Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 27.05.2019 SAAT 06:59:23
Advert
 
Advert

Millet İttifakı birinci olacak

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Türkiye’nin 16 Nisan’daki referandumdan çok daha kötü bir noktada olduğunu ifade ederek, “Kocaeli’de ‘hayır’ oyları yüzde 44’tü. Bu seçimde Millet İttifakı birinci olacaktır” dedi
Millet İttifakı birinci olacak

Mevlüt SOYSAL - CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, listenin üçüncü sırasında ve bu dönem de meclise gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. 
Özellikle mecliste iyi bir performans sergileyen ve bunun da karşılığını alan Tarhan’a göre Millet İttifakı, Kocaeli’de birinci olacak.
Bunun nedeni ise Türkiye’nin 16 Nisan’daki referandumdan çok daha kötü bir noktada olması... 
Tarhan, “CHP tıpkı Cumhuriyetin kuruluşunda olduğu gibi yan yana gelmesi güç kitleleri yan yana getirdi. Çünkü hedef Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğiydi. Şimdi de şartlar benzer ve CHP aynısını yapıyor” diyor. 
 


Türkiye’de kentlerin büyük bir bölümünde listelerde ilk sıralar değişti. Kocaeli’de ise değişmedi. Nedenini biliyor musunuz? 
 

Türkiye’de sadece ve Kırklareli’nde değişiklik olmadı. Bunun ana sebeplerinden birisi, CHP’nin üç milletvekili hem parlamentoda hem de kentte uyumlu çalışması oldu. Aynı zamanda üç vekilin de TBMM performansı oldukça yüksek. Üçü de en fazla kanun teklifi veren, araştırma önergesi veren ve kürsü kullanan milletvekili. Aynı zamanda komisyonlarda çok başarılı çalışmalar yapıldı. Bu iyi görüntü nedeniyle ilk üç sırada değişim yaşanmadı. 

Fakat Kocaeli’de de bir değişim talebi vardı. 

Değişim her zaman iyidir. Tabii ki yeni heyecanlar partiye katkı sağlar. Fakat bu dönem farklıydı. Süre çok kısaydı ve olağanüstü koşullarda seçime gidiliyordu. Seçim kararı alındı ve bir anda seçim ortamında kendimizi bulduk. Ön seçim dahi yapılmadı. Benim kişisel fikrim ön seçimden yanadır. Fakat zaman olmaması nedeniyle merkez yoklaması yapıldı. Öte yandan CHP açısından halkta güçlü bir değişim talebi yoktu. Çünkü genel merkez ciddi araştırmalar yaptı. Sadece örgüt içerisindeki bir kesimin talebiydi bu. Bu talepte de ortaya alternatif koyulmadı. 

 

Kendinizi başarılı buldunuz mu? 
 

Benim çalışma tarzım çok farklı. Ben şova dayalı bir çalışma yürütmüyorum. Çünkü yasamada ve denetlemede yer alıyoruz. TBMM’de çok büyük performans sergilediğimi düşünüyorum. Özellikle de sanayi konularında. CHP’nin sanayi ile ilgili ortaya koyduklarının temelinde hep oldum. Zeytinliklerin imara açılmasını engelledik. Kıyıların sanayiye açıklaması için büyük mücadele verdik. Sanayideki teşviklerle alakalı yoğun çalıştık. OSB’deki kanun değişikliğinin altında bizim önerilerimiz yer aldı. Biraz da meclis performansımızın örgütümüz tarafından görülmesini arzu ederim. 

 

Gebze bölgesi CHP için sıkıntılı bölgelerdendi. Sizi orada çok yoğun çalıştınız. CHP’nin ivmesi yükseliyor mu? 
 

Orada özelikle de sorunlu bölgelerde halkın sevgisini ciddi anlamda kazandık. Tapu problemleriyle alakalı, imarla alakalı hükümete büyük baskıla oluşturduk. Çayırova’daki bazı mahallelerde imar sorununu çözdük. Gebze’de tapu problemlerini hala gündeme taşıyoruz. Dilovası’ndaki hava kirliliği ve Kömürcüler OSB ile ilgili mücadele ediyoruz. Fatih Sultan Mehmet’in otağının iktidar tarafından satılmasını engelledik. O bölgelerin sorunlarını gündemden hiç düşürmedik. Bu da CHP’ye olan sempatiyi artırdı. Bunun oya yansıyacağını düşünüyoruz. Halkımız, CHP’nin muhalefetken gündeme taşıdığı sorunları iktidar olduğunda çözeceğini bilmeli. 

 

13 kişilik bir liste var. Listenin oluşma sürecini değerlendirir misiniz?  
 

44 tane aday adayı arkadaşımız vardı. Fakat şanssızlıkları şuydu: Zamanın dar olması nedeniyle kendilerini tanıtmaları imkansızdı. Onlar bir haftalık sürede kendilerini tanıtma imkanı bulamadılar. Aday belirleme süreci daha uzun olsa aday adaylarımız için süreç daha iyi giderdi. Öte yandan aday belirleme ile ilgili genel merkezimiz ilçelerden öneriler istedi. Çoğu arkadaşımız az tanındığı için ilçeler tarafından il başkanlığımıza önerilmedi. Bu nedenle de şansları az oldu. İl de ilçelerden aldığı isimler ışığında genel merkeze rapor sundu. Bu da adayların örgüt tarafından belirlenmesini sağladı. Örgütü ve Kocaeli’yi çok iyi tanıyan bir il başkanımız var. O da süreci çok iyi götürdü. 

 

Yeni dönem için hedefleriniz neler? 
 

Türkiye’nin bu zor sürecinde CHP olarak başarı elde etmek istiyoruz. Türkiye’nin CHP’ye ihtiyacı var. Tüm vatandaşlarımızın bu süreçte aktif olmaları lazım. CHP’yi iktidar yapmak istiyoruz. Sonrasında Türkiye’ye huzur, barış ve refah getirmek istiyoruz. Bilindiği gibi genel seçimlerin ardından yerel seçimler var. CHP’nin bu kentte iktidar olması gerekiyor. Çünkü ben onun hep ezikliğini yaşıyorum. Yerelde iktidar olmadığınız kentte kendinizi yeteri kadar anlatamıyorsunuz. Zemin bulamıyorsunuz. Partinin gücü zayıflıyor. Birkaç tane belediyemiz olsaydı bu kentin birçok sorununu çözmüş olurduk.

 

Kendi hedefleriniz neler? 
 

Türkiye öyle bir dönem yaşıyor ki, iki yıl sonrasını düşünemiyorsunuz. Daha önce bir seçim yapılırdı ve bir gün sonra herkes görevini yapardı. Şimdi böyle değil. Yarın ne olacağı belli değil. Her an her şey olabilir. Her an seçim olabilir. Ben 2010’dan beri CHP’de aktif görevler üstleniyorum. Bu 8 yılda 8 seçim yaşadık. Bu ülkede sağlıklı bir planlama yapamıyorsunuz. Ben bu ülkede gerginliklerin bitmesini, huzurlu bir iklimin oluşmasını istiyorum. Halkın zenginleşmesini arzu ediyorum. Artık sorun ve sıkıntıların daha az konuşulduğu, televizyonlarda sanatın, kültürün, tarihin, turizmin ağırlıklı olduğu bir Türkiye hayal ediyorum. Kendim için hayalim ise şu: Fotoğraf çekip kitap yazacağım zamanları düşlüyorum. Sanat yapmak istiyorum. Siyaset gençleşmeli… Bizim arkamızdan gelenler, bizim akranlarımız gibi 20 yıl beklememeli… Biz onlara bayrağı teslim edeceğiz. Onlarla beraber siyaset ve Türkiye daha güzel olacak. 

 

Partide bir disiplin sorunu var. Bu nasıl giderilir? 
 

Bu, geçmişten kalan bir yapı. Değişim ve dönüşümler hep sancılı olur. CHP de Kocaeli’de bir değişim yaşıyor. Örneğin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Gebze’den oluyor. Listenin en üstünde Gebzeli oluyor. Liste gençleşiyor. Yani, aslında bir değişim yaşanıyor. Bunu kalıcı hale dönüşürken taban da değişir. Ne yazık ki taban yenilenmiyor. Tabanı yenilememiz için iktidar olmamız gerekiyor. 

 

CHP’nin Kocaeli’de 3-4 milletvekili çıkaracağı ifade ediliyor. Bunun sebebi ne? 
 

Türkiye’de son yıllarda siyaset kendini yenilemiyor. Siyasetçiler halkın gerisinde. Bakınız Türkiye’de bugünlerde partilerin programlarının konuşulması gerek. Ama isimler ve kaç kişinin parlamentoya gideceği konuşuluyor. Kentlerin ve ülkenin geleceği kimsenin umurunda değil. Basın da ne yazık ki sadece sayı üzerinden değerlendirmelerde bulunuyor. Partiler seçimlere milletvekili çıkarmak için girmemeli. Partiler birinci parti olmayı düşünüp programını ön plana çıkarmalı. Biz bunu yapmak istiyoruz. CHP tıpkı Cumhuriyetin kuruluşunda olduğu gibi yan yana gelmesi güç kitleleri yan yana getirdi. Çünkü hedef Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğiydi. Şimdi de şartlar benzer ve CHP aynısını yapıyor. Bundan sonra bizim için hedef, bu kentte Millet İttifakı’nın birinci olması. Milletvekilliği sayısı alacağımız oya göre değerlendirilecek. 16 Nisan Referandumu’nda hayır oyları yüzde 44’tü. O günkü şartlarla bugünkü şartlar bir değil. Ekonomi daha kötü, şartlar daha kötü, dış politika daha kötü. Muhalefet ise halka umut veriyor. Bunlar üst üste koyulduğunda Millet İttifakı’nın birinci olacağına inancım tam. Avantajlar bizde yana. 

 

Kocaeli hep geriye gidiyor
 

Listeye girmeyenler çalışmanın içine katılabilecek mi?
 

Bölge bölge aday adayları bir araya geliyoruz ve birlikte nasıl başarıya ulaşırızı tartışıyoruz. Birçok aday adayıyla birlikte çalışıyoruz. Mehmet Hilal Kaplan, Mehmet Ümit Küçükkaya ile sürekli irtibattayız. Onlar tecrübeli isimler. Faydalanıyoruz. 
 

Son olarak neler söylemek istersiniz? 

Kocaeli bir çöküş içerisinde. Vizyonsuz yerel yönetimlerle Kocaeli geriye gidiyor. 24 Haziran’daki değişimin ardından kentte de bir değişim havası esmesi gerekiyor. Seçimlerin hemen ardından bunun için çalışmaya başlayacağız.   

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA