Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 20.02.2019 SAAT 17:28:45
Advert
 
Advert Advert

En dikkat çeken adaylardan biri olan isim konuştu

İYİ Parti’nin milletvekili aday adaylarından Emekli Kurmay Albay Ünal Atabay, önceliğinin milletvekilliği değil, İYİ Parti’nin bir neferi olmak olduğunu kaydederken, “Genel merkezimiz en detaylı çalışma ile en doğru listeyi halkımıza sunacaktır. Hepsi bizim listemiz” dedi
En dikkat çeken adaylardan biri olan isim konuştu

Mevlüt SOYSAL - Ünal Atabay, Kocaeli’deki milletvekili aday adayları arasında en dikkat çeken isimlerden biri… Kurmay Albay olarak görev yaptığı Türk Silahlı Kuvvetler’de terörle mücadelede önemli başarılara imza atan Atabay, 2009 yılında FETÖ tarafından montajlanmış ses kayıtları ortaya çıkarılınca soruşturmaya uğradı ve daha sonra emekli oldu.

Uzun yıllardır Kocaeli’de yaşayan Emekli Kurmay Albay Ünal Atabay İYİ Parti’den milletvekili aday adayı oldu.

Atabay, önceliğinin milletvekilliği değil, İYİ Parti’nin bir neferi olmak olduğunu kaydederken, “Genel merkezimiz en detaylı çalışma ile en doğru listeyi halkımıza sunacaktır. Hepsi bizim listemiz” dedi.

Atabay, İYİ Parti’nin ortak aklın egemen olduğu, insanların ötekileştirilmediği bir Türkiye’yi vaat ettiğini kaydetti. 

 

Niçin siyasete girdiniz?
 

Bunca yıldır devlet bürokrasisinde edindiğim deneyim ve tecrübelerimi, devleti yönetmeye talip olan siyaset arenasında paylaşmak ve fiilen bu sahada bulunarak devletime hizmete devam etmek istedim. Siyasette, düşüncelerinizi uygulama alanı yaratma fırsatı bulursunuz. Ben de siyaseti; düşüncelerimin pratiğe dökülmesini kolaylaştıracağım bir alan olarak görüyorum. Siyaset; bir ülkeyi doğru dürüst yönetme sanatıdır. Ülke iyi yönetilmiyor, tek adamın emirlerinin istişare edildiği bir ülke istemiyoruz, ortak aklın egemen olduğu bir ülkenin özlemindeyiz. Devlet, 81 milyonun gücünü yansıtmalı, bir grubun veya bir kişinin değil. Bu ortak aklın tesisi için; öncelikle devlet mekanizması ile vatandaşımız arasındaki korku engelleri kaldırılacak, devlet bir öcü değildir, devletimiz, insanımızı sevgiyle ve muhabbetle kucaklayacaktır.  Devlet modeli, çağın gerçekleriyle uyumlu hale getirilecek, pratik ve hızlı karar alma mekanizmalarını taşıyan özellikte olması sağlanacaktır. Devletin yapısı hantal ve aynı zamanda maliyetlidir. Maliyetleri asgariye indirecek yöntem ve metotlar geliştirilecektir. Toplumumuz ciddi manada hırpalandı, kabus gibi çöken karanlığı ve korkuyu milletimiz hiç hak etmiyor. Milletimizin kalplerine ve zihinlerine sevgiyi aşılayacağız, korkuyu değil. Halkımızın umutsuzluğunu, umuda çevirmek için yola çıktık, ülkemizin her alanda yeterli potansiyeli var, yeter ki insanlarımız umutlansınlar, imkansızı aşacak yeteneklerimiz var, bunlar maalesef korku yönetimi sonucu sinmişlerdir. İşte biz, insanımızın üzerindeki bu örtüyü kaldıracağız.

 

İYİ Parti’nin iktidarında neler olacak?

 

Ülkemizin üzerine, 25 Haziran sabahı kurtuluş ışığı doğacaktır. İnsanımızın yüreği büyüktür, yeter ki yüreklendirelim, sımsıcak ilgiye hasret kalmışlardır. Bağırılmaktan, aşağılanmaktan yorulmuşlar ve yıpranmışlardır. Halkımızın yüzü geleceğe dönük olacaktır, eskiye özlem sevdası asla olmayacaktır. Nesillerimiz geleceğe, ta uzaklara ve yükseklere bakacaktır. Nesillerimizi bu aşkla yetiştireceğiz. Halk vergilerden bezmiş durumdadır. Vergi indirimleri gerçekleştirilecek ve hayat pahalılığı ucuzlayacaktır. Ülkemizde yeterli kaynak var, yeter ki doğru dürüst planlansın, yandaş müteahhitler yaratılmasın, hırsızlara aman verilmesin, o zaman bu para herkese yetecektir. Uluslararası markalarımız olmalı, teknoloji ithal eden değil, teknoloji üreten ve satan bir ülke halini alacağız. Bunun için öncelikle, yurt dışına gitmiş beyinleri tersine göçle ülkemizde istihdam edeceğiz. Basınımız, taraf veya bertaraf değil özgür olacak. Tabi ki bu özgürlük, kutsal değerlerimize saygı çerçevesinde olacaktır. Ülkemizin en önemli meselesi terörün sonlandırılması için; güvenlik boyutunda örgüte yönelik alınacak tedbirlerle amansız mücadeleye devam edilirken, eş zamanlı olarak yöre de; sosyo-kültürel, ekonomik, siyasi ve hukuki projeler kapsamında bölge halkıyla devletimizin kucaklaşılması sağlanacaktır.

 

Birçok emekli TSK mensubunun İYİ Parti’de olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi ne olabilir?

 

İYİ Parti’de genellikle FETÖ mağduru askerler yer alıyor. Bunun sebebi de açık. Bu insanlar FETÖ ile en güçlü mücadelenin İYİ Parti’de yapılacağını düşünüyorlar. Diğer yandan kendilerini İYİ Parti’de iyi ifade edeceklerine inanıyorlar. İYİ Parti merkezde olan bir parti. TSK da bu topumun merkezidir. Kendi açımdan bakarsam; aday adaylık açıklamamda, “Burada FETÖ olmadığı için İYİ Parti’deyim” dedim. Evet, FETÖ’yle alakalı en küçük bir iz görsem, burada olmazdım. Çünkü bizler, FETÖ daha TSK’da örgütlü iken durumun farkına varmış, gerekli yerlere uyarılarını yapmış, bu nedenle çeşitli kumpaslarla karşı karşıya kalmış kişileriz. Dün nasıl öngörülerimiz çıktıysa, bugün de aynı şekilde çıkacaktır. İYİ Parti iktidar olduğunda, Cumhurbaşkanı Sayın Akşener olduğunda FETÖ ile daha iyi mücadele edileceğini düşünüyorum.

 

Nasıl bir mücadele?

 

15 Temmuz’da işgal girişimini gerçekleştirenlerle ve onların siyasi ayağıyla… Ben bu yapının siyasi ayağının ortaya çıkarılmadığını düşünüyorum. Çünkü şeffaf davranılmıyor. İktidar bundan kaçıyor.

 

Askerlik ve siyaset farklı alanlar… Askerler neden siyasete girer?

 

Geriye doğru baktığımızda birçok askerin siyasete girdiğini görürüz. Cumhuriyeti kuran kadrolar da askerdir. Tabii ki emekli olduktan sonra siyasete girmişler. Sebebine gelirsek; tabii ki ülkeye faydalı hizmetlerde bulunmak… TSK, donanımlı bireyler üreten bir kurumdur. Bu bireylerin siyasete ilgi duymasını da normal karşılamak gerek. Ben şahsen askeriyede aldığım tecrübeleri devlet yönetiminde de kullanmak istiyorum. Siyaset devlet yönetme sanatıdır. Ben de devlete hizmete devam etmek istedim. Siyaset bana göre devleti doğru düzgün yönetme sanatıdır. Devletimiz de bu fırsatı bize veriyor. Ben de merkezde olmayı seven bir insanım. Kutuplaşmayı doğru bulmayan, siyasal yönümü merkez olarak sunan birisiyim. İYİ Parti’yi de çok iyi gözlemledim. Siyasal açıdan tam merkezde. Öte yandan Türkiye’de İYİ Parti gibi bir merkez parti kurulacağını hep öngörüyordum. Böyle bir beklenti içinde hep oldum. Toplumun da buna ihtiyacı vardı. Beklediğim de oldu. Eğer bu dönem böyle bir parti olmasaydı siyasete girmezdim.

 

Aday adayları arasında disiplin kurulu üyeleri var, eski milletvekilleri var, ilçe başkanlığından istifa etmiş isimler var… Kendinizi ne kadar şanslı görüyorsunuz?

 

Ben partiye milletvekili olmak için üye olmadım. Ben İYİ Parti’ye bir nefer olmak için girdim. Her kademede görev yapmaya hazırım. Genel merkezimiz ve teşkilatlarımız beni nerede görmek isterse orada olurum. Milletvekilliği adaylık listesinde olmak tabii ki bana gurur verir. Bu görevi yapabilecek donanımda görüyorum kendimi.

 

Partiye hangi yönde katkı sunarsınız?

 

Benim uzmanlık alanım güvenlik politikaları ama çok erken yaşlardan itibaren memleket meselelerine hep kafa yordum. Ekonomi alanında da kendimi geliştirmeye çalıştım, dış politika da… Emeklilikten sonra sanayi alanında çalıştım. 4 sene az bir süre değil. Sanayi alanındaki eksiklikleri de gördüm. İşvereni de işçiyi de iyi tanıdım. Bu noktada parti genel merkezimiz bir planlama yapacaktır ve size uygun yönlendirmeyi yapacaktır. Tabii ki önceliğim güvenlik ve ülkenin en büyük problemi terör. Terörün çözümündeki reçeteyi de Satın Akşener sundu. Nedir bu? Terörün uluslar arası desteğinin kesilmesi ve terörle etkin bir mücadele verilmesi. Ben bunu kitabımda da yazdım. Kısaca, terörle mücadele kuşkusuz ki benim için öncelikli bir alan.    

 

Meral Akşener seçimi kazanacaktır

 

Muharrem İnce ismi son zamanlarda ikinci tur için ön plana çıktı. Ne düşünüyorsunuz?

 

Bunu söylemek için erken fakat gördüğüm şu: Meral Akşener’in ivmesinin daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu ivmenin seçime kadar bu şekilde gideceğini düşünüyorum. Hiç tereddüt etmeden, Cumhurbaşkanlığı yarışını Akşener’in kazanacağını düşünüyorum.

 

Adaylıkla alakalı genel merkezle görüşecek misiniz?

 

 Ben genel merkezimize gerekli müracaatı yaptım. Takdir onların. Onlar tüm aday adayları ile ilgili çok detaylı bir çalışma yapacaklardır ve en doğru listeyi ortaya koyacaklardır. Çıkacak her liste bizim listemiz olacak. Ben listenin başında olsam da, sonunda olsam da, sıralamaya girmesem de, İYİ Parti için her zaman varım.

 

 Cumhuriyet değerlerine bağlı olarak görev yaptık

 

 FETÖ’nün askeriyede güçlendiği dönemde emekli oldunuz. Sebebi neydi?

 

 Biz, Türkiye’nin FETÖ nedeniyle büyük bir tehdit altında olduğunu geçmiş zamanda söyledik. Bu aleni bir durumdu. Kamuoyu da bunun farkındaydı. Belki olayın 15 Temmuz boyutu hayal edilemiyordu. Biz TSK içinde devletin hizmetçisi, yasalar çerçevesinde görevini yapmaya çalışan askerlerdik. Cumhuriyet değerlerine, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesine uygun olarak görevini yapan insanlardır. FETÖ bizim gibileri tasfiye etmek istiyordu ve bu yüzden saldırıya maruz kaldık. Hedefleri, bizden boşalan kadrolara kendi adamlarını yerleştirmekti. Benim de montajlanmış ses kaydım çıktı ve hakkımda soruşturma açıldı. Benim ses kayıtlarım 13 farklı konuşmanın birleştirilmesiydi. Bu ses kaydı incelendikten sonra kovuşturmaya gerek kalmadı. Daha sonra da ben emekli oldum. Çünkü bütün yollar tıkanmıştı. Açıkçası emeklilik dışında bir yolum yoktu.

 

 

Başka neler söylemek istersiniz?

 

İYİ Parti, ortak aklın egemen olduğu, insanların ötekileştirilmediği, barış içinde bir ülke vaat ediyor. Şunu da çok iyi biliyorum: Türkiye’nin en önemli meselesi bu… Tek kişinin karar verdiği bir ülke iyiye gitmez. Böyle bir ülkede ekonomi iyi olmaz. Milletimiz kavgadan, ayrışmadan yoruldu. Toplumun üzerindeki korku iklimi insanımızı mutsuzlaştırdı. Biz iyi şeyler vaat ediyoruz. Herkesin konuştuğu, insanların kutuplaştırılmadığı bir ülke hayata geçireceğiz. İYİ Parti’yle beraber vatandaş devletinden korkmayacak.

Benim uzmanlık alanım güvenlik politikaları ama çok erken yaşlardan itibaren memleket meselelerine hep kafa yordum. Ekonomi alanında da kendimi geliştirmeye çalıştım, dış politika da…

İYİ Parti, ortak aklın egemen olduğu, insanların ötekileştirilmediği, barış içinde bir ülke vaat ediyor. Şunu da çok iyi biliyorum: Türkiye’nin en önemli meselesi bu… Tek kişinin karar verdiği bir ülke iyiye gitmez.

Ben genel merkezimize gerekli müracaatı yaptım. Takdir onların. Onlar tüm aday adayları ile ilgili çok detaylı bir çalışma yapacaklardır ve en doğru listeyi ortaya koyacaklardır. Çıkacak her liste bizim listemiz olacak.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3139 TL 5.2927 TL
Euro
EURO
6.0270 TL 6.0030 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA