Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 23.03.2019 SAAT 00:11:18
Advert
 
Advert Advert Advert

'Bizim amacımız Akşener’i Cumhurbaşkanı yapmak'

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Aday Adayı Ufuk Turan, İzmit başta olmak üzere Kocaeli’nin dört bir yanında karşılığının olduğunu kaydederek, “Partime katkı sağlamak için aday adayı oldum” dedi
'Bizim amacımız Akşener’i Cumhurbaşkanı yapmak'

Mevlüt SOYSAL - İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener henüz İzmit Belediye Başkan Adayıyken siyaset sahnesinde olan, Akşener’e en yakın isimlerden biri olan Ufuk Turan, İYİ Parti İzmit İlçe Başkanlığından istifa ederek milletvekili aday adayı oldu.

Özellikle İzmit’te geniş bir çevresi olan, Doğru Yol Partisi geçmişi nedeniyle Kocaeli’nin dört bir yanındaki merkez sağ kitlesine yakın olan Turan, çok iddialı.

Turan, Kocaeli’de ciddi bir karşılığının olduğunu kaydederken, “Bu yüzden aday adaylığımda partime katkı sağlarım” diyor.

 

 

En çok ilçe başkanı istifası İYİ Parti’de gerçekleşti. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Bizde 12 ilçe başkanında 5’i istifa etti. Benim haricimde 4 ilçe başkanı daha var. Ben arkadaşlarım adına konuşamam. Kendi adıma konuşursam, bir süre süreci gözlemledim. Genel merkezimizin nasıl bir yol izleyeceğini gözlemledim. Genel merkezimiz teşkilatlarda görev yapanların istifa etmemeleri gerektiğini ifade edebilirdi. Görevlerinizin başında kalın diyebilirdi. Biz de bunu emir kabul ederdik ve görevimize devam ederdik. Ama genel başkanımız, herkesin aday adayı olabileceğini ifade etti. Ben de genel başkanımın bu sözü üzerine, milletvekili aday adayı olarak partime daha fazla katkı koyabileceğimi düşündüm ve istifa ederek aday adayı oldum. Eğer sıralamaya girersem, sokaktaki ve halktaki karşılığımdan dolayı İYİ Parti’ye önemli katkı sağlayacağıma inanıyorum. Öte yandan 1994 seçimlerinde Genel Başkanımız Meral Akşener İzmit Büyükşehir Belediye Başkan Adayıydı ve ben ona en yakın isimlerden biriydim. Çok uyumlu, çok güzel bir çalışma süreci geçirmiştik. Ben o süreçteki çalışmalarıma da güvenerek aday adayı olmak istedim.

 

5 aylık ilçe başkanıydınız henüz ama…

Biz zaten 5 aylık bir partiydik. 20 senelik bir partide 5 ay ilçe başkanlığı yapmadım ki… 5 aylık bir partide 5 ay ilçe başkanlığı yaptım. Bu 5 ayda maddi ve manevi olarak en çok çaba sarf eden bizleriz. Madalyonun bir de bu yüzüne bakılmalı. Bu 5 ayda en çok koşturan, en çok çalışan ilçe başkanların aday adayı olmasında nasıl bir tuhaflık var? İlk defa partiye gelip aday adayı olanlara çok saygı duyuyorum. Fakat ilk günden beri İYİ Parti çatısı altında olanlara da saygı duyulmalı. Ben zaten Ufuk Turan olarak İYİ Parti’nin bir neferiyim. İlçe başkanı olsam da, milletvekili adayı olsam da, listeye girmesem de aynı şekilde çalışacağım. Bizim çünkü hedefimiz milletvekilliğinden öte. Biz Meral Akşener’i Cumhurbaşkanı yapmak için yola çıktık ve asıl hedefimiz de bu. Daha İYİ Parti yokken Meral Akşener’in Cumhurbaşkanlığı için onun yanında saf tutacağımızı herkese gösterdik. Bunun için gönül rahatlığıyla aday adayı oldum.

 

Listede olursanız katkınız ne olur?

Ben eski Doğru Yolcuyum. Yani merkez sağın tam kalbindeyim. Bu hareketin bu kentte önemli bir karşılığı var. Belki son yıllarda merkez sağcıların bir bölümü AK Parti’ye giderken bir bölümü de siyaset sahnesinden uzaklaştı. Fakat onların yeniden merkez sağa dönmek için bir ses beklediklerini biliyorum. O sesi de Meral Akşener çıkardı. Ben de merkez sağda önemli çalışmalar yapan birisi olarak bu kitlenin İYİ Parti’yle daha fazla iç içe olmasını sağlayacağıma inanıyorum. Örneğin Metin Gürsoy DYP’nin efsane il başkanlarından… Şu an İstanbul’da oturuyor. Ama bana, aday olmam durumunda her gün İzmit’e gelip çalışacağını söylüyor. Gürsoy gibi çok isim var. Diğer yandan be İzmitliyim. Kenar mahalle olan Yenidoğan’da doğup büyüdüm. Bu kentin her sokağında ayak izim var. Herkesle el sıkışmışlığım var. Genç Kocaeliler Derneği ile birlikte, sendikalarla birlikte çok güçlü ilişkiler kurmuşluğum var. İnsanlara dokunmuş biriyim. Aday olmam durumunda geçmişte kurduğum güçlü ilişkiler nedeniyle geniş kesimlerden destek alacağıma, bu desteğin de dip dalgası gibi yayılacağına inanıyorum.

 

İzmitlisiniz…

Evet, ben organik bir İzmitliyim. Bu kentin sokaklarında ben varım. Kocaelispor maçlarında ben varım. Cenazelerde ve düğünlerde ben varım. İzmitlilik ruhuna uyan biriyim. Bunu kime sorsanız söyler zaten.

 

Kocaeli’de merkez sağ hala var mı?

Bu kentte merkez sağ hala güçlüdür. Sadece bazı önemli isimler kenara çekildi ve bir bölümü de AK parti içinde konumlandı. Akşener’in parti kurmasıyla beraber merkez İYİ Parti’ye geldi. AK Parti’dekilerin de geleceğini düşünüyorum.

 

Muharrem İnce güçlü bir isim. Meral Akşener’in önüne geçebilir mi?

Bana göre en güçlü aday hala Akşener. Muharrem İnce CHP’de güçlü olabilir fakat ben CHP’li bir adayın Erdoğan karşısında seçim kazanabileceğini düşünmüyorum. Ben ikinci tura Akşener’in kalması durumunda her kesimden oy alabileceğini düşünüyorum. Bu ülkede merkez sağ ve milliyetçi kitle çok fazla. Bu kitleden İnce’nin yeteri kadar oy alacağına inanmıyorum. Zaten her şartta Akşener’in İnce'yi geçeceğini düşünüyorum.

 

Amaç, Akşener’in Cumhurbaşkanlığı

Bu süreçte genel merkezle görüşme yaptınız mı?

Ne istifa ederken ne de aday adayı olurken görüşme yaptım. Kesinlikle bir ışık görerek aday olmadım. Partide Akşener’e yakın olan isimlerdenim. Fakat buna rağmen görüşme yapmadım. Bunu da doğru bulmam. Bizim amacımız Akşener’i Cumhurbaşkanı yapmak. Liste konusunda da takdir onundur. Kendisi uygun görürse listeye koyar. Diğer yandan listede kim olursa olsun zaten liste benim olacak.

 

Akşener neyi vaat ediyor?

Öncelikle ülkedeki gerginliğin ortadan kaldırılmasını vaat ediyor. Çünkü Türkiye’de halk kutuplaştı. Bir seçim dönemi yaşanıyor, stantlara saldırı oluyor, evler kurşunlanıyor. Bu gerginlik böyle devam ederse çocuklarımıza sirayet edecek ve gerginlik ve kutuplaşma nesilden nesile devam edecek. Bunun bir an önce bitmesi gerekiyor. Akşener, kardeşlik ikliminin yaşanacağı bir Türkiye’yi vaat ediyor. Çünkü Akşener siyasal düşünce ve yaşam tarzı itibariyle Türkiye’nin tam merkezine oturuyor. Kendisi dindar bir kişi olmakla beraber Atatürk’e ve cumhuriyetimizin değerlerine bağlı… Son yıllarda birbirine düşman edilen bu kitleleri birleştirecek tek kişi. Normalleşmenin Akşener’le sağlanacağını düşünüyorum.

 

Kumpas mağdurları hep İYİ Parti’de

Başka neler söylemek istersin?

Yeni kurulmuş bir partiyiz. Çok güzel arkadaşlıklarımız oldu. Çok güzel çalışmalarımız oldu. Birbirimizi yanlış anladığımız insanlar da olmuştur. Ama şunu ifade etmek isterim: Benim birinci hedefim Akşener’i Cumhurbaşkanı yapmak. Bunun için elimizden ne geliyorsa yapmamız gerekiyor. Aday adayı olmamın sebebi, bu hedefe daha çok katkı verebileceğimi düşünmem. Herkes çok çalışırsa başaracağımızdan eminim. Bu mücadeleye herkesin katkı vermesi gerekiyor. Sadece teşkilatlar da yetmez. Karşımızda devletin tüm imkanlarını kullanan bir iktidar var. AK Parti’nin ve Erdoğan’ın yorulduğunu düşünen herkese çağrı yapıyorum. Gelin bizimle birlikte çalışın ve daha güçlenelim, Akşener’i Cumhurbaşkanı yapıp ülkeyi normalleştirelim. Diğer yandan yalanlarla da mücadele ettiğimiz bir dönem bu… Bakınız bize FETÖ’cü diyorlar ama FETÖ’nün kumpas kurduğu askerler İYİ Parti’de… İşbirliği yapanlar ise orada…  

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5456 TL 5.5235 TL
Euro
EURO
6.2837 TL 6.2586 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA