YAZAR HABERDüsturumuz beş
Düsturumuz beş
21.10.2016 08:49:00 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Protein, karbonhidrat, süt ve süt ürünleri, meyve/sebze ve yağ gruplarını gün içerisinde dengeli tüketmek, sağlık açısından oldukça önemli

 

 

NEDEN düsturumuz 5 bir bakalım hemen.

 

 1. Günde 5 porsiyon sebze ve/ veya meyve tüketelim

 2. Her bireyin günde 5 öğün beslenmesi gerekiyor 3 ana öğün 2-3 ara öğün

 3. Her öğünde 5 besin grubunu mutlaka bulunduracak bir beslenme programı yapmalıyız. Bu 5 besin grubunu daha önce paylaşımlarda yazmıştım ama tekrar hatırlatmakta fayda var. 5 besin grubu; Protein grubu, karbonhidrat grubu, süt ve süt ürünleri grubu, meyve/sebze grubu, yağ grubu olarak tanımlanır.

Her bireyin sağlıklı olabilmesi için sağlıklı yeme gereksinimi vardır. Bu yeme düzeni bireye zihinsel ve fiziksel enerji verir. Hastalıklara yakalanma riskini azaltır ve çabuk iyileşmesini sağlar.

Bu sağlıklı yeme gereksinimi 3 ana öğün (kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği) ve enerjimizi ve kan şekerimizi dengede tutması için 2-3 ara öğün olmalıdır.

Yiyecekler fonksiyonları açısından tamamen birbirinden farklı değildir ama besleyiciliği açısından farklı özellikler taşırlar.

Bu 5 besin grubunun yanı sıra gün içinde bol bol su içmeyi ihmal etmeyin. Tabi bunun yanında spor ve egzersiz atlanılmaması gereken bir durum. Sadece diyet ile kilo verimi yüzde 10 civarında iken egzersiz ile birlikte spor yapıldığında bu oran yüzde 90 lara kadar çıkıyor.

 

 

KAHVALTININ 5 DÜSTURU

1. Protein grubundan; haşlanmış yumurta, omlet, peynir çeşitlerinden birini tercih edin.

2. Sebze/meyve grubundan; kahvaltıda en az 2 farklı renkte sebze kombinasyonu yapın örneğin domates ve roka gibi, meyve olarak kahvaltıda 1 porsiyon meyve veya 1 bardak meyve suyu olabilir.

3. Karbonhidrat grubundan; tam tahıllı ekmek, galeta, mısır gevreği çeşitlerinden birini tüketebilirsiniz.

4. Süt ve süt ürünleri grubu; eğer kahvaltıda yumurta ve peynir tüketmediyseniz 1 bardak süt, yoğurt ve ya ayran tüketebilirsiniz.

5. Yağ grubundan; 5 adet zeytin, 3 adet ceviz, 8-9 badem, fındık, avokado, zeytinyağı ve tereyağı çeşitlerinden birini tüketebilirsiniz

 

 

ÖĞLE YEMEĞİNİN 5 DÜSTURU

1. Protein grubundan; yağsız ve derisiz tavuk, balık, kırmızı et tüketebilirsiniz. Yine kuru baklagiller protein grubundan olduğu için nohut, fasulye, barbunya, mercimek tüketebilirsiniz.

2. Karbonhidrat grubundan; tam tahıllı ekmek, kepekli galeta, kepekli bulgur, makarna ve pirinç grubundan birini tercih edin.

3. Meyve/sebze grubundan; özellikle yine kahvaltıda belirtiğim gibi farklı renkte sebzeleri kombinasyon yapın çiğ salata, buharda veya fırında yağsız pişirerek tüketin. Her öğlen yine 1 porsiyon meyve bulundurun.

4. Süt ve süt ürünleri grubundan, özellikle ana öğünlerde toksinlerden arındırmak, zihni açmak ve kalsiyum alımını arttırmak için süt grubunu mutlaka bulundurun. 1 bardak süt, 1 kase yoğurt veya 1 bardak ayran çeşitlerinden birini tercih edin.

5. Yağ grubundan; salatalara veya buharda pişen sebze yemeklerinize 1 yemek kaşığı zeytinyağı veya salatalara kuruyemiş çeşitlerinden ceviz, badem, fındık ekleyin.

 

 

AKŞAM YEMEĞİNİN 5 DÜSTURU;

1. Protein grubundan; her zaman et bulunması mümkün olmayabilir, kuru baklagil, peynir, haşlama yumurta çeşitlerinden birini tercih edebilirsiniz.

2. Sebze/meyve grubundan; 1 porsiyon yağlı suyu alınmayan sebze yemeği veya renkli salata çeşitlerinden birini tercih edin.

3. Karbonhidrat grubundan; tam tahıllı ekmek, galeta, kepekli bulgur ve pirinç, integral makarna tercih edin.

4. Süt grubundan; sütlü tatlılar, ayran, yoğurt, tofu, kefir tercih edin.

5. Yağ grubundan; salata ve sebze yemeklerinize zeytin yağı veya kuru yemiş ekleyin . Özellikle et yemeklerinize yağ koymamanızı rica edeceğim zaten et grupları yapısı gereği içeriğinde yap bulundurur. Bir de biz ekleyerek yemeklere ekstra kalori eklemeyeliM.

 

Gelelim en eğlenceli kısma ara öğünlerimize, ara öğünlerde kilit nokta ise karbonhidrat + protein veya yağ + protein kombinasyonu yapmanız . Tek başına karbonhidratı tüketmemeniz. Sebebi ise doğru kombinasyonlarda kan şekeri dengede kalır ve tokluk süreniz daha uzun olur.

 

5 düsturunu ve örnek menü çeşitlerini bu hafta gözden geçirdik. Menülerinizi olduğu gibi hayatınızıda renklendirin ve çeşitlendirin. Haftaya yepyeni bir konu ile görüşmek üzere. Soru ve önerilerinizi lütfen mail ile iletişime geçerek ulaştırın.

Saygı, sevgi, sağlık ile kalın ...

 

 

 

 

Bu Haber 652 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : dytaslisukran@icloud.com
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Sınırsız ye kilo alma
Beslenme ve doğurganlık
Miskinlikten kurtulun
Yeni yıl tüyoları
Baklagil detoks