Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 24.01.2019 SAAT 10:23:34
Advert
 
Advert

KOÜ'den sert kınama

Kocaeli Üniversitesi Senatosu, İsrail devletinin Filistinlilere yönelik katliamını sert bir şekilde kınadı. Senato, Kudüs kararından dolayı ABD'ye de tepki gösterdi
KOÜ'den sert kınama

İsrail'in Filistin halkına yönelik katliamına Kocaeli Üniversitesi Senatosu'ndan çok sert bir kınama geldi. Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü imzalı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Ortadoğu ve tüm İslam coğrafyasının yıllardır kanayan yarası Filistin üzerinde; barış ve çözüm yerine kanlı hesaplar yapan emperyalist düşünce, Gazze’de barışçıl bir biçimde haklarını savunan Filistinli Müslümanlara haince saldırmış, onlarca masumun hayatını kaybetmesine, binlercesinin ise yaralanmasına sebep olmuştur. ABD'nin İsrail ve Filistin arasında yaşanan soruna, BM ve uluslararası hukuku yok sayarak 'ben yaptım, oldu' anlayışı ile gerçekleştirdiği müdahaleleri şiddetle kınıyor, bu durumu protesto eden Filistinlilere insanlık dışı biçimde müdahale eden İsrail güvenlik güçlerinin uyguladığı katliamı lanetliyoruz.

 

KUDÜS HERKESİNDİR

Kudüs gibi, semavi dinlerin tümü açısından büyük önem taşıyan, farklı dinlerin birleşim merkezi kutsal bir kenti, barış ve hoşgörü yerine kan ve zulüm ile anılır hale getirenler; hayali kurulan dünya barışının önündeki en büyük engeldir. Filistin halkının başta Birleşmiş Milletler tarafından tanınan haklarını reddederek görmezden gelen bu anlayış, hukuk dışı bir yaklaşım, aymaz bir bakış açısıdır. Bu tür bir yaklaşım; kişisel hevesler ve ihtiraslar uğruna milyonları ilgilendiren bir hususta şiddeti körüklemekten başka bir şey değildir. Yüzlerce yıldır Kudüs’te çözüm yerine çözümsüzlüğü destekleyenlerin sömürgeci hayallerinin yansıması olan bu siyasi tavır, II. Dünya Savaşı öncesinin karanlık günlerinden çok da farklı bir portre çizmemekte, dünyayı aynı acılara taşıma oyunun bir parçası olarak belirginleşmektedir.

 

ŞİDDETLE KINIYORUZ

Kocaeli Üniversitesi, tarihsel bilginin ışığındaki tüm verileri hiçe sayarak gerçekleştirilen politik hamlelerin ve bunun için şiddet uygulayanların her zaman karşısında olmuştur, olmaya devam edecektir. Kudüs, mevkii veya konumu ne olursa olsun kimsenin keyfine bırakılmayacak kadar kıymetlidir ve sahipsiz sanılmamalıdır. Ortaçağ'dan bu yana Haçlı zihniyeti eliyle getirilip uygulanmaya çalışılan kan ve zulmün karşısında nice Selahaddin Eyyubi’ler direnecek, barış ve huzurun temini için mücadele edecektir. Üniversitemiz, bugün Filistinli Müslümanlara uygulanan zulmü lanetlemekte, onların onurunu zedeleyecek hareketleri şiddetle kınamaktadır. 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3317 TL 5.3105 TL
Euro
EURO
6.0586 TL 6.0344 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA