YAZAR HABEREmlak Odası seçimi ve düşündürdükleri
Emlak Odası seçimi ve düşündürdükleri
19.09.2016 15:56:25 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

İLİMİZ emlakçılık yapan esnafımız iki hafta önce seçimli olağan genel kurullarını gerçekleştirdi. 514 imza ile kurulan Emlakçılar Odası seçimlere 788 üye ile girdi. İki adaylı seçimler oldukça çekişmeli geçti. Neredeyse tüm üyeler oy kullanmak için salondaki yerlerini aldı. Aslında bunun sinyallerini seçim çalışmalarında da gördük. Sanki bir ilin belediye başkanı seçimi yapılıyormuş gibi tanıtım çalışmaları yapıldı. Sokaklara pankartlar asıldı, sosyal medyada kıyasıya bir mücadele vardı. Özellikle Alpay Hacıoğlu sporsorlu gönderiler ile üyelere ulaşılmaya çalıştı. Ahmet Pekin ise odanın resmi kuruluşunu tamamlamakla meşguldü. Diğer taraftan da reklam yerine icraat yapmaya çalışıyordu. Sonuçta 14 oy farkla ipi göğüsleyen Ahmet Pekin oldu. Oyların sayımı sırasında salon tamamen dolu ve koridorlarda, merdivenlerde oturanlar bile nefeslerini tutmuş seçim sonucunu bekliyordu. Sonuç açıklanınca Pekin taraftarlarının mutluluğu görülmeye değerdi.

Daha önce birçok dernek, oda, vakıf ve hatta siyasi parti seçimleri izledim. Diyebilirim ki bu seçim bugüne kadar izlediğim seçimlerin en heyecanlısı idi. Hem adaylar ile ekipleri, hem de üyeler gerçekten çok heyecanlı idi. Saat 11.00'de başlayan kongrede salon, sonuç açıklanıncaya kadar hiç boşalmadı. Üyelerin dışında adaylara destek vermek için gelen çok sayıda taraftar da vardı salonda ve dışında. Odaya üye olup da oy kullanmayanlar bence yorum yapma hakkına da sahip olmamalıdır. Söz söylemenin en önemli durağı seçim sandığıdır.

Peki bu seçimler neden bu kadar önemliydi? Ben bu konuda size bazı ip uçları vermeye çalışacağım. Çükü ilimizde bunu bazı gazeteci arkadaşlarımız da dahil olmak üzere merak edenler var. 

Önemliydi çünkü; Birincisi emlak sektörü, küçük büyük bütün yatırımcıları ilgilendiriyor. Yani bu seçim yatırımcı için önemli idi. Seçimi kazanacak taraf kim olacaktı ve bundan sonra kiminle çalışacaklarını belki de bu seçim sonuçlarına göre belirleyeceklerdi. İkincisi, müteahhitler için önemliydi bu seçim. Müteahhitler de emlak sektörü ile neredeyse etle tırnak gibidirler. Üçüncüsü ise sivil toplum kuruluşları için önemliydi bu seçim. Taraflar ve taraftarlar belirlenecek ve gücün kimde olduğu görülecekti.

Tabii yatırım ve inşaat söz konusu olunca ilimizde Sanayi Odası ve Ticaret Odası'ndan sonra en çok paraya hükmeden oda doğal olarak Emlakçılar Odası olacaktır. Bu yüzden bu seçimler ilimiz için çok önemli idi. Bir başka sebebi de Büyükşehir kanunundan sonra kurulan odalar, Büyükşehir olduğu için bütün ili kapsamaktadır. Diğer odalar bu kanunun çıkmasından önce kurulduğu için ilçelerde odalar kurulabilmişti. Mesela Körfez ilçesinde de ticaret odası var. Bu bakımdan da ilimiz için önemli bir oda.

Bütün bu bilgileri sizinle paylaşırken, emlak sektörüne dair şu bilgileri de paylaşmak isterim. Emlak Odası kuruluş çalışmaları başladığında ilimizde 1800 tane tabelasında emlakçı yazan esnafımız mevcuttu. Bunlardan yaklaşık 600 tanesi esnaf odalarına kayıtlı idi. 800 tanesinin vergi levhası vardı. Ama geriye kalan yine yaklaşık 1000 tanesinin hiçbir yerde kaydı yoktu. Bundan sonra söyleyeceklerimizin seçim sonuçlarına bir etkisi olmayacağı için rahat rahat söyleyebiliriz. Derdimiz sektörde hizmet verenleri aydınlatmaktan başka bir şey değildir.

Burada insanın aklına şu soruyu sormak geliyor. Madem bu ilde bu kadar emlakçı vardı. Yıllardır emlak odası ilimizde neden kurulmamıştı? Yıllardır ilimizde bir emlak derneğinin var olduğunu hepimiz biliyoruz.  514 üye ile kurulan odanın üye sayısı üç ay gibi kısa bir sürede nasıl 788 oldu? Bu sayıya ulaşmak için yıllardır kim neyi beklemişti.

Yoksa birileri bu ilde kasten oda kurmamış, küçük olsun benim olsun mu demiştir? Bu konuda bir açıklama yapmak isteyen olursa, yine bu köşede bunu yayınlayacağım. Bundan sonraki yazımda bu konuda kimin nasıl emek verdiğini ve kimin emek hırsızı olduğu konusunda bilgiler aktaracağım.

Kalın sağlıcakla.

 

 

Bu Haber 2085 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : info@demokratkocaeli.com
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Örneğe ihtiyacımız yok…
Sayın Güzeloğlu’nun odamızı ziyareti
2016‘dan KALANLAR…
Yakından takip uzaktan yapılmaz
Tüysüzler Mahallesi’ne ne oldu?