Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 27.05.2019 SAAT 07:07:49
Advert
 
Advert

Bir değil, çok vekille mecliste olacağız

SP Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Adayı Sinan Ejderoğlu, SP’nin Kocaeli’de bir milletvekili çıkaracağına dair bir algı yaratıldığını kaydederek, “Bir değil, çok vekille mecliste olacağız” dedi
Bir değil, çok vekille mecliste olacağız

Mevlüt SOYSAL - SP Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Adayı Sinan Ejderoğlu, iddialı açıklamalar yaptı. “CHP ve İYİ Parti’nin SP ile ittifakı arzulamasının temel nedeni, SP’nin merkezde, Türkiye’nin ortasında yer alması” diyen Ejderoğlu, AK Parti’nin içinde bulunduğu Cumhur İttifakı’nda olmalarını ise şöyle açıkladı: 
“AK Parti konuşarak anlaşamıyor. Ortaya bazı şeyleri koyuyor ve buna uyacaksınız diyor. Biz de buna karşı çıktık.”
Ejderoğlu, SP’nin Kocaeli’de bir milletvekili çıkaracağına dair bir algı yaratıldığını kaydederek, “Bir değil, çok vekille mecliste olacağız” dedi.
Ejderoğlu, Kocaeli’yi iliklerinde hisseden bir milletvekili adayı olduğunu kaydederken, mevcut milletvekilleri ile ilgili ise, “Kocaeli’nin şu anda milletvekilleri var ama onlar Kocaeli’nin mi yoksa başka bir ilin mi milletvekili, bu hakikaten belli değil. Kocaeli sahipsiz bir kent” ifadelerini kullandı.
Ejderoğlu, Türkiye’nin öncelikli olarak normalleşmeye ihtiyacı olduğunu ifade etti.  


SP son günlerin en çok konuşulan partisi. Bunun sebebi nedir? 
 

Çok önemli bir seçime gidiyoruz. Öncelikle 24 Haziran seçimlerinin ülkemiz ve kentimize hayırlar getirmesini diliyorum. Çünkü gerçekten hayırlara ihtiyacımız var. Soruya gelirsem; SP aslında devamlı önemli görülen, milletin gündeminde olan bir parti. Birçok seçim geçirdik. Bu noktada önemsiz duruma hiç düşmedik. Bu süreç içerisinde gelinen nokta, artık bir tıkanıklığa işaret ettiği için, SP’nin ortaya koydukları millet için bir çıkış noktası olarak görüldü. Söylediklerimiz de milletin zihninde yer tuttu. Tabi siyasi atmosferde ittifakların oluşması, sistemin değişmesi, bugünkü tabloyu yarattı. Öte yandan CHP ve İYİ Parti’nin SP ile ittifakı arzulamasının temel nedeni, SP’nin merkezde, Türkiye’nin ortasında yer alması. Ve böyle bir birliktelik ortaya çıktı. Aslında bu ittifak şunu ifade ediyor: Türkiye için SP vazgeçilmez bir siyasi oluşum. 
 

Tepkiler nasıl? Niye AK Parti’yle yan yana olduğunuzu soranlar var.
 

Tepki almak bizim için iyi bir durum. Arzulanmak, istenmek, bizim gücümüzü gösteriyor. AK Partili yöneticiler ve seçmen tabii ki SP’nin onlarla birlikte olmasını istiyorlardı. Biz de onlarla birlikte olabilirdik ama şartlar oluşmadı. Biz çok şükür hem AK Parti’nin, hem de CHP’nin birliktelik arzu ettiği bir siyasi partiyiz. Bu, doğru bir yerde durduğumuzun işaretidir.

 

Eleştirilere ne yanıt veriyorsunuz?
 

Bir araya gelemememizin nedeni aslında AK Parti’nin politikaları ve üst kadrolarının tavırlarıdır. Onlar zaten bir anlaşma zemini yaratmadılar. Bizler siyaseti merkezde algılayan insanlarız. Bizim için ülke menfaatleri ve insanların huzuru her şeyin önündedir. AK Parti’nin siyaseti farklıdır. Bizimki farklıdır. Yaşam tarzı olarak bazı ortak yanlarımız AK Parti ile vardır. Ama politik duruşumuz ve yürüyüşümüz çok farklıdır. Bu manada gerçekleşmemesinin sebebi, konuşma ortamının yakalanmaması. AK Parti konuşarak anlaşamıyor. Ortaya bazı şeyleri koyuyor ve buna uyacaksınız diyor. Biz de buna karşı çıktık. 

 

Kocaeli’de hedef nedir?
 

Kocaeli hedefimiz birçok arkadaşla beraber meclise girmektir.

 

Halkta bunu görüyor musunuz? 
 

Tabii ki. Halkta bunu görüyoruz. Meclise girmesi garantilenen milletvekili adaylarımız var. Daha fazlası için çalışıyoruz. Seçim öncesi milletvekillerini dağıtan anketçiler var. Bu siyaseten doğru değil. Bu, AK Parti’yle başlayan bir yöntem. Son seçimlerdeki oy oranlarını birkaç yükseltip birkaç azaltıyorlar ve insanları bu şekilde yönlendirme amacı taşıyorlar. Biz bu manipülatif çalışmalara karşı çıkıyoruz. Kimsenin oyu kimsenin cebinde değil. Biz, bundan önceki seçimlerde hakkımız olan oyların tamamını bu seçimde alacağız. Neticelerde sürpriz yapacak tek parti biziz. 

 

AK Parti’de genel çaba 300 milletvekilinin üzerine çıkmak. Bu yüzden SP seçmeni onların ilgi odağında. Ne düşünüyorsunuz? 
 

Her şeyden önemlisi, biz nasıl en fazla oyu almak istiyorsak, bu noktada tüm kesimlere ulaşmaya çalışıyorsak, kuşkusuz ki AK Parti de bunu yapacak. Onlar öncelikle var olan seçmenlerini kaybetmek istemiyor. Bize oy veren seçmen zaten sadık. Ama onların seçmeni için aynı şeyi söyleyemem. Onların seçmeninden oy alacak parti biziz. Bu sefer farklı olacak. AK Parti kendi oyunu bile tutamayacak, sahip çıkamayacak. Zaten bunun için çaba sarf ediyorlar. 

 

Bazı gerginlikler oldu. Ne söylemek istersiniz? 
 

Biz gerginlikleri seçim sürecinde görmüyoruz, büyütmüyoruz. Türkiye’de yeni gerginlikleri yaratacak açıklama ve eylemlerden kaçınıyoruz. Biz hadiseleri uzatırsak daha farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. 

 

Millet İttifakı’nda çok farklı anlayışlar bir araya geldi. Ne söylemek istersiniz? 
 

İnsanların bir araya gelmesinde her zaman bir fayda vardır. CHP bu ülkenin bir partisidir. SP ve İYİ Parti de aynı şekilde. Bu ittifakın oluşmasında amaç toplumsal huzurdu. Bu ittifakın siyaset haricinde de topluma huzur verdiğini görüyoruz. Daha şimdiden bazı normalleşmelere katkı sağlıyor. Siyaset toplum için yapılır. Menfaat için yapılmaz. İşte bu ittifak da bu anlayışı güçlendiriyor. 

 

Kocaeli’nin milletvekillerini nasıl buluyorsunuz? 
 

Kocaeli’nin şu anda milletvekilleri var ama onlar Kocaeli’nin mi yoksa başka bir ilin mi milletvekili, bu hakikaten belli değil. Kocaeli sahipsiz bir kent. 12 belediye başkanı, bir Büyükşehir Belediye Başkanı ve milletvekilleriyle beraber ciddi manada yönetici pozisyonundaki kimsenin Kocaeli ile ilgilendiklerini düşünmüyorum. Kendi aralarında dahi Kocaeli’yi görüştüklerini düşünmüyorum. Özellikle iktidar milletvekillerinin Kocaeli’nin sorunlarıyla ilgilenecek yeterlilikleri yok. Onlara da zaten çözüm noktasında bir alan açılmıyor. Onların işleri gerçekten çok zor. AK Partili bir vekil bir sorunla ilgilense “Sen ne karışıyorsun” der partiden birileri. 

 

Siz nasıl vekil olacaksınız?
 

Ben, Kocaeli’yi iliklerine kadar hisseden tek liste başıyım. Diğer partilerde böyle bir ismin olduğunu düşünmüyorum. Kocaeli’yi iliklerine kadar hisseden biri de elbette ki sorunları çözmek için çalışır. 

 

İl başkanları toplantısı sizin davetinizle başladı. Faydalı oldu mu? 
 

Bence Kocaeli’ye çok faydası oldu. Kocaeli’de siyasi partiler arasında farklı ve güzel bir ilişki var. Bunda il başkanları masasının önemi büyük.

 

Miting çok önemli, halkımızı davet ediyoruz
 

Cumartesi günü gerçekleşecek mitingle alakalı neler söylemek istersiniz? 
 

Biz insanları rahatsız etmek istiyoruz ama siyasi düşüncelerimizi ortaya koymak istiyoruz. Bu manada mitingler bir gövde gösterisidir. İnsanların baskı altına alındığı bir dönemde miting gerçekten zor. Ama bizim için gövde gösterisi olacak. Tüm halkımızı mitinge davet ediyoruz. Bunun için gerekli çalışmaları yapıyoruz.

 

24 Haziran sonrası ile alakalı neler söylemek istersiniz? 
 

Bizde bir usul vardır. Eğer bir huzursuzluk varsa, koşuyorsan dur, duruyorsan otur. Yani bu normalleşmedir. Türkiye’nin her açından normalleşmeye ihtiyacı var. İnsanların birbirleriyle konuşacak hale gelmesi gerekiyor. Bunu temin etmemiz gerek. Bunu temin için çalışma yapacağız. Türkiye’nin ekonomik açıdan güçlenmesi için bütün altyapı var. Ama bunun için de normalleşme gerek. Biz öncelikle bu ülkenin normalleşmesi gerektiğine inanıyoruz. 
   

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA