Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 23.01.2019 SAAT 13:16:21
Advert
 
Advert

Çevre ödülleri sahiplerini buldu

KSO tarafından verilen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri sahiplerini buldu. Bu yıl Büyük Çevre ödülünü Türk Traktör, KOBİ büyük ödülünü ise Çemsan aldı. İki firmanın Sakarya’dan olması dikkat çekti
Çevre ödülleri sahiplerini buldu

Süriye ÇATAK TEK - Kocaeli Sanayi Odası tarafından 1995 yılından bu yana verilen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu. Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın katılımı ile gerçekleşen ödül töreni Wellborn Otel’de gerçekleştirildi. 6 ayrı dalda verilen ödüllerde bu yıl KOBİ ve Büyük Çevre Ödülünü Sakarya’da bulunan firmalar kazandı. Çevre Büyük ödülünü Türk Traktör, KOBİ dalında ise Çemsan aldı. Törene Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ile birlikte Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkan Vekili Abdullah Eryarsoy, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay katıldı.

 

28 FİRMA KATILDI
 

Çevre ödülleri törenini açılış konuşmasını yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, çevreye olan duyarlılığın bir göstergesi olarak firmaları ödüllendirdiklerini kaydetti. 2016 yılından bu yana ödülleri Türkiye çapında yaptıklarını söyleyen Zeytinoğlu, “Katılan 28 firmamız kapılarını bize açarak aslında birer şampiyon olduklarını gösterdi. Kocaeli dışında 10 firmamız katıldı. Hepsine çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

AVRUPA’NIN ÖNÜNDEYİZ
 

Sanayicilere bir telefon kadar yakın olduklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 2004 seçimlerinde belediyeyi aldıklarında Kocaeli’de büyük çevre sorunlarının olduğunu kaydetti. Atık su arıtmada yüzde 99 oranındayız. Avrupa’nın ödündeyiz. Her konuda öndü olacağız. Çağdaş medeniyetlerin önüne geçeceğiz. Buna mecburuz. Üretim yaparken, çevreyi ve insanı ihmal etmiyoruz. Son derece dikkat ediyoruz. Sanayicinin de özen göstermesi beni mutlu ediyor” dedi.

 

ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR
 

Kocaeli’nin sanayinin kalbinin attığı bir kent olduğunu ve burada çevreye duyarlı sanayicilerin olmasının önemli olduğunu vurgulayan Vali Hüseyin Aksoy, “Büyükşehir Belediyemiz ve Çevre ve Şehirçilik İl Müdürlüğü önemli çalışmalar yapıyor. 38 kuruluşumuzun 108 bacası kontrol altında. 24 saat izleniyor. Kimyasal depolama yapan firmaların emisyon değerleri standarda bağlandı. Sıfır atık projesi ile belirli bir aşamaya geldik” dedi. 

 

FATURA ÇOK YÜKSEK OLUR
 

Dünya’da sera gazı salınımı ile ilgili önemli bilgiler veren Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, büyük sanayilerin ne yazık ki çevreye yeterli önemi vermediğini kaydetti. ABD’nin en fazla sera gazı salınımı yapan ülkelerden biri olmasına rağmen Paris sözleşmesinden çekilmek istediğini söylediğini belirten Işık, “İnsanlar kaynakları hoyratça kullanmaya devam edecektir. Son 150 yılda dünyamız 1,5 derece arttı. Son 50 yılda 0,5 derece daha artacaktır. Böyle devam ederse karşımıza çıkacak faturayı düşünmek dahi istemiyorum. Kaynaklarımızı daha doğru kullanmalıyız.

 

DUYARLILIK ARTTI
 

Rekabet yıkıcı olmamalı. Sürdürülebilir olmalı. Doğal kaynakları kullanma hakkı bizden sonra gelen nesiller için en az bizim kadar olmalıdır. Ülkemizde çevre ile ilgili duyarlılık arttı. Artık daha çevreci üretim tesislerimiz var. Kamu da çok ciddi yatırım yapıyor. Bizim şehrimizde bu noktada daha önemli çalışmalar var. Arıtmadan Körfez’e verdiğimiz bir litre su dahi yok. Evsel atıklarımız düzenli depolarda depolanıyor. Büyükşehir Belediyemiz yakın zamanda yakma tesisinin temellerini atacaktır” dedi.

ÖDÜL ALAN FİRMALAR
 

Teşvik Ödülü: Pakmaya
Büyük İşletme Ödülü Liman Kategorisi: Rubis Terminal
Büyük Ölçekli İşletmeler Kategorisinde Ağaç ve Ağaç Ürünleri Sektörü: Kartonsan
Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi Kimya Sektörü Çevre Ödülü: Betek Boya
Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi Karma Sektör Çevre Ödülü: Ford Otomotiv
KOBİ Kategorisi Çevre Ödülü: Çemsan
Büyük İşletme Kategorisi Çevre Ödülü: Türk Traktör
 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3631 TL 5.3417 TL
Euro
EURO
6.0917 TL 6.0674 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA