Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 27.05.2019 SAAT 06:57:43
Advert
 
Advert

Herkes O'nu konuşuyor

Herkes O'nu konuşuyor

Abbas ÇAKAR - AK Parti Milletvekili Aday Listesi Yüksek Seçim Kuruluna teslim edildi.  Teslim edilen o listede en büyük dikkati ise, Kocaeli’nden Milletvekili Aday Adaylığı için başvuran 18 yaşındaki Fen Lisesi Son Sınıf öğrencisi Elif Nur Bayram çekti.  AK Parti’nin 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde, Kocaeli’nden 11’inci sırada Aday gösterilen Elif Nur ile ailesi, o anlara ait duygularını gazetemiz ile paylaştı. Türkiye’nin en genç Milletvekili Adayı olan Elif Nur Bayram,  kendinden bahsederek “ Ülkemize ve milletimize verilen güzel hizmetlerin bir parçası olabilmek için AK Parti’den aday oldum” diyerek yapmak istediklerini anlattı.

 

Öncelikle Elifnur Bayram kimdir, seni biraz tanıyabilir miyiz?

Ben 18 yaşındayım. Kocaeli Fen Lisesi son sınıf öğrencisiyim. Üniversite sınavlarına hazırlanıyorum. Hedefim Tıp Fakültesini bitirerek doktor olmak.  Üniversite mezunu olan ve esnaflık yapan bir baba ile 2 ayrı üniversite bitirmiş bir annenin tek çocuğuyum.

 

Siyasete erken başlamış bir genç kız olarak, siyaset dışında hobilerin neler?

Siyasete yaşımın 18 olması ile birlikte başladım. Araştırmayı, okumayı ve güncel konular ile ilgili olarak sohbet etmeyi çok seviyorum. En çok keyif aldığım şey ise, heralanda yapılmış olan belgeselleri izlemek. Ailem ile her türlü konuda sohbet etmek en büyük keyfim.

 

Milletvekili Aday Adayı olma fikri nasıl ortaya çıktı?

Aslında ortaokul yıllarından bu yana 2 ayrı hayalim vardı. Bunlardan biri Milletvekili olmak, diğer ise okuyup doktor olmaktı.  Partimizin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımız olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, biz gençlere güvenerek seçme ve seçilme yaşını 18’e indirdi. O zaman çok mutlu olmuştum. 18 yaşına yeni girdiğim günlerde, seçim kararı alındı. Bende hayalimi gerçekleştirmek istedim.  Seçme ve seçilme yaşı e düştüğü için hayalime erken ulaşmak istedim.  Tabii bunun dışında beni milletvekili olmaya iten birçok neden var. Ülkemizin şu an bulunduğu noktaya, nerelerden ve nasıl geldiğini biliyorum.  Annemden ve babamdan hep eski günleri dinledim.  Kendim araştırdım.  Eski yıllarda,  ülkemizin ve insanlarımızın çektiği sıkıntıları biliyorum. AK Parti Genel Başkanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımız olan Recep Tayyip Erdoğan’ın, yol arkadaşları ile ülkemizi bu güzel noktaya getirdiğini çok iyi biliyorum. Bunu zaten bu ülkede yaşayan herkes biliyor. Bende bu güzel hizmetleri gönüllülük esası ile verenlerden biri olmak ve ülkemizi daha güzel yerlere taşımak amacıyla bu yola girdim. Bu yola girmiş olmaktan da çok mutluyum.

 

Peki size neden AK Parti diye sorsak….

En başta söylediğim gibi, ben eski Türkiye'de belki yaşamadım. Ancak annemden ve babamdan o günlerde neler yaşandığını dinledim.  Kendim araştırdım. Belgeseller izledim. Gerçekten ne hallerden, nerelere ve nasıl geldiğimizi öğrendim. Hastane kuyrukları, hak ve özgürlüklerin engellenmesi ve dahası ülkemize dünya devletleri arasında söz hakkı bulunmaması gibi birçok şeyi biliyorum. Bu ülkede hastane kuyruklarını bitiren, şehir ve köy ayrımı yapmadan her yere asfalt yol yapan,  okullarını yenileyen, savunma sanayisini güçlendirerek kendi yerli silahlarını üreten, bilim insanlarına destek veren,  hak ve özgürlükleri engellemeyen ve milletine daha birçok hizmeti vererek hayatını kolaylaştıran parti AK Partidir. Bunların yapılmasını sağlayan lider ise Recep Tayyip Erdoğan’dır. Şu anda gelişmiş bir ülkeyiz.  Modern bir ülkeyiz.  Dünyada söz hakkına sahip bir ülkeyiz.  Bütün dünya ülkeleri, ülkemize ve liderimize hayranlıkla bakıyor. Bende AK Parti’nin ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük hayranıyım. O nedenle, bende bu güzel hizmetlerin ve çalışmaların bir parçası olmak için AK Partiden aday oldum.

 

Milletvekili olma kararınızı aileniz ile paylaştığınızda nasıl tepkiler aldınız?

Ben karar alıp, bunu ailem ile paylaştığımda, ailemde çok mutlu oldu. Benimle gurur duydular. Bana “biz senin bu isteğinin yerine gelmesi için, elimizden ne geliyorsa yaparız” diyerek destek verdiler. Ailemde yıllardır AK Partiye gönül vermiş insanlardır. Aldığım bu kararı Akrabalarımız ve arkadaşlarımda destekledi. Hepsine, bana bu yolda destek verdikleri için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bugüne kadar benimle aynı heyecanı paylaştılar.

 

Kocaeli'nde sizin yaşınızda başka Aday Adaylığı için başvuranlar var mıydı?

Benim bildiğim kadarı ile 18 yaşında başvuran olmadı. Ancak benim gibi, bu ülkeye ve millete hizmet etmek için başvuran 19 ile 24 arası başvuran arkadaşlarımız vardı.

 

Kocaeli'nde 11'inci sıradan aday gösterildiniz. Seçilirseniz neler yapmak istiyorsunuz?Hedefleriniz de neler var?

Seçilirsem birçok alanda çalışmak,ülkemize ve milletimize faydalı projeler üretmek istiyorum. Ama önceliğim, eğitim adına çalışmalarda bulunmak. Çünkü şu anda bende bir öğrenciyim. Bu alanda yaşanan bir takım aksaklıkları da görebiliyorum. Bu aksaklıkların düzeltilmesi ve daha iyi noktalara gelmesi amacıyla ülkeme katkı sunmak istiyorum. Bunun dışında gençlereyönelik kültür sanat ve spor aktivitelerini arttırması için çalışmalar yapmak istiyorum. Gençlerimizin donanımlı olarak yetişmesi için üretmek, araştırmak ve var gücümle çalışmak istiyorum. Çünkü günümüzde gençlerin çok yanlış eğilimleri olabiliyor. Gençlerimizin bu yanlışlara düşmemeleri, için devlet desteği ile özel sanat ve spor kursları açılması ve teşvik edilmesi için projeler üretmek istiyorum.

 

Peki,seçildiğiniz takdirde, sizin eğitim hayatınız ne olacak?

Ben doktor olmak istiyorum. Branş olarak kardiyolojiyi yâda kalp cerrahiyi hedefliyorum.  Ancak, bütün branşları gördükten sonra kararımı vermeyi düşünüyorum. Hayat, neyi gösterecek bilemem. Ancak seçildiğim takdirde bu hayalim ve hedefimden vazgeçmeyeceğim. Zamanı planladığımda,  bunu başarabileceğimi düşünüyorum. Planlayınca yapılmayacak bir şeyin olmadığını düşünüyorum.

 

11'inci sıradan seçilme ihtimali biraz zor. Ancak imkânsız değil. Bazı partilerde ilk sıralardan gösterilmeyen adayların çalışmadığını ve vazgeçtiğini görüyoruz. Siz seçimçalışmalarında bulunacak mısınız? Sıranızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bence, hangi sıradan aday gösterildiğiniz çok da önemli değil.  Hiç aday gösterilmemiş de olabilirdim.  Ancak bizim amacımız tıpkı partimizinlideri ve diğer gönül verenler ile aynıdır. Bu millete, bu vatana hizmet etmek. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ve parti büyüklerimizin,  bütün illerde en doğru kararları verdiğine inanıyorum. Dediğim gibi,benim hangi sırada olduğum önemli değil. Partimizin başarısı, ülkemizin istikbali için var gücümle çalışacağım. Aday gösterilmeseydim de çalışacaktım. Bundan sonra tek hedefim, hem Kocaeli hem de diğer illerde en yüksek oy oranının alınması amacıyla var gücümle çalışmak.

