Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 23.03.2019 SAAT 00:15:03
Advert
 
Advert Advert Advert

Demokrasi güçleri seçimi kazanacak

CHP Kocaeli Milletvekili Aday Adayı Tamer Aktaş, seçim sonucunda ya “Cumhuriyet çok yaşa” ya da “Padişah çok yaşa” denileceğini belirterek, “Ben demokrasi güçlerinin seçimi kazanacağına inanıyorum” dedi
Demokrasi güçleri seçimi kazanacak

Mevlüt SOYSAL - CHP’nin emekçilerinden Tamer Aktaş, milletvekili aday adayı oldu. Uzun yıllardır CHP için mücadele veren fakat ön seçim yapılmaması nedeniyle aday adayı olmayan Aktaş, bu defa merkez yoklaması kararına rağmen başvurusunu yaptı.
Aktaş, hayata soldan baktığını ifade ederek, “Listede olmamız durumunda CHP dışındaki solcuların sahaya ineceğini düşünüyorum” dedi.
Aktaş, seçim sonucunda ya “Cumhuriyet çok yaşa” ya da “Padişah çok yaşa” denileceğini belirterek, “Ben demokrasi güçlerinin seçimi kazanacağına inanıyorum” diye konuştu.

 

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu en fazla destekleyen isimlerin başında geldiniz. Onun son aylardaki performansını nasıl buluyorsunuz?

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu son yıllarda partinin başına gelen en iyi şey. Çalışkan, büyük efor sarf ediyor. Özellikle referandum ve sonrasında ortaya koydukları, demokratik bir Türkiye hayal eden herkesin umutlarını artırmıştır. CHP’de genel başkanlık sorunu yoktur ama ilke, ideoloji ve örgüt sorunu vardır. Kılıçdaroğu zaman zaman birkaç seçim kaybetmiş bir genel başkan olarak nitelendirdi ancak bir seçim döneminde birkaç seçim yaşadı. CHP, Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde 80 sonrası en yüksek oylarını aldı. Yeterli midir? Elbette yeterli değildir.

 

Kocaeli’ye gelirsek…

Kocaeli her zaman Türkiye ortalamasının altında oy alan bir kent oldu. Bunun nedeni de, örgütlerin istenilen düzeyde olmaması. Geçmişte de çok başarılı yerel yönetim hizmeti veren arkadaşlarımızın örgüt üzerindeki etkilerinden dolayı edilgen örgütler oluştu. Sonrasında da ilkesel olmaktan çok kişilere bağlı yapılar oluştu. Bu da genel merkezin çalışma potansiyeline hiçbir zaman ulaşmayan bir örgüt yapısı meydana getirdi. Evet, Kocaeli’de hiçbir zaman genel başkanın çalışkanlığına ulaşamadık. Bundan dolayı da bazı sıkıntılar çekiyoruz. Tabi rakiplerimizin yıllardır süren örgütlenme çalışmalarının merkezini Kocaeli oluşturuyor. Ben buna, Düzce-İstanbul gerici örgütlenme ekseni diyorum. Bu eksenin merkezi Kocaeli. Geçmişe baktığımızda da CHP Kocaeli’de hiç birinci parti olmamış. Belediyeyi kazandığımızda da İl Genel Meclisi oylarımızda birinci olamamışız. Ama bu süreçte herkes taşın altına elini koyacak ve CHP’nin başarısı için çalışacak.

 

Kılıçdaroğlu ve CHP son dönemde neler yaptı?

Örneğin referandumda parlamenter sistemden yana olan ve fakat konjonktürel siyasette yan yana gelme olasılığımız olmayan unsurları bir araya getirme başarısını gösterdi. Şu bir gerçek ki, Türkiye’de hayır bileşenlerinin lokomotifi CHP olmuştur. Bu bileşenlerin lideri de Kılıçdaroğlu’dur. Bilindiği gibi o referandumun sonuçları şaibelidir ve gerçekte hayır diyenler kazanmıştır. Dolayısıyla Kılıçdaroğlu’nun seçim kazanamadığını ifade edenler, genel başkanımızın aslında Türkiye tarihinin en önemli ve en zor seçimlerinden birini, referandumu kazandığını bilmelidir. Kılıçdaroğlu’nun referandum mücadelesi onu parti liderliğinden tüm sosyal demokratların liderliğine getirmiştir. Sonrasında ise Kılıçdaroğlu, dünya literatürüne geçen bir adalet yürüyüşüne imza atmıştır. Adalet yürüyüşüyle beraber de muhalefetin tek lideri olmuştur. Sonraki süreçteki davranışlarıyla da bir demokrasi kahramanı olmuştur. İYİ Parti’nin seçime girmesinin önünü açması, kurultaylardaki rakibi Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı adayı olarak çıkartması, onu demokrasi kahramanı yapmıştır. Millet İttifakı’nı gerçekleştirmek Türk siyaseti açısından çok önemli bir adımdır. Kılıçdaroğlu bunları gerçekleştirmiştir.

 

Bundan sonra CHP ne yapmalıdır? Kocaeli’de nasıl bir liste oluşturulmalıdır?

Benim siyasete soldan baktığım bir sır değil. Benim bakışım elbette soldan olur fakat herhalde başarıyı getirecek asıl unsur, hayır bileşenlerini kendine çekecek bir listenin oluşturulmasıdır. Bölgesel dengeler çok iyi oturtulmalı. Muhalif mutabık kim olursa olsun parti içinde dışlanmadan listelerde yer almalıdır.

 

Tamer Aktaş kendini nasıl tanımlıyor?

CHP bir kitle partisi ve bu partinin içinde, laik dindarlardan sosyal demokratlara, sosyal demokratlardan sosyalistlere kadar yığınla insan var. Ben yaşamım boyunca kendimi hep solda tanımladım. Bu yüzden yakın olacağım taraf kuşkusuz ki sol taraf olur. Fakat bunu sayısal olarak kimse kestiremez. Öte yandan milletvekilliği seçimlerinde oylar genelde partiye verilir. Fakat hayır bileşenlerinin sol kanadının bizim varlığımızla beraber daha rahat sahada olacaklardır. Bizim dışındaki sol, adaylığımızla beraber kendilerinden bir şeyler göreceklerdirler. Çünkü onlar attıkları her adımda bizi yanlarında gördüler. Beni kendi temsilcileri gibi göreceklerdir.

 

İYİ Parti gerçeği var. CHP’yi nasıl etkiler?

CHP’nin içerisinde İYİ Parti’ye eğilimi olan isimler mutlaka vardır. Hatta Meral Akşener’e oy vermek isteyen, parlamentoda İYİ Parti’yi desteklemek isteyen vardır. Fakat Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı tercihiyle birlikte İYİ Parti’ye gidenleri ya da gitmeyi düşünenleri CHP’ye döndürdüğünü görüyorum. Bu yüzden İYİ Parti’nin CHP’yi etkileyeceğini düşünmüyorum.

 

Aday belirleme süreci nasıl gidiyor?

Süreç kaotik ilerliyor. Bilindiği gibi süreç çok kısa. Bu süreç içerisinde bizim aday adayları olarak kendimizi ifade etme belirleyici noktalardaki insanlarda bir etki yapma şansımız ve gücümüz yok. Burada örgütlerimize güvenmek zorundayız. Genel merkezdeki mülakatın çok ciddi alınması gerektiği düşüncesindeyim. Örgütlerimizin bu konudaki görüşlerinin de belirleyici olması gerektiğine inanıyorum. Ama merkez yoklaması ile aday adayı olan her arkadaşım gibi ben de sonuç noktasında bir öngörüde bulunamıyorum.

 

CHP’nin 3 tane milletvekili var. İlk 3 değişmeli mi?

İsimler üzerinde konuşmak istemiyorum. Milletvekili arkadaşlarımızla ilgili olumsuz hiçbir şey söyleyemem. Hepsi bizim arkadaşımız ve görevlerini başarıyla yerine getirdiler. Fatma Kaplan Hürriyet’in farklı bir özelliği var. Partinin verdiği görevle, Türkiye’de demokrasinin önünü açan 15 arkadaşımızdan biri oldu. Onun listedeki yeriyle alakalı bir tartışma olmamalı. Ama farklı bir şey var. Dilovası’nın ötesinde seçmenin yüzde 47’si var. Yani, seçmenin yarısı Gebze bölgesinden. İlk sıralarda Gebze’den bir kişi oluyor. Bu durumun hem o bölgeye hem de o bölgede siyaset yapan arkadaşlarımıza haksızlık olduğunu düşünüyorum. Bu dönem Gebze’nin daha fazla önemsenmesi gerektiğine inanıyorum.

 

Türkiye’yi yönetmek için başvuru yaptım

 

Nasıl bir meclis performansı sergilersiniz?

Ben Türkiye’yi yönetmek için aday adayı olmak isterim. Kocaeli’deki bir ilçenin trafik sorunu ya da yol sorununun çözmesi gereken burasıdır. Belediyemiz varsa belediyemiz. Yoksa örgütlerimiz. Bunlar milletvekillerinin görevi değil. Benim hedefim, CHP iktidarında Türkiye’yi yönetmek olacak.

 

Başka neler söylemek istersiniz?

Listelerde kimin olup olmayacağını tartışacak bir siyasal atmosferde değiliz. Bu belki de Türkiye’nin son seçimi olacak. Buna izin vermemek için bu seçimi demokrasi güçleri kazanmalıdır. Olay demokrasi mi yoksa tek adamlık mı olayıdır. Seçimimiz bunlar arasındadır. Ya Cumhuriyet çok yaşa denilecek ya da padişahim çok yaşa. Bizler Cumhuriyet için mücadele edeceğiz. Demokrasi kazanacak, halk kazanacak.   

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5456 TL 5.5235 TL
Euro
EURO
6.2837 TL 6.2586 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA