YAZAR HABERNe yiyelim? Ne kadar yiyelim ? Nasıl yiyelim
Ne yiyelim? Ne kadar yiyelim ? Nasıl yiyelim
15.10.2016 10:46:13 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Sevgili okurlarım ,

 

Uzun bir yaz dönemini bitirdik ve yoğun çalışma temposuna geri dönmüş bulunuyoruz. Benim içinde yoğun bir çalışma süreciydi ve bu uzun ara için sizlerden özür diliyorum.

 

Bu hafta itibari ile sıkı bir beslenme eğitimi ve programına birlikte girmeye var mısınız?

Kış dönemi hareketlerin azaldığı , evde kös kös oturmaların arttığı , yağlı ve kalorisi fazla atıştırmalıkların bolca tüketildiği bir dönem. Bu dönemde dolayısıyla kilo artışı fazlasıyla oluyor.

 

Herkes için sabit bir kalori miktarı yoktur. Bazı günler çok yemek yer bazı günler çok az tüketir günümüz diğer günümüzü tutmaz. Ancak sağlıklı bir kiloya ulaşmak için enerjimizi korumak ve ne kadar yemek yememiz gerektiğini bilmemiz gerekir.

 

Aslında ne yiyorsak aynada onu görürüz. Sağlıklı besleniyorsak zayıf yani ideal kiloda , sağlıksız besleniyor, çok fazla yiyorsak kilolu görünürüz. Tabi enerji alımımızda kişiden kişiye göre değişir. Masa başında iş yapan kişi ile inşaatta çalışan kişinin alması gereken enerji aynı olmaz.

 

Bu bağlamda doğru beslenmeyi öğrenmek ve uygulamak için size 3 altın kuralım olacak. Ancak her gün hedefi tutturmak için kendinizi kasmayın ve üzmeyin. Bu kurallara uyumu yüzde seksen fireyi yüzde yirmi olarak alabilirsiniz. Bu yüzde yirmilik kısımda abur cubura yer verebilirsiniz. Bu uyum ile 2 haftalık süreçte psikolojik ve fiziksel değişimi görmeniz iştem bile değil.

 

Birinci kuralımız; porsiyon miktarını öğrenmek . Öncelikle porsiyon ne demek onu öğrenelim. Porsiyon ; yiyeceklerin ortalama servis miktarıdır. Her yiyeceğin porsiyon miktarı değişkenlik gösterir. Ayrıca çoçuklar ve yetişkinler içinde porsiyon miktarı farklıdır. Yediklerimizin porsiyonlarını belirlerken tartım yapmak mümkün olmaz ve uygulanabilir bir uygulama değil , bizim tartımız gözlerimiz olmalı , gözlerimiz ile porsiyonları öğrenmek ve alışkanlık kazanmayı öğrenmeliyiz.

 

İkinci kuralımız; porsiyonlarımızı büyük servis tabaklarına değil , daha küçük servis tabaklarına koymalıyız. Büyük servis tabaklarına almamız gereken porsiyonları eklediğimizde tabaktaki yiyecek az görünür ve beynimize doymama sinyalleri gönderilir. Dolayısıyla küçük servis tabakları kullanarak yemek miktarımızı fazla göreceğiz ve ihtiyacımızdan fazla yiyecek yemeyeceğiz.

 

Üçüncü kuralımız; tabaklarımızı her besin grubundan çeşitlendirelim. Yağlı ve şekerli yiyeceklerden az, sebzelerden daha çok , yüksek kalorili soslar kullanmayın. Tabağımızda tahıllar, protein, sebze, meyve, süt grubunu birlikte bulundurun.

 

Enerji olarak kullandığımızdan fazlasını alırsak vücudumuza yağ depolamış oluruz. Fazlasını almamak ve doğru besin gruplarını tüketmek için aşağıdaki listeyi iyi anlamaya ve uygulamaya çalışın .

 

Bu liste,  yetişkin bir kişinin günlük alması gereken besin grupları,  ortalama porsiyon miktarını ve bir porsiyonun karşılığını ifade etmektedir. Örneğin, yetişkin bir bayanın ne kadar sebze yemesi gerektiğine bakalım , sebze grubundan ortalama 2-3 porsiyon tüketmesi gerekiyor ve 1 porsiyon sebze 3 yemek kaşığını ifade ediyor. 2-3 porsiyon ise 6 ile 9 yemek kaşığı sebze yemeği yemesi demek oluyor. Bu besin değişimlerini öğrenirsek rahatlıkla kilo kontrolümüzü sağlarız.

 

 

Besin grubu

Günlük porsiyon

Bir porsiyon nedir ?

Karbonhidrat

6-10 porsiyon

1 dilim ekmek

3 yemek kaşığı bulgur/makarna

1 orta boy patates

Sebze

2-3 porsiyon

3 yemek kaşığı çiğ/ pişmiş sebze

1 kase salata

Meyve

2-3 porsiyon

1 orta boy elma

Yarım muz

3 mandalina

Süt ve süt grubu

2-3 porsiyon

1 bardak süt

4 yemek kaşığı yoğurt

Protein

2-3 porsiyon

30 gr kırmızı et/ beyaz et

1 adet yumurta

1 dilim peynir

Yağlar

Eser miktarda tüketin

1 küçük parça tereyağı

1-2 yemek kaşığı zeytinyağı

3 adet ceviz

7-8 adet fındık

 

 

 

Sevgili okurlar. Bu hafta porsiyon, miktarlarını anlatmaya çalıştım. Günlük beslenme öğününüzü yukarıdaki listeye göre belirlersiniz sağlıklı bir zayıflama sonucu alacaksınız. Haftaya yepyeni konular ile görüşmek üzere.

 

Her hafta yavaş yavaş iyi beslenmeyi birlikte öğrenelim ...

Saygılar, sevgiler ve sağlıklı haftalar ...

 

Bu Haber 942 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : dytaslisukran@icloud.com
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Sınırsız ye kilo alma
Beslenme ve doğurganlık
Miskinlikten kurtulun
Yeni yıl tüyoları
Baklagil detoks