 

Aday listesi açıklandığında, isminizi aday listesinde yer aldığını duyunca neler hissettiniz?

Gerçekten o an yaşadığım duyguları tarif edemem. Çok sevindim. Mutlu oldum. Gurur duydum. Belki de,  hayatımdaki en büyük heyecanı orada yaşadım. Perşembe günüde Ankara'ya gideceğim. Tabiiki orada da farklı bir heyecan yaşayacağım. Cumhurbaşkanımız ile görüşme fırsatıda bulacağım sanırım. Bunun içinde ayrı bir mutluluk yaşıyorum. 

 

Diğer aday adayları ve seçilen adayların sizlere bakış açısı nasıldı?

Bütün aday adaylarımız ve adaylarımız benim mutluluğuma ortak oldu. Ayrı ayrı samimi duygular ile beni tebrik ettiler. Çünkü AK Parti böyle bir atmosfer. Kimse kimse hakkında kötü düşünmez. Herkes herkes için sevinir. Tepkiler ve konuşmalar çok güzeldi. Yapılacak seçimlerin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

 

 

BABA VE ANNEDEN GÖRÜŞ

Adnan Bey sizi biraz tanıyabilir miyiz? Ayrıca Türkiye genelinde en genç milletvekili adayı olarak kızınız gösterildi. Siz neler hissediyorsunuz?

İstanbul'da yaşıyorduk.  Yaklaşık 2 buçuk yıl önce eşim ve kızım ile Kocaeli'ne taşındık. Mobilya üzerine bir iş yerim bulunuyor. Esnafım. Siyasal Bilimler Fakültesini bitirdim. Ancak hayat şartları bizi ticarete itti.  Kendim siyasetyapamasam da, kızım siyaset yapmayı tercih etti.  Kızım daha ortaokulda iken sürekli ben milletvekili olacağım derdi. Hep bunu isterdi.  Sonra seçme ve seçilme yaşı indirildi.  Seçim tarihi açıklandığında, kızımda vekil adayı olmak istediğini söyledi. Kendisinin her zaman her konuda yanında olduk. Bu kararında da yanında olduk. Destek verdik.  Bugünde ismi 11'inci sırada ismi açıklanınca çok mutlu olduk. Gururlandık. Seçim çalışmalarında da desteğimizi vereceğiz.

 

Dilek hanım,  sizi biraz tanıyabilir miyiz? Kızınızın adaylığı hakkında siz neler söylemek istersiniz?

Ben Uludağ Üniversitesi İktisat ve İhracat bölümünü bitirdim. Daha sonra eşim ile tanıştım.  Kızımız oldu.  Edebiyat Bölümünü okumak istiyordum.  Açık öğretim Fakültesinden bitirdim. Yaklaşık 2 yıl öncede Kocaeli Üniversitesinden formasyon aldım. Ancak herhangi bir yerde işe başlamadım.  Belki daha sonraki yıllarda düşünebilirim. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, bizim herhangi bir siyasi geçmişimiz yok.  Aile olarak daha doğrusu sülale olarak biz AK Parti gönüllüsü olan insanlarız. Cumhurbaşkanımız da her zaman der ya, “Benim milletim ile yolum kalpten kalbedir” Gerçekten de,  biz kalbimiz ile istedik. Cumhurbaşkanımızda bunu hissetti ve kızımızı aday gösterdi diye düşünüyoruz. Herhangi bir siyasi geçmişimiz olmadığı için bu bizim için büyük bir şans, büyük bir gurur oldu. Kızım,“ben bir daha 18 yaşında olmayacağım hiç bir seçimde, bana bu yolda destek olun ve arkamda olun” dedi. Bizde onun arkasında durduk. Seçim çalışmalarında kendisine her türlü desteği vereceğiz. Ancak o kendi başına her şeyi halledebilecek bir genç. Teşkilatta bulunan diğer abileri ve ablaları ile büyükleri zaten onun yanında duracak ve yol göstericisi olacaktır.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA