Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 22.01.2019 SAAT 10:10:41
Advert
 
Advert

Her şeye rağmen büyüme devam ediyor

KSO Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye’de döviz artışına ve seçim ortamına rağmen sanayi üretiminde ilk çeyrekte yüzde 9,8 oranında büyüdüğünü kaydetti
Her şeye rağmen büyüme devam ediyor

Süriye ÇATAK TEK - Kocaeli Sanayi Odası Mayıs ayı meclis toplantısı Wellborn Otel’de gerçekleştirildi. TOBB Başkan Yardımcılığı görevine seçilen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli ve Türkiye’nin ekonomik rakamlarını açıkladı. Aynı zamanda sanayi odasının aylık faaliyetleri hakkında da bilgi veren Zeytinoğlu, seçim havası nedeniyle ekonomik gelişmelerde sıkıntıların yaşandığını kaydetti. Ancak dövizin artmasına ve seçim ortamına rağmen sanayi üretiminde yüzde 9,8 oranında artış olduğuna dikkat çekti. 

 

DÖVİZ ARTMAYA DEVAM ETMELİ

Kocaeli’deki dış ticaret rakamlarını açıklayan Zeytinoğlu, Nisan ayında ihracat 2,43 milyar dolar olurken, ithalat ise 4,67 milyar dolar artı. Kocaeli’deki ithalatın yüksek olmasının en büyük nedeni hidrokarbon ithalatının maliyetinden kaynaklanıyor. Nisan ayında TÜFE 10,85, ÜFE ise 16.37 oranına yükseldi. Bu artışta döviz kurlarındaki ve petrol fiyatlarındaki artış, üretici fiyatlarının da artmasında etkili. Dolar seçim ortamındaki belirsizlikten dolayı artıyor.  İhracatçılar olarak döviz kurunun yüksek olması uzun vadede istediğimiz bir şey. Ancak hızlı iniş ve çıkışları istemiyoruz. Bizler için kurun öngörülebilir olması çok önemli. Enflasyona yakın artışları arzuluyoruz.

 

BÜYÜME BEKLENTİNİN ÜZERİNDE

Şubat ayında işsizlik oranı yüzde 10,6’ya yükseldi. Geçen yılın aynı ayına göre 2 puan geriledik, bu oran memnuniyet verici. Önümüzdeki aylarda sezonsal etkilerle tek haneye inebileceğini düşünüyoruz. Sanayi üretimi ilk çeyrekte yüzde 9,8 oranında arttı. Bu büyüme bizim beklentimizin de üzerinde oldu.  Sizlerin de bildiği gibi, 27 Mart tarihi itibariyle  önceki dönemlere ilişkin tüm şartları sağladığı halde, SGK prim teşviki, destek ve indirimlerinden yararlanmamış olan işverenlere bir defaya mahsus olmak üzere geriye dönük olarak teşviklerden yararlanma imkanı getirildi” dedi. 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3546 TL 5.3332 TL
Euro
EURO
6.0914 TL 6.0671 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA