RÖPORTAJGıda OSB’ye de FETÖ bulaşmış!
Gıda OSB’ye de FETÖ bulaşmış!
19.10.2016 09:19:54 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

AK Parti Kandıra İlçe Başkanı Yunus Özder, Gıda OSB’deki firmaların yüzde 70’nin FETÖ’cü çıktığını belirterek, bunların temizlendikten sonra temelinin atılacağını söyledi

 

Röportaj: Ünal CANKURT

 

 

Öncelikle duble yol inşaatından söz edelim. Temel atma programı ilçede büyük bir heyecan uyandırmıştı ancak programın iptal olması herkesi hayal kırıklığına uğrattı. Bu süreç nasıl devam edecek?

Önceki gün Milli Savunma Bakanımız Sayın Fikri Işık, ilçe başkanlarımızı ve il başkanımızı Ankara’ya davet etmişti. Burada 2 gün süren bir seminerimiz ve çeşitli ziyaretlerimiz oldu. Sayın bakanımızla görüşmemiz esnasında Kandıra-İzmit duble yolunun temel atma programıyla alakalı bir haber aldık ve bu müjdeyi bakanımızın izniyle vatandaşımızla paylaştık. Ancak 15 Ekim tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Cumhurbaşkanımızın programına katılmak zorunda kaldığından dolayı program ileri bir tarihe ertelendi fakat yolun inşaatı başlatıldı. Program olana kadar da yolun inşaatı devam edecek. Terminal’den Kandıra çıkışına doğru bir viyadük oluşturulacak. Ondan sonra muhtemelen önümüzdeki yılın mart aylarında Kandıra-İzmit duble yoluna başlanacak.

 

İHTİYAÇTAN FAZLA SU VAR

Son haftalarda Kandıra’nın şebeke suyunun çamurlu akmasından dolayı da vatandaş çok şikayetçi. Bu sorun neden kaynaklanıyor ve ne zaman çözülecek?

Bizim barajımız yaklaşık bir buçuk yıldır su biriktiren bir havzaya sahip. Yani barajımızda ihtiyacımızdan fazla su var. Bu fazla suyu elektriğe dönüştürmek için de HES kuruldu. Yaklaşık 22 milyon metreküplük suyun 15 milyon metreküpünü elektrik üretimine kazandırdık. Bu nedenle barajın altındaki oksijeni biten yaşlı su şebekeye girdi. Yetkililerimizle görüştüm. Bu sorunun 1 ay içerisinde düzeleceğini söylediler. Sağlık açısından bir zarar olmadığını özellikle belirtmek istiyorum. İSU Daire Başkanımız Ali Bey, teknik bilgileri ileri ki günlerde basın yoluyla açıklayarak halkımızı bilgilendirecek.

 

Mahallelerimizde üst yapı sıkıntısı yaşayan bölgelerimiz var mı?

Büyükşehir Belediyesi mahallelerimizde asfalt ve beton yol çalışmalarına devam ediyor. İlçe genelinde üst yapısı yapılmayan mahallemiz neredeyse kalmadı.  Bizim şuandaki en sıkıntılı bölgemiz Sarıcaali bölgesi. Orada yaklaşık bağlantı yollarıyla birlikte 35 kilometrelik bir yol çalışması var. Bir an önce çözülmesini istediğimiz bir bölge. Ancak 15 Temmuz sonrası tüm ülkemizde olduğu gibi ilimizde de işler biraz aksadı. Yoksa burası 2016 yılı içerisinde tamamlanacaktı. Yine de bölge sakinlerimiz müsterih olsunlar. O yol yapılacak. Şuan bir düzeltme şeklinde bir yol yapılacak ve inşallah 2017’nin ilk aylarında o bölgedeki sıkıntı ortadan kalkmış olacak.

 

SİSTEMLİ VE DİSİPLİNLİ ÇALIŞTIK

Teşkilat çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Kandıra’da güzel bir ekibimiz var. İlk günkü aşkla hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Yola çıktığım ekip beni gerçekten yanıltmadı. Uyumlu bir havada çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu uyum başarımızı da katlıyor tabi ki. Ağustos ayı performans sisteminde Kocaeli’nin yanı sıra Türkiye birincisi olduk. Eylül ayında da Türkiye üçüncüsü olduk. Bu başarımız tamamen sistemli ve disiplinli çalışmamızın bir ödülü. Vatandaşlarımızın tüm sorunlarını dinliyoruz ve muhatabıyla görüştürüyoruz. 4 haftadır mahallerimizde 15 Temmuz’da gösterdikleri can siper hane davranışlarından dolayı teşekkür ziyaretlerimize başladık. Bu turlarda gerçekten karşılıklı olarak güzel duygular paylaşıyoruz. Hem de bu vesileyle mahallemizin sıkıntılarını gözlemliyoruz. Mahallelerimizde neler yapmışız, neler yapabiliriz bunları değerlendiriyoruz. Yaklaşık 40’a yakın mahallemizi gezdik. 96 mahallemiz tamamlanana kadar devam edeceğiz.

 

Köylerde sizlerden en çok talep edilen hizmetler neler?

15 yıl önce köylerdeki vatandaşlarımız yol, su, elektrik derdindeydi. Temel ihtiyaçlarını dile getiriyorlardı. Ama bugün Büyükşehir’in çok büyük katkıları oldu. Başkan Karaosmanoğlu, “Köylerimiz Avrupa köyleri gibi olmadıkça bana rahat yok” dedi ve bu amaç uğruna çalışmaya devam ediyor. Artık vatandaşlarımızın da beklentileri yükseldi. Evinin ve ahırının önüne kadar hizmet bekliyor. Birçok köyümüzde alt ve üst yapısıyla birlikte talep edilen hizmetler yapılmaya devam ediyor. İlçe olarak coğrafyamız çok geniş olduğu için bir bölgede yapılan çalışma diğer bölgede gözükmüyor. Dolayısıyla eksiklerimiz var. Kendi belediyemizin gücüyle bunları gerçekleştirmek çok zor ama buna rağmen çok özverili çalışıyoruz. Çözümleyemediğimiz talepler için vatandaşımızdan biraz zaman ve sabır istiyoruz.

 

CADDELERİMİZ ÇOK DAR

Gıda OSB’de son durum nedir?

Gıda OSB’de yasal sorunlarımız çözüldü. Sadece oradaki firmaların yüzde 70’inin FETÖ şirketi olduğu ortaya çıktı. Şimdi onları temizlemeye çalışıyoruz. En kısa zamanda temizlenip temel atma törenini gerçekleştireceğiz.

 

4 yıllık fakülte ne aşamada?

Yer tahsisi yapıldı. Bundan sonra artık Kocaeli Üniversitesi bölgede çalışacak. O da zannedersem çok uzamayacak. Önümüzdeki eğitim öğretim yılına yetiştirilebilir diye ümit ediyorum.

 

Kandıra’daki esnafın en büyük sıkıntılarından biri trafik. Otopark konusunda büyük bir sıkıntı var. Bu konuda çalışmalarınız var mı?

Vatandaşımız maalesef iş yerlerine arabasıyla gelmeyi alışkanlık edinmiş. Esasında herkes arabasını evinde bıraksa hem sabah sporunu yapmış olur hem de bu sorun ortadan kalkar. Maalesef Kandıra’nın ana caddeleri yani ticari hayatın yoğun olduğu caddelerimiz çok dar. Sabah esnafımız arabasını dükkânının önüne çekiyor. Bu sefer cadde daha da daralıyor. Biz Çarşamba günleri dışında soranları Pazar yerinin otoparkına yönlendiriyoruz. Kesin çözüm için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

Esnafın sizden talepleri neler?

Esnafımızın bizlerden çok fazla bir beklentisi yok aslında. Sadece hem bizden hem de belediye başkanımızdan arada bir gidip çaylarını içmemizi bekliyorlar. Bu konuda eksik olduğumuzu bizde kabul ediyoruz. Belirli aralıklarla esnafımızı ziyaret edip halini hatırını sormak gerekiyor. Bu konuya hassasiyetle önem vereceğiz.

 

İş yerinizden ayrılmanız da ilçede epey bir merak uyandırdı. Neden böyle bir karar aldınız?

Ben Taşdelen Unlu Mamülleri’nde yaklaşık 4 yıl sorumlu müdür olarak görev yaptım. Bu süre içerisinde güzel hizmetler yaptığımı düşünüyorum ancak hem teşkilattaki görevim hem de iş yerindeki sorumluluğum beni biraz yordu. Bu nedenle yol ayrımına girdik. Kendilerine bundan sonraki ticari hayatlarında başarılar diliyorum. Cevat Bey’le aramızda herhangi bir huzursuzluk söz konusu değil. Çünkü biz kendisiyle gerçekten abi kardeş gibi olmuştuk. O dostluğumuz devam edecek. 

 

Kongre tarihiniz bellimi?

Şuan önümüzdeki yılın ilk aylarında kongreler gözüküyor. Henüz takvim belli değil ama çalışmalar o yönde. 2017’nin ilk aylarında teşkilat çalışmaları bitmiş olacak. Daha sonra benim şahsi öngörüme göre anayasa referandumu gözüküyor. 2018’in ilk aylarında da yerel seçimler olabilir. Yine aynı yıl içerisinde genel seçimlerin olacağını düşünüyoruz. Takvim bu şekilde şekilleniyor gibi.

 

TOPRAKLARINIZI SATMAYIN

Kongre sürecinde yeniden aday olacak mısınız? Siyasete devam etmeyi düşünüyor musunuz?

Biz göreve talip oluruz, uygun görülür görev verilirse 2 yıl içerisinde yaptığımız çalışmaları yine ilk günkü gibi hassasiyetle devam ettirmenin gayreti içerisinde oluruz. Bu büyüklerimizin takdiridir. Zaman ne gösterir bunu bilemeyiz. Allah ne nasip ederse onu yaşarız.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Öncelikle ülkemiz çok güzel günler yaşayacak demek istiyorum. Bunu hep birlikte göreceğiz. Önce 2023 hedefimizi görelim ondan sonra çok farklı bir ülkeden bahsedeceğiz. Zaten gelmiş olduğumuz noktada dünyada ekonomisi güçlü olan 10’ncu ülkeyiz. Artık kendimizi özgürce ifade edebiliyoruz. Dünya 5’ten büyük diyebiliyoruz. Bugün bunları söyleyebiliyorsak güçlü bir ülke olduğumuzun sinyalleridir. Çok daha güçlü bir ülke olacağız. Biz dünyada barışı istiyoruz. Ülkemiz için arzu ettiğimizi ülkeler arasında da arzu ediyoruz. Dolayısıyla bu anlayışımız dünyada da kabul görüyor. İlçemiz için de durum aynı. Vatandaşımızdan sadece biraz zaman ve sabır bekliyoruz. 5 yıl sonra çok farklı bir Kandıra göreceğiz. Bu yüzden özellikle vatandaşımızı uyarıyorum; Çok elzem bir durum olmadığı sürece topraklarınızı satmayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu Haber 1153 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Bu işi halk sandıkta çözecek
 Türkiye’yi içinde bulunduğu ortamdan sadece halkın kurtarabileceğini söyleyen Tarhan, “Bu işi bu saatten sonra siyasetçiler çözemez, bu işi halk sandıkta ...
Kaşukci: İki kişilik ihtimalden bir kişi…
 AK Parti’den 3. kez milletvekili aday adayı olan Çalışma ve İş Kurumu eski İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, kendisi...
Gıda OSB lokal bir proje değil
 Kocaeli Emlakçılar Derneği Başkanı Alpay Hacıoğlu, Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesinin neden iptal edilmemesi gerektiğini gazetemize a...
Avukatları aramayacağız
 Kocaeli Adliyesi girişinde aramaların özel güvenlik değil emniyet mensuplarınca yapıldığını hatırlatan Başsavcı Küçük, avukatların aranması konusunda yasa...
Kocaeli halkı beni gönlüne bastı, inandı
 Röportaj: Burçin SAĞLAMSizi biraz tanıyabilir miyiz?                        15 Şubat 1954 yılında Düzce Akçakoca’da dünyaya geldim. İlk, orta ve lise tahs...