemeli doktor mutlaka hastayı görmeli. Bu noktada bizim önerimiz gezici sandıklarda her partinin sandık müşahidinin olması. Bu yaşanabilecek kuşkuları ortadan kaldırır. 

 

Biz o sınavları daha evvel geçtik 

Seçim ikinci tura kaldığında Kürt seçmenlerin oyu çok önem taşıyacak. Siz bu noktada Kürt seçmenlere yönelik bir çalışma yapacak mısınız?
Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Kürtlerle barışması artık mümkün değil. Çünkü Kürtlerin onlara güveni kalmadı. Ama biz demokrasiden ve özgürlüklerden, barıştan, birlikte yaşamaktan bahsediyoruz. Bundan gerçekten samimiyiz. Bizim onlara, onların da bize güvensi gerekiyor. Yeni bir başlangıç için yapmamız gerekiyor. Biz daha evvel bu sınıfları geçtik. 10 HEP’li vekili kendi listelerimizde seçime koyduk ve onların grup kurmasına yardım ettik. Biz onlara verdiğimiz sözü yerine getirdik. Demokrasi ve parlamenter sistem içinde onların da hakkını savunacağız. Barış sürecinde Tayyip Bey ile anlaşırken bizi sürecin içine almadılar. CHP’de olsun bu süreçte demediler. Parlamentoda bizi katmalıydı. Biz onların haklarını ve özgürlüklerini koruyacağız. Muharrem Bey de herkesin özgürlüğünü sağlayacağım diyor. 

 

KEŞKE OLSAYDI

DSP neden ittifakın içinde yok?

DSP seçime giremiyor. İl Başkanı Halim Dedeoğlu beni arayıp seçime giremiyoruz, sandıklarla ilgili destek verebiliriz dedi. Biz onların katkısını alacağız. Sandıklarda görevlendirme yapacağız. Keşke seçime girselerdi. Sanırım yanlış bir strateji uyguladılar. Kim daha fazla milletvekili verirse ona destek veririz dedi. Ama bu 4 parti bir pazarlık yapmadı. Özgürlükler ve demokrasi için bir aradayız. Pazarlık 4 parti içinde yapılmadı. Samimi bir birliktelik var. 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5456 TL 5.5235 TL
Euro
EURO
6.2837 TL 6.2586 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA