YAZAR HABERYurt Meselesi …
Yurt Meselesi …
21.09.2016 16:27:27 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

            Malumunuz yüksek öğrenim denince akla ilk gelen  sorunların belkide en önemlisi üniversiteyi kazanan öğrencilerin barınma ihtiyacının karşılanması diyebiliriz.

Kyk yurtlarının öğrenci kapasitesi şehrimizde konaklayacak öğrencilerin belki ancak % 5 ini karşılayabildiğinden , kalan % 95 ‘in başının çaresine bakması gerekiyor.

            Ya , bütçenize göre yurt bulursunuz şartları ve fiziki imkanları standartların biraz altındadır , yada şartları ve fiziki imkanları çok iyidir fiyatı , sizin standartlarınızın üzerindedir.

            Geçmiş yıllarda en son yol maalesef çaresiz kalanların çocuklarını vermek zorunda kaldığı ve verince çocuklarından bir anlamda vazgeçmek zorunda kaldığı cemaat yurtlarıydı.

            Hamdolsun bu karanlık ve sonu uçurum olan yol bertaraf edildi ama , eldeki imkanlar yurt sorununun çözümüne yetmiyor.

            Sağolsun ilimizdeki öğrenci yurtlarının sahipleri ve idarecilerinin çok büyük bölümü şehrimizin insanı olduğu için iletişim kurabiliyor , ya indirim ile ya ödeme kolaylığı ile veya oluşan mağduriyetleri insani diyaloglar ile çözebiliyoruz.

            Bir de öğrencilerimizin sorunlarını çözemediğimiz yurtlar var tabi , hatta haklarında olumsuz veya olumlu hiçbir fikir edinemediklerimiz , hatta ve hatta hiç iletişim kuramadıklarımız var , hatta kimin yurdudur nasıl bir bakış açıları vardır araştırdığımız ulaşmaya çalıştığımız halde iletişime ve diyaloğa komple kapalı “Berlin Duvarı gibi” yurtlarda var.

            Ben öğrencilere sorun yaşadıklarında bir mağduriyetleri olduğunda insiyatife ihtiyaç duyduklarında , hoşgörüye ihtiyaç duyduklarında muhatap alınacakları yurtları tercih etmelerini öneririm . eğer yurt ile anlaşma yaparken ve ödemenizi yaparken yetkili bulabiliyor ve beklenmedik bir sorununuzdan dolayı ayrılmak ve sözleşmenizin iptali için yetkili arayınca karşınıza , çıkmaz sokak veya kurumsal labirent çıkıyorsa ve bu kurumların idareci ve sahipleri şehrimizin insanı değilse işiniz gerçekten zor . Allah yardımcınız olsun.

            Bir örnek vererek durumu açıkça arz edeyim.

Bir kız öğrencimiz geçen yıllarda kaldığı Özel Hüsniye Cankan kız öğrenci yurdu ile erken kayıt sözleşmesi yaptığını ve kardeşinin yurt dışında geçirdiği bir kazaya bağlı olan mücbir sebeplerden ve o an başka seçeneği olmadığı için imzaladığı sözleşmenin iptali için yardım rica etti.

Malum her yıl eylül ayında bizlerden okul ve yurt konusunda çokça yardım talep edilir , bizlerde bu kurumların idarecilerini tanımasak bile sivil toplum kuruluşlarına ve şehrimize hizmet ettiğimiz için ve makul ricalarımız “kendi namımıza olmadığı” için çoğunlukla olumlu değerlendirilir , sonuç olarak bizlerde geçmiş yıllarda öğrencilik yaptığımız için onlara yardımcı olmaya gayret ederiz , bütün mesele bundan ibarettir.

Kardeşimize ; Hüsniye Cankan yurt idaresine fikir değişikliğini münasip bir lisan ile anlatmasının fayda vereceğini , sonuç olarak onlarında evlatları vesilesi ile öğrencileri hoş göreceklerini , bir çok ilde yurdu olan bir kurumsal yapının bir öğrenciyi yurtta kalmak istemediği , sözleşmeyi imzaladığı halde vazgeçtiği halde zorla bir yıl daha yurdunda ikamete zorlayacağını zannetmediğimi belirttim.

Öğrenci kardeşimiz , bu anlattığım yolları denediğini , sözleşmeyi imzalarken muhatap olduğu görevlilerin sözleşme iptali sözkonusu olunca yetkilerinin olmadığını , yurtta sözleşmesinin iptali ve kendisine kalmadığı halde tahsil edilen ücretlerin iadesi konusunda yetkili bulamadığını ve kendisine yurttan ayrılma ve sözleşmenin iptali gibi hususlara “yönetim kurulunun hoş bakmadığını” söylemişler.

Bende yurt idareclilerini aradım , mümkünse yetkili birinin bilgi amaçlı dahi olsa aramasını rica ettim , insani bir diyalog ve sempati kanalı ile ricada bulunmak istiyorum diye not bıraktım , defalarca aramama rağmen geri dönen olmadığı gibi , öğrencimizin ailesini arayarak bizi arayıp not bırakan bu kişi sizin neyiniz , tanıyormusunuz ve sözleşme gereği bu yıl kızınız yurdumuzda kalacak , sözleşmenin iptali söz konusu değil , kalsada kalmasada sözleşmede adı konulan hükümler gereği biz alacağımızı kredi kartınızdan tahsile devam edeceğiz demişler.

Bende Kocaelideki tanınmış hukukçu tanıdıklarıma danıştım onlarda öğrencinin kurumsal bir şirket olmadığını , sözleşmede cayma hakının yazılı olması gerektiğini velevki yazmasa bile bu şekilde bir zorlamanın ticari anlayışa , insani anlayışa sığmadığını , böyle bir anlaşmanında insan haklarına aykırı olduğunu öğrenip , kardeşimize hukuki yollara baş vuracağını söyle belki ikna olurlar diye de tavsiyede bulundum , ne yazıkki sözleşme dönemindeki güler yüzden eser olmayan net bir ifade ile bildiğin yere şikayet et biz kartınızdan tahsilatımızı yapıyoruz kısa cevabını almış.

Demem o ki , yurt meselesine devletimiz el atmalı , öğrenci sözleşmeleri kimler tarafından ve nasıl hazırlanılıyor Milli Eğitim Müdürlüğümüzce Denetlenmeli , başka mağduriyetler olmaması için çareler aranmalı , bu öğrencimiz bu yıl tekrar o yurda dönse bile Hüsniye Cankan yurdundaki ,  o sert yöneticiler mutlu olurmu bilemem , bildiğim bir şey varsa , öğrenci her ne sebepten olursa olsun , “yurt idaresi öğrenciye imzalattığı sözleşme çerçevesinde kanunen haklıda olsa” hoş görüyü yitirmemeleri gerekir , daha eylülün ilk haftasında yerine kayıt kabul ederek telafi edilebilecek bir küçük sorunu , bizi bir kenara bırakın o öğrencinin hafızasında olumsuz bir hatıra ile kalmamak ve ona mutsuz bir yıl geçirtmemek adına çözmelerinin yerinde ve yakışır bir davranış olacağıdır.

Hele hele idarecileri kocaelinde olmayan , iletişime kapalı kurumsal bir görüntü veren koca koca cümleler ile yönetim kurulu diye lanse edilen iş adamlarının , bir öğrenciyi mecbur bırakarak yurtlarında kalmasıyla madden ve manen kazançlı çıkacaklarını sanmıyorum.

Buradan Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürümüz Fehmi Rasim Çelik beyin bu öğrencimizin ve bu öğrencimiz gibi mağdur öğrencilerin sesini duymasını ve sorunun çözümün hususunda girişimde bulunmasını ümit ederek , yeni başlayan eğitim öğretim döneminde özellikle ailesinden uzakta okuyanlar başta olmak üzere  bütün öğrencilerimize , Öğretmenlerimize ve Tüm Milli Eğitim çalışanlarımıza başarılar diliyorum.

Allah yardımcınız olsun , selam ve dua ile….

Bu Haber 1651 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : kocaeli@kopiservis.com.tr
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Vallahi talibim
Gavur İzmir…
Dinimizde bunlar yok
Suskunluğun Yükü…
En uzak mesafe…