Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 23.03.2019 SAAT 00:13:43
Advert
 
Advert Advert Advert

'Farklı bir ses olacağım'

CHP’nin aday adayları arasında en dikkat çeken isimlerden biri olan Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi’nin 20 yıllık emekçisi Yeşim Aydemir Akpınar, aday gösterilse de gösterilmese de 25 Haziran’ı bahara çevirmek için çalışacağını belirtti
'Farklı bir ses olacağım'

Süriye ÇATAK TEK  - CHP’nin bu dönem en önemli aday adaylarından biri Yeşim Aydemir Akpınar, aday adaylığı açıklaması da en kalabalık olan isimlerden biri. Gidip örgütünde açıklamasını yaptı ve bugüne kadar CHP’ye gelmeyen isimleri CHP’nin kapısından içeri aldı. Bu aslında yeni dönemde CHP’nin eksik bıraktığı taraflar noktasında önemli bir adımdı…

Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi’nin emekçisi Akpınar, CHP aday adayları arasında tek işçi olan isim. İşçi kentti olan Kocaeli’de bir işçinin aday adaylığı gerçekten çok kıymetli. Akpınar, 20 yıllık işçilik hayatında işçilerin sorunları ve muhalefetin eksikleri üzerine çok şey biriktirmiş bir isim. CHP, işçi ve emekçiler açısından bir söz söyleyecekse onları temsil edecek biri ile söylemesi çok önemli diye düşünüyorum…

Yeşim Aydemir Akpınar, aday adaylığı sürecine nasıl karar verdiğini ve aday gösterilmesi halendi yapmak istediği çalışmaları gazetemize anlattı. Bir kadın olarak Akpınar’ın bu kentte güzel şeyler katacağına inanıyorum…

 

FARKLI BİR SES OLACAĞIM

Bugüne kadar aktif siyasette çok görmediğimiz bir isimsiniz. Neden aday adayı oldunuz?

CHP’de farklı bir şey söylemek için aday adayı oldum. Bu seçimlerde farklı bir sesin heyecan yaratacağına inanıyorum. Bütün bilinenlerin dışına çıkmak için aday adayı oldum.

 

Farklı şeyler söylemek dernek neyi kastediyorsunuz?

Emekçilerin, kadınların, gençlere ulaşacak söylemlerin bizi ileriye taşıyacağına inanıyorum. Çağımız bilişim çağı. Gençlere ulaşırsak fark yaratacağımızı düşünüyorum. Gençlerin zekasına ulaşmalıyız. Daha çok kadın, daha çok emekçi ve gencin CHP olması gerekiyor. CHP’nin, AKP’nin ötekileştirdiği tüm kesimlere kucak açması gerektiğini düşünüyorum. Örgütlerimizle yapacağımız çalışmalarda bunu yapacağımıza olan inancım tam.

 

Yıllarca Eğitim-Sen’de çalıştınız. Neden CHP…

Mikro muhaliflerin grupların olduğu bir yerde çalışıyorum. Orada sürekli muhalefetin eksikleri üzerinde konuşulur. 20 yılda bunları biriktirdim. CHP’nin eksik bıraktığı şeyleri benim için bir okul olan Eğitim-Sen’de biriktirdim. Bir sendikadaki birikimden faydalanılması gerektiğini düşünüyorum. Bu birikim sadece eleştiren, yapılanlara söz söyleyen bir birikim değil. Yapıcı, üretken, neye karşı nasıl bir hamle yapması gereken bir birikimdir.

 

HER KESİM VE HER RENK TEMSİL EDİLMELİ

Aday adaylığınız sürecinde işçi olmanın avantajı ve dezavantajını gördünüz mü?

Benim bir dezavantajı yok. CHP, sadece bürokratların, doktorların, avukatların partisi olmamalı. Her kesimin ve her rengin kendini ifade edeceği bir parti olması toplumla kucaklaşmasında önemlidir. Bu noktada benim adaylığım hem parti için hem de benim için bir avantaj.  

 

Size mesleğiniz sorulduğunda işçi diye yanıt verdiğiniz de ilginç tepkiler alıyor musunuz?

Evet, garipseyenler oluyor. Hemen detaylandırmak istiyorlar. Eğitim-Sen’de çalıştığımı söyleyince ağır işçi olmadığımı düşünüyorlar. Hemen STK’da çalışıyorsunuz yani diye bir karşılık alıyorum.

 

İşçi olmanızın aday gösterilmenizde etkili olacağını düşünüyor musunuz?

Etkili olacağını düşünüyorum. Kocaeli emeğin başkenti. Aday listesinde bir işçi adaya yer verilmesi seçmen kitlesinde heyecan yaratacaktır.

 

Aday adaylığınızın sendikalara yansıması nasıl oldu. Destek veriyorlar mı?

Açıklamadan sonra çok yoğun tebrik telefonu geldi. Bilgi ve birimimi biliyorlar. Cesaretimi tebrik ettiler. Özellikle KESK’e bağlı sendikalar çok heyecanlandılar ve olumlu buldular. Sendikalar açıklamaya desteğe de geldi. Bana verdikleri destek yıllarca verdiğim emeğin karşılığını aldığımı da gösteriyor.

 

HEYECAN KATACAK

Aday gösterilirseniz kadınlara yönelik projeleriniz var mı?

Kocaeli’de kadınlara yönelik daha geniş kapsamlı şeyler yapmak isterim. Her ilçenin kadın kolları ile birlikte o ilçede bir dernek kurup evsiz, barksız, şiddet görmüş, mağdur kadınlara ulaşmak isterim. Toplama kazandırmak, kendilerini iyi hissettirmek ve suçun onlara bakış açısında olduğunu göstermek isterim. Başka bir dünyanın mümkün olduğunu görmelerini isterim. Ayrıca Roman çocuklar kağıt toplarken onları inceliyorum. Aslında her birinin çok iyi darbuka çalacağını, çok iyi klarnet çalacağına inanıyorum. Onlardan akademik çalışma yapmayı beklememek lazım. Onlara kendi bildikleri, genlerinde olan müziği vermek gerekiyor. Onlar kağıt toplarken aslında ruhlarını öldürüyorlar. Bunun görüyorum. O yüzden o çocuklarla müzik üzerinde bir proje geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

Peki, işçi ve kentin çevre sorununa dair bir projeniz var mı?

Türkiye’de işsizlik oranı çok yüksek. Eğitimli işsiz oranı da çok yüksek. Kalifiye elemanlar bile çok düşük ücretle çalıştırılıyor. Geleceğe ve gençlere yatırım hem kenttin hem de ülkenin geleceğine yatırım olacaktır. Bu noktalarda çalışma yapmak isterim. Kocaeli gerçekten çevre sorunu büyük olan bir kent. Türkiye’nin en yüksek olduğu bölgesinde yaşıyoruz. Burada çevreye yönelik proje yapmak sadece benim değil, tüm milletvekili aday adayları ve aday olacak arkadaşların sorumluluğudur. Ben bu noktada üniversite, ilgili kurumlarla birlikte bilimsel çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum. Çevre ve işsizlik konusu sadece benim değil, bu kentte yaşayan her bir ferdin kendi sorunu olarak görüp bir şeyler yapması gerekiyor.

 

ADAYLARIN KOLUNA GİRER ÇALIŞIRIM

Aday gösterilmezseniz ne yaparsınız?

Kocaeli’de aday gösterilmem ya da gösterilmemem bendeki seçime olan inancı yok etmeyecektir. AKP’nin diğer seçimler gibi rahat olmadığını biliyorum. AKP’nin meclis çoğunluğu ve Cumhurbaşkanlığını kaybedecektir. Mesele memleket ve rejim meselesi. Tüm adaylarla ile kol kola çalışacağız. 25 Haziran’ı bahara çevirmek için çalışacağız.

 

Aileniz size destek veriyor mu? Nasıl karşıladılar kararınızı?

Ailem bu onurlu çıkışımdan dolayı onur duydu ve çok gururlandı. Eşim en büyük destekçim. Her başarılı kadının arkasında bir erkek var desem benim eşim için çok güzel olacak. Eşim bana “Birikimini bana anlatmak yerine herkese anlat” diyor. Kız kardeşim, annem, kızlarım ve ailemin tüm bireyleri benim için çalışıyorlar. Eşimin ve benim ailem ve yakınlarımız gerçekten bu sürekten dolayı çok heyecanlı.

 

Aday adaylığınızı açıkladıktan sonra size yönelik ilgide artış oldu mu?

Aday adaylığımı açıkladıktan sonra uzun süre telefonlarım susmadı, sosyal medya hesaplarımda patlama oldu. Bu ilgi beni çok heyecanlandırdı. Partiye ya da bir yere gittiğimde hiç tanımadığım insanlar bu çıkışım karşısında heyecanlarını dile getiriyor. Ben ilk kez bu kadar bir olay karşısında memnun olan insanlar görüyorum. Bu bana güç ve heyecan veriyor. Umarım bana güvenen, partiye gelen, heyecanlanan insanları hayal kırıklığına uğratmam.

 

Bir kaç dakikada karar verdim

Aday adayı olmaya nasıl karar verdiniz?

Eşimle kahvaltı yaparken baskın seçim üzerine konuşuyorduk. Bu seçimin ülke için ne kadar önemli olduğunu tartışıyorduk. Bu arada eşim Erhan Bey aday olmak gerektiğini söyledi. Biz birkaç dakika olur mu olmaz mı üzerinde tartıştık ve aday adayı olmaya karar verdim. Çok hızlı bir karar olabilir ama ben 24 Haziran seçimlerinin memleket ve rejim meselesi olarak gördüğüm için herkesin elini taşın altına sokması gerektiğini düşünüyorum. Ben cesaret edip aday adayı oldum. Başkası başka bir şey yapar.

 

Yeşim Aydemir Akpınar kimdir?

1975 Kars doğumlu. Kars Cumhuriyet Lisesinden mezun oldu. Kars’ta tanınan Devrimci bir ailenin çocuğu. Akpınar aynı zamanda memur bir aileden geliyor. 1996 yılında İzmit’e yerleşti. 20 yıldır KESK’e bağı Eğitim-Sen Kocaeli Şubesinde çalışıyor. Evli ve 2 çocuk annesi. Büyük kızı Ekin, Okan Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, küçük kızı Deniz ise ilk okul 3’üncü sınıfta. Akpınar, Sosyal-İş Sendikası Marmara Bölge temsilcisi ve Öğrenci Veli Derneği Yönetim Kurulu üyesi.

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5456 TL 5.5235 TL
Euro
EURO
6.2837 TL 6.2586 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA